ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
SANDRIK, pár stručných poznámek k historii značky Možnosti
Posláno:

Admin
Skupiny: Admin
Připojený: 7/16/2001
Automaticky založená diskuze k článku SANDRIK, pár stručných poznámek k historii značky
.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Emeritní moderátor
Připojený: 9/19/2005
Happy vzhledem k tomu, že znám obsah článku už z dříve, tak neříkám super, ale Díky za info, protože info je půl životaWink
Boj s lidskou blbostí se nedá vyhrát, ale člověk nesmí přestat bojovat, protože by jinak blbost zaplavila svět. (Jan Werich)
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/14/2007
Zajímavý informace a moc pěkná sbírkaWink.Ten zavírák s dřevěnýma střenkama,jak je na první fotce vlevo nahoře,jsem měl jako kluk a používal jsem ho možná 10 let,bohužel kde je mu teď konec netušim Sad.Tenkrát to byl můj nejlepší nůž na denní používání.
P.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/11/2005
Gero napsal:
Ten zavírák s dřevěnýma střenkama,jak je na první fotce vlevo nahoře,jsem měl jako kluk...

Také jsem ho dlouho používal, ale poslední dobou už mi ho bylo líto a tak jsem ho odložil do krabičky k ostatním... Wink Čepel je uhlíkovka - samozřejmě nevím jaká - ale dobře se brousí i drží ostří! Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/15/2006
Ono to skoro vypadá, že se rybička dělala jak ve Vyškově, tak ještě někde jinde (viz vlákno Mikov historie, strana 2, tam jsou fotky rybičky jak s rozetou a nápisem Sandrik, tak Vyškovským znakem). Jinak mám fotky Mikováckého stříbrného zavíráku, který v padesátých letech evidentně dělali jak už s čepelí Mikov, tak ještě s čepelí Sandrik. Dodával Sandrik čepele do Mikovu nebo Mikov stavebnice do Sandriku Happy))?

Zrzavý Orm vložil tyto přílohy:
mikov_po_tátovi.jpg
mikov_old.jpg

...bez komentáře...
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 9/21/2006
Nemáte někdo ty zmíněné články v .JPG nebo .PDF? Docela by mě to zajímalo.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/28/2007
Taky bych si to rád přečet.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Ten dřevěnej žabikuch mám taky ještě někde u našich založenej.Najdu ho až si tatik udělá pořádek v kumbálu.Do té doby nemám šanci.Sad
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
ranovak napsal:
Nemáte někdo ty zmíněné články v .JPG nebo .PDF? Docela by mě to zajímalo.

Jsou tady: http://w12.easy-share.com/926365.html
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/21/2005
P.
Dík za pěknej článek.
Surg.
Díky za tu střeleckou revue.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/17/2006
2Surg: Taktiez Vďaka :)
Posláno:
Pokročilý
Surg: Taktéž díky.
Posláno:
Pokročilý
Tak se mi podařilo sehnat pár zajímavých Sandriků:

Od leva:
1. Celoplechový nůž, popisovaný v článku jako Sarajevo (Značení Sandrik + znak Vyškova))
2. Klasická Dukla (Rozeta + Š)
3.Větší celonerezový (už jeden stejný mám), ale s vyrytým znakem Sandriku Vyškov a s NÁPISEM Vyškov pod znakem!!!
4. Malý celonerezový Sandrik

ranovak vložil tyto přílohy:
Clip.jpg
PICT4863__2_.jpg.jpg

Posláno:
Pokročilý
Honza J: Máš pravdu. Už jsem to pravil (Nemám bohužel samotnou fotku těch Sandriků)....

Edit: Upravil jsem fotku, aby to někoho nemátlo....
Posláno:
Pokročilý
Jinak včera mi ten majitel vešnictví povídal, že nedávno tam měl rybičku Sandrik, která byla výrazně větší než ta klasická od Sandriku a Mikovu. Nevíte někdo že by se dělala ješně nějaká jiná verze?
Případně nemáte někdo fotku?
P.
Posláno:

Štamgast
ranovak napsal:
Tak se mi podařilo sehnat pár zajímavých Sandriků

Pěkné kousky a zajímavé značení!!! Happy
Posláno:
Pokročilý
RYBIČKY:
zajímalo by mne, jak to tedy s výrobou rybiček bylo.

1. Vyráběly je obě firmy zároveň? Tomu by nasvědčovala fotka rybičky se znakem Sandrik Vyškov ve vlákně o Mikovech.

2. Lze dle rozety a nápisu Sandrik usuzovat že se jedná o rybičku vyrobenou v letech 1948-1955 v Mikulášovicích pod značkou Sandriku?

3. Má někdo rybičku s rozetou a písmenem S/Š (jako je na Dukle)?
Posláno:
Pokročilý
Zrzavý Orm: Nerezový Sandrik (rozeta + CZECHOSLOVAKIA)

Z článků vyplývá, že se nejspíše jedná o nůž vyrobený v Mikulášovicích v letech 1948-1955 pod značkou Sanriku, který převzal různé podniky na výrobu nožů v Mikulášovicích a později po vzniku Mikova zůstal ve výrobním programu pod značkou Mikov.

Posláno:
Pokročilý
Tak jsem opět poněkud pokročil ve schánění zajímavých Sandriků a tady je výsledek:

Jedná se o samé celonerezové nože, evidentně vyráběné i v dobách kdy tyto podobné nože vyráběl i Mikov (donedávna jsem si myslel že je vyráběl pouze Mikov...)

Poslední nůž v pravo je pro porovnání výrobek firmy Mikov, která je poněkud mohutnější. Naproti tomu výrobky Sandriku jsou elegantnější a vypadají více gentlemansky. Mikov mi připadá více jako pracovní nástroj, ikdyž na pohled také pěkný a dříve i kvalitně zpracovaný (v porovnání s propadem kvality v porevolučních dobách...)

Jinak zleva:
1. Malý Sandrik (manikůrní?) - malá a velká čepel, značení rozeta + NEREZ (výroba Mikulášovice?)
2. Prostřední Sandrik (malá a velká čepel) po dědovi - značení rozeta + Š + Anticorro
(dle značení Š vyráběn v 60.-70. letech v Sandriku Štós)
3. Prostřední Sandrik (malá a velká čepel + vývrtka, malá čepel zlomená) značený nápisem ROSTEX (tzn. vyrobená po roce 1969? Nebo ještě později, protože chybí znak Vyškova?)
4. Prostřední Sandrik (malá a velká čepel) značený Sandrik Vyškov (znak Vyškova s nápisem
Sandrik), totéž ale s dodatečným nápisem Vyškov pod znakem na střence (pouze z jedné strany)
4. Velký Sandrik značená opět rozeta + Š + Anticorro
5. Mikov ze 60. - 70. let pro porovnání (na fotce s detaily značení chybí)

ranovak vložil tyto přílohy:
PICT4893__2__crop.jpg.jpg
PICT4899_crop.jpg.jpg

P.
Posláno:

Štamgast
ranovak napsal:
Tak jsem opět poněkud pokročil ve schánění zajímavých Sandriků...

To jsi se tedy pěkně rozjel, jen tak dál! Happy
Ještě by to chtělo upřesnit data výroby, pokusit se zjistit nějaké informace o sortimentu Sandriku ze Štósu, Vyškova, Mikulášovic atd. atd. Wink
Jsem rád, že jeden stručný článeček dokázal vyvolat takový zájm o tyhle nože! Happy
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum