ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Broušení III. Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/31/2004
Může mi někdo poradit jak dokonale nabrousit nůž?Mám přírodní arkansas,zkouším ale pořád tomu něco chybiShocked.jsem z toho paf.diky diky
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/13/2003
Já používám DMT sadu, a jsem spokojen (dá se říct, že na tom upletu z hovna bičHappy). Poté to někdy ještě uhladím na kusu přírodního mramoru.
Zaháníme úzkost bojem s představami, budoucnost je vždycky nejistá,
když s obsahem lebky nevíme si rady - tu se zrodí síla nečistá...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/23/2002
dusekc napsal:
Může mi někdo poradit jak dokonale nabrousit nůž?Mám přírodní arkansas,zkouším ale pořád tomu něco chybiShocked.jsem z toho paf.diky diky
Diamanty jsou fakt super, ale jde to i bez nich. Napsalo se o tom už tady moc a moc, zkus se podívat na článek Broušení nožů v oddíle Technika nebo trochu prošťourej fóra.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/14/2005
Zdravím pánové (a nově zřejmě budeme muset přidat i dámy Wink)!

Mám jeden prostej dotaz - jak se vám brousí D2 (19573)? Mně teda nic moc, s karborundem od LANSKY-ho to jde nějak ztuha a s diamantem od DMT sice vcelku dobře, ale mám trochu problém s jehlou - musím dávat dost bacha, abych ji vůbec nevytvořil, protože jak se mi tam jen trochu udělá, tak se mi v ostří hned vylamují středně velký mikrozuby, který srovnám jedině zpětným jemným zhlazením ostří a tudíž ztupěním a pak vše nanovo. Už jsem z toho malinko nemocnej.
Při úhlu 30° to nebylo tak markantní, ale teď jsem přebrousil na 25° a tady se ten vznik středních mikrozubů projevuje už celkem fest.

Zajímavý je, že docela dobře a bez mikrozubů se mi to brousí v ruce na normálním oboustranným brousku (49C 150/320 z Benátek nad Jizerou), ale tady zase (prozatím) nejsem schopnej vybrousit tak špicový ostří jako na honítkách (což mě mírně sere, protože na jiným noži - kterej je z bláta - to je hned a jak žiletka i bez honítek).
Jsem patriot, ale léčím se...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/26/2003
Tak jsi principem pokus-omyl došel k poznání-a to má cenu,víc,než přečtené.Prostě,zkoušet,na každou ocel se hodí trochu jiný fígl,a udělátko.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/12/2006
d2 nemam ale zcela obecne dle mych poznatku doporucuji brousiti napred normalne na dmt uhove sade a potom v ruce dokonciti na belgickem kameni kde dohladim ostri a srazim pripadnou jehlu.
toto vychazi mne a jeste casem chci obtahovani na remeni s tim jemnym praskem co si ho nepamatuji.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/26/2003
dobrý postup.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/12/2006
Black napsal:
dobrý postup.
jsem rad,ze to uznasLaugh ale kdybys mi radeji rekl jaxe jmenuji ty abrazivni prasky co se sypou na remen? ty to jiste vis.....
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
d2 brousim na americkym brusu po dědovi a jde to fantasticky.Místo vody používám fermež či olej.není brousek jako brousek.měl jsem v ruce pěkný množství našich výrobků ale musím konstatovat že na práci s tvrdými matriály jako je d2 většina z nich nestačí.brousek mizí tupé ostří zůstáváHappysežeň si starý brusy po bazarech sem jich pár viděl. a nebo arkansas, ale nevím v jakých jsou hrubostech. vyplatí se rozhodně investovat
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Myslíš jako, že diamant (DMT) je málo tvrdej? Laugh
Já si neztěžuju ani tak na to, jak to jde brousit, ale na to, že případně vznikající jehla má podle mých dosavadních zkušeností příliš velké mikrozuby zasahující až do samotného ostří a proto je nezbytné se jejímu byť sebemenšímu vytvoření kompletně vyvarovat, což se mi doposud ještě nestalo (440A, 440C, 425M, AK5, O1)...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2002
ty, Gespo, já teda nevim, ale při základním broušení dostanu jehlu vždycky Happy. Akorát potom je další práce jí na jemnějších kamenech sundat, přičemž (imo) se ty mikrozoubky na ostří furt zjemňujou. Tagže nevidím rozumný důvod, proč se snažit, aby se vůbec neudělala Shocked.
Lenost - matka pokroku
Posláno:

Štamgast
vždyť jsem to psal - protože se mi pak u daného nože z D2 oceli vytvoří ne mikrozoubky odstranitelené dalším broušením, ale mikrozuby zasahující do samotného ostří (nejen do jehly), které pak už v menší formě zůstanou i po finálním dobroušení
jehlu tak můžu udělat maximálně jen opravdu minipidi, téměř neznatelnou, jinak je po žížalkách (na rozdíl od zkušeností s jinými ocelemi, viz. níže, kde dodatečně vyhladit i středně velkou jehlu není problém a to samozřejmě bez vzniku mikrozoubků na konečném ostří)

příjde mi to, jako kdyby ta ocel byla prostě moc křehká (přitom zakalený by to mělo být na nějakých 57HRc), ale praktickej test sekáním do stavebního hřebíku (citlivky prominou) dopadl bez problémů (samozřejmě vznikly na ostří po takovémto jednání zoubky, ale vcelku malé a jen v místě kontaktu s hřebíkem - skutečně křehká ocel by se IMHO vylomila víc)

edit (13:06): ono to bude (jak to tak většinou bývá) "rukama", jen mě prostě trochu štve, že u jiných nožů (ocelí) to je v pohodě i s těma stejnýma "rukama" a tak mě jen zajímaly i případné zkušenosti ostatních v tomto směru... Wink
jak
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Jak brousíte nože s dutě prohnutým ostřím? Doma mám pouze ploché kameny (a ocílku), což není použitelné.
Četl jsem tady na fóru o jakési "keramice". Co přesně se tím myslí? Kde a za kolik to lze sehnat?
Díky Honza
„Sebrat člověku zbraň, protože by mohl někoho zastřelit, je jako vyříznout mu jazyk, protože by mohl někoho urazit.”
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Na broušení takovýchto ostří používám buď co nejužší brousek,nebo normální brousek postavenej na kant.Nejvíc se mi v tomto směru osvědčil kulatej lapovací pilník(kulatej brousek z Bestu Kunštát.Špatnej taky nemusí být DMT kulatej diamant na broušení zoubků u serrated ostří...
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/4/2007
potreboval by som poradit - doma v pivnici som nasiel brusny kamen priblizne 15 x 5 x 2cm, zevraj sa na nom kedysi brusili britvy. Noze sa s tym brusia tiez celkom sikovne, pri tahu sa z kamena odkrajuje tenka vrstvicka. Nevedeli by ste mi poradit, aky je to mateial, prip. ako by sa to dalo zistit??
Posláno:
Štamgast
Připojený: 11/12/2005
Zkus dodat fotku, pokud se z toho odkrajuje vrstvička, tak nevím nevím jestli je to kámen. Já takový kámen s údajně stejným užitím mám a nic se mi neodkrajuje, drží.

Edit: ještě upřesni to odkrajuje, nebo drolí (obrušuje)?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2007
re gespa: myslím, že je to moc křehké - asi kalit na menší tvrdost.

Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom MISTR. Pokud nejsi blb.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2007
re tas.devil: asi je šutr zvětralej, mělo by se to obrousit, nebo nůž moc tvrdej, mohlo to být jenom na zjemnění (vyleštění) ostří.
Zkus brousit v menším úhlu, aby se to meřezalo břitem, pokud pod lupou budou hladké plošky do zrcadla, tak opatrně přidávej úhel až trefíš přesně na plochu i s břitem.
Chce to trpělivost, cvik a pevnou ruku.

Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom MISTR. Pokud nejsi blb.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/2/2006
Zdravim pani!. Akym sposobom odstranujete necistoty z brusneho kamena? Zevraj s umyvacim prostriedkom na riad + spongia by to malo ist, lenze nejde a uz som docela zufaly.
Prosim poradte
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/6/2006
Siskin:
Mě teda Jar i houbička (ta zelená vrstva) stačí na diamant i arkansas. Zkus na to kápnout Honing Oil a nechat chvíli působit. Ale bacha, myslím, že se tam nesmí dávat nic lihového nebo parafínového. Z toho důvodu radši investuju do origoš olejíčků na arkansas.

EDIT: něco tam ale zůstane vždy - zcela to vyčistit nelze
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum