ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Hádanka Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Muscatel napsal:
...k čemu slouží ten “vyosený” nůž uprostřed?

Anebo odvíčkovací nůž pro bohatého včelaře?

Surg vložil tyto přílohy:
Odví_kování.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 9/15/2008
Alfie napsal:
Obrazu od Mistra da Vinci se sice řiká Dáma s hranostajem ale hranostaj to není. Nebo jste snad slyšeli o tom, že by nèkdo choval jako mazlíčka lasičku ? (Což je miniaturní zviře, když je ji schopné dát K.O. kočka.) Renesanční kráska zachycená géniem chová v náručí bílou fretku- a ta má teda do hranostaje pěkně daleko...

Na obraze da Vinciho se opravdu nejspíše jedná o světlou formu fretky. Mistrovi to nejspíše bylo jedno a obraz asi ani takhle nenazval. Hlavní námět byla ona dáma. Ten obraz jsem tu nedal jako určující etalon pro lasici hranostaje, ale jen jako zajímavost. Ale z historie je známo, že hranostajové byli chováni v zajetí - domácnostech jako dnes bychom řekli domácí mazlíčkové. Není to nesmysl, jak by se zdálo. Sám jsem jako kluk nějaký čas doma choval od osiřelého mláděte kunu lesní (dnes bych asi byl za to uvrhnut do těžkého žalářeLaugh ) Nakonec i ona zmiňovaná fretka je domestikovaná forma tchoře. Primárně byla využívána až do začátku 20. století k lovu králíků divokých. Poté byla spíše oním domácím mazlíčkem a to dosud. Měl jsem za mlada to štěstí, že jsem mohl pozorovat tyto šelmičky (lasice) ve volné přírodě. Hranostaj je malinko robustnější-delší než kolčava (uvádí se délka cca 29 cm). Za mých studentských let se ještě jako další zástupce těchto šelem uváděla lasice kolčavka. Protože byli pozorovány výrazně menší jedinci kolčav - až o třetinu. Dnes se odborná veřejnost spíše přiklání k názoru, že se jedná o z nějakého důvodu růstově nevyvinutou kolčavu . Ale veverka vypadá skutečně úplně jinak a je to především hlodavec, živící se semeny (ale někdy bohužel i ptačími mláďaty).
Tak to je ve stručnosti asi tak všechno.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/11/2009
K čemu může sloužit 7,5 cm dlouhá ampule plná rtuti se dvěma kovovýma páskama a s nápisem 23? Rtuť stoupá vnitřní trubičkou, jako u teploměru

vakovlk vložil tyto přílohy:
IMG_20230113_175848_801.jpg.jpg

Za všechno si můžu sám
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
El. spínač dle teploty...
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
Díky Ok
Za všechno si můžu sám
Posláno:

Štamgast
Koukám, že mi tam chybí otazník na konci. Pardon...
Domněnka pouhá z předpokladu, že existují polohové spínače.
Jde sloupek rtuti tak, že by mohl kontakty (pásky) propojit?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/7/2010
Dušan napsal:
Koukám, že mi tam chybí otazník na konci. Pardon...
Domněnka pouhá z předpokladu, že existují polohové spínače.
Jde sloupek rtuti tak, že by mohl kontakty (pásky) propojit?

.. Sloupek rtuti pásky propojí, jó vlastně termostat 100%. Nó a na to vypnutí (přepnutí) stačí relé... Takový "elpravěk" Laugh , ale spolehlivost téměř 900% Admire
Posláno:

Štamgast
Ok
To jsem myslel, rozpínací relé vypne nějaké topení nebo spínací ventilátor atd.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Jasně, tohle pevně nastavené na jednu teplotu. Ty plechy kolem trubice jsou spojeny s platinovými drátky zatavenými do kapiláry
Když teplota vystoupá na konkrétní hodnotu, tak se kontakty sepnou, když teplota klesne, tak se rozepnou. Existuje to i v nastavitelné podobě, jmenuje se to teploměr Vertex.
Posláno:

Štamgast
Polohové spínače jsem prozkoumal tady: https://danyk.cz/hg_sp.html
Ale nezdá se, že by pásky měly vodivý kontakt na rtuť. Ta je v tenké trubičce, fakt jako u teploměru. Teď čtu slona, no možná to je tak, ale ty drátky jsou neviditelné. Zkusím to zítra propojit baterií a žárovkou.
Za všechno si můžu sám
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Teploměrový spínač - viz slon. Přesně tyhle spínače byly v jednom typu starších železničních vagónů - sám jsem je demontoval Happy...
Polohový rtuťový spínač čili tzv. "prasátko" vypadá jinak.

Surg vložil tyto přílohy:
Prasátko.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/4/2015
Při vyklízení harampádí ze staré dílny jsem našel mezi rezavýma pilníkama a dalšíma klíčema tento asi celkem starý klíč. Překvapilo mě palcové a metrické značení. Logo výrobce je kotva se "S." Na netu jsem našel fotku dvou klíčů od stejné značky, ale nic víc. Neví o něm někdo něco víc? Do šrotu neletěl Happy

Boodeeck vložil tyto přílohy:
20230124_210021.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/28/2008
Boodeeck napsal:
Při vyklízení harampádí ze staré dílny jsem našel mezi rezavýma pilníkama a dalšíma klíčema tento asi celkem starý klíč. Překvapilo mě palcové a metrické značení. Logo výrobce je kotva se "S." Na netu jsem našel fotku dvou klíčů od stejné značky, ale nic víc. Neví o něm někdo něco víc? Do šrotu neletěl Happy

Ahoj
Pokud to tady "neodhalí" Happy tak existují např. stránky https://vintagetools.cz/ ...
POKUD MÁTE DOTAZ, PIŠTE NA MAIL!
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum