ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Neznáte tenhle nůž? - VI. Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen , Moderátor, Moderátor - inzerce
Připojený: 9/5/2022
Příspěvky: 277
Surg napsal:
..měl brzy na krku obžalobu ze spolčení s ďáblem... (oni totiž dokázali z jednoho děla vystřelit jen jednotky výstřelů denně).


můžeš prosim napsat, proč byla frekvence strelby tak nizka? to po vystrelu hodinu chladili a pucovali lauf,nebo? diky.. 🙏
CUM SPUMIS ORIS
instagram.com/forgottenkustoms
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Příspěvky: 5,059
AdamFF napsal:
můžeš prosim napsat, proč byla frekvence strelby tak nizka? to po vystrelu hodinu chladili a pucovali lauf,nebo? diky.. 🙏

Samozřejmě. Vezměme to od začátku jednoho bojového dne a od druhého výstřelu (příprava k prvnímu byla o něco málo kratší).
Dělo odtáhnout z palebného postavení - není nutné nechat se ohrožovat střelci nepřítele. Hlaveň zvednout - to znamená přetáhnout celé dělo na klíny nebo šikmou plošinu, hlaveň v lafetě nemá příliš velký odměr. Nalít do hlavně vodu, která uhasí žhavé zbytky prachu a ucpávek (nasypat prach do "neuhašené" hlavně obsluhu zabilo - černý prach po zapálení nehoří, ale vždy vybuchuje). Sklonit hlaveň - odtáhnout z klínů atd. - a vylít vodu. Srovnat dělo. Vyčistit hlaveň válcovým kartáčem od připečených zbytků, a to důkladně (stačí, když koule kvůli připečenině v hlavni nedosedne na prachovou nálož. Parametry hoření prachu se změní, někdy tak, že se dělo roztrhne. Dělo je vyrobeno s poměrně malou bezpečnostní rezervou). Nechat hlaveň vyschnout. Zkontrolovat vysušení. Nabít odměřenou dávku prachu. Nabít ucpávku. Nabít kouli. Nabít další ucpávku. Přetáhnout dělo do palebného postavení. Provést zaměření (mezi všemi etapami nějaký ten odpočinek a případně modlitba). Nasypat odpalovací dávku zapalovacího prachu do zátravky. Teď je čas na velkou modlitbu za úspěšný výstřel. Odpálit dělo.
Zkontrolovat a proměřit zásah, aby mohl být další výstřel korigován (vzdálenost, úhlové umístění, upravit zamíření a množství prachu vzhledem k váze koule - jednotlivé "šarže" prachu ani jednotlivé koule zdaleka nejsou totožné). Přezkoušet kvalitu další dávky prachu, případně zvážit další kouli. Odhadnout ze zkušenosti nebo přepočítat parametry dalšího výstřelu. A můžeme jet nanovo.
To všechno provádí (nebo méně specializované činnosti řídí) mistr dělostřelec, kterého si vojevůdce najímal jako specialistu. V jeho nejvlastnějším zájmu pochopitelně není provádět to tak, aby všichni měli pocit, že je to "brnkačka" - to znáš i dnes od "extra speciálních" řemeslníků, často "majitelů zvláštních schopností" a "zasvěcenců tajných umění", kteří práci nedělají, ale "celebrují". Navíc dělo v této době nebylo efektivní bojový prostředek, ale daleko spíš "předváděčka" - "koukejte, jak děsivou, málem pekelnou zbraň máme!"
A samozřejmě je nutný dostatečný počet modliteb, jednak pro pomoc vyšší bytosti ke konání našeho bohulibého díla, jednak, i když v mnohem menší míře, proto, aby si ti okolo nezačali myslet, že ti černí a špinaví chlapi, co vytvářejí ten děsivý hluk a kouř, mají nedejbože co do činění s ďáblem...
Což ovšem někdy neklaplo...
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen , Moderátor, Moderátor - inzerce
Připojený: 9/5/2022
Příspěvky: 277
takovy článek jsem nečekal,moc díky za dovzdělání.. 🙏
CUM SPUMIS ORIS
instagram.com/forgottenkustoms
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/28/2008
Příspěvky: 66
Ahoj , zná prosím někdo výrobce ?


KLADA vložil tyto přílohy:
1679609259221.jpg.jpg
1679609136351.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Příspěvky: 5,059
Oskar Butter, Bautzen in Sachsen (Budyšín), NDR.
Kuk!


Surg vložil tyto přílohy:
znjpg.jpg
znjpg.jpg.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/28/2008
Příspěvky: 66
Děkuji.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 7/19/2011
Příspěvky: 164
Ahojte, prosím vás na slovnaftke majú akciu. Neviete niekto co je to za nôž co tam ponúkajú za 25€ spear & jackson adventure? Akú to ma čepeľ a ci sa oplatí? Ma Jo niekto? Nechcem vyhodiť peniaze a tuto značku nepoznám a nedocital som sa ani akú to ma oceľ. Ďakujem za info.


seko0408 vložil tyto přílohy:
CCF69F5C_5D97_47A3_9C24_3A0DD23A2035.jpeg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 6/12/2007
Příspěvky: 364
Neporadili byste mi prosím s tímto nástrojem? Vše velmi pěkné vyrobené, slícované. Hezká práce. Fotky bohužel jen narychlo.


Díky moc


brak vložil tyto přílohy:
IMG_20231028_170854.jpg.jpg
IMG_20231028_170844.jpg.jpg
IMG_20231028_170835.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/31/2007
Příspěvky: 428
Ahoj.Objev v šuplíku jednoho antiku.Je to pro někoho zajímavé? Lovecké jídelní nože?


Flector EP vložil tyto přílohy:
IMG_20231030_125802.jpg.jpg
IMG_20231030_125745.jpg.jpg
IMG_20231030_125756.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/21/2013
Příspěvky: 856
Zdravím, protřeboval bych poradit s tímto kouskem? Nevíte o něm někdo něco??


Lestat13 vložil tyto přílohy:
20240107_132735.jpg_big.jpg.jpg
20240107_132739.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/1/2007
Příspěvky: 714
Ahoj,

Věděl by někdo k čemu se používá tento nůž?

Děkuji Jirka.


jirka007 vložil tyto přílohy:
IMG_20240117_152413.jpg.jpg
IMG_20240117_152410.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/14/2018
Příspěvky: 224
jirka007 napsal:
Ahoj,

Věděl by někdo k čemu se používá tento nůž?

Děkuji Jirka.


Myslim ze se pouziva na rozrezani bricha aby se neprorizly vnitrnosti....
Co můžeš udělat hned neodkládej na příště...
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/1/2007
Příspěvky: 714
Jako vážně? Na to mi přijde dost malý, já to spíš tipuji na nějaký řemeslo..... Ale nevím, třeba ještě někdo poradí.....
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/7/2010
Příspěvky: 549
jirka007 napsal:
Jako vážně? Na to mi přijde dost malý, já to spíš tipuji na nějaký řemeslo..... Ale nevím, třeba ještě někdo poradí.....


... nebo že by?: v KPZce u záchran(n?)ého nafukovacího člunu red face - lecos s ním přeřízneš, ale např. při bouři si s ním čistě náhodou! člun nepropíchnešNoNoNo . Jestli plave, tak je to skoro jasný Laugh. Ale fakt jsem někde na obrázku něco takovýho zahlíd.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/23/2013
Příspěvky: 1,254
Připomíná mi to nůž na sklízení - odřezávání ovoce, hroznů a tak. Je pravda, že ve starých sadách k záchranným člunům bývalo cosi podobného, ale ono to bez zubů je dost k ničemu (zkoušel jsem několikrát různé vodácké nože na vestu a pokud neměly zuby, tak řezat lana s tím moc nešlo).
Zkrátka tipuju nůž na sklizeň.
Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/4/2008
Příspěvky: 815
Řekl bych, že je dost možné, že je to nůž na řezání padákových šnůr....Nebo slouží jako součást výbavy záchranného člunu....


ANUP vložil tyto přílohy:
1__51_.jpg.jpg
Fettklinge.jpg.jpg
ww2_r_a_f_aircrew_dingy_survival_knife_12106_main_size3.jpg.jpg
230453_FOTO02_LARGE.jpg.jpg


Důvěřuj Cestě ikdyž nevidíš kam vede.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/1/2007
Příspěvky: 714
Kluci, je to možné..... Jediné co jsem našel já a je trochu podobné, je v příloze.....

Ještě doplním značení čepele a rozměry.....

A Surg nám nakonec jistě poví, co to je za pajzák..... Admire


jirka007 vložil tyto přílohy:
Screenshot_2024_01_19_18_49_57_905_com.android.chrome.jpg.jpg
Screenshot_2024_01_19_18_41_25_748_com.android.chrome.jpg.jpg
IMG_20240119_184509.jpg.jpg
Screenshot_2024_01_19_18_46_32_582_com.miui.gallery.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/3/2023
Příspěvky: 757
Ty Pytlováky mají opačný úchop…
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/9/2002
Příspěvky: 5,059
jirka007: Ze všeho nejvíc mi tenhle nůž připomínal nůž do záchranných člunů, tomu ale neodpovídá levné provedení a dřevěná rukojeť.
Takže - když nevím, tak se zeptám - jsem napsal výrobci (Friedr. Herder Abr. Sohn GmbH) a z jejich odpovědi jsem se dozvěděl, že:
"Jde o nůž, používaný v průmyslu a řemeslné výrobě. Nám nejznámější použití je při výrobě nádrží v automobilovém průmyslu."
Ovšem neptejte se mně, jak se při té výrobě používá... Happy
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/5/2011
Příspěvky: 1,379
ANUP:

Je to nůž výsadkářů armády Německé demokratické republiky (NVA = Nationale Volksarmee = národní lidová armáda) z padesátých let minulého století, v knize mám foto, ale knihu nemám u sebe...

Jedná se o tzv. Kappmesser = nůž k přeříznutí lana nebo padákové šňůry


rak nožomil vložil tyto přílohy:
0003.jpg.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Aktuálně


Účet pro dary pro Milana a Xaxu
2300513210 / 2010
více a QR zde
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris