ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Volný Pokec Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 12/28/2015
Příspěvky: 101
rak nožomil napsal:
aspoň vidíte co s člověkem dokáže udělat COVID Laugh


Sám si tu dal odpověď z čoho pramení tvé mudro,chapem ťa 👍Laugh Laugh Laugh
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/26/2006
Příspěvky: 679
rak nožomil napsal:

Co je komu do mého soukromí.


V zasade souhlas. Osobne jsem to uz v minulosti delal tak ze vyplnim to co stat stejne vi. A pokud se v ostatnich vecech spletu... presne jak psal Slon - omyly se stavaji a prokazatelnost/vymahatelnost omylu je cista koncentrovana nula.

PS
Pokud Te sere za Ti stat strka drzku do soukromi a rozhazuje Tvoje dane za picoviny tak mas moznost obratit se na Tveho poslance, sdelit mu ze jsi nasranej a zeptat se co s tim hodla delat. A pokud budes i na dale nespokojen tak na podzim jsou volby.
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 12/28/2015
Příspěvky: 101
Applause Ok Ok Ok
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/5/2011
Příspěvky: 1,289
Je to v podstatě jednoduché.
Podle mediální masáže vím, že jednou z možností účasti na sčítání je, převzit si formulare od scitacich komisařů nebo je vyzvednout na poště, vyplnit a odeslat v předplacené obálce poštou.

Kdo a jakým způsobem mi však dokáže, zda jsem obálku s formulářem odeslal nebo neodeslal?

Kdo a jak mi vyvráti tvrzení, že jsem obálku s formulářem odeslal poštou a ona se během postovni přepravy ztratila?

To byl ten můj dotaz na zdejší právníky.

Takže pohoda, klídek, tabacek.
Ať si klidně vyhrožují pokutami 10.000

Miru zdar, covidu zmar
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/12/2013
Příspěvky: 1,111
Na podzim jsou volby. A jéje, to zase dostanu pěkně vynadáno za Babiše Laugh
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/10/2018
Příspěvky: 602
rak nožomil napsal:
Dotaz pro zdejší pravniky:


Nejsem právník, ale třeba ti pomůže tenhle článek. Do hloubky jsem vyjmenované paragrafy nestudoval, nicméně něco na tom asi bude.

Já se sčítáním lidu víceméně nemám problém, určitě ale vím, že nikomu nebudu sdělovat číslo svého dokladu a rodné číslo, potažmo kdyby to mělo putovat českou poštou.

Citace článku:

Jak přelstít sčítání lidu
Zákon o sčítání lidu je pěkně děravý
Lidé / Martin Strimpfl / 15. února 2001

Zříkám se odpovědnosti za všechny případné škody, způsobené uplatněním níže popsaných postupů.

Dle vyjádření ČSÚ hrozí každému, kdo nevyplní sčítací formuláře či uvede nepravdivé údaje, pokuta až 10 000 Kč. Výše pokuty je upravena § 15, odst.1 zákona 158/1999 Sb. (Zákon o sčítání). Nevyplnění datazníků či uvedení nepravdivých údajů je přestupkem, který projednávají okresní úřady (§15, odst.3).

Je ale otázkou, jak se okresní úřad dozví o nevyplnění či uvedení nesprávných údajů. Uvedený zákon pouze dovoluje ČSÚ předávat statistické informace (§17, odst.1, písm. i) a údaje o jednotlivých bytech a jejich parametrech – a to pouze na vyžádání státních organů a orgánů územní samosprávy (§13, odst.2).

Údaje o jménu a příjmení lze použít pouze pro zajištění úplnosti sčítání a odstranění duplicit a nelze je zaznamenávat na elektronické nosiče (§13, odst.3). Pokud tedy někdo uvede nepravdivé údaje, těžko mu toto konání někdo dokáže .

V této souvisloti je vhodné upozornit, že sčítací formuláře obsahují i místo na podpis toho, kdo formulář vyplnil. Doporučuji nepodepisovat – v zákoně není o nutnosti podpisu zmínka. V případě, že by vás přeci jenom někdo obvinil z toho, že jste uvedli nepravdivé údaje, je nejlepší tvrdit, že jste formulář vyplnili úplně jinak a dožadovat se sdělení, jak mohla být data z formuláře podstoupena okresnímu úřadu (který jediný je oprávněný projednávat přestupky, ale kterému tyto údaje nemohou být dle zákona podstoupeny).

Mnohem lepší než uvádět nepravdivé údaje a tedy lhát, je vůbec se sčítání neúčastnit. Ano, porušíte zákon. Ale kdo a jak se o tom dozví?

Pravděpodobně vás napadne sčítací komisař. O tom, jak se zachová, či spíše podle ČSÚ by se měl zachovat, blíže pojednává odpověd na otázku na informačních stránkách ČSU:

Kam nahlásí komisař ty občany, kteří se odmítnou sčítání zúčastnit?

Setká-li se sčítací komisař ve svém sčítacím obvodu s případem odmítnutí občana poskytnout údaje, vyzve sčítací komisař jmenovaného, aby splnil povinnost stanovenou zákonem č.158/1999 Sb. a sčítací tiskopisy vyplnil. Zároveň ho upozorní, že nesplní-li tuto povinnost, je sčítací komisař povinnen oznámit to ČSÚ a dotyčné osobě může pak být uložena pokuta až do výše 10 tisíc Kč. Jestliže ani pak dotyčná osoba sčítací tiskopisy nevyplní, sčítací komisař každou skutečnost odmítnutí (přestože byla oslovená osoba vyzvána) uvede do formuláře „Podklad pro správní řízení – nesplnění povinnosti poskytnutí údajů při sčítání lidu, domu a bytů 2001 podle zákona č.158/1999 Sb.“

Formulář odevzdá po skončení prací spolu s ostatními materiály svému sčítacímu revizorovi.

Je ale otázkou, jak komisař zjistí, kdo mu odmítl sčítací tiskopis vyplnit. Občana nemůže legitimovat, přizve-li si policii (ať již městskou či státní), nemůže mu tato sdělovat údaje o občanovi. S informací, že osoba z druhých dveří ve třetím patře mu odmítla vyplnit tiskopis, u případného přestupkového řízení neuspěje a já mám kdykoliv možnost říci, že jsem tiskopisy vyplnil a odevzdal – je to tvrzení proti tvrzení. Vzhledem k tomu, že komisař přebírající vyplněné tiskopisy, nevydává žádná potvrzení o převzetí, není možné nijak rozlišit ty občany, kteří tiskopisy odevzdali, od těch, co tak neučinili.

Navíc, sčítací komisař nemá žádnou povinnost a ani oprávnění vyplňovat tzv. „nahlašovací“ formuláře. Jeho povinnosti jsou striktně dány §10, odst. 1, písm. a až e. Ani na jiných místech zákona není o této povinnosti komisaře zmínka – spíše naopak! §14, odst 1., dává sčítacímu komisaři povinnost zachovat mlčenlivost o všech údajích sčítání, odst. 3 pak tuto povinnost rozšiřuje o všechny další, v odst.1 neuvedené skutečnosti, o nichž se dozvěděl při výkonu činnsoti – tedy paradoxně i o tom, kdo odmítl sčítací tiskopisy vyplnit.

Úlohou sčítacího komisaře je tedy tiskopisy hlavně rozdat a poté vybrat a odevzdat ČSÚ prostřednictvím sčítacího revizora. Nic více – pokud provede při výkonu své činnosti, byť na pokyn svého dočasného zaměstnavatele, vyplňování jakýchkoliv dalších formulářů obsahujících jakékoliv údaje o občanech, přestupuje již zmiňovaný §14, odst.3, písme. a a dle §15, odst.2 se dopouští buď přestupku (ne-li trestného činu) s pokutou až do výše 200.000 Kč.

Pokud by svým jednáním někomu způsobil škodu (zaplacení pokuty 10 000 Kč za nevyplnění) je velmi pravděpodbné, že poškozený občan by v občanskoprávním sporu dosáhl úhrady této škody. Uvedený pokyn ČSÚ je tedy v rozporu se zákonem a sčítací komisař, který v dobré víře tento zákon poruší, se vystavuje nebezpečí zaplacení částky až 210 000 Kč – stojí to vůbec za výdělek?

Shrnuto:

ČSÚ může sice nahlásti provinilce, ale nemá, jak by zákonnou cestou předložilo byť jediný důkaz provinění. Komisař vás sice může u případného řízení identifikovat jako osobu, která mu odmítla tiskopis vyplnit, ale to můžete popřít. A je z toho již zmiňované tvrzení proti tvrzení – sčítacímu komisaři by tedy musel mít svědka (bylo by tedy vhodné chodit ve dvou).

Dalším způsobem obrany je prohlášení, že jste tiskopis (vyplněný dle vašeho nejlepšího přesvědčení – co na tom, že je prázdný) již zaslali přímo na ČSÚ – tento postup zákon nezakazuje a ani nevylučuje – a aby jste nelhali, zašlete jim prázdný tiskopis a neuvádějte zpáteční adresu. Zde pak již neexistuje žádný zákonný prostředek prokázání opaku.

Jak vidíte, zákon o sčítání je, jako obvykle, trochu zmetek, poskytující dostatek legálních cest jak se sčítání zcela vyhnout.

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/5/2011
Příspěvky: 1,289
Pro janm:

Děkuji za informaci.
Tušil jsem že to tak nějak bude.

A pro pametniky:

Za tzv. totality byly volby povinné a za neúčast hrozila perzekuce.

Volil jsem tím způsobem, že jsem za plentou hlasovací lístek strčil do kapsy a do volební urny jsem vhodil prázdnou obálku.

A nikdy jsem po volbách neměl žádné problémy...
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/19/2020
Příspěvky: 203
Diky za užitečné informace o sčítání.Happy
Tohle se mi hodí.
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/27/2013
Příspěvky: 30
Ad to sčítání, zkusím trochu pohled "z druhé strany", protože jsem v minulosti trochu viděl pod pokličku.

V první řadě do vašeho/našeho soukromí není nikomu nic (a je to velmi přísně hlídáno), ale pokud chcete údaje za republiku, tak se nějak posbírat musí. Jestli je takový problém s vyplněním formuláře pro potřeby staťáku (a následně jeho uživatelů), když takovej Google o nás ví první poslední, to je na každém z nás. Nemyslím si ale, že je argument "někdo to šidí, tak to budu dělat taky" úplně nejšťastnější.

Lidi, co na Sčítání pracují (respektive ČSÚ obecně) vždycky řeší zátěž respondentů. Jaké údaje sbírat je do jisté míry dáno potřebami, ať již uživatelů z nejrůznějších vědních oborů, tak ale také např. pro potřeby vlády a ministerstev (a tím nemyslím tu současnou, ale vládu obecně) - identifikovat nějaký sociální problém předem a předejít mu je vždycky lepší, než to hasit zpětně. Pro rozhodování jsou podklady potřeba.

Český statistický úřad by rád získával údaje od jiných institucí, ale je to nesmírně obtížné (ať se bavíme o nekompatibilitě databází, nebo zákonech, které to (třeba i z dobrých důvodů ochrany informací) ztěžují). Když to získají ze Sčítání, mají data rovnou ve vzájemném vztahu (to by šlo z různých databází pouze při využití primárního klíče jako je např rodné číslo, což může být problém kvůli ochraně osobních údajů). Tzn. vědí, kde je například velká rozvodovost, jak geograficky, tak např. ve vztahu ke vzdělání, životní úrovni atp.

K těm zmíněným poměrům 48 ku 52 % je docela hezky trefené, ale je to cca poměr, jak se rodí děti (trochu přes 51 % je chlapců). Ale když se člověk podívá na starší generace, tak ty poměry lítají docela divoce. Nad 25 let je , můžu cca 48.6 %, nad 50 let už jich není ani 46 %. Do toho se historicky mění podíl nesezdaných párů atp. Nevím, jaký článek je zmiňovaný, ale také bych pracoval s tím, že spousta novinářů nerozumí tomu o čem píše (V roce 2019 bylo podle Staťáku v odpovídajícím věku (nad 20) vdaných 47,7 %, mužů ženatých 50,6 %, pokud se vezme podíl na celku včetně dětí, tak je to 38,3 % a 39,8 %, v roce 2011 byly ty podíly jen o trochu jiné a to i v databázi k SLDB, ale to jsou všechno údaje, které lze velmi snadno získat na webu ČSU).

Někteří lidi Staťáku lžou - to samozřejmě, ale ne takhle masivně. Strašit pokutou je asi špatná strategie, ale pokud někomu dělá problém ten dotazník vyplnit, nemyslím si, že by ho za to popotahovali...

Omlouvám se za dlouhý text. Nechcete sem někdo zase dát nějaký dobrý vtip? Ty tu mám moc rád.
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/12/2013
Příspěvky: 1,111
Před chvílí tu jeden vtip byl - jestli prý chceš něco změnit, běž k volbám Happy
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/13/2015
Příspěvky: 995
Omlouvám se za dlouhý text. Nechcete sem někdo zase dát nějaký dobrý vtip? Ty tu mám moc rád.[/quote]

Tady to máš.


dagger vložil tyto přílohy:
ledování.jpg

Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 3/27/2013
Příspěvky: 30
dagger napsal:


Tady to máš.


Hahaha, ta sedla. Děkuji Happy
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/19/2020
Příspěvky: 203
Laugh přesné!
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/19/2011
Příspěvky: 1,964
Mydlifous napsal:
Z jinýho pohledu by tu bylo dobře bez Malek Petr Happy
Když ti nějaká otázka přijde hloupá, tak si zakruť hlavou a nech to bejt. Nemusíš hned psát chytrý kecy o medikaci jako mentalie.

Laugh mentalie...Laugh
Chtěl jsi být vtipný a pohotový. Povedlo se ti to...Ok
Tak proč se já nemůžu pokoušet o to samé ?
Ana'l nathrach, orth' bha'is's bethod, do che'l de'nmha
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/7/2013
Příspěvky: 3,780
Protože nevystupuješ z morální pozice rozhořčeného občana přece........
Proti zrození a smrti nemáš léku v mezidobí zachovej radost. (Santayana)
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/12/2013
Příspěvky: 1,111
Klidně se pokoušejte, jak libo.
Jen poprosím o vykání. Děkuji
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/19/2011
Příspěvky: 1,964
Díky Jardo, jak jsem mohl být tak slepý...Laugh
Ana'l nathrach, orth' bha'is's bethod, do che'l de'nmha
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 7/9/2012
Příspěvky: 435
Ahojte chlapi, prosím prosím smutně koukám Happy, můžete mě někdo nasměrovat na borce, kteří stabilizují a prodávají dřívka? Samozřejmě kvalitní a prověřené, ne žádné pokusy atd..Myslím, že jich tu několik bylo(je), ale ani v inzerci či fóru jsem na to nenarazil...popřípadě nemusí být stabilizované, stačí vyschlé přířezy, šak to znáte...Grin

Děkuju! Ok Happy
“We buy things we don't need with money we don't have to impress people we don't like.”
---> Knife is life
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/4/2012
Příspěvky: 623


Jurajm vložil tyto přílohy:
IMG_20210320_WA0000.jpg.jpg

Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/26/2008
Příspěvky: 1,768


Sidney vložil tyto přílohy:
kolektiv.jpg

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris