ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nože typu Motýlek Možnosti
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,864
Jak si udělat vlastní balisong od Terryho Guinna (s minimální výbavou)

Terry Guinn je nožíř, jehož práce je např. zde:

http://www.terryguinn.com/knives/balisongs.html (balisongy)

popř. zde: http://www.terryguinn.com/knives/balisongs.html (všechny nože)


slíbený link na návod je ZDE: http://www.edcknives.com/GuinnBaliTutorial.php

výsledek:


dmz vložil tyto přílohy:
photo_39.jpg

Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/6/2007
Příspěvky: 454
Tady máte, pane dmz, něco pro oko:

http://www.youtube.com/watch?v=8caRxvrdPf8

...Pravda, je to jenom s tréninkovou verzí balisongu, ale i tak dobrý (7;- ))
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,864
Děkuji, vím o něm. Velice šikovný a talentovaný, to on je, což o to, nicméně dovednosti by se měli předvádět "na ostro". Navíc dostal (zřejmě) doživotní ban na bladeforums za psychopatické příspěvky a výlevy + výběr hudebního podkresu k videu též stojí za zamyšlení Happy (to je velice individuální, ale musel jsem stáhnout zvuk, aby se na video mohl vůbec dívat)

Ale tak jako tak, balisong ovládá bravurně a s jistotou.
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/6/2007
Příspěvky: 454
...Šlaka, sem si řikal, že Vás asi nepřekvapím! (7:- /)

No, to víte, hudební vkus může bejte úplně stejně pojašenej jako kterejkoliv jinej (7;- ))
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,864
Ke klasické hudbě, klasické nože Happy


dmz vložil tyto přílohy:
bPandayanBlades_02.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/13/2007
Příspěvky: 314
Tak jsem si koupil motýlka, ať mám taky jednoho doma Happy. Jaguára.
K samotnému Jaguárovi: neznačková "kopie" Benschmade. Stál tisícovku a za ty peníze to není špatnej nůž. Nevýhody: levné materiály (420, hliník), vady zpracování (nesouměrnost výbrusu, nepřesnosti, těžší chod pojistky). Výhody: cena, bezvadná pevnost čepele po otevření - neviklá se ani náhodou, design (ale je kradený), velmi nízká hmotnost - pod deset deka při délce 24 centimetrů, torx - žádné nýty.

Celkem mě potěšil pocit pevného nože po otevření. Asi bych uvažoval o BM42, ALE(!). Je tady velkej problém, a sice že mají motýlky takovou divnou pověst zlých nožů. Moji příbuzní, přátelé, známí i kolegové z práce mají divné poznámky i při spatření Spyderco Endury. Kdybych začal nosit motýlka, definitivně si mě zaškatulkují jako militantního podivína.

Škoda, že nejspíš díky filmům balisongy tuhle pověst získaly. Dá se s nima prostě různě točit a vířit, tak to filmaře zlákalo. Přitom je to nesmysl, máloco se k páchání násilí hodí méně než balisong.
Především se strašně pomalu otevírá. I ti akrobaté, kteří s motýlky provádí úžasné kousky, je do otevřeného stavu dostanou pomaleji, než lze skoro bez cviku otevřít lecjaký flipr, nůž s kolíčkem nebo dírou, automat nebo gravitační nůž. Navíc po otevření není balisong zajištěný (to by mohlo vadit při přehazování mezi rukama nebo změně úchopu), pokud nestrávím další čas na práci s pojistkou. Navíc je na rychlé otevření švihem potřeba víc prostoru (a je tam určitá nejistota úchopu) a taky to při otvírání docela cvaká. Většina balisongů má střenky z kovu a ten, zvlášť potřísněný krví, dost klouže. Prostě zločinec pořizující si motýlek na vraždění je trdlo.

No ale já bych s ním ani vraždit moc nechtěl, takže mě se motýlci zalíbily. Happy
-= Wiki - encyklopedie nožů =-
(a odpovídající vlákno na fóru)
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/13/2007
Příspěvky: 314
Ještě foto:


-= Wiki - encyklopedie nožů =-
(a odpovídající vlákno na fóru)
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 4/29/2007
Příspěvky: 119
Ahoj pánové,
úplně s Vámi souhlasím v tom, že motýlky mají špatnou pověst díky akčním filmům a následně díky neinformovaným zákonodárcům prakticky všude na světě. Je to škoda, protože i já je mám docela v oblibě(tedy ty motýlky ne zákonodárce). Trochu nesouhlasím s tím problémem při přehazováním mezi rukama nebo změně úchopu, ale to záleží na úhlu pohledu. Líbí se mi na něm fakt, že ze zavíracího nože mám nůž pevný a nemusím se spoléhat na nějakou pojistku. Obzvláště pokud by si člověk pořídil moderní variantu s klipem, tak na běžné nošení to bude paráda. Co se týče otvírání, tam je problém v těch parádičkách. Filipínci pokud ho prý používají, tak na tyhle parádičky kašlou a nebo je prý používají k zmatení protivníka. Mám to od lidí kteří na Filipíny jezdí, tak snad je to pravda. Navíc je dobré, že se motýlek dá použít v zavřeném stavu pro obranu nebo např. při autonehodě k rozbití okna.
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 5/22/2007
Příspěvky: 24
Balisong je ale i dnes pořád mezi laiky považován za nůž pro zabijáky Wink je to blbost, ale lidi mají rádi mýty a legendy. Balisong je normální nůž kterej se dá prakticky použít i k boji. Při bojovém použití se s ním nedělaj takový extrémní parádičky ale pracuje se s ním celkem normálně. Vypadá to asi nějak takhle http://www.youtube.com/watch?v=_bn-YZCuRpw (balisong shop v Batangas a lidi z Pekiti-Tirsia Kali) Na videu je vidět, že nějaký problémy s držením, nebo přehazováním určitě nehrozí . Když to člověk umí a ví jak ho použít je balisong, opravdu nebezpečná zbraň jako je vlastně každej nůž Wink
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/13/2007
Příspěvky: 314
Problém s přehazováním balisong nemá, když je zajištěnej. A nezajistí se sám, automaticky při otevření, jako běžné zavírací nože. Takže je to další faktor, který prodlužuje dobu potřebnou na otevření. Nebo ho tedy člověk nezajistí, pak mám v ruce ale dvě nespojené střenky a nikdo mi nevymluví, že to nemůže v určitých situacích vadit. To, že se někdo s balisongem po stovkách hodin cvičení naučí perfektně zacházet a dělat skvělé triky, že ho dokáže otevřít a zajisti SKORO tak rychle jako třeba nůž s otvorem typu Spyderco, nebo SKORO nepotřebuje mít zajištěné střenky, nijak nezlepšuje bojové kvality samotného nože.

Ale já balisongy nekritizuju, mě se moc líbí. Jenom mají takovou divnou pověst.

BTW: kdysi jsem koupil motýlka jako dárek mamince (asi jsme divná rodina). Byl takovej malinkej, ale máma pracuje jako učitelka na základní škole a když ho o přestávce soustředěně pomalu oběma rukama otevírala, aby si nakrájela jablko, získala si u dětí značný respekt Happy
-= Wiki - encyklopedie nožů =-
(a odpovídající vlákno na fóru)
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/13/2007
Příspěvky: 314
Jo a ještě je před otevřením nůž třeba ODJISTIT. Tuším že DMZ psal, že Benschmade se odjistí sám, stačí sevřít střenky. To je o dost lepší, ale i to sevření a vyskočení pojistky je nějaká operace, která vyžaduje čas a může ve stresu boje selhat.

Na normální práci se ale podle mě motýlek otevírá dostatečně rychle a pohodlně.
-= Wiki - encyklopedie nožů =-
(a odpovídající vlákno na fóru)
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,864
Motýlek lze otevřít samozřejmě velice rychle, pojistka ale musí být, jak psal správně LukasV, už otevřená (já ho nosím v nezajištěn a řada balisongů pojistku vůbec nemá). Nůž je pak otevřen ihned, co je vytažen z pouzdra.
Hliník je na rukojeti už moc lehký, titan je "tak tak", stará dobrá ocel bude nejlepší.
Pokud jsou rukojeti příliš lehké, balisong se špatně ovládá. Férové je ale přiznat, čím těžší jsou rukojeti, tím "kousnutí" (alias řiznutí) je hlubší a bolestivější.

BM42 má jednu velikou výhodu. Tak, jak se chová při koupi, tak se chová i po mnoha letech cvičením s ním. Bohužel skutečně platí, že pokud motýlek nevyrábí tradiční výrobce s dobrým renomé, piny se ochodí/uvolní, pojistka přestane fungovat (nezajistí nůž třeba v zavřeném stavu) a celkově se balisong začně "roztékat" pod rukama.

Na druhou stranu můj první motýlek taky nebyl BM, ale pro změnu rip off od m-techu (že je to rip-off jsem zjistil až večer, když se ukazálo, že je nějak moc podobný microtech tachyon), ale i tak jsem věděl, že budu muset pořídit nějaký slušnější

- typhoon (knifekits)
- CS AA
- BM
- Spyderco (Szabofly)

nakonec v této vlně zvítězil BM42 a byla to dobrá koupě.

Motýlci sice mají špatnou pověst (společensko-mediální), a - jak už to tak bývá, stačí zásah snaživého politika (*1) a z nožíku se stává obáváná zbraň vyšinutého jedince organizovaného v gangu
(nejvíce násliných činů provedených nožem je v kuchyni a je provedeno nožem kuchyňským při rodinné hádce, proto psychologové radí - když už se hádáte, nehádejte se v kuchyni, je tam "po ruce" mnoho ostrých předmětů a od neštěstí je jen krůček. Tuším, že v Anglii pracovala expertní skupina na návrhu legislativy povolující jen kuchyňské nože s kulatou špičkou)

U nás jsem se nesetkal s negativním přijetím. Spíš - jé - to je motýlek, co? Taky jsem ho kdysi měl.

Na "páchání násilí" se motýlek hodí naopak skvěle. Už zavřeným lze mlátit hlava nehlava, oboustraně broušené čepel se už od pohledu nehodí na krájení potravin, pojistka nikdy neselže. Pokud vadí hluk, sandwichové konstrukce jsou mnohem tišší a lze je udělat tak, aby byly "bezhlučné".

Jinak gratuluji k motýlku a doufám, že se nenecháš zviklat míněním ostatních. Např. ten na výše opublikované fotce (ležící na notách) špatnou emoci probudit nemůže, spíš naopak.

(*1) V Německu byl balisong zakázán v roce 2003 po "masakru v Erfurtu" - za držení hrozí 1-10 let, nůž je konfiskován a pokuta je do 10.000 Euro. Hledáte-li souvislost mezi zákazem motýlků a masakrem, hledáte marně. Šlo o líbivou poslaneckou aktivitu, co má zabodovat u veřejnosti. Vždy, když náhodou zaslechnu v médiích, že byl někdo pobodán, říkám si

- aby se z toho dostal
- a aby to nebylo balisongem

neb poslanec Severa (či někdo podobný) by ihned vytáhnul "do boje" a začal se "bít" za lepší, spravedlivější svět bez odporných motýlkových nožů ...
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 3/13/2007
Příspěvky: 314
Zakazování nožů je opravdu hloupost. Pochopil bych to u balistických nožů, ale to už je vlastně střelná zbraň. Jinak: kuchyňský nůž z tržnice v ceně 20 korun (koupený v sadě za 90 Kč) je stejně dobře využitelný pro nekalé účely jako vyhazovák, balisong nebo gravitační nůž. Akorát se tak dobře nenosí v kapse a nedá se s ním zabíjet každý den po dobu 6 měsíců bez přebroušení Happy A z jeho zákazu se nedá vytřískat politické body. Co takhle zakázat nosit věci jako je dlažební kostka, kus železa, kytarová struna...

O tom, že se balisong hodí jako bojový nůž mě asi nepřesvědčíš. Ideální bojový nůž je pevný s protiskluzovou rukojetí a balisong má k němu daleko. Jakože nepochybuji, že se s balisongem dá bojovat, a to velice účinně... Nicméně - otevírání lze jistě zvládat velice rychle, ale nevěřím že by ta operace s odjištěním, švihy a případně následným zajištěním mohla na stopkách soupeřit třeba s jednoduchým pohybem palce při otvírání vhodně konstruovaného nože s kolíčkem nebo dírou. To přece není fyzikálně možné, ty trajektorie jsou prostě delší.

Ale tím u mě balisongy neztrácejí nijak na půvabu, bojovat s noži se rozhodně nechystám.

Ten BM42 se mi hodně líbí, četl jsem na něj spoustu chvály.
-= Wiki - encyklopedie nožů =-
(a odpovídající vlákno na fóru)
P.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/11/2005
Příspěvky: 5,984
LukasV napsal:
Zakazování nožů je opravdu hloupost. Pochopil bych to u balistických nožů, ale to už je vlastně střelná zbraň.

Kdyby jsi na Knife show 2007 viděl praktickou zkoušku balistického nože od našeho ČR výrobce, asi by jsi změnil názor co se týče jejich nebezpečnosti a potřeby zákazu... Laugh
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2006
Příspěvky: 1,674
Pořád tu čtu, že balisong je po otevření stejně bezpečný jako pevný nůž, že nemůže selhat pojistka.... to jste ještě neviděli motýlek s prasklou tukojetí?
Je to boj
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,864
INMU napsal:
Pořád tu čtu, že balisong je po otevření stejně bezpečný jako pevný nůž, že nemůže selhat pojistka.... to jste ještě neviděli motýlek s prasklou tukojetí?


Čínský ze zamaku ano. Otázka je, zda balisong vůbec nějakou pojistku má, protože, teoreticky vzato, je pojistka spíš ruka, co ho drží a to, že praskne rukojeť, neznamená automaticky zavření nože.

A už si viděl pevný nůž s prasklolu rukojetí? Já ano. Faktem je, že to to byla vždy pochybná výroba a jakási umělá hmota s dutinou byla naražena na trn popatlaný lepidlem.

Zkrátka, nic není jisté Happy
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2006
Příspěvky: 1,674
no jasně, že viděl...a docela jsme se u toho bavilLaugh bylo to na jedný tržnici, kde prodavač žluté pleti předváděl jeden dlouhé řady "Rambo" nožů, které měl na pultě. A když se pokoušel odšroubovat hlavici, aby zákazník viděl kompletní výbavu na přežití skrytou v rukojeti, hlavice se ulomila a celej nůž se rozpad na 3 části...

Já nechtěl proti motýlkům nijak brojit. Mam jich několik. Ikdyž právě spíš nižší kvality. Nejlepší z mé sbírky jsou dva Jaguáry. Nějak prostě nemam na BM...koupil bych si něco kolem 2000Kč, ale v téhle cenové hladině, jakékolikv výrobky chybí... Teď se pokoušim si něco vyrobit sám. Zatim mam hotovou čepel. Shánim nějaký kalení. Ručky jsou v primární fázi výroby...ale teď po maturitě budu mít plno volnýho času, tak s tim snad hnu.

Ale nepřijde vám, že třeba okolo pinů je opravdu dost málo materiálu? zrovna třeba u Typhoonu na knifekits mi to přijde extrémně tenký
Je to boj
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,864
Rukojeti jsou z oceli - a ta něco vydrží + jsem dosud nečetl jedinou stížnost či poznámku o problému s typhoonem.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 6/17/2006
Příspěvky: 1,727
2DMZ: Poznas nejaky internetovy obchod, kde sa sa u nas (EU) da zohnat balisong Typhon, BM42 z noze-nuz, je zatial pre mna moc drahy... Dik
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 4/29/2007
Příspěvky: 119
Souhlasím s názorem, že praské rameno u balisongu nebude až taková tragédie, samozřejmě záleží jak a při čem. Viděl jsem povolenou pojistku u "číňáckého zavíráku" při bodu do teče a bylo z toho několik stehů na prstu. Je pravda, že pevné nože s protiskluzem jsou lepší než balisong v něčem,přesto proti praknutí trnu preferuji integrály, které více vydrží. Ale všechno mi to připadá jako srovnávání hrušek s jablky a švestkami. Každému chutná něco jiného a pokud se člověk dobře naučí zacházet s balisongem a přijme jek jeho přednosti, tak se smíří s jeho nedostatky, určite mu přinese krom spokojenosti z toho, že má svůj oblíbený motýlek, tak získá i kvalitní a spolehlivý nůž, který může nenápadně nosit každý den u sebe. Při srovnatelných rozměrech pevného nože a balisongu bude skryté nošení balisongu pohodlnější. Navíc se budu opakovat a tento názor nepadl jen ode mne, výhodou balisongu je jeho použití v zavřeném stavu jako palm stick. Takže pro potřeby obrany nemusím útočníka hned rozžezat na kousky nebo ubodat.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris