ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nůžky - broušení Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 7/15/2003
Možná to sem ani nepatří, ale dohadovali(y) sme se v hospodě, jak správně brousit nůžky. Jestli je rozdělat a brousit zevnitř nebo nerozdělávat a jenom přelítnout fazetku. Pokuď někdo ví děkuji za odpověď
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/17/2005
nůžky mi brousíval můj kamarád, kterej se živil broušením nástrojů v tehdejším komunále a vždycky je rozdělával a brousil na velkým kotouči duťák na ploše, po smontování je ještě různě rovnal a přihýbal aby to mělo geometrii střihu, dost věda
Honza
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2002
Ne že bych to uměl, ale svýho času jsem měl možnost koukat chvíli pod ruce starýmu dědkovi - šlejfířovi - ten brousil nůžky rozdělaný, jak dutý výbrus, tak i fazetku, a ještě navíc přebrušoval do kulata dosedací plochy u čepu Shocked, že prej to když se neudělá, tak nůžky pořádně nedostřihujou. Byl jsem svědkem, jak tohle dělal i na několikrát - když se mu látka ve špičkách kousla, tak to kolem toho čepu přejel znova. Akorát jsem nepochopil jak vlastně Sad
Lenost - matka pokroku
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/26/2003
Pokud není poničen rýhami od barbara vnitřek nůžek,netřeba je brousit uvnitř.Fór je mít akorát zrnitost kotouče,aby bylo dosaženo střižného efektu.Brousit vždy proti kotouči.Asi cca pod úhlem -5st.Na to stačí opěrka u kotouče.Nabrousit jedno ostří-střihnout,nabrousit druhé.Po dostřižení je potřeba mít akorát tlak na svěrnou funkci nůžek.To chce vyzkoušet,co je akorát.To nedokážu popsat.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:
Začátečník
Děkuji za odpovědi. Dohadovali jsme se, jestli když by se braly nůžky neustále ze strany fazetky, pak by se z břitu postupem času dělal hřebík. Pokud by se ale rozdělávaly tak na tloušťku mají daleko míň materiálu na ubrušování a postupným ostřením by se zase ztenčovaly. tak nevím ketrej způsob je ten pravejSad
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/9/2005
A co brousit je na pásovce, na placato. Musí to být duťák ?
Posláno:

Štamgast
zkus toHappy,uvidíš, co si ustřihneš
Posláno:

Štamgast
Tak se musím přiznat, že jsem to zkusil. Když jsem dodělal pásovku, brousil jsem, co mi přišlo pod ruku, mimo jiné nůžky na plech i na papír. Všechno staré mrchy co se už nepoužívaly. Nůžky na plech, tam je duťák vidět, jen jsem je líznul a stříhaj slušně a na papír, na těch to nepoznám, ale s principu vyplývá, že by to mělo být stejný. Nezmršil jsem je, oboje stříhaj hajzlpapír, ale netvrdím, že se to tak má dělat.
Posláno:

Štamgast
no vidíš a když ti to jde, tak když tě vyhoděj z práce, můžeš se živit jako šlejfířLaughLaughLaugh
Ahoj
Posláno:

Štamgast
No to by byl průser (ten vyhazov), dělám to v práci a na tu pásovku mi co nejdřív, počítám, nalepí inventární číslo a ještě mě zjebou, že na ní nemám revizní kartu, pač je s pohyblivým přívodem Happy.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
HappyNo s těma nůžkama a broušením bočních ploch dost záleží na konstrukci nůžek,jestli se boky dotýkají po celé délce,nebo jsou prohnuté,takže pouze břit je v kontaktu s protějším.Teď se prodává taková brožura tuším Broušení nástrojů se jmenuje a tam se popisují různé postupy.Obecně se ale brousí proti ostří s úhlem,který se volí podle tvrdosti stříhaného materiálu-čím tvrdší,tím víc se blíží úhel čela 90 stupňům.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/20/2005
a ešte opačný extrem, material u niektorých lacných nožníc je akoby z hov.. a nenabrusiteľnýSad tzv. jednorázovky
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/31/2005
Nůžky občas brousím, brousím je nerozdělaný. V podstatě jen přejedu ten jednostranej brus (diamanťákem z ruky) a malililinko z druhý strany, abych sjel (pokud tam jsou) zoubky. Pak si spíš hraju s kladívkem nebo šroubovákem, aby byly tak akorát stažený, ale to psal už Black.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/26/2003
No,já jsem ten šlejfíř,když se tím živím,či co.Ale poradit bych si dal ,rád,pokud to někdo předvede líp třeba v Jeseníkách,rád to zkonzultuju.Takhle konstatuji,že jsem jich za 20 let nabrousil nepočítaně(do tolika ani s průmyslovkou neumím).Jen nedoporučuji ten diamant-moc hladké ostří je na závadu,for je v mikropilce,která podporuje střižný efekt.A to je nejlépe tak,jak jsem psal.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/31/2005
Jasný, tomu rozumím, já to taky neleštím Lanskym, co má 2000 MASH... Wink
Posláno:
Začátečník
Pánové, ještě jedna kontrolní otázka. Proč se s holičskými nůžkami nesmí stříhat do látky? Jednou sem to udělal před kadeřnicí a málem mě sežrala.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 8/16/2005
no to bude zas nejaky mytus...resp. blbost
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2002
Já bych to jako mýtus/blbost neviděl - každej poořádnej nástroj je určenej pro nějakou konkrétní práci, která cosi vyžaduje Wink.
U holičskejch nůžek se předpokládá střihání vlasů - když s nima střihneš tkaninu nebo papír, tak ostří i čep dostanou zahulit a pokud je neupravíš, tak se ten střihanej poščí, páč ho to bude tahat Angry.
Stejně tak nebožka tchýně, vyučená krejčová, měla nůžky na střihání, na který jí nikdo nesměl šáhnout; jednou jí je moje dcera (tehdy ca 5-6 let) sebrala a střihala papír a tchýni málem ranilo. A ani se jí nedivim, protože papír je plněnej křídou nebo čim, takže funguje jak brus.
Ty taky slušným pilníkem nebudeš rvát kalenou ocel, páč ti toho pilníku bude líto (i když by to nakonec taky šlo) Wink
Lenost - matka pokroku
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/21/2005
...jen zařvu do tmy,páč nůžky nechci řešit,ale viděl jste někdo krejčovský nůžky se zubatým ostřím...je to snad kvůlima tomu,aby se mateiál netřepil..To se dá hodinu prohlížet a kroutit hlavou...Razz
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/28/2010
Oživím vlákno, poněvadž jsem tady nikde nenašel co jsem hledal. A to broušení kadeřnických nůžek, přítelkyně kadeřnice by je potřebovala nabrousit, má je jako svátost, že se prý nesmí dát dát nabrousit nožířům brusičům aby je nezkurvili a že se brousí nějakým speciálním způsobem, ale neví jak. Ať na ně koukám jak chci tam v tom žádnou záhadu nevidím jedniné co mě napadá že ostří je potřeba třeba vyleštit nebo já nevím, mě přijdou stejné jako každé jiné nůžky. Máte s tím někdo zkušenosti? dík Kuba
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum