ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Břitva II. - jak se holit Možnosti
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 11/22/2005
je to asi trapny, ale vcera jsme si koupil novou britvu a nejak se s ni neumim oholitHappy) Nevim jestli neco delam spatne nebo jestli je tupa a musi se nejdriv nabrousit brusnou pastou na remeni?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
V každém případě se holit velmi opatrněLaughLaughLaugh A nové moderní břitvy opravdu nebývají moc ostré z výroby
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/23/2005
Před holením musíš břitvu obtáhnout pokaždé.
Musí být tak ostrá, aby Ti chlup na zápěstí přeřízla vprostředku.
Posláno:

Pozorovatel
A predpokladam brousit pod minimalnim uhlem, ze je od pasty spinavek i vrsek britvy, proste uplne nalezato?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/31/2005
A hlavne pri tom holení nepoužívaj studenú vodu.Wink
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/14/2005
Jenom maly dotaz proc nepouzivat studenou vodu?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/31/2005
Studená voda má (IMHO) jednu výhodu a dvě nevýhody... Výhoda je, že jakýmsi fyziologickým reflexem se naježí chlupy(vousy)a jsou v lepší poloze vůči ořezávání... Nevýhody jsou dvě (je jich víc stejně jako výhod, ale tyhle mi připadají v dané problematice nejdůležitější) a to:
1) je to strašně nepříjemný Laugh(pro mě)
2) vousy nezměknou!!! jako v horký vodě. Děda (bohužel ne můj vlastní) mi říkal, že voda by měla být co nejteplejší, aby vousy změkly... výhody předpokládám netřeba rozebírat...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/6/2004
Konecne opet pekne thema, ktere se tyka kazdeho gentlemana. Tech "herpetologickych" slabomyslnosti na tomto serveru uz maji vsichni jiste dost. Sam se britvou neholim, ani jsem to nikdy nezkousel, tak jenom par myslenek.

Pamatuju si, ze drive (cca pred 40 lety a vice) bylo docela normalni jit k holici a nechat se oholit. Mockrat jsem jako kluk, ktery cekal na ostrihani na jezka tenhle koncert pro dve (tehdy jeste sikovne, "zlate ceske") ruce a jednu ostrou britvu se zajmem sledoval. Uz jenom pozorovat holice jak britvu obtahuje na kuzi, bavi se pritom se zakaznikem, aniz by se musel koukat co dela ruka s britvou, byl zazitek. Dnes tuhle, tehdy naprosto beznou rutinu, kterou kazdy chlap ovladal na ruznem stupni virtuosity, radim mezi zapomenuta remesla ci ztracene dovednosti. Britva byla postupne nahrazena ziletkou a pozdeji elektrickym holicim strojkem. Snad "posledni hrebik do rakve" tehle dovednosti prisel v 80. letech, kdy se objevil AIDS a vsichni se zacali bat a pouzivani britvy na holeni snad uplne skoncilo.

A tady je par odkazu k britvam:

health.groups.yahoo.com/group/straightrazorplace/message/973

www.knifecenter.com/knifecenter/sharpen/instrazor.html

www.muzzleblasts.com/vol4no5/articles/mbo45-6.htm

Pokud se tady bude diskutovat o takovychto vecech, bude to zajimave a poucne cteni.

Tak mne napada, co kdyby nekdo ze zdejsich noziru, zkusil udelat britvu? Co Vy na to, pane Dohnale? Takova britva z uhlikoveho damasku a s rujeti z rohoviny, nebyla by to parada?

Preju pekny den.

Z.

“Whoever said the pen is mightier then the sword obviously never encountered automatic weapons.”
- General Douglas MacArthur
Posláno:

Štamgast
Pokud by se to někdo chtěl naučit, tak nejmíň bolestivě se to učí holičky... Vezmou si nafukovací balonek, namydlí ho a oholíLaugh No a pokud prasne, tak je to špatně...
Posláno:

Štamgast
Cooolman napsal:
Okrem toho čo už uviedol Poutník, je to najlepší sposob ako sa porezať.
Len neviem či to platí aj pre Coolmana?Wink
Posláno:

Štamgast
vjedator napsal:
To je fakt, studená voda voda kůži pěkně znecitliví... Vemte si, jak jste šikovný, když máte zmrzlý ruceLaugh
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/28/2004
Ke změknutí vousů se při dostatku času používalo napařování horkými, vlhkými ručníky přes celý xicht- dojelo na to pár lidí v Chiciagu 30. let, co měli kšefty s chlastem a tak...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/14/2005
vjedator napsal:
Cooolman napsal:

No tak ja mel prave vzdycky zato, ze se se studenou vodou prave neporezes, protoze studena voda narozdil od teple zastavuje tok krve... takze se sice porezes ale krev Ti netece....
Posláno:

Štamgast
No tak ja mel prave vzdycky zato, ze se se studenou vodou prave neporezes, protoze studena voda narozdil od teple zastavuje tok krve... takze se sice porezes ale krev Ti netece....[/quote]No to možno áno, ale potom si na to dáš kolínsku, ktorá Ti krv parádne rozprúdi a hneď je krvička na tvári.Shocked
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Není lepší oholení, než břitvou - ještě před 20 lety jsem se na vandru nechával holit a bylo to na několik dní dobré. Sám to umím taky - není lepší způsob, jak oholit hlavu nebo břicho (profesionální deformace)Wink Jak se holit: Břitva perfektně nabroušená - to asi budeš muset požádat starého holiče, aby Ti to ukázal. Vždy před použitím obtáhnout na čistém řemeni bez pasty. Držení, pokud nevíš jak, Tě bude taky muset naučit - stručně: ukazovák na hřbetu čepele u nýtku, palec na druhé straně u nýtku a třetí prst na "ocásku", rukojeť je mezi ukazovákem a III. prstem - vypadá to, jako když vezmeš mezi tři prsty korunu. Úhel přiložení ke kůži asi 15-20 st., NE naplocho! Nesmíš břitvou pohnout po délce ostří, jinak se řízneš - jen "tlačit" ostří kolmo proti vousům, je jedno, jestli "po srsti" nebo "proti srsti", jde to tak i tak, jenom "proti srsti" se snadněji škrábneš. Nezkoušet břitvou bez nabroušení. Pokud holíš vousy, vždycky předtím napařit horkou vodou nebo horkým ručníkem a dát pěnu - nejlíp štětkou, vousy líp změknou, když se chvíli mydlíš, sprej není dobrý.
Zní to blbě, ale nejlíp se to naučíš, když si vezmeš mezi tři prsty "lámací" modelářský nožík s hodně vysunutou čepelí a zkusíš si oholit předloktí -jen pak budeš trochu blbě vypadat, ale my nožofilové to známeHappy. No a potom holit buď jinou nevinnou oběť, nebo balonek, jak již bylo řečeno...Laugh
A po oholení zase horkou vodu - jak to tady pánové rozebírali níže, tak to je tak: studená voda krvácení nezastaví, jen stáhne cévy, ale krvácíš dál, horká voda aktivuje srážení - v chirurgii se plošné krvácení staví přiložením horké roušky, třeba i několikrát.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/21/2005
www.gold-corner.com/rasur/index.php

zde je úchop i postup...nutno podotknout,že při holení sebe sama si s jedním úchopem nevystačíš a že holit někoho druhého je podstatně snazší...samozřejmě,že to vyžaduje značnou důvěruLaugh
Posláno:

Štamgast
maxeem napsal:
zde je úchop i postup...
Móóc dobrý, to jsem ani nevěděl, že jsou takový stránky. Takže místo těch mých moc keců opravdu kouknout sem.
Posláno:

Pozorovatel
Surg napsal:
Není lepší oholení, než břitvou - ještě před 20 lety jsem se na vandru nechával holit a bylo to na několik dní dobré. Sám to umím taky - není lepší způsob, jak oholit hlavu nebo břicho (profesionální deformace)Wink Jak se holit: Břitva perfektně nabroušená - to asi budeš muset požádat starého holiče, aby Ti to ukázal. Vždy před použitím obtáhnout na čistém řemeni bez pasty. Držení, pokud nevíš jak, Tě bude taky muset naučit - stručně: ukazovák na hřbetu čepele u nýtku, palec na druhé straně u nýtku a třetí prst na "ocásku", rukojeť je mezi ukazovákem a III. prstem - vypadá to, jako když vezmeš mezi tři prsty korunu. Úhel přiložení ke kůži asi 15-20 st., NE naplocho! Nesmíš břitvou pohnout po délce ostří, jinak se řízneš - jen "tlačit" ostří kolmo proti vousům, je jedno, jestli "po srsti" nebo "proti srsti", jde to tak i tak, jenom "proti srsti" se snadněji škrábneš. Nezkoušet břitvou bez nabroušení. Pokud holíš vousy, vždycky předtím napařit horkou vodou nebo horkým ručníkem a dát pěnu - nejlíp štětkou, vousy líp změknou, když se chvíli mydlíš, sprej není dobrý.
Zní to blbě, ale nejlíp se to naučíš, když si vezmeš mezi tři prsty "lámací" modelářský nožík s hodně vysunutou čepelí a zkusíš si oholit předloktí -jen pak budeš trochu blbě vypadat, ale my nožofilové to známeHappy. No a potom holit buď jinou nevinnou oběť, nebo balonek, jak již bylo řečeno...Laugh
A po oholení zase horkou vodu - jak to tady pánové rozebírali níže, tak to je tak: studená voda krvácení nezastaví, jen stáhne cévy, ale krvácíš dál, horká voda aktivuje srážení - v chirurgii se plošné krvácení staví přiložením horké roušky, třeba i několikrát.
Rikas pozadat nejakyho holice, kde ho ale sezenu v dnesni dobe? Ja osobne teda nemam ani tu nejmensi predstavuHappy)
Posláno:

Štamgast
Drat[b napsal:
]Rikas pozadat nejakyho holice, kde ho ale sezenu v dnesni dobe? Ja osobne teda nemam ani tu nejmensi predstavuHappy)
Tak se pozeptej u nějakýho staršího chlapa, dřív se všichni holili břitvou. Kvůli tomu se taky dřív na vojně nesmělo v umývárně velet "POZOR", jinak by se všude válely ušiLaugh!

Mimochodem, teď mě napadlo, že jsem před nedávnem viděl někde v bazaru takovou tu "kolíbku" s řemenem na obtahování břitvy - měl by někdo zájem? Ale neručím za to, že tam ještě bude.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/9/2005
Surg napsal:
Drat[b napsal:
]Rikas pozadat nejakyho holice, kde ho ale sezenu v dnesni dobe? Ja osobne teda nemam ani tu nejmensi predstavuHappy)
Tak se pozeptej u nějakýho staršího chlapa, dřív se všichni holili břitvou. Kvůli tomu se taky dřív na vojně nesmělo v umývárně velet "POZOR", jinak by se všude válely ušiLaugh!

Mimochodem, teď mě napadlo, že jsem před nedávnem viděl někde v bazaru takovou tu "kolíbku" s řemenem na obtahování břitvy - měl by někdo zájem? Ale neručím za to, že tam ještě bude.
Já bych zájem měl - jestli je to ještě aktuální
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum