ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Neznáte tenhle nůž? - VI. Možnosti
Posláno:

Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 9/5/2022
Příspěvky: 23
Surg napsal:
..měl brzy na krku obžalobu ze spolčení s ďáblem... (oni totiž dokázali z jednoho děla vystřelit jen jednotky výstřelů denně).


můžeš prosim napsat, proč byla frekvence strelby tak nizka? to po vystrelu hodinu chladili a pucovali lauf,nebo? diky.. 🙏
@forgottenkustoms
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Příspěvky: 4,884
AdamFF napsal:
můžeš prosim napsat, proč byla frekvence strelby tak nizka? to po vystrelu hodinu chladili a pucovali lauf,nebo? diky.. 🙏

Samozřejmě. Vezměme to od začátku jednoho bojového dne a od druhého výstřelu (příprava k prvnímu byla o něco málo kratší).
Dělo odtáhnout z palebného postavení - není nutné nechat se ohrožovat střelci nepřítele. Hlaveň zvednout - to znamená přetáhnout celé dělo na klíny nebo šikmou plošinu, hlaveň v lafetě nemá příliš velký odměr. Nalít do hlavně vodu, která uhasí žhavé zbytky prachu a ucpávek (nasypat prach do "neuhašené" hlavně obsluhu zabilo - černý prach po zapálení nehoří, ale vždy vybuchuje). Sklonit hlaveň - odtáhnout z klínů atd. - a vylít vodu. Srovnat dělo. Vyčistit hlaveň válcovým kartáčem od připečených zbytků, a to důkladně (stačí, když koule kvůli připečenině v hlavni nedosedne na prachovou nálož. Parametry hoření prachu se změní, někdy tak, že se dělo roztrhne. Dělo je vyrobeno s poměrně malou bezpečnostní rezervou). Nechat hlaveň vyschnout. Zkontrolovat vysušení. Nabít odměřenou dávku prachu. Nabít ucpávku. Nabít kouli. Nabít další ucpávku. Přetáhnout dělo do palebného postavení. Provést zaměření (mezi všemi etapami nějaký ten odpočinek a případně modlitba). Nasypat odpalovací dávku zapalovacího prachu do zátravky. Teď je čas na velkou modlitbu za úspěšný výstřel. Odpálit dělo.
Zkontrolovat a proměřit zásah, aby mohl být další výstřel korigován (vzdálenost, úhlové umístění, upravit zamíření a množství prachu vzhledem k váze koule - jednotlivé "šarže" prachu ani jednotlivé koule zdaleka nejsou totožné). Přezkoušet kvalitu další dávky prachu, případně zvážit další kouli. Odhadnout ze zkušenosti nebo přepočítat parametry dalšího výstřelu. A můžeme jet nanovo.
To všechno provádí (nebo méně specializované činnosti řídí) mistr dělostřelec, kterého si vojevůdce najímal jako specialistu. V jeho nejvlastnějším zájmu pochopitelně není provádět to tak, aby všichni měli pocit, že je to "brnkačka" - to znáš i dnes od "extra speciálních" řemeslníků, často "majitelů zvláštních schopností" a "zasvěcenců tajných umění", kteří práci nedělají, ale "celebrují". Navíc dělo v této době nebylo efektivní bojový prostředek, ale daleko spíš "předváděčka" - "koukejte, jak děsivou, málem pekelnou zbraň máme!"
A samozřejmě je nutný dostatečný počet modliteb, jednak pro pomoc vyšší bytosti ke konání našeho bohulibého díla, jednak, i když v mnohem menší míře, proto, aby si ti okolo nezačali myslet, že ti černí a špinaví chlapi, co vytvářejí ten děsivý hluk a kouř, mají nedejbože co do činění s ďáblem...
Což ovšem někdy neklaplo...
Posláno:

Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 9/5/2022
Příspěvky: 23
takovy článek jsem nečekal,moc díky za dovzdělání.. 🙏
@forgottenkustoms
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/28/2008
Příspěvky: 56
Ahoj , zná prosím někdo výrobce ?


KLADA vložil tyto přílohy:
1679609259221.jpg.jpg
1679609136351.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Příspěvky: 4,884
Oskar Butter, Bautzen in Sachsen (Budyšín), NDR.
Kuk!


Surg vložil tyto přílohy:
znjpg.jpg
znjpg.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/28/2008
Příspěvky: 56
Děkuji.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 7/19/2011
Příspěvky: 159
Ahojte, prosím vás na slovnaftke majú akciu. Neviete niekto co je to za nôž co tam ponúkajú za 25€ spear & jackson adventure? Akú to ma čepeľ a ci sa oplatí? Ma Jo niekto? Nechcem vyhodiť peniaze a tuto značku nepoznám a nedocital som sa ani akú to ma oceľ. Ďakujem za info.


seko0408 vložil tyto přílohy:
CCF69F5C_5D97_47A3_9C24_3A0DD23A2035.jpeg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris