ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Obnova brusného kamene Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2009
Gortek:
takhle z fotky je to "věštění z koule", ale .... jsou-li ty kameny zcela hladké, bez viditelného zrna a při broušení pod vodou se na nich dělá takové "blátíčko", mohly by to být belgické kameny. A to jsou super brousky. Hlavně ta béžová-žlutá varianta.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
J.Jelínek napsal:
Gortek:
takhle z fotky je to "věštění z koule", ale .... jsou-li ty kameny zcela hladké, bez viditelného zrna a při broušení pod vodou se na nich dělá takové "blátíčko", mohly by to být belgické kameny. A to jsou super brousky. Hlavně ta béžová-žlutá varianta.

....ahoj,zrovna si tu tak finišuju břitvu a při tom pročítám toto vlákno...to béžovo-hnědý,by mohl být Coticulli Cameleon,to samý ten světlejší kousek,mám ho na břitvu taky a je to hodně dobrý kousek...ty tmavý,to by mohla být i břidlice,zřejmě různých tvrdostí...jo,ještě něco,pokud získáte brousky zasr..é olejem,dejte je s ostatním nádobím do myčky...funguje to super...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:

Začátečník
Připojený: 9/7/2017
Používám tento a je super D8XX, na stránce dole:
https://cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-brusne-kameny
Posláno:

Začátečník
Připojený: 2/27/2021
Zdravím všechny zkušené brusiče.
Dorazila mi nová, ale z výroby několikrát škrábnutá břidlice (paralelně jdoucí výseče kružnice přes kámen) řezacím nebo brusným kotoučem. Výškový rozdíl na škrábancích je cca 0,5 mm, možná někde o trochu víc/míň. Svrchu zahlazeno, je to bez ostrých hran, ale vlnky jsou.

Kámen chci zalapovat do hladka, aby nemršil ostří a aby se na něm dalo pěkně brousit, vím i jak postupovat a s čím (brus.papíry na autolaky-pod vodu) / na čem (dlaždice) budu lapovat, jen jsem se chtěl zeptat, jestli zde je někdo, kdo břidlici už lapoval.
Potřeboval bych prosím poradit, jak velké množství brus.papírů (mám v plánu koupit na to grity od 320 do cca 5000) lapování břidly spolkne. Abych nenakoupil nedostatek brusných papírů a nebo zase neúměrně velké množství. Tzn. jak moc velký odpor břidlice bude klást.

Děkuji za případnou radu.

Carpe noctem: run - bike - at night
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 3/28/2018
Kameňov som nerovnal moc, možno tak do 10, ale môžem za mňa odporučiť prášok silikon karbid, ktorý je veľmi spoľahlivý.
Trochu nasypeš na rovný povrch (tvrdené sklo, mramor, kachlička), kvapneš tam trocha vody, položíš kameň a brúsiš. Berie to veľmi spoľahlivo široké spektrum kameňov, aspoň čo som sa dočítal na fórach.

https://brusnekameny.cz/cs/prislusenstvi-k-rucnimu-brouseni/50-sada-brusnych-prasku-veritas-silicon-carbide-5-hrubosti-karbidu-kremiku-05m0101-0722356004142.html?search_query=silicon+carbide&results=2
Posláno:

Začátečník
-BaRD- napsal:
Kameňov som nerovnal moc, možno tak do 10, ale môžem za mňa odporučiť prášok silikon karbid, ktorý je veľmi spoľahlivý.
Trochu nasypeš na rovný povrch (tvrdené sklo, mramor, kachlička), kvapneš tam trocha vody, položíš kameň a brúsiš. Berie to veľmi spoľahlivo široké spektrum kameňov, aspoň čo som sa dočítal na fórach.

https://brusnekameny.cz/cs/prislusenstvi-k-rucnimu-brouseni/50-sada-brusnych-prasku-veritas-silicon-carbide-5-hrubosti-karbidu-kremiku-05m0101-0722356004142.html?search_query=silicon+carbide&results=2

Díky, na tyhle prášky jsem také koukal, jen jsem myslel, že brus. papíry by byly výhodnější, u prášků mám obavu, aby mi nevydřely zdlaždice do broušeného kamene prach, ta dlaždice není glazovaná. Proto jsem mylel, že brus.papíry tento problém vyřeším.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/21/2011
Nachtlauf napsal:
Potřeboval bych prosím poradit, jak velké množství brus.papírů (mám v plánu koupit na to grity od 320 do cca 5000) lapování břidly spolkne. Abych nenakoupil nedostatek brusných papírů a nebo zase neúměrně velké množství. Tzn. jak moc velký odpor břidlice bude klást.

Zrovna dneska jsem brousil Shapton a Arkansas (asi tvrdší než břidlice) nasucho brusným papírem na kov s gritem 320 (vespod je plátno, není to vodní smirek). Myslím, že ti stačí jeden papír na jeden i více kamenů. Během broušení stačí občas papír oklepat. Časem se papír obrousí a tím se mu zvýší grit. Když tak přikup jeden papír asi 600 na dohlazení, ale 5000 asi nebudeš potřebovat. Papír položím na kuchyňský stůl, na něho brusný kámen.
Posláno:

Začátečník
josefko napsal:
Nachtlauf napsal:

Zrovna dneska jsem brousil Shapton a Arkansas (asi tvrdší než břidlice) nasucho brusným papírem na kov s gritem 320 (vespod je plátno, není to vodní smirek). Myslím, že ti stačí jeden papír na jeden i více kamenů. Během broušení stačí občas papír oklepat. Časem se papír obrousí a tím se mu zvýší grit. Když tak přikup jeden papír asi 600 na dohlazení, ale 5000 asi nebudeš potřebovat. Papír položím na kuchyňský stůl, na něho brusný kámen.

Díky moc za radu. Admire
Posláno:

Začátečník
Lapování břidly dnes proběhlo výborně, je hladká jak kluziště, to brusné plátno na kov funguje opravdu perfektně.

Ještě jednou díky, právě to, že tady člověk dostane (a nebo dohledá ve starších příspěvcích) potřebnou radu, je skvělé. Applause Applause Applause
Posláno:

Začátečník
Připojený: 8/15/2022
zdravím všechny brusiče, začal jsem se sadou Lansky (5 brousků), zajímalo by mě jak skladovat kameny, používám na broušení olej Lansky, než uložím kameny na delší dobu, mám je nějak čistit od oleje, třeba nějakým ředidlem, nebo je mám naopak naolejovat? jde mi o to, abych po několika měsících nevyndal kameny a nebyly třeba nejak zalepené nebo neco podobného, nevím co ten olej s nima časem udělá, děkuji všem za rady!
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/11/2018
drgonzo napsal:
zdravím všechny brusiče, začal jsem se sadou Lansky (5 brousků), zajímalo by mě jak skladovat kameny, používám na broušení olej Lansky, než uložím kameny na delší dobu, mám je nějak čistit od oleje, třeba nějakým ředidlem, nebo je mám naopak naolejovat? jde mi o to, abych po několika měsících nevyndal kameny a nebyly třeba nejak zalepené nebo neco podobného, nevím co ten olej s nima časem udělá, děkuji všem za rady!

Olej s nima nic neudělá, ale po každém broušení by jsi měl kameny vyčistit. Oni se pak zasenou a neubírají materiál jak by měly. Proto je dobré minimálně po broušení otřít hadrem a ideálně vyčistit třeba kartáčkem na zuby, nebo rejžákem.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 8/15/2022
díky!
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum