ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Broušení IV. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/16/2008
Ahoj. Používáš lupu aby sis zkontroloval jestli už brousíš vrchol fazety? Lupou taky uvidíš co se s ostřím děje. Jestli se vyštípává, nebo je na něm ostřina.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/14/2020
Ahoj, lupu mam, ale nepouzil som ju. Az sa hanbim priznat, ze som odfaklil celu fazetu do vecnych lovist. Noz je tupy a stve ma to. Rovnako som brusil ostatne a tam to slo krasne. Vhapem, ze problem bude vo mne, ale je to brusenie fakt az taka veda? Ked je noz ostry, kazdy radi, ze staci len jemne prebehnut na kameni. Ale ak je uz tupy, zda sa, ze nic nepomaha.
Zrejme som nedodrzal uhol.

Evenk vložil tyto přílohy:
IMG_20220418_162740219_2.jpg.jpg
IMG_20220418_162847646_HDR_2.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Tu je vysledok mojej hluposti. Myslim tym tu druhu fotku.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/25/2019
Ahoj,
a "neohnulo" se jen ostří na druhou stranu (tuším se tomu říká Jehla)?
Po broušení si druhou stranu přejedu nehtem přes ostří, a jestli mi zastaví nehet, tak tu stranu ještě 1x prejedu kamenem a pokud zmizí, zkontrolují pro jistotu, jestli se nevytvořila pro změnu na druhé straně.

Koukám, že tam je 440, u té mi to dělá vždy, před každou výměnou kamenů musím srážet ten ohyb. (Brousím na obyč Lánského sadě)

Asi známá věc, mno mi trvalo dlouho, než jsem na to přišel Grin .

Ještě není špatné si fazetu během broušení přejet fixem, taky se tak dá poznat, alespoň orientačně, kde se ubírá materiál.
Posláno:

Pokročilý
Ahoj, zial nie je tam ihla, cele povodne ostrie je prec a ostala len tupa strana. Dal som asi zly uhol.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 3/28/2018
Evenk napsal:
Ahoj, lupu mam, ale nepouzil som ju. Az sa hanbim priznat, ze som odfaklil celu fazetu do vecnych lovist. Noz je tupy a stve ma to. Rovnako som brusil ostatne a tam to slo krasne. Vhapem, ze problem bude vo mne, ale je to brusenie fakt az taka veda? Ked je noz ostry, kazdy radi, ze staci len jemne prebehnut na kameni. Ale ak je uz tupy, zda sa, ze nic nepomaha.
Zrejme som nedodrzal uhol.

Brúsenie nieje až taká veda. Musíš len udržať uhol brúsenia na každej strane a brúsiť materiál až kým sa ti tie dve plošky nespoja a nevytvoria ostrú hranu. Pak odstrániš ihlu ak je treba a máš nabrúsené.
Ak s brúsením začínaš, pravdepodobne robíš jednu (alebo obe) s týchto chýb:

1. Pri brúsení neudržuješ rovnaký uhol, vinkláš s nožom a tým účinne otupíš nôž. Odporúčam pred brúsením prejsť fixou po fazetke a po každom ťahu sa pozrieť kde fixa zmizla a tým budeš vedieť kde kameň odoberá materiál. Ak po každom ťahu zmizne fixa na inom mieste, musíš trénovať kým sa to nenaučíš

2. Nebrúsiš dostatočne dlho aby si odobral dostatok materiálu. Ak nemáš kvalitný brúsny kameň je možné, že tvoje očakávanie doby brúsenia sa nezhoduje s potrebnou dobou brúsenia.
Inými slovami, ak je nôž naozaj tupý musíš odbrúsiť pomerne dosť materiálu aby sa ti brúsne plochy na konci fazety spojili a vytvorili ostrú hranu.

Chce to trénovať a kontrolovať výsledky a na základe nich sa učiť, čo robíš zle a upraviť to.

Ak máš obľúbený nôž, ktorý si už neodborným brúsením otupil, bolo by lepšie si ho nechať až sa to naučíš alebo ho poslať niekomu kto ho nabrúsi.

Kto by chcel nabrúsiť nejaký nôž a vidieť čo znamená kvalitne nabrúsená fazeta, bývam v Prahe a za cca 50kč to nabrúsim na KMFS. Som v tomto tak trochu ujetý pedant, kontrolujem to pod lupou aj mikroskopom a zatiaľ som nemal v ruke nôž, ktorý by som nakoniec nedokázal nabrúsiť, bez ohľadu na tvar, alebo materiál. Určite nás bude na tomto fóre viacero. Zdar Ok
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/1/2021
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 4/6/2017
A nebo se hraje o základní sadu v putovce, jestli někdo chce zkusit štěstí.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/13/2022
Ahoj, učím se brousit nože na vodním kameni. Sledoval jsem několik různých videí jak na to. Jedna věc mi ovšem není jasná a v různých videích ji říkají různě...

Kdy se na nůž tlačí a kdy se povolí? Při kterém pohybu?

Tlačí se při pohybu proti ostří nebo po ostří? Případně, tlačí se stejně v obou pohybech?

Děkuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/29/2011
Fungovat bude obojí, ale lépe je brousit proti ostří, netvoří se pak taková jehla.
“Knives are easy to hide. They don’t jam and they never run out of bullets. They come in handy when you have to do some close contact work.”
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/12/2007
Ideálně se netlačí prakticky vůbec, ruka, která nedrží nůž, má jen zajišťovat konstantní úhel. A čím vyšší grit tím spíš to platí.
"Thin is sharp."
"Jsou místa, na který se nesmí, a na nich se možná rodí vesmír."
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/28/2021
Jsou hezká videa na youtube, mrkni a uvidíš.

Obecně platí, že s citem, já brousím na kuchyňské lince, kámen mám na hadru a když přitlačím moc, tak mi to začne ujíždět. Happy
Nabrousíš pár nožů a vychytáš si to hned. Happy Daleko težší je, udržet konstatní úhel.
Čas není něco co máš a nebo nemáš, ale něco co si buď uděláš nebo neuděláš.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum