ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nože typu Motýlek Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/18/2006
Příspěvky: 449
Velice pěkně napsáno... Applause Ok
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2018
Příspěvky: 59
Po teto recenzi na BRS Barebones V2 si je snad radsi necham.
Ale libi se mi i nazor "A jelikož počty držím hodně nízko, byl to hlavní důvod, proč jsem BB poslal dělat radost někomu dalšímu." Happy
j.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/18/2006
Příspěvky: 449
jitesar napsal:
...A jelikož počty držím hodně nízko...


Tak to já rozhodně říct nemůžu Happy , já ty počty držím dost vysoko a pořád je zvyšuju Grin
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/3/2009
Příspěvky: 2,068
M4ST3RCUT0R napsal:
Když už došla řeč na Barebones V2 v inzerci, dovolím si přihodit svůj pohled na věc a jednu fotografii navíc.
Třeba tohle shrnutí někdo, kdo si není jistý při rozhodování, ocení.

"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'"`-._,-'


Díky za vyčerpávající esejOk
Na BRS v inzerci už pár dní koukám, problém je, že je tam spolu s ním i BM87 a ten je pro mě vizuálně úplně top. Jak je na tom uživatelsky? Je to "jenom kultovní model" nebo obstojí v porovnání s BRS?
Nejlepší by asi bylo, aby se jeden z nich prodal a já v klidu vzal ten druhejmrGreen
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/18/2006
Příspěvky: 449
Tak vem oba Grin
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/3/2009
Příspěvky: 2,068
Vidíš, to mě nenapadlo... díky moc Grin
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/4/2017
Příspěvky: 120
Jsem rád, že ten souhrn potěšil.

Nedržet počet balisongů pod uměle vytvořenou hranicí tří, dopadnu jako Tomáš. Myšleno pochopitelně v dobrém Wink jeho sbírka je obdivuhodná.
Sám ale nechci, ve svých očích zbytečně, držet balisongů více, než dokážu plnohodnotně docenit a využít. Nemám prostě mentalitu nastavenou na sběratelství. Spíše jsem kšeftař, takže i používané věci, někdy až zbytečně moc, opatruji, protože je vidím spíše jako zážitek a případnou investici, než pouhou věc. Když už, tak se upínám na jednu konkrétní věc/model v daném odvětví a té dávám v daném momentu maximální pozornost.
Dlouhodobě se držím kombinace dvou live blade kousků, ideálně cenově odstupňovaných, a jednoho beateru. Jako beater jsem zatím volil samé ostré, ale už jsem zvažoval i tupý trainer. Podařilo se mi totiž jeden zlomit vejpůl, takže momentálně pokukuji a vybírám. Jen když vidím do pozadí výroby, je mi jasné, že většina dnešních tupých trainerů bývá vytvořena už při návrhu jako spotřebka pro udržení cash flow a stálých zákazníků. Na to z pohledu Evropana nemohu přistoupit.

Rahmed: Mám aktuálně BM 87 V3. V inzerci je pravděpodobně V2. Jestli o ni máš zájem, doufej, že to je V2, nikoliv V1. Ty měly totiž stejné neduhy, jako First Production série, kterou většina vlastníků, právem, totálně odsoudila. Hlavní důvod, proč je model 87 často dosud odsuzovaný jako nedodělek.
Identifikovat to jde podle data výroby na bílé samolepce na hraně krabičky.

Neznám balisongy, které jsi zatím měl tu čest vyzkoušet, takže jen těžko mohu radit dle Tvých preferencí, ale obecně bych to napsal následovně.
BM 87 V2 je úžasná záležitost pro každodenní nošení, respektive EDC. Konstrukčně jde o ultimátní Pänzer, tedy tank.
Dodávaný obal nepoužívám, ušil jsem si vlastní denimový kokon.
V1 i V2 mají původní povrchovou úpravu, která u 87 V3 i 85 zůstala na pojistce. Relativně jednoduše se na ní ukážou tzv. snail trails. Takové světlejší čárky, jako šnečí stopy. Dodává to charakter, ale OCD člověku s náznaky ADD může trvat, než si na to zvykne.
Jsem hodně zvukově založený, takže si nesmírně cením provedení channel ruček z jednoho kusu titanu, které díky svému tvaru a děrování vyluzují nádherné "trianglovité" tóny. Převážně při nárazech ruček při flipování nebo při ťuknutí v zajištěném stavu. Sundaná pojistka toto do jisté míry eliminuje. Troufám si tvrdit tak z poloviny.
Wharncliffe s menším pomrknutím k seax čepelím je mi hodně blízký a z mého pohledu jde také o dosti praktický moderní tvar. Na krájení tu jsou dedikované jiné nože s většími "belly-like" (bříškatými?) tvary.
Čistě pro flipování ale BM 87 v jakékoliv verzi nemohu s klidným svědomím doporučit. Alespoň ne jako jediný balisong. Sám suplementuji HOM Design Chimerou. Uživatelé zmiňující blade heavy faktor (čepel těžší než ručky) mají pravdu. Je to při flipování cítit. Chce se to tomu přizpůsobit, ale ani poté to není úplně ideální a vždycky tu nevýhodu budeš pociťovat.
Naopak při používání to může dát větší důvěru v houževnatost čepele. Ovšem relativně lehké ručky mohou podvědomě působit jako méně odolné při sevření. Subjektivně se tomu nepoměru dá hodně rychle přivyknout.

BRS BB V2 bych se nebál doporučit jako jediný kousek pro EDC (na to ale myslím všichni budeme mít přímo dedikované další nože, hlavně na řezání apod.) i flipování. Kdybych měl opět použít nějakou analogii, tak je to taková univerzální záležitost s "Club Sport" nádechem a minimálními kompromisy, které nejsou nijak zásadně omezující, když si jich seš vědom. Narážím třeba na očividně slabší čepel.

BM 87 sice také disponuje celkem rozplácnutým půdorysem, ale ručky jsou širší než většina konvenčních ruček dalších populárních modelů.
BB V2 ručky jsou užší, postupně se zužující a obdobně rozplácnuté. Mám dlouhé, kostěné, zlodějské, pianistické prsty a zatím jsem nenarazil na více vyhovující tvar ruček.

Nakousnul bych možná ještě něco, co jsem v souhrnu nepřímo zavrhl. A to customizace či úpravy ruček. Reprofiling a reblading je jiná liga.
BB může člověk maximálně opálit nad kontrolovaným ohněm (nad sporákem vám z toho vypadne bez cviku divná, flekatá zrůdnost, tak to raději nezkoušejte).
Při výběru svých balisongů se soustředím na to, aby si výrobce byl svým výrobkem jistý už při vydání a nespoléhal na aftermarket úpravy různých modderů nebo nadšenců. Jednoduše musí být už na první pohled komplexně dotažený.
BM 87 můžeme obrousit a anodizovat jako ostatní titanové nože. Ovšem tady bych k tomu vždy přistupoval s nadhledem, protože jsme v Evropě bez možnosti dokupování custom ruček bez importních poplatků a každý takový zásah by nás stál drahocenný materiál. Ano, dívám se na to sice možná až moc dlouhodobě, ale po deseti letech se může nastřádat i 50 anodizací - to už vůle zcela jistě negativně ovlivní.
Zároveň jsem toho názoru, že povrchová úprava použitá na BM 87 je dostatečně unikátní, že i ta ospravedlňuje cenu tohoto modelu. Malý výrobce něčeho takového dosáhne jen horkotěžko, a když už, nechá si za to náležitě zaplatit. V tom identifikuji nespornou výhodu tohohle produkčního modelu. Za danou cenu můžeme mít povrchovou úpravu, na níž dosáhnou ověřenými postupy jen v BM.

EDIT/dodatek: Aktuálně nabízená "osmdesátsedmička" stále ani v nejmenším cenově nekonkuruje finální ceně dříve nabízeného kousku. Jsem v kontaktu s jeho kupcem a údajně dokonce vypadá v reálu lépe, než na fotografiích, kde více vynikly estetické nedostatky, které byly prý ve finále skoro nepozorovatelné. To jen pro kontext při rozhodování.

Kdyby Tě ještě něco konkrétního zajímalo, ptej se.


M4ST3RCUT0R vložil tyto přílohy:
1.jpg.jpg
2.jpg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/18/2006
Příspěvky: 449
M4ST3RCUT0R napsal:
...Nedržet počet balisongů pod uměle vytvořenou hranicí tří, dopadu jako Tomáš. Myšleno v dobrém...


Prosimtě, vždyť jsem jenom na počtu 58 Grin
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/4/2017
Příspěvky: 120
No právě! Surprised Grin
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/18/2006
Příspěvky: 449
A to to začalo tak nevinně v roce 2009 Kimurou I red face Grin
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2018
Příspěvky: 59
Tomáš napsal:
A to to začalo tak nevinně v roce 2009 Kimurou I red face Grin


a to jsem si rikal ze toho mam zbytecne moc ...


jitesar vložil tyto přílohy:
Motylci_kruh.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/21/2007
Příspěvky: 761
M4ST3RCUT0R, díky za velmi přínosné příspěvky. Máš tam na mě sice moc cizích a pro mě neznámých pojmů i zkratek, ale i tak super 😀
Můžeš prosím napsat víc k vadám first a první série BM87.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/18/2006
Příspěvky: 449
jitesar napsal:
...a to jsem si rikal ze toho mam zbytecne moc ...


Naopak, máš toho akorát.... Na začátek Grin
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/4/2017
Příspěvky: 120
Tomáš: Právě na začátku se tyhle věci tak potajmu přikradou... až se člověk po chvíli nestačí divit, kolik se mu toho stihlo nastřádat.
Proto se to snažím podchytit v zárodku. I když hranici překročím, vím, že kousky navíc musí jít zákonitě do světa.
Krom fotografií, držící vzpomínky, to vidím i na takovéhle souhrny, jako ten o BB, abych si utřídil myšlenky a kapitoly jednotlivých modelů uzavřel. Ideálně s čerstvými dojmy.

jitesar: Zbytečně moc? Což takhle "zbytečně málo"? Wink

jendach: Snažil jsem se vždycky alespoň jednou všemožné anglikanizmy a zkratky specifické pro balisongy nebo automobilismus vysvětlit. Shodou okolností třeba Jerry Hom nedávno oznámil práci na modelu Maelstrom v provedení TR, tedy Track Ready. V praxi "závodní" model, který se má přesunout od pohledného kousku do sbírky k něčemu více flipovatelnému. Já už dříve používal obrazná přirovnání k různým střelným zbraním, v rámci historické povahy nějaké přelomové funkce, nebo automobilovým/závodním aspektům. Považuji to za nejvíce pochopitelné bez potřeby sáhodlouhého vysvětlování a popisování.
Kdybys nebyl sto dohledat nějaký konkrétní výraz nebo spojení, a zajímalo Tě to v daném kontextu, hoď to sem. Určitě to někdo rozklíčuje i dříve, než se k tomu dostanu já sám.

Už několikrát se mě někdo na rozdíly, poznávací znamení a neduhy jednotlivých verzí/várek BM 87 ptal, sepíšu to tudíž kompletně, aby se na to dalo v budoucnu odkázat.

Nejde o oficiální označení, Benchmade se mi k tomu z pochopitelných důvodů nevyjádřili, ale jednotlivé várky jde od sebe relativně spolehlivě rozpoznat. V3 má dvě fáze, které se v čase nejistě dělí, takže osobně přidávám i V3.1, ale jen pro lepší představu toho časového předělu. Na noži samotném se už totiž nic zásadního neměnilo.

First Production
• nápis „S30V Benchmade U.S.A. FIRST PRODUCTION“ a „XXX/400“ na čepeli, například 11/400, bez doplnění nul při jednociferné nebo dvouciferné hodnotě
• abnormální tap & play (dotýkání čepele ruček i bez flipování a vychylování ruček z osy, také známé jako vakl)
• nevhodná tvarová geometrie čepele, hlavně v tang pin oblasti, která značnou měrou přispívala k předchozímu bodu
• povrchová úprava ruček náchylná na snail trails (světlé šnečí stopy) i při opatrném zacházení
• v několika málo případech se v horní polovině vychylovalo, jinak až na jeden nepozorovatelný bod zlomu rovné, ostří nebo hřbet čepele a špička se nesbíhala správně (lidský faktor)
• v minimu případů chybně umístněné magnety pojistky (zažehnatelné rozebráním a přepozicováním magnetů)
• datum výroby na krabičce chybí, pod vertikálním čárovým kódem je jen vertikální nápis „First Production“ a pod ním silněji limitace, například „217 of 400
• některá z úplně prvních dodávaných pouzder nesla ještě malou nášivku s hadím logem společnosti Snake Eater Tactical, nebylo to ale samozřejmostí

V1 → rámcově platí vše, co je pravdou pro First Production, krom bodů zmiňujících limitaci, datum výroby na krabičce je přítomno

Benchmade závady i pochybení uznal a bezplatně měnil čepel za novější. Ve většině případů to pomohlo, několik jedinců ale muselo posílat víckrát, dokud jim nevyměnili i ručky za novější, které začali vyrábět pro V2. Oslím můstkem se k ní račme přesunout.

V2
• nápis „S30V Benchmade U.S.A.“ na čepeli (to samé platí pro V1)
• opraveny výrobní tolerance pro tap & play (dotýkání čepele ruček i bez flipování a vychylování ruček z osy, vakl)
• v návaznosti na předchozí bod změněna geometrie čepele, ruček i samotných u-kanálků ruček, okem nepostřehnutelná změna
• dost možná nepatrné změny v procesu tvorby povrchové úpravy, obtížněji vznikaly snail trails se zachováním identické barvy a textury
• nepatrné odlehčení čepele, ruček a pravděpodobně i šroubků a pojistky, kdy šlo o důsledek změny geometrie na úrovni mikrometrů (v zahraničí to lidé vážili)
• mnohem méně častější nerovné ostří nebo hřbet čepele
• vyřešen problém s magnety
• nezaznamenal jsem jediné pouzdro zdobené nášivkou
• trvání odhadem od 2018 do léta 2019, poslední várku si vybavuji květnovou

V téhle fázi už byla „osmdesátsedmička“ použitelná.

V3
• na čepeli přibyla pod nápis „S30V Benchmade U.S.A.“ webová adresa „benchmade.com/pat“
• skoro neznatelně se změnila textura stonewashe čepele v tmavší s jinou frekvencí a intenzitou opotřebení (Jiné kamení? Nebo doba trávená v pračce?)
• ručky se změnily v novou tmavší, lesklejší iteraci bez náznaku standardní orange peel povrchové úpravy, identická s tou použitou na modelu 85 (původní hrubší textura svým charakterem lehce připomínala slupku pomeranče)
• předchozí bod eliminoval snail trails
• pohyblivost ruček do nesprávného směru, chcete-li vakl, byla téměř eliminována, tap neexistující
• původní povrchová úprava zůstala na pojistce, kde je opotřebení viditelné, většinou hlavně na jedné straně - z povahy fungování magnetického mechanizmu
• podzim/zima 2019, jaro 2020
• můj kus nese krásné, postupkové datum výroby 1/23/2020

V3.1
• původní šedý obal nahradil černý, používaný u modelu 85 po celou dobu jeho existence od uvedení na trh
• první zaznamenaná várka z května 2020

Kdybych si na něco dalšího vzpomněl, doplním do vlákna.

Neváhejte přispět svými poznatky.
Ideálně i datem výroby, což by jistě dopomohlo k lepšímu zmapování.


M4ST3RCUT0R vložil tyto přílohy:
87.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2018
Příspěvky: 59
Super, diky za obsahly popis!
Moje je kupovana 2018 a ma vsechny znaky V2.
Dokonala cepel (hladka horni strana i ostra), zadny vakl ani tap.
J.
Fix
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 6/15/2006
Příspěvky: 292
to M4ST3RCUT0R -> moc pěkné a věcné komenty Admire Applause

jinak k BM87 - hned jsem ji sundal z vitríny a prostudoval. Nejspíš mám V2, čepel se U kanálu ani nedotkne, jisté prohnutí hřbetu čepele v poslední třetině také eviduji. Při uvolnění západky mi nikdy nevystřelí úplně rovně, jen se uvolní asi na 45°, víc ji magnet nepřepere. Nevím jestli je to u jiných verzí jiné. A pro úplnost, krabička hlásí 1/11/2018, takže výroba leden '18
Balisong je můj život a doufám, že můj život nebude záviset na balisongu.
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2018
Příspěvky: 59
Fix napsal:
to M4ST3RCUT0R -> moc pěkné a věcné komenty Admire Applause

jinak k BM87 - hned jsem ji sundal z vitríny a prostudoval. Nejspíš mám V2, čepel se U kanálu ani nedotkne, jisté prohnutí hřbetu čepele v poslední třetině také eviduji. Při uvolnění západky mi nikdy nevystřelí úplně rovně, jen se uvolní asi na 45°, víc ji magnet nepřepere. Nevím jestli je to u jiných verzí jiné. A pro úplnost, krabička hlásí 1/11/2018, takže výroba leden '18


Mam presne stejny. Latch se vzdy spolehlive odkloni tak aby se nepletla, ale v pozoru neni, taky mirne v uhlu. Nic co by melo vadit. Prohnuti cepele tam mirne je. Ostra hrana smerem ke spicce malinko nahoru, uplne na hrotu cca 2mm. Horni spine ani ne 1mm vprostred prohnuti. Ale jak je to ciste a plynule tak si myslim ze to je zamer. Za sebe bych klidne mel i prohnuti vyraznejsi. Libi se mi vic nez ciste rovny "skalpel". Cepele se samy hrany kanalu nedotknou ani nahodou. Ani na crowned spine kde je vetsi sance, protoze je tam sirsi nez na ostre strane.

Ja dospel k rozhodnuti ze moje BM87 V2 zustane nakonec doma.
BB dvojcatka budu odesilat, platba dorazila.
Pokud by mel nekdo zajem, tak tam jeste nechavam v nabidce replicanta. Ale i ten ma svoje kouzlo, tak nevim ... Wink

Kazdopadne diky M4ST3RCUT0R za peknou diskuzi o tomto kousku od BM.
j.
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/4/2017
Příspěvky: 120
Fix: Rád vidím, že se lidem tyhle komplexnější texty líbí a dokonce vyvolají i takovou vlastní iniciativu. Díky za ohlasy.

To fotím na V2. Prohnutí hřbetu v poslední třetině = regulérní zdravý kus. Jde o ten jeden zmíněný zlomový bod.
Postřeh s pojistkou je interesantní. Rozebíral jsi ji někdy? Už od vydání se to řešilo (viz například video od Lugermonger na YT). Zkusil bych si pohrát s pozicováním magnetů.
Například jedno Stilform pero, které mi prošlo rukama, mělo podobný problém. Stačilo pohnout nepatrně magnety a vše se chovalo tak, jak mělo.
Známého V2 "pružila" korektně, respektive jsem si při letmém ohledání ničeho nevšiml. Má V3 pruží poctivě do +/- 90°.
Jestli v tom nemůže hrát roli i povrchová úprava ruček. Přeci jen tam malá styčná plocha je. Ale takový vliv na to mít určitě nemůže, aby způsobila to, co popisuješ.

Dlouhodobé uložení by na pojistku takový efekt mít nemělo, ale na jistotu zajištění už může. Proto, když jakýkoliv balisong zrovna nenosím, mám odjištěno RazzPosláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2018
Příspěvky: 59
Me latch odskakuje cca do stejnyho uhlu jako tomu na tom videu s BM85.
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 8/4/2017
Příspěvky: 120
To video mělo ilustrovat problém s jistotou zajištění po dlouhodobém uložení. Takhle jednoduše by opravdu vyskakovat neměla.
Jinak odskok má v pořádku. Přeci jen magnety budou při správné výstupní kontrole chodit pořád skoro stejně spolehlivě. Okolní vlivy nepočítám.
Uživatelé v tomto tématu
Guest, Rahmed

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris
pendik escort
ankara escort
antalya escort bayan
antalya escort
gaziantep escort gaziantep escort
beylikduzu escort lara escort istanbul eskort bayan maltepe escort pendik escort
erzurum escort
sikis
porno
sincan escort
istanbul escort maltepe escort
replica watches