ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Jaký zavírák coby EDC ? Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 7/20/2022
Jasně, mám Para 3 v Maxamet, ale pořád mne děsí, že to není “nerez”. Proto bych prosil poradit něco praktického, bezúdržbového, odolného prostě “špica nůž” pro zhýčkaného laika.

Psal jsem to v tématu Spyderco-uvažoval sem o Military, to jsem přehodnotil…

Takže kandidátem je Para 2 z CV45 s EDC černěním.
O trochu delší, neměla by patinovat a reznout…

Pak mne “jen napadla” “sebka”. Ta ovšem stojí 2x-3x tolik a na čepelí je ta samá ocel (co sem pochopil z popisku jako u spíďy… ale je to ikona.. ovšem na EDC asi trochu drahá..

Cena do max.8k (spíš míň)

Čím méně mechaniky, tím líp…
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/23/2008
Načo zakladáš ďalšie zbytočné vlákno?

https://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=2262
Posláno:
Pozorovatel
Pardon to správně sem nenašel. Omluva.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 4/14/2020
Quite carry waypoint - bezúdržbový nůž co jen tak nezrezaví. Vanax ocel. titan a LC200 linerlock.
Terain 365 - dálší nože co nikdy nezrezaví já mám ATC a je super.
Tectile rockwall Magnacut ocel. velice odolná proti korozi.

Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/8/2011
Myslim, ze nez tu Para 3 sezere rez (i kdyz nevenujes udrzbe jedinou sekundu), tak budes vedet naprosto presne, co potrebujes a co ne....
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/10/2019
Alfie napsal:
Jasně, mám Para 3 v Maxamet, ale pořád mne děsí, že to není “nerez”. Proto bych prosil poradit něco praktického, bezúdržbového, odolného prostě “špica nůž” pro zhýčkaného laika.

Psal jsem to v tématu Spyderco-uvažoval sem o Military, to jsem přehodnotil…

Takže kandidátem je Para 2 z CV45 s EDC černěním.
O trochu delší, neměla by patinovat a reznout…

Pak mne “jen napadla” “sebka”. Ta ovšem stojí 2x-3x tolik a na čepelí je ta samá ocel (co sem pochopil z popisku jako u spíďy… ale je to ikona.. ovšem na EDC asi trochu drahá..

Cena do max.8k (spíš míň)

Čím méně mechaniky, tím líp…

Bože můj, fobie z rezavění nebo patiny nože? Cítíš se jinak dobře ???
PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:
Pozorovatel
Každý to máme jinak, nu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
Ale do jisté míry ho chápu, Ježoure. Psal přeci, že je jak chobotnice a miluje lesklé věci; mimoto je městský člověk a podle jeho vlastních slov paty z města dlouho nevytáh'...
Mne taky dvakrát netěší, když mi nože chytají lišku, ale tedy spíš proto, že to ukazuje, že jsem flink.
Hele Alfie, nemluv tu o tom furt. Jako jo, koupil sis něco, co jsi asi tak úplně nechtěl. Jo, to se nám tu občas asi stane všem.
Tak... teď jdi do toho obchodu, kdes koupil Paru a dej řeč s tou slečnou, před kterou ses (Tvoje slova, upozorňuji) chtěl malinko vytáhnout. A až se Ti pak ego trochu zklidní, tak si kup třeba toho Bucka 112 Slim Pro, jehož fotku přikládám. Je to maličké, rozhodně to JE nerez a u Bucků tvrdí, že S30V je z jejich pohledu ta nejlepší ocel pro nože. A je to vyrobené v USA. Jako EDC do města víc než vhodné.

yarr vložil tyto přílohy:
112_slim.jpg.jpg

Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Štamgast
Yarr, jak jednoduchý návod. Osonduju, pak koupím. Jasně že i já jsem lempl, ale Enzo Badger z D2 miluju pro jeho vlastnosti a tak se starám. Na čundru prší? Zakrojím do špeku a basta. Lamenty Alfieho k prdu a ještě popsané tak sugestivně.....kamaráde i Bugatti Veyron ti jednou shnije....poslechni, kup si nůž střední třídy ze 100%nerezovky včetně mezistěn, odolný střenky a máš to pořešené👍
I-I
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 9/11/2021
Krezac má v tomhle celkem pravdu. Jestli Ti tvarově vyhovuje ručka i čepel a z jakéhokoliv důvodu, byť možná jen mužsky ješitného, ji nechceš/nemůžeš vrátit, zkus tu Paru 3 prostě používat, dokud ji ta domnělá rez nesežere. Pořád tam ale není, takže pokud ji budeš tahat denně, určitě by sis započínající rzi všiml a zavčas se jí dokázal zbavit. Prevence je jednoduchá - jak už Ti někdo psal v jiném vlákně.

CR Sebenza se momentálně díky extrémně prodlouženým výrobním lhůtám stává zase o trochu víc sběratelským artiklem. Tudíž bys ji nakonec dost možná nepoužíval a byla by jen výstavním pozlátkem někde za městkými zdmi. A pořád bys hledal další "EDC", které by Ti nebylo líto používat.

Yarr 👆👍
Osobně uznávám S30V jako takovou uživatelsky nejpřívětivější ocel. A díky příchodu hromady dalších "super-ocelí" se dnes dají takové nože sehnat za příjemnější ceny.
Buck má v případě S30V trošičku výhodu v kalení. Na čem uvidíš logo "BOS", nemusíš se toho bát. Sice by někdo mohl namítat, že už to není formálně úplně 100% Paul Bos, ale dlouhodobě ověřené firemní postupy zůstávají vesměs stejné.

Osobně jsem třeba zavíráky úplně vypustil, protože, jak jsi sám napsal, je tam moc pohyblivých částí. Držím se malých pevných. Údržba je o to jednodušší a hlavně přímočařejší. Na vyblbnutí s rozborkou-sborkou mám balisongy.

Na městské činnosti nemá smysl řešit původ. A potažmo potom hlavně záruku. Za tu se u amerických společností také platí, byť ji Evropan s největší pravděpodobností nikdy nevyužije. Jednodušší mechanizmy, kupříkladu jednoduché dobře zakomponované podložky, se pak lépe udržují bez potřeby proprietárních součástek. Těmi třeba mohou být zakázková kuličková ložiska a podobné vylomeniny amerických výrobců. To jen takový můj osobní podotek. Ale asi zbytečný, protože proč by ses ve městě potápěl v pískovišti, které by kuličkovým ložiskům určitě nesvědčilo (jen abych to dohnal úplně do extrému).

EDIT: Ježour Ok
Dříve M4ST3RCUT0R, ale ať se to neplete s uživatelem M4ST3R
🦋💙 Dostupné balisong nášivky: 17 z 29 kusů ⌈⌈⌈ Samolepky: na přání ⌋⌋⌋ pište PM nebo e-mail
Posláno:
Pozorovatel
U těch ChR mi není jasná jedna věc - vždyť je to sériová výroba, žádná manufaktura, musí to asi sekat jako baťa cvičky, tak jak to, že najednou ty nože nejsou a čekací doba je nesmyslná (šest let nebo kolik). Chápu když chce někdo katanu a nechá si ji udělat u odborníka na katany, tradičním způsobem, tak že na ni čeká třeba rok. Ale u běžně vyráběného nože ? To nechápu...

Kdyby někde byly k vidění "in natura ZT" tak tam bych si jistě vybral, zvláště jeden model v titanu se mi líbí velice.

Ono - s maxametkou jsem spokojen, je opravdu řezivá až až... jen to rezavění - Fotka neskutečné rzi po jednom týdnu u moře, jen z mořského vzduchu, byla naprosto brutální a černý sen nožomilův... Ale tak máte recht pánové, je to jen nůž.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
Nedá mi to, tři poznámky:
Alfie napsal:
...kdyby někde byly k vidění "in natura ZT" tak tam bych si jistě vybral, zvláště jeden model v titanu se mi líbí velice...

Zkus Brno (Dornych...), dost věcí míval skladem a nechal nahlédnout i osahat. Jen se smiř s tím, že pravděpodobně odejdeš s něčím jiným, než co jsi původně chtěl (osobní zkušenost, byl jsem tam taky pro ZT a odešel s Real Steelem; a ZT už asi žádné nikdy mít nebudu... protože proč, že?)

Alfie napsal:
...ono - s maxametkou jsem spokojen, je opravdu řezivá až až... jen to rezavění - Fotka neskutečné rzi po jednom týdnu u moře, jen z mořského vzduchu, byla naprosto brutální a černý sen nožomilův...

Ona tzv. "řezivost" není až tak daná ocelí, jako spíš geometrií výbrusu. Upřímně přiznávám, že jako BFU nepoznám rozdíl mezi třeba CTS BD1 a CPM SPY 27 (abych uvedl nože, které mám stejné s jinou ocelí). Rez na fotce... no bylo to u moře, co se divíš.

Alfie napsal:
...ale tak máte recht pánové, je to jen nůž...

No konečně.

Douška na závěr: Pěkně jsme si popovídali, gentlemani, škoda že u klávesnice a ne u piva. Teď bych prosil, kdyby někdo z adminů přesunul relevantní komentáře do správného vlákna, zbytek zrušil a toto vlákno poslal do věčných lovišť. Ať se to tu nevětví donekonečna...
Howgh!

Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/6/2004
Alfie:
To je sice pravda a může ta výroba připomínat výrobu baťových škrpálů. Ovšem Reevova výroba je dokonalá strojařina. Vše se vyrábí se striktními tolerancemi. Jednotlivé díly do sebe perfektně zapadají a drží při sobě bez pomocných prostředků, Loctitů v tomto případě. Právě ta přesnost a nezbytný předchozí R & D, včetně moderního technologického vybavení je to, co konečný výrobek prodražuje oproti ostratní produkci.
Svou Sebenzu nosím dennodenně v kapse na klipu (dvanáct roků) a nikdy se mi nestalo, že by se nějaký šroub povolil, ani u klipu ne. To vše bez použití nějakého utěssnovače závitů. Jak jsem už zmínil, může za to právě precisně zvládnutá technologie a je jedno, že je to seriová výroba. ... Takový nůž prostě a jednoduše jednou za rok rozebereš, umyješ, namažeš třecí plochy a bez obav jej pověsíš zase do kapsy.
Přednosti práškových materiálů čepele probírat nebudu. Z technologie jejich výroby by mělo být každému jasné, že jejich dlouhodobé držení ostrostii včetně řezivosti a korozivzdornosti těch korozivzdorných jsou lepší než klasické materiály.
Otázkou může být, jaký vliv na výrobu má odchod Chrise z firmy.

“Whoever said the pen is mightier then the sword obviously never encountered automatic weapons.”
- General Douglas MacArthur
Posláno:
Pozorovatel
yarr napsal:
Nedá mi to, tři poznámky:
[quote=Alfie] ...kdyby někde byly k vidění "in natura ZT" tak tam bych si jistě vybral, zvláště jeden model v titanu se mi líbí velice...
Zkus Brno (Dornych...), dost věcí míval skladem a nechal nahlédnout i osahat. Jen se smiř s tím, že pravděpodobně odejdeš s něčím jiným, než co jsi původně chtěl (osobní zkušenost, byl jsem tam taky pro ZT a odešel s Real Steelem; a ZT už asi žádné nikdy mít nebudu... protože proč, že?)

Myslím, že tam tu prodejnu už zavřely. Minulý rok jsem tam byl a už to všechno balili. Bavil jsem se s majitelem a bude mít jenom internetový obchod. Na dornychu bude mít jenom sklad. Možná bude možnost si tam něco prohlédnout nevím v jakém stavu to tam je.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 7/5/2022
Na Dornychu již není možnost prohlédnout si na prodejně žádné zboží a ani si osobně převzít objednané zboží z e-shopu .
Prodejna je uzavřena.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/4/2016
Znáte někdo zavirak s opravdovým scandi ? Když pominu brisu 75 (enzo), cold steel finnwolf a tops s realnsteelem ?
Posláno:
Pozorovatel
Já mám Casström Lars Fält Lock Back
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Real Steel Bushcraft Folder.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
Je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feynman
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/10/2012
Zdenek napsal:
Alfie:
To je sice pravda a může ta výroba připomínat výrobu baťových škrpálů. Ovšem Reevova výroba je dokonalá strojařina. Vše se vyrábí se striktními tolerancemi. Jednotlivé díly do sebe perfektně zapadají a drží při sobě bez pomocných prostředků, Loctitů v tomto případě. Právě ta přesnost a nezbytný předchozí R & D, včetně moderního technologického vybavení je to, co konečný výrobek prodražuje oproti ostratní produkci.
Svou Sebenzu nosím dennodenně v kapse na klipu (dvanáct roků) a nikdy se mi nestalo, že by se nějaký šroub povolil, ani u klipu ne. To vše bez použití nějakého utěssnovače závitů. Jak jsem už zmínil, může za to právě precisně zvládnutá technologie a je jedno, že je to seriová výroba. ... Takový nůž prostě a jednoduše jednou za rok rozebereš, umyješ, namažeš třecí plochy a bez obav jej pověsíš zase do kapsy.
Přednosti práškových materiálů čepele probírat nebudu. Z technologie jejich výroby by mělo být každému jasné, že jejich dlouhodobé držení ostrostii včetně řezivosti a korozivzdornosti těch korozivzdorných jsou lepší než klasické materiály.
Otázkou může být, jaký vliv na výrobu má odchod Chrise z firmy.

jak pise Zdenek, tak ja na CRK taky nedam dopustit. Sebenza je muj nejoblibenejsi nuz, ale na to si musi kazdej prijit sam... tady vidim spoustu lidi kteyrm je za tezko dat 12 nebo 13 tisic za nuz a kupujou levnejsi varianty se kteryma nejsou pokojeni a postupne kupuji drazsi atd. a ve finale za tu skupinu tech levnejsich nasazi 20-30K jen to fikne a mohli mit proste jednu dve kvalitni sebenzy treba.

neni seriovka jako seriovka. to je jako rict ze Lambo je stejne seriovka jako Fiat :)

kdo sbira noze a ma je rad a casme jich koupi vic ne proto ze by hledal ten svatej gral mezi nozema tak stejne casem dospeje k tomu, ze sebenza je kral mezi zaviracima nozema.
Posláno:

Štamgast
Zdar, máš pro svoje tvrzení, že Sebenza je králem zavíracích nožů nějaký důkaz? Předpokládám že ta tvoje je ve vitrínce a čteš jí pohádky na dobrou noc. 😂😂😂 Až jí budeš prodávat, tak s textem: stáří 15let, nikdy neřezal, původní ostří. Takovejch tu jsou mraky, kamaráde.

Edit: důležité totiž je, jestli to víš nebo si to myslíš, že je Sebenza takový bourák mezi zavírákama. Myslet, znamená prd vědět. Natoč krátký video, jak s tou kudlou ořezáváš klacek, cos zvedl v lese ze země. Pokud ne, papouškuješ kraviny, které jsi zaslechl a chceš si tím ospravedlnit prachy,který jsi za ni dal. Kapišto???
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum