ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Brusky TORMEK Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 3/25/2013
Vivsjanik napsal:
Zdravím a prosím o radu, jak udělat na noži s dutým výbrusem malinkatou fazetku? Jestli dobře tomu rozumím, tak platí, že čím větší úhel, tím menší fazeta. Ale nechci udělat z nože sekyrku, proto se ptám dále, jestli se dá na Tormeku udělat na noži s dutým výbrusem fazeta 30 stupňů?
Předem děkuji za kteroukoliv radu.
V.

Áno dá sa 30°. O aký nôž sa jedná? Enduru som brúsil na Tormeku T7 na 15° vrcholových!!! Kto by mal takéto chúťky ako ja POZOR, nožom sa dalo holiť ako britvou a krájať Sushi - potraviny, no odrezať kúsok drievka už nie!
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 1/22/2013
Jedná se o nůž od nožíře z RWL-ky, délka fazety 110 a sila 5 mm, dutý výbrus a klasický tvar.
Díky.
Posláno:

Štamgast
Vivsjanik napsal:
Jedná se o nůž od nožíře z RWL-ky, délka fazety 110 a sila 5 mm, dutý výbrus a klasický tvar.
Díky.

Nemal by byť problém.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Pokročilý
Nějaký klasik napsal, že stručnost je sestrou talentu ale někdy to nestačíHappy Napiš, prosím, jak nastavit úhel, když čepel s dutým výbrusem je jakby prohnutá a ještě končí konvexem.
Posláno:

Štamgast
Vivsjanik napsal:
Nějaký klasik napsal, že stručnost je sestrou talentu ale někdy to nestačíHappy Napiš, prosím, jak nastavit úhel, když čepel s dutým výbrusem je jakby prohnutá a ještě končí konvexem.

Tu je video a popis: http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=22970&p=2
Meranie je klasické ako pri "V" viď foto (väčší duták som nenašiel). Čepeľ má 11° (5,5°na stranu), nastavoval som to ako keby na 40° vrcholových (20° na stranu). Na WM 200 je nastavených 25,5°. Pätku treba podľa fotky ešte zdvihnúť, nechal som to úmyselne tak, aby bol vidieť duťák. Je to už jasnejšie? Happy

Edit: daj fotku noža

sandor vložil tyto přílohy:
20160215_165713.JPG.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Pokročilý
Mockrát děkuji. Uvažoval jsem stejně, jen jsem potřeboval to potvrdit někým zkušenějším. Odkazem jsem se vrátil na začátek tohoto vlákna, které jsem už četl. Je to nebe a dudy číst ho do praktické zkušenosti s Tormekem a po zkušenosti. Je to lepší než dobrá detektivka, musel jsem to přečíst celé znovu, skvělé čtení. Děkuji všem přispívajícím. Admire
Zítra za světla vyfotím nůž a dám tady foto.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
Uz tyzden sa trapim...nesedi mi uhol brusenia
Sony Xperia 10 III 5G 6GB/128GB Dual SIM Android 12
Posláno:
Pokročilý
sandor napsal:
petrpacka napsal:
Dobrý den,
jak upínáte nože do přípravku Tormek SVM-45 aby byl na střed - různá tloušťka nože - a nebyl ovlivněn úhel fazety? Předem děkuji.

1- vlož nôž do SVM-45
2- prstami dotiahni skrutku č.3
3- "zafixuj polohu skrutkou č.4
4- polož nôž na T7 ako keby si chcel brúsiť - motor nezapínaj.
5- prilož WM200 s uvoľnenou pravou skrutkou.
6- dotiahni pravú skrutku - zafixoval si uhol (teraz je jedno aký je!)
7- obráť nôž na opačnú stranu.
8- prilož WM200 a pozri si kde ti "presvitá" - ak nepresvitá máš nastavený nôž.
9- ak presvitá povoľ skrutku č.4 na SVM-45 a pootoč skrutku č.3 o cca 15° na jednu či druhú stranu (časom získaš prax na ktorú a o koľko).
10- opakuj postup od bodu 3

Mám problém a prosím o rádu. Prostudoval jsem návod od P.Š.( děkuji) ale když utáhnu skrutku č.3 do konce kam to jde, potom při uvolnění skrutky č.4 mám jen jednu možnost č.3 pootočit jen na jednu stranu a to uvolním. Zřejmě není třeba utahovat č. 3 maximálně a nechat možnost k pootáčení na obě strany. Je to jenom má úvaha a potřebuji potvrzení od zkušenějších. A ještě prosím o prozrazení ,,tajemství": pootočením na kterou stranu, případně utáhnutím-uvolněním dochází k zmenšení-zvětšení úhlu čepele, zřejmě přesněji vycentrování čepele v SVM-45? Prozatím jsem to nepochopil a je to důležité, vlastně jako všechno při upevňování nože a nastavení úhlu. Doufám, že jsem to vyjádřil srozumitelně. Děkuji zkušenějším za radu.
Posláno:

Štamgast
stevozz napsal:

čo konkrérne?
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Vivsjanik napsal:
sandor napsal:
petrpacka napsal:
Dobrý den,
jak upínáte nože do přípravku Tormek SVM-45 aby byl na střed - různá tloušťka nože - a nebyl ovlivněn úhel fazety? Předem děkuji.

1- vlož nôž do SVM-45
2- prstami dotiahni skrutku č.3
3- "zafixuj polohu skrutkou č.4
4- polož nôž na T7 ako keby si chcel brúsiť - motor nezapínaj.
5- prilož WM200 s uvoľnenou pravou skrutkou.
6- dotiahni pravú skrutku - zafixoval si uhol (teraz je jedno aký je!)
7- obráť nôž na opačnú stranu.
8- prilož WM200 a pozri si kde ti "presvitá" - ak nepresvitá máš nastavený nôž.
9- ak presvitá povoľ skrutku č.4 na SVM-45 a pootoč skrutku č.3 o cca 15° na jednu či druhú stranu (časom získaš prax na ktorú a o koľko).
10- opakuj postup od bodu 3

Mám problém a prosím o rádu. Prostudoval jsem návod od P.Š.( děkuji) ale když utáhnu skrutku č.3 do konce kam to jde, potom při uvolnění skrutky č.4 mám jen jednu možnost č.3 pootočit jen na jednu stranu a to uvolním. Zřejmě není třeba utahovat č. 3 maximálně a nechat možnost k pootáčení na obě strany. Je to jenom má úvaha a potřebuji potvrzení od zkušenějších. A ještě prosím o prozrazení ,,tajemství": pootočením na kterou stranu, případně utáhnutím-uvolněním dochází k zmenšení-zvětšení úhlu čepele, zřejmě přesněji vycentrování čepele v SVM-45? Prozatím jsem to nepochopil a je to důležité, vlastně jako všechno při upevňování nože a nastavení úhlu. Doufám, že jsem to vyjádřil srozumitelně. Děkuji zkušenějším za radu.

skrutku č. 3 doťahuj tak , aby medzera bola v zadnej časti prípravku "rovnobežná" červené čiary. Na fotke je skrutka č. 4 nahradená "červíkom"
Tajomstvo neviem - robím to "automaticky" tak, ako som to popísal - veľmi nad tým nerozmýšľam

20160223_110734x.jpg.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/9/2013
Ja bych se zeptal....jak casto musite srovnavat brusny kamen? me to prijde uplne sileny a uz z toho zacinam byt zoufalej.
Sad

navic ty srovnavaci diamanty nic nevydrzi a jejiich cena je katastrofalni

Kdo chce, muze me kontaktovat na facebooku jako Pavel Kondor Konečný
Posláno:

Štamgast
Rodnok napsal:
Ja bych se zeptal....jak casto musite srovnavat brusny kamen? me to prijde uplne sileny a uz z toho zacinam byt zoufalej.
Sad

Skús bližšie popísať - po koľkých nožoch orovnávaš, aké a koľko kotúčov používaš....
Ono to môže byť ako s "tankovaním auta" - ak si "vy-ročný" jazdec a jazdíš len raz za rok na hroby a na Veľkú Noc.... No môžeš byť aj profík a mesačne najazdiť cez 10 000 km...Happy
Kameňov mám veľa a orovávam veľmi málo 2-3 x za rok. Pri orovnávaní sa snažím o minimálny úber z kotúča rádovo v desatinách mm. Rozsutec som orovnal len 2x za celú dobu používania od r. 2013. Ok
Originálny Tormek TT-50 zrovnavací diamant mám ešte stále pôvodný.Ok
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
sandor napsal:
Rodnok napsal:
Sad

Skús bližšie popísať - po koľkých nožoch orovnávaš, aké a koľko kotúčov používaš....
Ono to môže byť ako s "tankovaním auta" - ak si "vy-ročný" jazdec a jazdíš len raz za rok na hroby a na Veľkú Noc.... No môžeš byť aj profík a mesačne najazdiť cez 10 000 km...Happy
Kameňov mám veľa a orovávam veľmi málo 2-3 x za rok. Pri orovnávaní sa snažím o minimálny úber z kotúča rádovo v desatinách mm. Rozsutec som orovnal len 2x za celú dobu používania od r. 2013. Ok
Originálny Tormek TT-50 zrovnavací diamant mám ešte stále pôvodný.Ok

Pouzivam jen puvodni kamen sg 250 nozu kdyz moc tak nabrousila 100 a srovnavaci diamant uz jsem musel koupit trikrat. Zastupce fi. Tormek mi naznacil ze jsem vlastne debil, ze je to normalni. asi ani nebudu rikat, ze kotouc smatle o kus jak prase.
Posláno:

Štamgast
pro predstavu..... https://www.youtube.com/watch?v=05yk7iC-XyY
Posláno:

Štamgast
Problém asi bude v nie rovnakom upínaní kotúča.
Urob si na kotúči fixkou čiaru smerujúcu k oske - "polomer", daľší znak si urob na oske. Upni kotúč - zapamataj si polohu znakov a pusti brúsku. Ak kotúč skáče ako na tvojom videu - pootoč kotúč cca o 1/4 otáčky voči oske a skús znovu pustiť brúsku. Postup opakuj, kým nenájdeš minimálne "hádzanie" - túto polohu si poznač a pri ďalšom nasadení kotúča presne rovnako nasaď kotúč. Orovnaj kotúč a dlhý čas už by si s tým nemal mať problém.
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Štamgast
sandor napsal:
Problém asi bude v nie rovnakom upínaní kotúča.
Urob si na kotúči fixkou čiaru smerujúcu k oske - "polomer", daľší znak si urob na oske. Upni kotúč - zapamataj si polohu znakov a pusti brúsku. Ak kotúč skáče ako na tvojom videu - pootoč kotúč cca o 1/4 otáčky voči oske a skús znovu pustiť brúsku. Postup opakuj, kým nenájdeš minimálne "hádzanie" - túto polohu si poznač a pri ďalšom nasadení kotúča presne rovnako nasaď kotúč. Orovnaj kotúč a dlhý čas už by si s tým nemal mať problém.

no jo, ale ja ho nesundavam.
Posláno:

Štamgast
Kotúč sa v určitých situáciach môže pootočiť voči oske - stačí ho slabšie maticou dotiahnúť a ...
Urob si značky a časom skontroluj....
Pokiaľ naozaj máš koúč riadne dotiahnutý a nevimieňaš ho, tak problém môže byť inde.
Dá sa ti odmerať vonkajší priemer hriadele a vnútorný priemer kotúča?
PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:
Pokročilý

skrutku č. 3 doťahuj tak , aby medzera bola v zadnej časti prípravku "rovnobežná" červené čiary. Na fotke je skrutka č. 4 nahradená "červíkom"
Tajomstvo neviem - robím to "automaticky" tak, ako som to popísal - veľmi nad tým nerozmýšľam[/quote]

Jak je to jednoduché, když tomu rozumíš Applause
Děkuji.
Posláno:

Štamgast
Brúsenie na Tormek T7 - kameňom TYROLIT 1000 - 17µm
použitý nôž Mora Frost

Kameň bol "vyhladený" diamantom DMT 45 µm.

DSC_2794x_TYROLIT_1000_17_m.jpg.jpg

PRAJEM PEKNÝ DEŇ
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/9/2012
sandor napsal:
stevozz napsal:

čo konkrérne?

Už je to ok. Zle som nastavoval uhol. Tu vrchnú časť prípravku som dával vysoko na nôž. Robilo mi to približne o 10 stupňov vrlcholových viac.
Sony Xperia 10 III 5G 6GB/128GB Dual SIM Android 12
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum