ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Bushcraft-život v přírodě II. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/4/2016
John J. napsal:
Mám otázku na skúsenejších v baleni batohov.
Ako sa dá zbaliť na dve či tri noci pre jednu osobu do malého batoha?Max objem 35l cca.
Ide oto že chodím s mojím veľkým 80lbatohom a už mi začína to dosť prekážať .
Snažím sa vždy nejako batoh odľahčiť ci ťažšie veci nahradiť ľahšími

To muže být debata na hodně dlouho .. byl sem na tom jako ty a postupem času sem zamoření na tomhle 25ti litru se sumkama
V zimě letos sem měl 55ti litr .. ale další zimu to beru jako challenge a chci to zkusit doktoři menšího

purschack vložil tyto přílohy:
7BB04B88_DFC1_4B31_88EB_E11192217C29.jpeg.jpg
FDE7F828_6F50_4763_B7D9_8784F3BA42F0.jpeg.jpg
4918F5A8_78F9_4DC1_9166_99B7CF7D811F.jpeg.jpg

Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/8/2011
Ultralight veci je spoustu. Ale ceny se ti asi libit nebudou.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/13/2013
John J. napsal:
Ako sa dá zbaliť na dve či tri noci pre jednu osobu do malého batoha?

Ahoj, nejvíc váhy a místa jde ušetřit na spacáku, karimatce a střeše nad hlavou.... Lehký péřový spacák, nafukovací karimatka a já mám poncho od Jurka s konstrukcí místo stanu/celty Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/18/2016
..moje doporučení je ušetřit na jídle- 2-3 dny lehkého půstu neuškodí. Ráno lehká snídaně, večer špek s česnekem. Přes den, v případě krize, kousek čokolády, rozinky, oříšky. Poslední den už většinou nejím, až doma.
Myslím, že to je osvědčený způsob všech nomádů a kočovníků ( přes den na cestě moc nejedí)..
A to se nikde neválím u ohně- denně 35 km v průměru dám..
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/19/2010
Myslím si ze radšej večši batoh ako ho ovešat dookola ako Vianočny stromcek. Vo vnútri sa nič nehýbe o nič sa to nezachytava. V pripade dažďa je to tiež lepšie. Váhu šetriť na veľkej trojke(spacak karimatka celta) a aj batoh dosť spraví je rozdiel 2500g vs 1300g.Velke batohy majú aj lepší chrbtový systém. A hlavne keď sú zdroje vody využiť ich(filter...) 1l vody=1kg...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/30/2011
Minimalismus na hrbu je většinou vykoupen pohodlím nebo cenou.
Malý příklad: karimatka tepelný odpor cca 2 (asi 500 Kč) vs cca 7 (asi 7.000 Kč)

virtual1jk vložil tyto přílohy:
IMG_20220211_092458_680.jpg.jpg

Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale ten, kdo ví co je třeba.
Nůž slouží mě, nikoli já jemu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/30/2011
Ještě dvě fotky na zamyšlení:

virtual1jk vložil tyto přílohy:
Defence_4_Tropen_Warm_N_Dry_1.jpg.jpg
Defence_4_Tropen_Warm_N_Dry.jpg.jpg

Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale ten, kdo ví co je třeba.
Nůž slouží mě, nikoli já jemu.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/9/2017
Spousta lidí nadáva, jak jsou lehké věci drahé, ale zas tak pravda to není. Koupě drahého a lehkého spacáku je určitě lepší varianta, než mít třeba tři, nebo co skoro rok kupovat nový levný, protože ten starý levný je na prd. Na hodně věcech se dá ušetřit váha i peníz. Pro příklad, říznout pěnovku po kolena, po zadek, ze zbytku vyrobit papuče, když chcete v kempu ulevit nohám, nebo si z postaršího ponča od Jurka ( které je na hovno ) ušít 200g bundu a hned je ušetřené na lepší přístřešek, či lehký batoh, nebo spacák atd. Vyrobit v domácích podmínkách jde opravdu cokoli.
No a stím jídlem, jakože chodit průměr 35km/den a držet půst:DD Já sem teda tenký a chodím hodně a jídlo je jediná položka na které váhu nešetřím. Ale taky se dá, např. olivový olej, který má ke své hmotnosti brutální výživovou hodnotu, namáčený v pečivu, je vynikající. Ale to jsou debaty na dlouho a každému co jeho jest:) Ať se daří

Dobrc vložil tyto přílohy:
9BB38367_3306_4F0C_B676_0764F00F45D1.jpeg.jpg
21AA83F0_DBEC_442F_81BC_DEEA5E4C8F2C.jpeg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/4/2016
Jak to mate s chlupaťakama..? Flakate to a proste uděláte par trosek třisek na rozdělení ohne .. nebo je to pro vás rituál kde kazdej chlupaták vypadá jako byste se báli o ten poslední kousek firesteelu? Pro mne je to malinko rituál

purschack vložil tyto přílohy:
EF5E2366_E211_415A_AC97_53B2F112B2E2.jpeg.jpg
F8A5316C_B653_4022_B138_B6668DBF7683.jpeg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
No, pro mně to rituál není. Ale když mám na srubu malý zálesáky - rozuměj potomky svých dcer, tak vyrábějí jak o život, protože dostanou NOŽE, což jim jinak jejich matky nedovolí a navíc potřebujou oheň, takže pak více či méně úspěšné pokusy s firesteelem. Baví je to tak, že zapomenou, že jim děda posbíral mobily......
PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/22/2012
Ja to teda flákam. Baví ma to robiť, ale veľmi sa s tým nebabrem..proste nech sa ten oheň rýchlo zapáli. Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/1/2014
purschack napsal:
Jak to mate s chlupaťakama..? Flakate to a proste uděláte par trosek třisek na rozdělení ohne .. nebo je to pro vás rituál kde kazdej chlupaták vypadá jako byste se báli o ten poslední kousek firesteelu? Pro mne je to malinko rituál

Rituál Ok , a dřívkač musí bejt těma kudrdlinkama narvanej k prasknutí Happy .

wrafan vložil tyto přílohy:
IMG_20220618_092044_3.jpg.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
wrafan napsal:
purschack napsal:

Rituál Ok , a dřívkač musí bejt těma kudrdlinkama narvanej k prasknutí Happy .

Nic proti ničemu a kdo si hraje nezlobí.Ok Ostatně proč ne?Happy Když ale dva dny prší či padá déšť se sněhem, jsem rád, že z báglu vytáhnu plechovou krabičku s pevným podpalovačem (to petrolejové PE-PO mi plastovou rychle rozežralo).Wink
Porazit stojící tenkou soušku, nakrátit pilkou, rozštípat. Uvnitř je to sušší než jakákoliv na zemi ležící větev. Březová kůra hoří i mokrá, v mlází se najdou dole na smrčkách suché větvičky atd. atd. To mi když je pár dnů fakt mokro nějak nefunguje. PE-PO to jistí.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/18/2016
..po 3 dnech deště se sněhem jsme se večer s totálně prochcanejma kámošema skládali, po nevydařených pokusech o rozdělání ohně, kousek od Kralického Sněžníku, na podpal ohně bankovkama... vybralo se 600 a povedlo se.... nejlepší investice mýho života..! Je to asi 8 let zpět... dnes už by to chtělo aspoň 1500...
Posláno:

Štamgast
fusgal napsal:
..po 3 dnech deště se sněhem jsme se večer s totálně prochcanejma kámošema skládali, po nevydařených pokusech o rozdělání ohně, kousek od Kralického Sněžníku, na podpal ohně bankovkama... vybralo se 600 a povedlo se.... nejlepší investice mýho života..! Je to asi 8 let zpět... dnes už by to chtělo aspoň 1500...

To mi připomíná film Clifhanger, Stalone tam vytápěl jeskyni jenom bankovkama a taky nadával, že to přijde drahoGrin . Je jasný, že za deště nebudu sedět někde na pařezu a šmrdlat třísky na podpal. Je to jen hra, zábava, jak je psáno výše Ok , a mě baví Happy .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/11/2006
John J. napsal:
Ako sa dá zbaliť na dve či tri noci pre jednu osobu do malého batoha?Max objem 35l cca.
Ide oto že chodím s mojím veľkým 80lbatohom a už mi začína to dosť prekážať .

Ahoj,
nejsem si sice jistý, jestli se mohu považovat za zkušenějšího, ale mohu zkusit shrnout, jak to vidím já. Víceméně tady ty zásadní věci byly řečeny v předchozích příspěvcích. Otázka je, zda máš ten 80l batoh poloprázdný nebo plný.

Na víkendovku se do 35l batohu sbalit dá. Znamená to ale, že kompletní výbava mi zabere tak 25 litrů a zbytek mi zbude na jídlo a pití.

Batoh roste hlavně s tím, kolik jídla s sebou potřebuju. Poslední asi 4 roky s sebou vlastně nosím prakticky stále ty samé věci nehledě na to, zda jdu na jednu noc nebo 10 dní. Pokud má být v noci větší mráz než -5°C, beru teplejší spacák a silnější podvlíkačky. Pokud je léto, nechávám doma zateplenou bundu. Tím všechny změny v podstatě končí.

Pokud chceš zmenšovat batoh, je zásadní zmenšit objem nesených věcí. Jak napsal Bubo Bubo, nejvíc se dá ubrat na nejobjemnějších věcech = výbava na spaní. Bohužel to obvykle stojí dost peněz.

Pak samozřejmě můžeš ubrat na množství věcí, které neseš. Což je zadarmoHappy
Například čtyři trička na dvě noci jsou podle mě zbytečné. Osobně nosím dvě – jedno smradlavé mám na sobě přes den a druhé používám převážně jen na spaní, abych nemastil spacák. Plus to spací oblékám na cestu domů.

Dál si můžeš dost odlehčit tím, že si vandr předem dobře naplánuješ. Dá se několikrát denně doplnit voda? Dá se cestou nakoupit? Potkám každý den hospodu, kde vaří?

A nskonec souhlasím s názorem, který napsal lesnypes. Raději mám větší batoh, do kterého se mi všechno vejde, než mít polovinu výbavy navěšenou zvenku. To se pak snáž se něco ztratí nebo protrhne. Je to horší při dešti. A každá kapsička pověšená na batohu je zase zátěž navíc. Ve finále může být malý batoh s přidanými sumkami těžší než batoh velký.

Je to boj
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
wrafan napsal:
Je jasný, že za deště nebudu sedět někde na pařezu a šmrdlat třísky na podpal. Je to jen hra, zábava, jak je psáno výše Ok , a mě baví Happy .

Ok

P. vložil tyto přílohy:
Pic_1.jpg.jpg
Pic_2.jpg.jpg
Pic_3.jpg.jpg
Pic_4.jpg.jpg
Pic_5.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
Zdar, k tématu bych řekl něco, co bude část buškraftí populace považovat za masňáckou trapárnu, ale mám pořád v báglu pevný líh. Tímhle způsobem rozdělám oheň vždycky.
PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:

Štamgast
Ne nadarmo se říká, štěstí přeje připraveným Ok . Takže ani za Pepo či pevný líh bych se nestyděl Happy . Já nosím v tubě odličovací tampony napuštěný kosmetickou vazelínou 👍, mají víceúčelové použití.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 12/28/2019
Jo, jak psal P. - je fakt důležité to slovo stojící!! To je totiž suchý dřevo. Co leží na zemi, má hodně vody. A pak jsou fantastický suchý větve z borovic - tzv. skolky. Jenže to už chce najít paseku po těžbě a posbírat je. Maj hodně pryskyřice a ta vodu dnu nepustí. Je to přechodové dřevo mezi těmi suchými a zelenými větvi - protože jsou olámaný... A na to býval někdo hrdý.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum