ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Lisy, lisování Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/21/2017
bearpaw napsal:
nechcem rypat, ale vzhladom na to co popisujes, nie je lepsie/vyhodnejsie postavit/kupit lis overenej konstrukcie a robit na nom ako laborovat s niecim a opravovat/upravovat to?
viem ze mozu byt ludia ktorych to bavi, ale podla mna primarne by malo ist o lisovanie nie o opravy a upravy stroja...Happy

ale ten lis je ověřené konstrukce. Je to v podstatě to stejně co dělal Šmeral a ten vyráběl většinu těchto lisů. Takže konstrukce je ověřená. Můj problém byl především v tom že tam předešlý majitel nahradil pojistku kusem kulatiny což jsem nevěděl.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/3/2011
ano, konstrucia je overena, ale na iny ucel...
aj traktor ma overenu konstrukciu a napriek tomu ho nikto nepreraba na rodinne auto Happy
ale ty si rozumies. len som chcel povedat/napisat, ze keby si si postavil kovaci lis overenej konstrukcie, ktorych tu najdes viac, pripadne na nete je toho mraky, mohol si dnes kovat damasok a nie rozmyslat nad vykresom vystredniku a z coho ho spravit...
Posláno:

Štamgast
bearpaw napsal:
ano, konstrucia je overena, ale na iny ucel...
aj traktor ma overenu konstrukciu a napriek tomu ho nikto nepreraba na rodinne auto Happy
ale ty si rozumies. len som chcel povedat/napisat, ze keby si si postavil kovaci lis overenej konstrukcie, ktorych tu najdes viac, pripadne na nete je toho mraky, mohol si dnes kovat damasok a nie rozmyslat nad vykresom vystredniku a z coho ho spravit...

To máš asi pravdu, ale stálo se a nevrátím to zpět, takže se teď pokusím z tím něco udělat. Vím že to fungovalo jen musím dávat větší pozor a samozřejmě tam dát tu pojistku.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 12/29/2014
Chtěl bych si jen rýpnout že jsem to tu už psal výstředníkový lis na tohle není vhodný. Dáš tam tu pojistku a bude ti praskat pojistka... Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/16/2013
rrak napsal:
Chtěl bych si jen rýpnout že jsem to tu už psal výstředníkový lis na tohle není vhodný. Dáš tam tu pojistku a bude ti praskat pojistka... Happy

Co takhle místo pojistky tam vrazit nějaké nějaké pořádně dimenzované pružiny? Muselo by to být tak sladěné, aby to stačilo zmáčknout materiál a zároveň aby byl nějaký "prokluz". Tudíž by nehrozilo zničení lisu. Dále štelování předepjatosti pružin v nějakém rozmezí. Zkusil to už někdy někdo?
Posláno:

Štamgast
Zbrojovák napsal:
rrak napsal:

Co takhle místo pojistky tam vrazit nějaké nějaké pořádně dimenzované pružiny? Muselo by to být tak sladěné, aby to stačilo zmáčknout materiál a zároveň aby byl nějaký "prokluz". Tudíž by nehrozilo zničení lisu. Dále štelování předepjatosti pružin v nějakém rozmezí. Zkusil to už někdy někdo?

Nad tím jsem taky přemýšlel a myslím že je to celkem logická cesta a pokud to nikdo nezkusil tak to zkusím já. A pro rrak: vím že jsi to říkal, ale pochopil jsem co myslíš až když mi to prasklo.
Já si ale myslím vzhledem k tomu že se mi jeden nůž na tom lisu povedl udělat, že když si to budu hlídat tak to pujde. A pokud by to vyšlo s tou pruzinou místo pojistky, tak by to bylo super. Uvidím nejsem typ co něco vzdává po prvním neúspěchu takže budu informovat jak se to vyvíjí.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 12/29/2014
Pružina by mohla být jisté řešení vlastně by jsi z toho udělal jakýsi buchar jen vím že pojistka není moc vysoká cca 60mm podle velikosti lisu takže otázka je co tam narvat kdybys to tedy řešil místo pojistky.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/28/2006
Zbrojovák napsal:

Myishaall zkus popátrat pro inspiraci třeba u obráběček. Pokud si dobře pamatuju tak např. na CNCéčkách z Kovosvitu Sez.Ústí se dříve mezi pohonem a šroubem používala spojka se střižným kolíkem, pak ji nahradili bezpečnostní kuličkovou spojkou. Zadej si do vyhledavače "přetěžovací (pojistné, bezpečnostní) spojky" . Jsou třecí, kuličkové apod..
Posláno:

Štamgast
lukr napsal:
Zbrojovák napsal:

Myishaall zkus popátrat pro inspiraci třeba u obráběček. Pokud si dobře pamatuju tak např. na CNCéčkách z Kovosvitu Sez.Ústí se dříve mezi pohonem a šroubem používala spojka se střižným kolíkem, pak ji nahradili bezpečnostní kuličkovou spojkou. Zadej si do vyhledavače "přetěžovací (pojistné, bezpečnostní) spojky" . Jsou třecí, kuličkové apod..

Ok, díky určitě se po tom podívám, každý nápad vítám.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/7/2007
Napadla mě jednoduchá věc,co dát pod spodní kovátko nějakou gumu,když vyladíš tuhost tak by to mohlo fungovat.
Posláno:

Štamgast
Opeth napsal:
Napadla mě jednoduchá věc,co dát pod spodní kovátko nějakou gumu,když vyladíš tuhost tak by to mohlo fungovat.

Uplně přesně nechápu jak to myslíš. Nehodíš sem nějakej náčrt, prosím tě.
Posláno:

Štamgast
Nevidím přesně jak máš chycený spodní kovátko ke stolu, je asi na nějaký plotně přišroubovaný ke stolu,prostě mezi plotnou a stolem bude ta guma tuhost se budeš snažit vyladit tak aby ji lis při tlaku 25t dokázal zmáčknout.Samozřejmě ti to sníží účinnost lisu,ale to by udělala i jiná pružina. Další věc co ti pomůže je použití úzkých kovátek ,nebude potřeba taková síla. Já používám na kování taky 25t vřetenoví lis a je to v pohodě.
Posláno:

Štamgast
Opeth napsal:
Nevidím přesně jak máš chycený spodní kovátko ke stolu, je asi na nějaký plotně přišroubovaný ke stolu,prostě mezi plotnou a stolem bude ta guma tuhost se budeš snažit vyladit tak aby ji lis při tlaku 25t dokázal zmáčknout.Samozřejmě ti to sníží účinnost lisu,ale to by udělala i jiná pružina. Další věc co ti pomůže je použití úzkých kovátek ,nebude potřeba taková síla. Já používám na kování taky 25t vřetenoví lis a je to v pohodě.

Už to chápu, ale nevím kde vzít takovou gumu která by vyhovovala. Budu se muset po něčem poptat. Každopádně díky za další nápad.
Posláno:

Štamgast
Ještě bych měl jeden dotaz. Myslíte, že je blbost kdyby se ta hřídel rozřízla (obrázek níže a berte ho z rezervou doufám , že to z něho pochopíte) a nechal bych udělat jen tu sinější část a tu slabší bych použil tu puvodní. K sobě bych to spojil na péro a drážku a třeba čtyřmi kolíky. Celé je to v těsném pouzdře , takže si myslím že by to mohlo vydržet? Můj lnázor, ale někdo zkušenější mi ho potvrdí nebo vyvrátí?

myishaall vložil tyto přílohy:
DSCF7967___kopie.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2009
Guma bude pružit stále i při nižším tlaku. Já bych to zkusil jinak. Spodní kovátko umístit do nějakého rámečku se střižnými čepy. Při bezpečném tlaku by to bylo pevné a při překročení by prostě kovátko střihlo či jen nastřihlo čepy a zajelo do rámečku.
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:

Štamgast
Kiwi napsal:
Guma bude pružit stále i při nižším tlaku. Já bych to zkusil jinak. Spodní kovátko umístit do nějakého rámečku se střižnými čepy. Při bezpečném tlaku by to bylo pevné a při překročení by prostě kovátko střihlo či jen nastřihlo čepy a zajelo do rámečku.

To je výbornej nápad,určitě lepší než ta guma.
Posláno:

Štamgast
Opeth napsal:
Kiwi napsal:

To je výbornej nápad,určitě lepší než ta guma.

Taky si myslím.
Posláno:

Štamgast
vlanor napsal:
Happy Ocel 14240 je ušlechtilá manganochromová ocel k zušlechťování, primárně určená na středně namáhané strojní součásti jako hřídele, čepy kol, ojnice, nápravy, klikové hřídele apod.
Zušlechtěný vzorek dosahuje pevnosti v jádře 75-90 kp/mm2.
Ocel 14220 je ocel určená k cementování, tzn. po tepelném zpracování - nauhličení povrchové vrstvy a následném zakalení je tvrdost povrchové vrstvy až 63 HRc a jádro má pevnost cca 80kp/mm2. Je vhodná pro strojní součásti určené k cementování s velmi tvrdou cementovanou vrstvou a s velkou pevností v jádře po kalení.
Zdroj - katalog ušlechtilých ocelí Poldi.
V každém případě se bez tepelného zpracování neobejdeš u žádné z těchto ocelí, volil bych ale ocel 14240, která je k tomu určena. Pokud máš možnost sehnat ocel třídy 16, takbych volil Poldi HOR = ČSN 16720, která je určená pro nejvýše namáhané strojní součásti - klikovky atd.
Předpokladem dosažení požadovaných vlastností je odpovídající tepelné zpracování.
Zdraví V.T.

Tak hřídel už se dela a nakonec jsme zvolili 15 230, tak snad vydrží a bude to co nejdriv. Kazdopadne díky za typ.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 6/10/2013
Happy 15230 je podle mého názoru také velmi dobrá volba - tak ať se Ti oprava povede a lis bude fungovat k Tvé spokojenosti.
Zdraví V.T.
Posláno:

Štamgast
Tak už jsem myslel, že se hřídel vyrábí, ale bohužel nastal problém. Borec co to měl dělat viděl jen tu velkou část hřídele, neviděl ten excentr a tak řekl, že to zvládne. Je to kámoš přítele mojí matky a měl to udělat za cenu materiálu a energii a symbolicky něco na kafe. Jenže když to uviděl celé i s excentrem, tak řekl že to nezvládne, že by to musel někam zadat a cena bude zase někde hodně vysoko. Můj dotaz zní " Není tu někdo kdo by na to měl mašiny , aby tu hřídel udělal i s tím excentrem a nechtěl na tom zbohatnout? " Neříkám že to chci zadarmo a materiál bych dodal. Nebo neznáte někoho rozumného? Rozměry jsou 120x960mm Díky
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum