ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Plynová pec Možnosti
RHx
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 1/6/2015
Příspěvky: 41
taky bych rád vyzkoušel plynovou výheň a ptám se, jestli je možno jít cestou - koupit redukční ventil a nějaký certifikovaný hořák a složit výheň ze šamotových cihel, které se mi doma válejí a utáhnout okolo rámem z pásoviny
čili práce bez malty a izolací
mě se zdá, že by to mělo jít s tím, že část tepla bude unikat, bude vyšší spotřeba plynu a dosáhnu nižší teploty
tak se ptám, jestli by to tak bylo možné - na vyzkoušení práce s plynovou výhní
moc díky
pat
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 4/25/2012
Příspěvky: 115
To Nowi: v Česku prodává certifikované hořáky Rikfer a Jan Bradáč. Rikfer stojí za prd. Dračí dech od Bradáče je slušný hořák (pokud si nechceš nějaký vyladit sám, lepší tu neseženeš). Od kutila z Liberce je lepší hořák nekupovat. nerozumí tomu a je to sebevrah.

Lehčené žáruvzdorné cihly jsou na izolaci pece na žárové straně vhodné. Důvody proč se tolik nepoužívají jsou nejspíš dva. Jednak je to cena (sibral je zkrátka levnější). A jednak většina lidí staví pece podle nějakého videa na trubce či jiného návodu bez hlubšího porozumnění problematice a tak to prostě jen okopírují.

To RHX: certifikovaný hořák viz výše.

I kolem šamotek je lepší dát alspoň nějakou izolaci. Izolace funguje tak, špatně vede teplo svým povrchem. Jinými slovy (zjednodušeně) kolik tepla pošleš dovnitř, tolik ho tam máš. Zas ve chvíli kdy tam strčíš větší kus železa, který teplo pohltí, nebo otevřeš víc dvířka, teplotu tolik nedrží. Oproti tomu šamot teplo akumuluje (nahřeje se a pak ho vyzařuje zpět, ale i ven). To má výhody i nevýhody. Mezi výhody patří to, že ve chvíli kdy máš pec rozehřátou a otevřeš dvířka, nebo do ní dáš větší kus železa, tolik to s teplotou v peci nezamává. Zároveň když už se dostane na požadovanou teplotu, stačí menší příkon hořáku na udržování teploty. Velkou nevýhodou je doba nahřátí pece. Tím že nejdřív teplo akumuluje do sebe, musíš jí roztápět déle a/nebo větším příkonem hořáku. Můžeš zkusit pec jenom ze šamotek, ale připravíš se tím o kouzlo používání plynové pece, protože řádně postavená plynovka se chová dost jinak.
RHx
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 1/6/2015
Příspěvky: 41
velmi děkuji za přesné vysvětlení, tedy už první pokusy budou s izolací
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris