ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Volný Pokec 15.08.2008-9.12.2013 Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/17/2006
Knížky - bez velkého dumání, první, co mě napadaj..

Trygve Gulbranssen - Věčně zpívají lesy
Mark Twain - Dobrodružství Huckleberryho Finna
Ernest Thompson Seton - Rolf zálesák
Samuel Shem - Dům Páně
Jack London - všechno...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/12/2007
Ty knížky, to je teda pěkná podpásovka mrGreen!! Hodně záleží na životním období i náladě, občas mám chuť na něco náročnějšího, jindy na úplnou oddychovku (není nic lepšího než "Cesta krve" od Jiřího Kulhánka - mimochodem, překvapuje mě, jak často se tu Kulhánek objevil)... Ale tak teda bez dlouhého přemýšlení, bez pořadí :

Ernest Hemingway - cokoliv
Dante Alighieri a Francesco Petrarca - sonety
Neil Gaiman - "Nikdykde", komiksová série "Sandman"
Alan Moore - grafický román "Z Pekla"
James Oliver Curwood - "Král šedých medvědů" (v dětství naprosto nejčtenější knížka, určitě padesátkrát)

a mnoho, mnoho dalších (Mario Puzo, E.M. Remarque, Chuck Palahniuk, Jane Austen, F. S. Fitzgerald, Thomas Harris, Frederick Forsythe, "Tao te t´ing", "Malý princ", povídky Šimka a Grossmanna, "Mrtvá kočka - Sbírka zenových říkadel, básniček a překážek"...)
"Thin is sharp."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
i když už u nás náboženství není moc v kurzu- přece jen jsme země s křesťanskejma kořenama. docela mne překvapilo, že v top fajf knihách nikdo nezmínil bibli. píše se tam hodně zajímavého a poučného. i pro ateisty... podle mne není dobré tak rychle zapomínat ,co provázelo životem naše předky, jejich morální kodex ...
Páchejte dobro, bez ohledů co na to říká zákon.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/19/2010
to lotrhou: Měl jsem pocit, že se mluvilo o beletrii, což Bible,.., vlastně je. Ale mizerně napsaná, jak říkají Sklepáci.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Ona ta bible patrně není špatně napsaná, ale šíleně blbě a nesrozumitelně přeloženáKO
Posláno:

Štamgast
pro Lucce : co je tam mizerně napsáno ? konkrétně prosím... pro slona- která část ti přijde blbě přeložená a nesrozumitelná ?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/9/2002
Já mám naopak kralický překlad Bible moc rád, ta archaická čeština mě bere.
Jinak opravdu doporučuji přečíst především Starý zákon, budete se divit, jak to už dřív lidem myslelo. Pro náhled si dovolím doporučit tuhle kapitolu z knihy Deuteronomium, laskavé pozornosti doporučuji zejména verše 6, 10, 11-13, 16-20 - a zejména ten 15. a 20. verš...

Jinak pět knížek nevyberu, to je strašně málo, namátkou (kromě mnohého, co již bylo uvedeno) přidávám: L.Carrol - Alenka v říši divů a za zrcadlem, A.C. Clarke - prakticky všechno, R. Heinlein - Hvězdná pěchota, Dveře do léta, K.Čapek - všechno, A.V. Frič, A. Huxley - Konec civilizace, Jerome K. Jerome - Tři muži ve člunu, Rudyard Kipling , D. Keyes - Růže pro Algernon, Barry Longyear - Můj nepřítel, Jirotka - Saturnin, Karel Michal - Bubáci pro všední den, R.L. Stevenson - Černý šíp...
Posláno:

Štamgast
Karel Čapek- všechnoApplausena to máme stejný názor. pět knih jsem vybrat nedokázal... ale když jsme zabrousili do krásna- kdo napsal tohle ? : hru života předvádíme, hloupím bez všech úspěchů -a právě to co nezměníme , je nám terčem posměchu . na vážnosti hloubky bytí,dětskou mstou to možno zvát- nauč se nás pochopiti, líp budeš i život znát !
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/21/2009
lotrhou napsal:
kdo napsal tohle ? : hru života předvádíme, hloupím bez všech úspěchů -a právě to co nezměníme , je nám terčem posměchu . na vážnosti hloubky bytí,dětskou mstou to možno zvát- nauč se nás pochopiti, líp budeš i život znát !

Morgensternuv Sibenicni vrch. Happy

Jinak pouhejch pet knih bych asi taky nevybral. Nektery my oblibeny uz tu probehly (potesili hlavne Bulgakov a Karel Michal), z toho, co zatim ne, treba opravdu evergreen Mipam - lama s paterou moudrosti (lama Yongden + Alexandra David-Neel) nebo z uplne posledni doby sestidilny Letopisy z hlubin veku od Michelle Paver.
Dal me napada jeste Christopher Moore - v podstate cokoliv, ale nej jsou urcite Kojoti stesk a Nejhloupejsi andel, Garth Nix, Ivan Kriz - Pravda o zkaze Sodomy... bylo by toho hodne
Nemusíš trefit, stačí, když se poserou. (Jakov Ščukin)
Posláno:

Štamgast
Wink
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/19/2010
lotrhou napsal:
pro Lucce : co je tam mizerně napsáno ? konkrétně prosím...

Evangelia znám skoro nazpaměť, zbytek nového zákona docela obstojně a právě, po letech snažení, dočítám starý zákon. O tom jsem mluvil především. Mnohé knihy, obzvláště prorocké, jsou k uzoufání nudné a obsahují přesně to, z čeho si dělají srandu už v nevím jakém sitcomu nebo kde: židovské chvástání. Pentateuch ujde, ale opět, některé části jsou téměž nečitelné. Což neznamená, že třeba Genesis není místy opravdu krásná. Populárně-historické knihy, např. První a Druhá královská, jsou aspoň čtivé, ale také jsou poněkud nekonzistentní s některými prorockými, např. v jedné knize je některý z králů chválen jako obnovitel uctívání Hospodina a některý z proroků jej haní jako modláře. Dále považuji za "povedené": žalmy, Píseň písní, Sirachovce, Baruka, Knihu moudrosti a většinu "akčníh" knih. Summa sumárum mi to vychází, že zhruba polovina Bible je nezáživná slátanina (myšleno stylisticky!) a z té druhé poloviny je opět polovina nic moc. Pouhá čtvrtina Bible je IMHO dobře čitelná, krásná a obsahující jasné poselství. No a když to porovnám s tím, co se čte v katolické církvi při bohoslužbě slova, ejhle, ona je to zhruba ta čtvrtina, o které mluvím + pár hezkých pasáží z proroků. O zbytku se v podstatě taktně mlčí. IMHO je Bible nekonzistentní až rozporuplná a naprosto nechápu, jak můžou někteří lidé věřit NAPROSTO VŠEMU, co je v ní napsáno a ještě to vydávat za Slovo Boží. To musí být buď ignoranti nebo fanatici. Neříkám, že židokřesťanská tradice je špatná a nemá hloubku, ale kdyby měla stát jen na Bibli, už by dávno byla v propadlišti dějin.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
lotrhou napsal:
pro slona- která část ti přijde blbě přeložená a nesrozumitelná ?

Od začátku do konce - místo jedné srozumitelné věty nesrozumitelný odstavec. I když se tak třeba před 1700 lety mluvilo, dnes to těžko chápuNeutral .

Edit: Z druhé strany - všem vědcům, kteří si myslí, že je věda popisem objektivní reality doporučuji Pánův hlas Stanislava Lema
Posláno:

Štamgast
bez urážky slone . chyba bude spíš na tvé straně než v bibli..a cos myslel těma 1700 lety? starý i nový zákon je starší .český překlad zase podstatně novější. číst a pochopit jí dokážou kupodivu i dnešní týnejdžři . nezlob se , ale mám pocit , že jsi jí prostě nečetl- nebo jí jen jednou či dvakrát otevřel na deset minut .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Surg napsal:
Já mám naopak kralický překlad Bible moc rád, ta archaická čeština mě bere...

Happy Happy Tak mě zas oslovil překlad ekumenický - ta vyjímečná čistota a estetično českého jazykaHappy Happy
Ale bibli mám dodnes nedočtenou, není to zkrátka standartní literatura..
Dík za odkazyHappy
Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Svobodu, spravedlnost nebo meč!!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/22/2009
Surg napsal:
Já mám naopak kralický překlad Bible moc rád, ta archaická čeština mě bere.
...

Mas recht, ja ji mam taky nejradsi. Mam doma kapesni vytisk, kterej se sem za komunistu pasoval (mimochodem tistenej na velice kvalitnim japanu!), pak se mi nahodne podarilo ziskat velkou, prvorepublikovou, formatu A4, z rozprodeje knih nejake zrusene knihovny a ted sem nasel v pozustalosti po otci jeste jinou kapesni, v hezke, kozene vazbe, ale to si ted nejak nevybavuju kdo a kde a kdy ji vytiskl.

Jen me mrzi, ze v Kralicke neni Sirachovec, ktereho mam moc rad...
Posláno:

Štamgast
Ok to je čtení na celej život... a možná ne jen na jeden.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/26/2008
Mých top five knih:
A. Sapkowski: Sága o Zaklínači i husitská fantasy o Reinmarovi
A. Pilipiuk: Kterýkoliv Jakub Vandrovec nemá chybu.
R. Zelazny: Amberská sága, Jeden skutečný svět, všechny ostatní jsou jen stíny
J. Kulhánek a M. Žamboch: První když je nálada na akční sci-fi, druhý, když na akční fantasy...
J. Červenák: Pokud už mám plné zuby severské a západní mytologie a chci si počíst něco ze slovanského prostředí.

Anglosaským autorům jsem se záměrně vyhnul. Fantastyka zde byla bohatě zastoupena tak jsem doplnil i ty naše (Zde doplň ČR, SR, Pl)

Evropská Unie končí tam, kam dostřelí má brokovnice!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/21/2009
slon napsal:
...všem vědcům, kteří si myslí, že je věda popisem objektivní reality...

Vsak uz Albert Einstein rek, ze "Vztahuji-li se fyzikalni zakony na skutecnost, pak nejsou presne. Jsou-li presne, nemohou se vztahovat na skutecnost."
Nemusíš trefit, stačí, když se poserou. (Jakov Ščukin)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/27/2011
Rád jsem četl knihy pojednávající o naší historii. Několikrát jsem četl Švejka.
Teď asi nejvíc čtu na knife. Tak se chlapci snažte, ať nezakrním a jak tak
koukám, určitě bych nebyl sám.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/20/2007
Zajímavé tituly tady píšete. Je to příjemné překvapení, že místní knifemani čtou, navíc tak zajímavé věci. Mých pět bych těžko vybíral, tak dám pár co mám hodně rád:

Wilbur Smith: Řeka Bohů II
Thor Heyerdahl: Ve znamení Kon-Tiki (jinak od Heyerdahla cokoliv)
Albert Schweizar: Lidé v pralese
H. R. Haggard: Doly krále Šalamouna
Umberto Eco: Jméno růže, Foucaultovo kyvadlo
Vojtěch Zamarovský: Za tajemstvím říše Chettitů (podle téhle jsme s kámošem cestovali po Turecku)

Jinak mám obecně rád cestopisy, dobrodružnou literaturu, občas něco k zamyšlení (U. Eco), moc nemusím fantasy, to mě nikdy neoslovilo.
Z českých mám rád Kulhánka (nejvíc asi Cestu krve), Čapka, z Ruska zase hry od Gogola (Revizor, Ženitba), taky si rád přečtu něco od E. A. Poea, občas pročítám Bibli, i když celou jsem ji ještě nečet. Je toho hodně, tohle je pár titulů co si momentálně vzpomínám. No a poslední dobou čtu kvůli škole hlavně odbornou literaturu (tj. archeologickou literaturu)
Vím, že nic nevím. (Sókratés)
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum