ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Spyderco II. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/29/2011
Alfie: Mně připadá, že to pořád nechápeš. U Maxametu platíš za špičkovou výdrž ostří (tvrdost až 67 HRC) a je jasné, že to bude vykoupené horší korozivzdorností a houževnatostí. Pokud 8 hodin denně řežeš v suchu kartony nebo provazy, tak je to ideální materiál. Chceš špičkovou odolnost proti korozi? Máme LC200 nebo H1, ale výdrž ostří bude výrazně horší. Chceš něco mezi? Kup si S30V (S35VN, S45VN) nebo S110V. Výhoda SPD kudel spočívá v tom, že si ty populární modely můžeš koupit v mnoha různých ocelích a vybrat si přesně podle preferencí. Prostuduj si tu tabulku z BladeHQ, co sem někdo dával, a pak si kup kudlu. A nebo si prostě kup klasickou Paru2 z S30V nebo S45VN a budeš spoko.
BTW nůž je jenom tak ostrý, jak si ho zvládneš nabrousit.
“Knives are easy to hide. They don’t jam and they never run out of bullets. They come in handy when you have to do some close contact work.”
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/30/2011
Už to tu bylo, ale opakování je matka moudrosti Happy
Test police, K390, https://youtu.be/E-c3LxQbcqg

Někdo už tu o tom psal, statistika nuda je, má však cenné údaje...
"Můj milý deníčku, dnes jsem svůj oblíbený nožík nechal válet jenom v kapse, protože jsem ho vůbec nepotřeboval.
Den druhý, zase žádné řezání, krájení nekonalo, jen jsem s tebou potřeboval vyšťourat zapadlý šroubek.
.
.
.
Nůž bude ostrý když ho budeš udržovat, některý i častěji mrGreen
Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale ten, kdo ví co je třeba.
Nůž slouží mě, nikoli já jemu.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 5/26/2008
Martin Morávek napsal:
...BTW nůž je jenom tak ostrý, jak si ho zvládneš nabrousit.

Svatá pravda! V obecné rovině vzato, žádný materiál, nástroj ani přístroj se nepřizpůsobí tobě, ale ty se musíš přizpůsobit jim. Od Superba určitě nikdo nečeká, že bude dobře jezdit v oranici. Takže nejprve by si měl člověk zhodnotit vlastnosti materiálu (nástroje, přístroje atd.) a jejich klady i zápory si dosadit do toho, co s nimi chce provádět. Pokud to vyhovuje mým potřebám a zápory mi až tak nevadí, jdu do toho. Když vadí, jdu o dům dál. Stejně je to vždycky o kompromisu, protože stoprocentní ideál neexistuje. Happy

Zdenek
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2007
Alfie- ber to ako nástroj, maxamet bude mat rýchlo na čepeli nejakú tu “povrchovku”.
Na odľahčenie - v prílohe custom Strider za x-násobok ceny Spyderca a veru bral by som ho a ani by som nepindal Laugh

laurin vložil tyto přílohy:
A2427CD8_C3A1_4293_86D9_319665E2E5D1.jpeg.jpg
36F06A13_218C_4758_B82D_3FC01B30A65E.jpeg.jpg

"Life is too short to carry an ugly knife" - Calvin Coolidge
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/17/2014
Martin Morávek napsal:
Alfie: Mně připadá, že to pořád nechápeš. U Maxametu platíš za špičkovou výdrž ostří (tvrdost až 67 HRC) a je jasné, že to bude vykoupené horší korozivzdorností a houževnatostí. Pokud 8 hodin denně řežeš v suchu kartony nebo provazy, tak je to ideální materiál. Chceš špičkovou odolnost proti korozi? Máme LC200 nebo H1, ale výdrž ostří bude výrazně horší. Chceš něco mezi? Kup si S30V (S35VN, S45VN) nebo S110V. Výhoda SPD kudel spočívá v tom, že si ty populární modely můžeš koupit v mnoha různých ocelích a vybrat si přesně podle preferencí. Prostuduj si tu tabulku z BladeHQ, co sem někdo dával, a pak si kup kudlu. A nebo si prostě kup klasickou Paru2 z S30V nebo S45VN a budeš spoko.
BTW nůž je jenom tak ostrý, jak si ho zvládneš nabrousit.

Amen Applause
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
Jak to tady čtu, tak mi to nedalo...
Začal bych tady: KLIK na stránky Spyderco. Hezká možnost porovnat složení jednotlivých druhů ocelí. Jsou to občas zajímavá čísla.
Jako třeba chrom - jo, podle toho, co mne taky učili, tak ocel s 12 a více % Cr je korozivzdorná. Tak vyzdvihovaná H1 má asi 14 - 16 % Cr, CPM S30V 14 % a taková 20CV dokonce 20 %. Přesto všichni ohledně korozivzdornosti velebí H1 (asi to bude i v těch dalších legurách, třeba N a Cu [což je poznámka pro ty, kdo se dívají jen na procento Cr]). Jenomže, dělej co dělej, jednou zkoroduje snad každá ocel, je to jen otázka času a agresivity okolního prostředí.
Když jsme u těch procent: pokud je v oceli více než 2,14 C, je to už litina (mne taky učili), která je opravdu tvrdá a opravdu křehká. A Maxamet má uhlíku 2,15 %. Jaképak asi bude mít vlastnosti?
No, krom jiných Spyderek mám také jedno stařičké Paramilitary. Z druhé ruky a je to takový nůž "otloukánek". Sice už dávno nemá špičku, už ke mně tak přišel, ale rozhodně bych netvrdil, že Spyderco není na hrubší zacházení (z těch mých by to platilo tak o Centofante, s necelými 2 mm tloušťky čepele polínko štípat neradno). Tenhle nůž, tedy staré Paramilitary, toho vydržel opravdu hodně.
Zkrátka, netřeba sáhodlouze přemýšlet, zda nákup Para 3 byl nebo nebyl chybou. Je to zavírák s mimořádně tvrdou a nekorozivzdornou ocelí na čepeli. A jako s takovým je nutné s ním zacházet.
Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/21/2009
S tím Cr je to trošku složitější. Třeba MagnaCut má pouze 10.7 % Cr, ale má jednu z nejlepších korozivzdorností. Trik je v tom, že chrom je volnej a nejsou tam chromiové carbidy, ale pouze vanadiový
MaganaCut
Ocel díky práškové metalurgii může mít i 3% C a k tomu 20% Cr (ZDP 189) a protože to je samej chromiovej carbid, tak to stejně chytá lišku.
A to jestli bude Cr volnej a nebo svázanej s uhlíkem docíleno pomocí magieAdmire známé též jako tepelné zpracování.

Píšu to jako fanda do ocelí a absolutní laik.
Knife Steel Nerds

https://www.youtube.com/user/shawnhouston
"On balance, allowing taping was maybe the smartest business move we ever made." -Phil Lesh, Grateful Dead
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/10/2014
... tak jsem zde asi rozdmychal vasne, coz jsem opravdu nechtel.
Podle vzdorovani v omylacce, bude ten Maxamet vazne prezent, uz se trochu bojim, az ho budu brousit. Sad
Ostatni dily tu rez prezili v poradku, cepel ve chloridu dostala krasny nadech do cerne. Tak sem dam alespon foto cepele, cely to jeste nemam, cekam na G10 z Jataganu.

mydlinkaTM vložil tyto přílohy:
20220805_184146_copy_948x906.jpg.jpg

KONTAKT POUZE PŘES EMAIL! Ten se mi stahuje do mobilu a mohu odpovědět, dík za pochopení.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/23/2013
No vášně ani ne. Jen jsem si tak uvědomil, kolik nožů mám od téhle firmy (sakra...Surprised ) a taky že bych si měl zopakovat něco málo o ocelích; zkoušku z materiálů jsem dělal v roce 1987 (sakra podruhé... Shocked Shocked )
Foto mých tří nejoblíbenějších pavouků. Mám s nimi jednu takovou, celkem kuriozní, potíž - nejvíc tahám to otřískané Paramilitary, a pak nějak střídám Manix a Tenacious. Ale jak jsem u těch dvou zvyklý na choil, mám tendenci si u toho čínského pavouka sáhnout na čepel (sakra potřetí... bez smajlu...)

yarr vložil tyto přílohy:
trois_araignees.jpg.jpg

Máš-li krátký nůž, potřebuješ dlouhou ruku.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/26/2006
Alfie napsal:
Takže asi takhle - co určitě nemám s maxametovým nožem dělat ?

Normalne nuz pouzivej na rezani a krajeni a uzivej si vyjimecny material a neres co mas a co ne Happy.

Pokud ho chces pouzivat nekde ve vlhku nebo castejsim styku s vodou tak si porid nejaky kvalitni konzervant/mazadlo a 1x za rok nuz rozeber (jde to velice snadno) a osetri kriticka mista - cep na kterem beha cepel, otvor na cep v cepeli, podlozky a mista na cepeli a bocnici kde se podlozky dotykaji. Samotna cepel uz se o sebe postara a zapatinuje.

Jinak koroze se pri kazdodennim noseni tyka i "nerezovek". Vcera jsem po nejake dobe strcil rano do kapsy Shamana S30V. Od cca 8 do cca 21hod v kapse, vedro a pot a vecer koukam a na cepeli malicke rezave flicky. Takze dneska "gumovani" flicku a osetreni stop-cepu ktery v propocene kapse rezne fakt neprijemne moc (vic nez cepel).

3dfx4eva vložil tyto přílohy:
Shaman.jpg.jpg

PJ
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/1/2021
Velká radost, konečně jsem sehnal malého k velkému, není úplně stoprocentní, ale vzhledem k využití jako EDC bude víc než v poho. Jen se mi ho pořád nedaří vycentrovat… Sad asi zkusím nové podložky? Nějaký tip, čím nahradit/kde sehnat? Díky

PJ vložil tyto přílohy:
1E6D4427_57C2_451F_80C9_6535CEE8FDF3.jpeg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/29/2011
Mydlinka dělal podložky na velký, takže by určitě zvládl i na malý. Plus chodu hodně pomůže výměna detentu za keramiku.
“Knives are easy to hide. They don’t jam and they never run out of bullets. They come in handy when you have to do some close contact work.”
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/20/2022
K Maxametu mám i pouzdro, kožené, od Vinoxu… takže je uložený bezpečně. Včera jsem rozřezával balík s vodami a byl překvapen s jakou lehkostí čepel rozřízla igelit, bytelné ucho a nakonec i PETku takže minerálka začal stříkat všude kolem. Takže jsem nožík pořádně vysušil papírákama. Ono, když jsem si takový hezký a superostrý nůž koupil, přece ho nenechám v šuplíku. (Na to jsou jiné kudlifóny…)

Paradoxně se mi moc líbí i “Bug”. Vypadá to jako model, ale je to ostré a ultra roztomilé.

PJ
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/1/2021
Rozborka číslo 2 a i s původním hw na 100% centr Happy

PJ vložil tyto přílohy:
6D8BF6ED_AFB1_466E_85B8_87C6EB53CB2C.jpeg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 10/29/2007
Spyderco Pacific Salt 2 Green LC200N, na pláži jako doma 🙂👍

vladec vložil tyto přílohy:
_20220819_074416.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/1/2008
Parouše, klidně bych s někým prohodil střenky,bral bych Digital camo, kdyby někdo chtěl 😎

Ponci vložil tyto přílohy:
IMG_20220819_110146_01.jpeg.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/5/2013

manuel noriega vložil tyto přílohy:
IMG_20220831_161906.jpg.jpg
IMG_20220831_162231.jpg.jpg

Že nedostanete vždy, čo chcete, je niekedy obrovské šťastie.
Dalajláma
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/29/2014

mirek.r vložil tyto přílohy:
IMG_20220903_142813.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 6/4/2013
Novej Maxík