ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Volný Pokec Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/7/2013
Příspěvky: 4,764
No máš to Zdenku fakt nádherný, tohle Ti fakt závidím…. Postavil jsem před cca 20-ti lety na poli, žádnej satelit, kolem baráku spousta místa a les cca 150 m, ale každej strom jsem zasadil (a že jich je); každej je vybojovanej proti suchu, slunci a větru, jsme na kopci a ještě po pár desítkách cm na písku.
Dneska už je tu i stín, ale takovou tu “obyčejnou” vesnickou zahradu bude mít asi až mladej…
Jinak šeříky už nám skoro odkvétají a ronďáky kvetou….
Tak užívej‼️🤠✌️
Jarda
K vítězství zla úplně vystačí nečinnost dobrých lidí.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 6/27/2015
Příspěvky: 1,987
jhh65 napsal:
Nevím, jestli tu není vhodnější vlákno, ale dnes proběhlo internetem, že Rakousko chystá zákaz volného nošení nožů, bez rozdílu dílky čepele, povoleno je pouze v obalu a ještě v zavazadle.
Tak mě napadlo - nevíte o nějakém přehledném seznamu, jak jsou na tom evropské země ohledně pravidel nošení nožů, teleskopů a pepřáků? Díky.


někde tady na to vlákno bylo, ale už to asi nebude aktuálníDržení nože v Německu
Držení nože v NěmeckuV Německu platí velmi přísná pravidla pro držení a převoz zbraní, přičemž jsou poměrně striktně vymáhána. Pokuty dosahují až 2 380 Kč, přičemž převoz některých těchto zbraní v ČR je povolen.

Mezi zakázané zbraně v Německu patří:

nože s pevnou čepelí delší 12 cm
vystřelovací nože s čepelí delší než 8,5 cm
vystřelovací nože s oboustranně broušenou čepelí
pěstní nože (ty mohou mít pouze držitelé loveckých lístků nebo zpracovatelé kožešin)
jednoručně otevíratelné nože s pojistkou (tzv. motýlek)
Tyto nože není možné mít u sebe, ani s nimi není možné manipulovat na veřejně přístupných místech, jinak se vystavujete riziku pokuty. Nože je třeba převážet v uzamykatelném obalu, mít povolení k používání zakázaných nožů nebo musí existovat tzv. oprávněný zájem k držení nožů. Tím je např. převážení v souvislosti s výkonem povolání, s dodržováním tradic, se sportem nebo musí nože sloužit všeobecně uznávanému účelu.

Mezi povolené nože v Německu se řadí kapesní nože s jednostranně broušenou čepelí kratší 8,5 cm, záchranné nože, nože s pevnou čepelí do 12 cm nebo vyhazovací nože, jejichž čepel vystřeluje z rukojeti ze strany a není delší 8,5 cm, ve svém středu vykazuje minimálně 20% šířku své délky, není oboustranně naostřená a má spojitý hřbet, který se směrem k ostří zužuje.

Pakliže potřebujete v Německu převážet nůž, který spadá do zákona o zbraních, mějte jej vždy v uzamykatelné skříňce. Pokud bude nůž převážen “na volno” tak, aby k němu měl kdokoliv snadný přístup, vystavujete se nebezpečí postihu a následné pokuty.

Držení nože v Rakousku
Držení nože v RakouskuRakousku zastává v otázce držení zbraní liberálnější postoj. V místním zákoně o zbraních není vyloženě předpis, který by držení nožů upravoval, pouze rakouský vrchní soud popisuje a rozděluje nože dle jejich způsobu použití.

Většina nožů je považována za předměty k běžnému použití. Výjimkou jsou nože s vystřelovací čepelí, které mohou být považovány za zbraň a jejich držení je zakázáno. To samé platí o boxerech a nožích s konstrukcí maskovanou či upravenou pro větší ranivý účinek.

V Rakousku je zakázáno nosit nože do škol, na veřejné akce a do veřejných budov.

Držení nože na Slovensku
Držení nože na SlovenskuNa Slovensku platí podobná pravidla držení nožů jako u nás – zákon o střelných zbraních a střelivu se na ně nevztahuje.

Zmínka o držení nožů na Slovensku je v přestupkovém zákoně. Přestupku se dopustí ten, kdo na veřejně přístupných místech nosí chladné zbraně, především pak dýky, bodáky, šavle a jiné předměty, kterých by mohlo být užito k násilí či k hrozbě násilí.

Výjimku tvoří případy, kdy jsou takové zbraně součástí výstroje a výzbroje bezpečnostních sborů nebo slouží k výkonu povolání, rybářského a mysliveckého práva apod.

Držení nože v Polsku
V Polsku není žádný zákon, který by držení nožů upravoval. Pouze zákon o zbraních a munici z roku 1999 upravuje pojem sečné zbraně.

V případě sečné zbraně, jejíž ostří je ukryto v předmětu, který nevypadá jako zbraň, je nutné mít povolení pro převoz přes území Polské republiky. To se vyřizuje na konzulárním oddělení zastupitelského úřadu Polské republiky v dané zemi. Je nutno brát ohled na skutečnost, že polská legislativa v jistých situacích postihuje držení jakéhokoliv druhu nože. Jedná se zejména o hromadné akce, veřejná místa a okolnosti, které nasvědčují tomu, že nůž je držen za účelem spáchání trestného činu.

Držení nože ve Francii
Držení nože ve FranciiProblematiku držení a nošení zbraní ve Francii upravuje zákon o vnitřní bezpečnosti. Zbraně rozděluje do čtyř kategorií, nože a další chladné zbraně spadají do skupiny D.

Některé zbraně kategorie D lze získat bez povolení, jiné podléhají registraci. Francouzské zákony mohou považovat za zbraň i některé běžné pracovní nástroje, které dokáží způsobit bodnořezné zranění. Vždy však záleží na logice věci a na účelu jejich použití.

Pakliže si vezmete sekeru či dýku na koncert či na veřejné shromáždění, bude i takový pracovní nástroj považován za zbraň se všemi právními následky. S argumentací vlastní sebeobrany neuspějete.

Nelegální držení a nošení zbraní všech kategorií je trestné. Nejnižší pokuta za nelegální držení a nošení zbraně kategorie D je 17 853 Kč. V závažnějších případech může pokuta dosáhnout až 357 056 Kč a hrozí i trest odnětí svobody.

Držení nože v Anglii
Držení nože v AngliiAnglie se potýkala s výrazným nárůstem útoků noži, proto se i legislativa tomuto trendu přizpůsobila. V rámci režimu tzv. “offensive weapon act” může být téměř jakýkoliv předmět považován za zbraň.

Výslovně zakázané jsou nože typu motýlek, vystřelovací a vyhazovací nože, nože neodhalitelné detektory kovů (tedy vyrobené např. z plastu), nože upravené k nesnadnému odhalení atd. Pokud se dostanete pod drobnohled policistů, musíte mít oprávněný důvod a podat pádné vysvětlení, proč u sebe máte něco, co může být považováno za zbraň. Kromě nožů se může jednat o šroubovák, montážní klíč a další věci denní potřeby.

Pokud se svým vysvětlením neuspějete, můžete být obviněni a odsouzeni až k 4 letům odnětí svobody nebo k úhradě tučné pokuty. Policisté bývají nekompromisní a laxní vysvětlení jim obvykle nestačí.

Obecně tolerovány jsou zavírací nože bez pojistky čepele s délkou do 7,6 cm, nicméně není možné je brát na fotbalové zápasy nebo na veřejná shromáždění.

Držení nože v Dánsku
Držení nože v DánskuDánsko se řadí v otázce nošení nožů někam mezi Německo a Rakousko.

Jejich pravidla nejsou tak přísná jako v Německu z hlediska přepravy ve vozidle – nože nemusí být v uzamčených schránkách, ale nesmějí být “po ruce” připraveny k okamžitému použití. Nože je vhodné vozit v kufru vozidla ještě v kufříku, tašce apod.

Mezi zakázané se v Dánsku řadí nože typu motýlek, vystřelovací nože, nože otevíratelné jednou rukou, nože s délkou čepele nad 12 cm a nože na první pohled zaměnitelné s jinými předměty. Zavírací nože do 7 cm délky jsou povoleny, pokud nemají v konstrukci pojistku pro zajištění čepele.

Na některých veřejně přístupných místech (koncerty, manifestace, kluby, školy atd.) je lepší u sebe žádný nůž nemít (ani ten povolený). V případě kontroly je dobré mít připraven pádný důvod, proč u sebe povolený nůž máte. V opačném případě hrozí tučná pokuta a v krajních případech i několikadenní vězení.

Držení nože v Chorvatsku
Držení nože v ChorvatskuChorvatsko nemá jednoznačnou právní úpravu zakázaných zbraní. V tomto ohledu v zemi panuje jistá nejednoznačnost a bude hodně záležet, na koho narazíte.

Zbraně rozeznává Chorvatsko zakázané a pro boj zblízka. Mezi zbraně zakázané se mohou řadit i ty pro boj z blízka, pokud jejich konstrukce umožňuje větší ranivý účinek. Co si pod tímto pojmem představit, zákon neudává.

Opět se zakazuje nosit nože na místech veřejně přístupných. Převoz nožů se doporučuje tak, aby k nim nebyl okamžitý přístup. Zatím však nemáme informace o tom, že by turisté měli s nošením nožů v Chorvatsku větší problémy a byli za to nějak trestáni.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 398
@ jhh65
…a nebo ti to zjednoduším, když jedeš jedeš na výlet, vem s sebou:
- stylovej slipjoint (udělá parádu)
- řízek mezi dva plátky chleba (nasytí)
- kyselou okurku, nebo dvě (bodnou k tomu řízku)
- jablko (krz ten slipjoint)
- pivo dle výběru (doma je doma)

Neber:
- vidle
- slzák / pepřák
- řemdih
- teleskop
- granát a jiné výbušniny (všechno to jsou hovadiny a byl bys za vocasa)
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 6/3/2014
Příspěvky: 256
Díky pánové za info. Ještě bych se zeptal k tomu pepřáku - opravdu je s ním problém? Mám teď dceru na brigádě v Itálii - sama holka - co asi pro jistotu má s sebou - pepřák. Jak moc s ním může mít problém? Díky.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 398
Podle Wikiny takto:
Italy:
Any citizen over 16 years of age without a criminal record could possess, carry and purchase any OC-based compounds and personal defence devices that respond to the following criteria:
- Containing a payload not exceeding 20 ml (0.70 imp fl oz; 0.68 US fl oz), with a percentage of Oleoresin Capsicum not exceeding 10% and a maximum concentration of capsaicin and capsaicinoid substances not exceeding 2,5%;
- Containing no flammable, corrosive, toxic or carcinogenic substances, and no other aggressive chemical compound than OC itself;
- Being sealed when sold and featuring a safety device against accidental discharge;
- Featuring a range not exceeding 3 m (9.8 ft).

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Pepper_spray#Europe

Edit: A pokud je tam, může si odchytnout hlídku a zeptat se. To bude zaručné Ok
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 6/3/2014
Příspěvky: 256
Díky, ten odkaz na wikipedii je super. Co jsem se díval, tak lze zhruba říct, že s pepřákem bude problém v politicky přehnaně korektních zemích - Benelux, Dánsko, Švédsko, Norsko ...

Tak ještě poslední věc - jak je to v Evropě s teleskopem? Dceru bych teleskopem nevybavil, ale sám sebe třeba jo (třeba 16 palcový NEX). Odhaduji, že to bude asi přísnější než pepřák, ale i než nůž.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 398
NoNoNo
Teleskopy nech lidem ve službě Ok Wink
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/10/2015
Příspěvky: 664
Teleskop je výborná vec, sám nosím NEX už roky a je to z volne dostupných nástrojov obrany najlepšia volba. Vieš s ním útočníka (útočníkov) zastaviť aj bez vážnejších následkov (oproti nožu alebo strelnej zbrani). Rozhodne nenechávať iba "lidem ve službě", teleskop reálne najlepší dostupný nástroj obrany Beating
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 398
Nesdílím ten názor.
Na nůž se vůbec nedívám jako na nástroj nějaké obrany. Je pro mě co batoh, či pilka - pomocník.
Obecně nerozumím, z jakého důvodu je u nás pro "civila" legální držet střelnou zbraň, teleskop, boxer etc. Co kloudného s tím kdo bude dělat?
Ale názor máme každý svůj a můžeme si nosit, co uznáme za vhodné...
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/10/2015
Příspěvky: 664
Totoro napsal:
Nesdílím ten názor.
Na nůž se vůbec nedívám jako na nástroj nějaké obrany. Je pro mě co batoh, či pilka - pomocník.
Obecně nerozumím, z jakého důvodu je u nás pro "civila" legální držet střelnou zbraň, teleskop, boxer etc. Co kloudného s tím kdo bude dělat?
Ale názor máme každý svůj a můžeme si nosit, co uznáme za vhodné...

Dve veci:
1. Každý človek má inú fyziku a inú psychiku. Fyzicky slabím luďom sa ťažko bráni proti silným, alebo proti presile, ten faktor ktorý to môže zmeniť je práve zbraň - prostriedok ktorým možno učiniť útok voči telu efektívnejší. Osobitnou kategóriu sú ludia pod vplivom drog - často sú agresívny a zastaviť ich v útoku je obrovský problém, bez zbrane ťažko riešitelný aj pre skúseného človeka.

2. Zbraň má slúžiť k obrane - na získanie oprávnenia pre nosenie strelnej zbrane jakož to "ultimátneho" prostriedku osobnej obrany je nutné jak v SR tak ČR zložiť skúšky. Tudiž to nie je právo ale privilégium. Brániť sa nie je nutné iba pred človekom ale aj pred zverou - aktuálne je to na Slovensku dosť žhavý problém a už sme mali prípad kedy pán musel v rámci krajnej núdze dostrielať medveďa.

Takmer každý nástroj sa dá použiť ako zbraň a mne ako človeku ktorý zažil útok človeka pod vplivom drog, útok ludí pod vplivom alkoholu, útok skupiny ludí, útok ludí fyzicky silnejších sa názory ťažko vyvracajú... a konkrétne prí tom pod vplivom drog mi 15 rokov kickboxu a boxu až tak moc nepomohlo keďže som si prvou ranou odpálil ruku a na radu musel prísť teleskop.. neprajem zažiť nikomu.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 398
@Wotan
Já ti tvůj názor ani vyvracet nechci. Chápu jak to myslíš a proti příkladům, které jsi zmínil nic nenamítám.
Stejně tak by se dalo vytáhnout pár příkladů, kdy vlastnictví takových prostředků bylo naopak na škodu a pro neštěstí.. Ono mít takového "pomocníka" často boostuje sebevědomí jedné ze stran a dojde ke konfliktu, ke kterému by bez nich vůbec nedošlo. Nemluvě o zapojení chlastu atd.

A ohledně toho "ultimátního privilegia", kdyby bylo alespoň zastřešeno solidním psychologickým vyšetřením...

Je to možná naivní, ale v mém životě nemají tyhle "krámy" co dělat, protože je nemám v plánu používat pro útok ani obranu. Asi tak.
Každý po svém.


Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/10/2018
Příspěvky: 795
Totoro napsal:

Obecně nerozumím, z jakého důvodu je u nás pro "civila" legální držet střelnou zbraň, teleskop, boxer etc. Co kloudného s tím kdo bude dělat?


Přesně!

Stačí přeci říci agresorovi "počkej chvilku, já zavolám policii a společně to vyřešíme"
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 6/3/2014
Příspěvky: 256
Wotan napsal:
Teleskop je výborná vec, sám nosím NEX už roky a je to z volne dostupných nástrojov obrany najlepšia volba. Vieš s ním útočníka (útočníkov) zastaviť aj bez vážnejších následkov (oproti nožu alebo strelnej zbrani). Rozhodne nenechávať iba "lidem ve službě", teleskop reálne najlepší dostupný nástroj obrany Beating

Můžu se zeptat na názor na NEX? Konkrétně - jakou máš délku? Já váhám mezi 16 palcovým a 20 palcovým. Ideální by byla asi osmnáctka. Díky.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/10/2015
Příspěvky: 664
jhh65 napsal:
Wotan napsal:
Teleskop je výborná vec, sám nosím NEX už roky a je to z volne dostupných nástrojov obrany najlepšia volba. Vieš s ním útočníka (útočníkov) zastaviť aj bez vážnejších následkov (oproti nožu alebo strelnej zbrani). Rozhodne nenechávať iba "lidem ve službě", teleskop reálne najlepší dostupný nástroj obrany Beating

Můžu se zeptat na názor na NEX? Konkrétně - jakou máš délku? Já váhám mezi 16 palcovým a 20 palcovým. Ideální by byla asi osmnáctka. Díky.

16 - ono je to lepšie keď sa začne klinčovať tak sa s tým lepšie pracuje. A hlavne sa to pohodlnejšie nosí a to je hlavný faktor Happy
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/17/2014
Příspěvky: 2,051
@Totoro.
V dnešní,,klidné,, době čím víc zbraní doma tím lépe!
To je zase můj názor!

Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/8/2011
Příspěvky: 1,222
OT
Totoro napsal:

A ohledně toho "ultimátního privilegia", kdyby bylo alespoň zastřešeno solidním psychologickým vyšetřením...


Jenomze zasadni "ale" psychotestu je
1/ nefunguji (daji se naucit a ani sami psychologove nejsou ochotni vzit za ne zodpovednost)
2/ nefunguji (incidenty/vrazdy provedene policisty, kteri byli dukladne opsychotestovani)
3/ nefunguji (dneska jsem v pohode, zitra mi nekdo znasilni dite a psychotest nema hodnotu ani toho papiru)

Ostatne kdyz se podivas na pravidla, tak prijit o to "privilegium" neni tak tezke, vpodstate staci, kdyz mas dva prestupky proti obcanskemu souziti (nebo dva prestupky s alkoholem). Takze vetsina "drzitelu" se chova sakra vzorne.

A kdyz jsme u toho, tak odbocme od palnych zbrani. Touzis po raji, kde je nelegalni mit u sebe boxer/teleskop/sroubovak/lzici, jako v Anglii? Prekvapko, taky to nefunguje...
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 11/18/2011
Příspěvky: 446
Jenom srovnání NEX a ESP.
Nosím Eespéčko, v práci i mimo. Připadá mi odolnější.


Longin vložil tyto přílohy:
IMG_20240418_134046.jpg.jpg
IMG_20240418_134139.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 11/18/2011
Příspěvky: 446
Tedy, v práci mám 21 palců délku, tohle je 16.
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/8/2011
Příspěvky: 1,222
Jedna byvala kolegyne nosila v kabelce jeste nejaky kratsi, tusim 12. Ale jestli ho na nekoho vytahla, nevim. Ale ta by asi byla schopna nekoho srovnat i bez teleskopu ;)
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 398
krezac napsal:
Jenomze zasadni "ale" psychotestu je
1/ nefunguji (daji se naucit a ani sami psychologove nejsou ochotni vzit za ne zodpovednost)
2/ nefunguji (incidenty/vrazdy provedene policisty, kteri byli dukladne opsychotestovani)
3/ nefunguji (dneska jsem v pohode, zitra mi nekdo znasilni dite a psychotest nema hodnotu ani toho papiru)

Ostatne kdyz se podivas na pravidla, tak prijit o to "privilegium" neni tak tezke, vpodstate staci, kdyz mas dva prestupky proti obcanskemu souziti (nebo dva prestupky s alkoholem). Takze vetsina "drzitelu" se chova sakra vzorne.

A kdyz jsme u toho, tak odbocme od palnych zbrani. Touzis po raji, kde je nelegalni mit u sebe boxer/teleskop/sroubovak/lzici, jako v Anglii? Prekvapko, taky to nefunguje...

S body 1, 2, 3 souhlasím a jsou jeden z důvodů, proč zastávám názor, že civil nemá vlastnit střelnou zbraň.
Tím psychologickým vyšetřením jsem nemyslel žádný druh testu, ale - dejme tomu - nějaké dlouhodobější sledování s X docházkami před udělením povolení.

Já netoužím po utopistickém ráji.
Nechápu ale volnost prodeje náčiní určeného primárně pro ublížení druhému, navíc ve formě, která nahrává skrytému nošení.
Ano, můžeš chňapnout kladivo / sekeru / trubku a destruktivní potenciál je ve výsledku shodný. Proč ale lidem nabízet teleskopy a boxery?
V čem je jejich užitek, čemu jsou nástrojem?

A když to vezmu z mého okolí - ti, kteří mají potřebu být vybaveni boxery a teleskopy jsou zároveň ti, kteří nějak magicky konflikty přitahují...čím to?
Tím se nechci dotknout nikoho zde, opravdu. Lidé jsou různí.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris