ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Volný Pokec Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 9/28/2010
Dobry den tet se vsude mlivi o brane vychove ve skolach co si otom mislite mela by se vratit a co by se vni melo ucit zame je to dvoji mela i nemela ja bych se bal dnesnim detem pujcit i tupou rybycku kdys vydim jak se chovaji a hlavne kdo je to bude ucit a kde je to bude ucit a hlavne co je ucit treba zame sou i zbytecne nake kurzi na preziti a tak vym je to byznys a doba to nak chce ale zame to nebilo a vedel sem co smim a co nesmim delat v lese a jak se chovat jiaky nato mate nezor dekuji a hezky den.

Jsem dyslektik. Mějte pochopení pro to, jak píšu. Děkuji
Posláno:
Štamgast
Připojený: 10/8/2011
Tak forma mych mladych let (plastenka a igelitaky) je asi blbost. A pro formu "bushcraft" je asi nejvetsi problem, kde vzit lidi, co to budou (chtit) ucit.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 8/12/2013
Nás už toho mnoho neučili,pokud jde o masky,pláštěnky,atd. Bylo to spíš o chování při požáru, první pomoc a potom práce s mapou,orientace,azimut a jak se chovat v lese. Měli jsme takovou zelenou učebnici Branná výchova, ale v podstatě jsme ji nepoužívali. Na ZŠ jsem chodil 1987-1995 myslím Grin
Byl jsem už víckrát svědkem toho,jak lidi čumí do mapy v mobilu,která jim ukazuje, kde jsou a hlava jim to nebere. Nějaká legenda,vrstevnice,měřítko... no,nechtěl bych to učit. To samý třeba rozdělání ohně. Možná bych jako jednu z učebnic doporučil Dva divochy od Setona Happy
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/13/2015
Mydlifous napsal:
Nás už toho mnoho neučili,pokud jde o masky,pláštěnky,atd. Bylo to spíš o chování při požáru, první pomoc a potom práce s mapou,orientace,azimut a jak se chovat v lese. Měli jsme takovou zelenou učebnici Branná výchova, ale v podstatě jsme ji nepoužívali. Na ZŠ jsem chodil 1987-1995 myslím Grin
Byl jsem už víckrát svědkem toho,jak lidi čumí do mapy v mobilu,která jim ukazuje, kde jsou a hlava jim to nebere. Nějaká legenda,vrstevnice,měřítko... no,nechtěl bych to učit. To samý třeba rozdělání ohně. Možná bych jako jednu z učebnic doporučil Dva divochy od Setona Happy

Seton dobrej, ale moje vandručebnice byla: F. A. Elstner - Dobrodružnou stezkou. Jura
Posláno:
Štamgast
Ja zacal zakladku v 85 a cely prvni stupen igelitaky a masky (a kdyz se postestilo, tak i dymovnice) byly. Zelenou knizku si nepamatuju, ta asi k nam na venkov nedorazila.

Dva divosi podle meho (alespon co si matne pamatuju) meli jednu zasadni nevyhodu - vetsinou odkazovali rostliny/dreva, ktere tady proste nerostou a pro nezkuseneho neni uplne trivialni to premapovat na ty zdejsi. Ale to je problem prakticky vsech prelozenych "survival" knizek.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 8/12/2013
To je pravda,rostliny tam jsou asi jiný. Pamatuji, jak vázali žídelníkem. Ale už je to fůra let,co jsem to četl. Když jsem za mlada vandroval,nikdo nás to nijak zvlášť neučil a byli jsme v pohodě. Oheň, navigace,voda ,přístřešky, vařit, občas něco drobnýho ošetřit. Dneska všichni čumí na YouTube, survival ,tactical a řeší ,jak přežít útok žraloka,jak lovit medvěda nebo rozdělat oheň tím nejkrkolomnějším způsobem. Přitom mají hysterickej záchvat, když vidí pavouka a letí k doktorovi, když je kousne veverka.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/28/2010
Dobry den ja bych nikomu nedoporucoval zbyrat jake koliv rostliny plody nebo houby kdys si neni z 100 jisty co to je precist si v knizce co je co je hezke i fotky sou hezke ale v realu ta dana vec vypada trosku jinak me houby ucila zbyrat moje babicka i bilinky a zato sem ji hodne v decny a naucila me i jak se v prirode chovat zato dekuji.
Jsem dyslektik. Mějte pochopení pro to, jak píšu. Děkuji
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/13/2015
Mydlifous napsal:

Tak jsem hrábnul do bedny, kde mám sbírku pro vnoučata (jestli o to budou někdy stát). Mimo kudel (který budou mít od sluníčkářů zakázaný) tak tam jsou tyto knihy (pokud na to nevlítne nějakej Koniáš).
Jura

dagger vložil tyto přílohy:
IMG_1681.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/17/2014
Taky jsem připravený na výchovu vnoučatWink

Růža vložil tyto přílohy:
IMG_20220526_153830.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/16/2009
Ahojte,základní knihou (mimo těch dalších) je "Dobrodružnou stezkou" od Franka.Doporučuji veškeré omladině .Mám druhou ,neboť tu s věnováním z roku 1969 mi nějaký "dobrák"KO zchudelil.Oh No Kdyby jste náhodou na ní někde narazili (nebo se s ní někdo chlubil) dejte mi laskavě vědět Surprised .Děkuji.K.
S noži je to jako s lidmi,když jsou tupí,tak to za moc nestojí.N.N.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/26/2008
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/5/2018
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/16/2009
marin996 napsal:
Ahoj ,děkuji za informaci Applause ,ale kniha byla opravena u knihaře (synové a vnuci jí dali na frak),takže nemá standardní desky ,rok vydání 1959.Happy K
S noži je to jako s lidmi,když jsou tupí,tak to za moc nestojí.N.N.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/1/2011
Ahoj,
Myslím, že by bohatě každému i v dnešní době postačily tyto vědomosti.
K tomu trocha soudnosti a rozvahy...
...slovy klasika a doporučení zkušených...tonoucího si raději ještě trochu přitop a pak zachraňuj, než aby ve stresu a hysterii on utopil tebe a pak, bez pomoci utonul sám...Wink

Gyrl vložil tyto přílohy:
Screenshot_20220526_185325_Samsung_Internet.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/11/2009
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/7/2013
Nevím, u nás jsou mladý úplně v pohodě, kluci si v pohodě rozdělají oheň (8 roků) a mladej si i vyrobil troud…..
Na knížky bych úplně nesázel, jestli Seton nebo Foglar, je to spíš naše nostalgie…..
Jako ta rybička…. i když ten Seton na rozdíl od rybičky funguje.
Co ale funguje 100% , být s nima a ty věci s nima dělat, resp. je dělat a mladej to prostě dělá, jak vidí ( i s těma blbostma🤠).
Proto koukaj na you tube, je to taková náhražka, když nemůžou být přímo u toho…..
Jarda
Proti zrození a smrti nemáš léku v mezidobí zachovej radost. (Santayana)
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 5/16/2011
Gyrl: Teď se mi vrátilo dětství. Co jsem se v tom Zápisníku nalistoval. Všechny uzly jsem se naučil. Je to už víc než 40 let, úplně jsem na něj zapomněl. Až mi to vehnalo slzu do oka...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/1/2011
Brannou výchovu, CO jsem učil, měl jsem to celé na starost ve škole pro cca 700 žáků až po odvoz masek a likvidaci skladu ve škole kdysi dávnoWink
Dá se vybrat spoustu témat
Souhlasím s Jardou, dělat to s nimi...práce s mapou, první pomoc, jízdní řád, když padne internet...i masky byly super, když se to udělá zajímavě - neutáhneš(neutěsníš) masku a dýmovnice, slzák udělá svoje!!! = v reálu havárie, bojových látek = poškození zdraví, nebezpečí smrti....to si pak nepustíš další kolo hry, protože se ti to nepovedlo...
Je to, ale jako se vším, záleží kdo to jak pojme. Často to ve své třídě třeba učili třídní učitelé a "proškrtávala" se třídní kniha, organizoval se školní výlet, lyžák...
Posláno:
Štamgast
Dalsi vec bude, ze za poslednich 30 let zalesaci, indiani (a Amerika obecne) ztratila to, co to pro nas delalo tak pritazlive - kouzlo nedosazitelnosti.

Ale orientace v mape a spol jako obecna dovednost by neuskodila nikomu (i kdyz, co si budeme povidat, ono to dela trable i nekterym mym vrstevnikum, nejen "nezneho" pohlavi).
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/5/2018
knajfík napsal:
marin996 napsal:
Ahoj ,děkuji za informaci Applause ,ale kniha byla opravena u knihaře (synové a vnuci jí dali na frak),takže nemá standardní desky ,rok vydání 1959.Happy K

Aha, tak já nepochopil, že chceš tu Tvoji konkrétní knížku.
Myslel jsem, že sháníš jakoukoli z toho roku 😀🙋
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum