ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Dlouhý příběh krátkého nože - alias praktický bushcraft nůž Možnosti
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,863
ačátky vzniku se datují - řeknu naprosto přesně: 19.září 2008, kdy padlo rozhodnutí navrhnout "ideální bushcraft". Díky Golemovi, který návrhy zapracovával, upravoval (a konec konců ten elegantní tvar je jeho práce), díky ostatním, kteří díky dobrým radám našli nedostatky a díky Chtorrovi, který nůž nakonec udělal a se kterým jsme doladili poslední záležitosti. Ono "ideální" je pak otázkou osobních preferencí a potřeb.

Pokud si chce někdo přečíst, proč "právě takhle", tak text je níže:

Je sice pravda, že pod pojmem bushcraft nůž se může nacházet mnoho tvarů a velikostí. V Americe to může být větší bowie (nebo moderní verze nožů jako Busse, Swamp Rat, RD atd,), v jiné části světa pak parang nebo golok (se kterým dělají jají vlastníci v podstatě všechny práce), v Evropě je "bushcraft" nůž často spojován se skandinávským typem nože (Pozn *1) , popř. "modernějšími" návrhy, které mají fulltang konstrukci.

( Bushcraft definice (wiki, anglicky) : http://en.wikipedia.org/wiki/Bushcraft + zkusím najít definici i v češtině )

[hr]

Konstrukce

Fulltang nebo trn ?

Dlouho jsem ignoroval finky s tím, že jsou to nezajímavé nože, co nic nevydrží (maximálně vhodné pro domorodce (Finy) a důchodce). Ovšem při jejich používání jsem rychle změnil názor. Proč? Nikde žádný kov, nic nestudí či není v létě rozpálené, dřevo je v ruce příjemné. Skrytý trn dává tomu, kdo dělá ručku, nepřeberné množství možností jak ručku udělat tak, aby opravdu dobře seděla v ruce. U typického fulltangu je člověk minimálně limitován okraji oceli v ručce

Další věc k uvážení je váha. Velmi rychle si zvyknete na to, že takový nůž (finka) v podstatě nic neváží, při nošení o jeho váze nevíte (kdo prošel obdobím heavy duty survival nožů ví, o čem hovořím). U bushcraftu jsem se ale nakonec rozhodl pro fulltang, přičemž návrh byl dělán na míru (hlavně kvůli rozměru ručky).

Důvod pro fulltang je jasný: větší odolnost (kvůli snížení váhy nože Chtorr v ručce odvrtal díry tak, aby se ručka odlehčila, ale konstrukce zůstala nadále stejně odolná).

Velikost

čepel kolem 10 cm je opravdu praktická. Je to průměr potřebných velikostí, kdy člověk s ní pořád uřízne krajíc chleba a přitom je nůž stále ovladatelný i u špičky, když si člověk pomocí nože vyrábí i potřebné pomůcky popř. ji potřebuje pro jiné přesné práce. Těch 8-10 cm považuji za "příruční" a intuitivní a po dobré zkušenosti jak se zavíracími, tak pevnými čepelemi (zvlášť se skandinávskými) byla délka čepele jasná.

Takový nůž není "All in One" tedy vše v jednom (od výroby dřevěného knoflíku s ozdobami po stavbu 3 podlažního srubu) - je to "EDC" do přírody. "All in One" neexistuje, je na vás, jak si poskládáte svoji výbavu (u mě je to třeba malý pevný nůž, leatherman wave nebo SAK, golok, skladací pilka od Bahca - podle potřeby)

Velikost rukojeti je pak individuální, osobně preferuji masivnější, pohodlně se držící, s možnosti variability úchopu a možností pracovat jak pravou, tak levou rukou (proto musí být rukojeť souměrná, žádné větší vybrání na jednotlivé prsty, buď soudkovitá nebo s mírným "bříškem". Zde je rukojeť s bříškem.

Výbrus

Který na bushcraft? Dutý, konvex, šavlový, plochý ... ?

Dutý je na břitvách, dutý je výborný na řadě loveckých nožích. Ovšem z vybraných výbrusů je nejnáchylnější na poškození.

Konvexní je teď hodně moderní. Díky pásovým bruskám řadě výrobců konvexy "vypadávají" rovnou z pásů a připadá mi, že se z nich stala "móda", protože je snad dávají i na příborové nože ...
Pravda je, že konvexní výbrus má z fyzikálního hlediska větší odolnost. Z praktického hlediska však menší řezivost než např. výbrus plochý.

Konvexní výbrus je nesporně praktický na sekerách a větších čepelí, kde se očekává sekání dřeva, ovšem má opravdu výhodu na čepeli, co má 10 cm?. Je to můj názor - myslím si, že ne. A obávám-li se o výdrž nože, vybírám pak mezi materiály na čepel, na které se mohu opravdu spolehnout (Pozn. *2).

Plochý výbrus

Všimněte si, že praktické švýcarské nože (stejně jako opinely aj.) mají standardní plochý výbrus. Plochý výbrus je klasika, plochý výbrus člověk potkává asi nejčastěji. Pokud bych si navrhoval menší pevný pro sebe jako EDC, měl by výbrus plochý (a nápadně by se podobal tvarem menším "kuchyňským nožům" s čepelí opět kolem 8-10 cm, ovšem s trochu robustnějšími rozměry - a už jsem i takový nůž viděl - podžebrák od Honzy Jehlíka (co mu dát ještě mírné falešné ostří tak na 2-3 cm? Joj! )

Šavlový výbrus

Nakonec jsem volil mezi plochým a šavlovým (typickým pro finky) a proč "vyhrál" tento?

Broušení a údržba. Tahle věc se podle mě dost podceňuje, ale to je škoda. Pokud máme výbrus bez sekundárního ostří, stačí nůž položit na brousek pěkně v úhlu výbrusu a je to.

Použití při práci se dřevem. Finka se mi pří práci se dřevem osvědčila nejvíce. Lépe se mi ovládá, lépe se mi s ní zachází (Pozn 3). Připočteme-li pak i větší masivnost a odolnost - zvítězil tento druh výbrusu, ale úhel "stoupání" je mírnější, než u tipycké finky s tloušťkou čepele kolem 3 mm.

(dole na obrázcích je jsou vidět 2 základní verze - nižší a vyšší výbrus, konečnou "výšku" jsme pak vyladili např. podle tloušťky čepele)

Rozměry, tloušťka, tvar

tvar a rozměry jsou dost jasné z obrázku. Co se týče samotné tloušťky čepele - na té jsme strávili dost času.

Jaká tloušťka je optimální? A opět zde přichází na řadu vybrat vhodně výšku "skandinávského" výbrusu, přihlédnout k materiálu a - to je nejdůležitější - opět k účelu a použití.

Díky mírně širší čepeli, než je typická pro finky a díky mírně vyššímu zvolenému výbrusu padlo nakonec rozhodnutí na 3.5mm tloušťky čepele (před cca 2 roky bych pod 6mm nešel - prostě když nůž, tak to má umět vykolejit vlak, před rokem pod 5mm - přece jenom, 100 procentní spolehnutí, supervysoká odolnost. Ale jak člověk stárne ... - chci nůž používat, dělat s ním, krájet a nikoliv rozlamovat.

Být čepel užší, byla by tloušťka 3mm, když jsem ji vystřihl v měřítku 1:1, tak jsem vybral dvě možnosti 3.5 a 4mm. Nakonec zvítězil zdravý rozum: 3.5mm

V tomto případě je nůž vybaven malou záštitou (neměl jsem problém (úraz) s finkou, ale jistota je půl zdraví) a dvěma otvory (v záštitě a rukojeti).

Materiály

Jak už bylo výše uvedeno - kvůli výbrusu, kvůli držení ostří, kvůli nenáročnosti na údržbu, ale i kvůli tomu, že to bude cestovní nůž i ke slané vodě - nakonec zvítězila RWL 34. (např. na swordforum uvádí jeden z výrobců nožů/mečů, že při jeho testování O1 a RWL34 na 58 HRC byla RWL houževnatější a vydržela větší ohyb než nástrojovka O1 (19314))

Tvrdost jsme nakonec zvolili jako "jistý kompromis" a to 60 HRC. Zatímco s RWL nejsou problémy ani na 62, tak u toho nože jsme "mírně" ubrali, kvůli houževnatosti a plánovanému typu užití. Chcete-li nerez, co drží výborně ostří a je houževnatá, tak v našich podmínkách moc jiných možností než RWL 34 člověk nenajde.

Po pravdě mám uhlíkovky (nástrojovky) z dobrých důvodů velice rád, zde jsem udělal výjimku s tím, že nožík bude nejen do lesa, na cesty, ale i k vodě (a budu-li muset, tak i k moři).

Výběr dřeva na ručku jsem nechal na Chtorrovi - přemýšlel jsem na micartou a možností rukojeť odšroubovat, ale opět - kvůli údržbě, omyvatelnosti a vědomím toho, že nic díky lepidlu nedostane pod střenky zvítězili nýty (a epoxid). Dřevo jako materiál - zde se mi prostě líbí

Závěr:

Tohle je jen popis, jak a proč nůž vznikal - samotná recenze se teprve chystá. V rámci toho pak připojím i poznámky o pouzdře - věci téměř stejně tak důležité, jako je nůž

[hr]

Poznámky:

(*1) (finky jsou (ok, spíše bývaly) typické EDC - prostě příruční nůž, pro který člověk sáhnul, kdykoliv něco potřeboval. Ať se jednalo o práci venku, tak věci kolem domu i doma. Kdo zkoušel jako EDC finku nosit (a sedla mu), ví, že má u pasu plnohodnotný nůž, lehoučký, lehce vyndavatelný, pohodlně se nosí)

(*2) - Někde jsem četl zajímavou připomínku od jednoho nožíře, že ať se mu dostala do rukou (téměř) jakákoliv hodně broušená čepel (i historická), vždycky tam byl na ostří mírný konvex, prostě to k tomu lidi při broušení svádí Happy

(*3) - pozor, neplést s noži na dřevořezbu, kde je u některých plochý výbrus, ale čepel je velice krátká a šířka je též minimální. Bushcraft má úkolů více.

[hr]
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/3/2008
Příspěvky: 177
No commentRazz .
Už dlouho si v hlavě pohrávám s myšlenkou na fulltang Helle Egen a nyní je zde, dovedena téměř (to jsou ty osobní preference) k dokonalosti. Rozhodně nejlepší outdoor nůž, který jsem tady viděl. Jen by m(n)ě zajímala ta díra v záštitě, resp. praktické využití (při sekání?).
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/20/2006
Příspěvky: 307
Nejdřív chválu: Nůž je to fakt hezkej, elegantní a s akurátní velikostí, porovnám-li nákres a reálný nůž, vyšel z toho s uhlazenější fazonou, než jak zdá se, bylo původně plánováno. Ocel RWL na žádném noži zatím nemám(chystá se) tak k její kvalitě se vyjdřovat nebudu.
A teď si trochu píchnu: Nejde o nic jinýho, než o variaci Ray Mears knife v bledě modrým. (nebo aurora, nebo F1)
Ale samozřejmě chápu potřebu podílet se autorsky na vlastní kudle.Happy


If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/29/2008
Příspěvky: 487
Pekny prispevok, podareny nozik! Happy
Tiez by ma zaujimalo naco je ta diera v zastite. A preco ste nezrealizovali zarez v cepeli na upevnenie kotlika!? Happy A zdrsnenie pre palec??
Ked porovnavam nakresy a fotky zrealizovanych nozov, tak vidim rozdiely v strenkach pri cepeli. Na nakresoch su viac zaoblene, ukazalo sa to neprakticke?
my-saks.webnode.sk
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/26/2003
Příspěvky: 7,590
Moje verze téhož, na základě stejné úvahy od Golema. Wink Jen příště malinko zmenším ten oblouček u ostří, který měl chránit ostří v pouzdru. Výbrus mírná čočka, do jedovata. Příští materiál taky bude RWL34.Tl4mm. Pokud bude zájem.


Black vložil tyto přílohy:
img00012.jpg.jpg


Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:
Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 2/29/2008
Příspěvky: 487
Ked nad tymto nozom rozmyslam - ja by som asi volil tie micartove strenky a odsrobovatelne. Pre takyto nozik mi to pripada ako take "ciste riesenie" Happy
Mam rad drevo, ale kebyze idem niekam na dlho a daleko a nevedel by som co ma caka, tak volim micartu...
my-saks.webnode.sk
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,863
Fantasii se meze nekladou, v místě, kde je (díra), by stejně byla záštita a svoji přítomností čepel nezeslabuje.

- možnost protáhnout zabezpečovací provázek jak vzadu na rukojeti, tak zde
- možost protáhnout provázek oběma otvory a nůž si pak "navléct" na ruku
- přivázat / přidrátrovat ke klacku (ok, čeho je moc Happy )
- využít třeba u jiného typu pouzdra
- atd.
(a ano, není to zrovna "klíčová věc", bez které by se člověk neobešel)

ale hlavně: abych nas*al Jerryho Busseho - ty mají tu díru totiž patentovanou (v USA Happy )

***

Frogu - kolem této velikosti a určení přijít s úplně novým a neotřelým designem na úkor praktičnosti - není to lehké (popravdě: spíš - Koster a Enzo, než-li F1 nebo Aurora, které jsou konvexy s masivní tloušťkou čepele)

Co se střenek týče:

Původně to totiž měl být nůž do města i přírody:

V městě by člověk odšrouboval střenky, použil tenké kydexové poudro a používal ho jako "plocháč" (třeba jako neck-knife). A až by zavolala příroda - člověk by střenky přišrouboval, měl pohodlný nůž, vytáhnul pěkně dobré kožené pouzdro a hurá do lesa.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/26/2003
Příspěvky: 7,590
No, pokud jde jen o to, nasrat amíky, tak to tam tu díru někde ještě vmontuju.Laugh
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
EM
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/21/2008
Příspěvky: 4,499
...k noži snad jen že fungovat to bude,přijde mi že to je věc spíše osvědčená než revoluční (v tom není nic špatnýho),spíše mi v tom moři písmen chybí větička nakolik se na konstrukci podílely vlastní praktické zkušenosti a nakolik wifi a webprostor (obojí je jistě možný a na každým jakou tomu dá váhu).Kdysi HonzaJ zplodil podobnou záležitost určením akorát dost jinou velikostí a nechal to otestovat jiným člověkem (řekněme nezávisle) a třeba srovnání těchto dvou by mohlo být zajímavý...
"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,863
Black napsal:
No, pokud jde jen o to, nasrat amíky, tak to tam tu díru někde ještě vmontuju.Laugh


Přesně tak Laugh - Já to chtěl tenkrát po Justinovi, aby mi ji dodělal do RD7 a napsal mi, že nemůže, protože Jerry má na to patent - tak jsem si řekl, že jednu ji mít budu ... Happy
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,863
EM napsal:
...k noži snad jen že fungovat to bude,přijde mi že to je věc spíše osvědčená než revoluční (v tom není nic špatnýho),spíše mi v tom moři písmen chybí větička nakolik se na konstrukci podílely vlastní praktické zkušenosti a nakolik wifi a webprostor (obojí je jistě možný a na každým jakou tomu dá váhu).Kdysi HonzaJ zplodil podobnou záležitost určením akorát dost jinou velikostí a nechal to otestovat jiným člověkem (řekněme nezávisle) a třeba srovnání těchto dvou by mohlo být zajímavý...


No jo, EM - ale tohle je nůž pro mě Happy Nejsem nožíř, nebuduju značku, nedělám nový prodejní artikl. Pak je těžké dělat objektivní recenze, protože např. F1 je oblíbený nůž, který mi ale opravdu nesedl. Kdyby mi sedl, nevznikl by tento.

Já chtěl jen ukázat, že tento zakázkový kousek nevznikl typem: Hele udělej mi nějakej ten bushcraft (ať už je to cokoliv) - chtěl jsem ukázat, že nechat si udělat nůž je, když tě to baví, práce i zábava, na které se člověk může dost vyřádit.
EM
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/21/2008
Příspěvky: 4,499
[ když tě to baví, práce i zábava, na které se člověk může dost vyřádit.[/quote]

O tom že tě to baví a že seš tím prostě chycenej nemám nejmenší pochyby.Jen jsem si říkal jestli více tím navrhováním nebo samotným "buškraftováním"...to není žádná výtka ...opakuji už to tady bylo ,že se věc poskytla dobrodruhovi-praktikovi,který ji provětral,ale píšeš o dlouhým příběhu tak vím prd čím to bude pokračovat...Wink doufám že si užije vejlet dříve než inzerci...ale kolik třešní tolik višníWink

"Nu, tu máš, poutníče, milý ten svět, na nějžs se podívati žádostiv byl."
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/20/2006
Příspěvky: 307
Frogu - kolem této velikosti a určení přijít s úplně novým a neotřelým designem na úkor praktičnosti - není to lehké (popravdě: spíš - Koster a Enzo, než-li F1 nebo Aurora, které jsou konvexy s masivní tloušťkou čepele)

Naprosto souhlasím, nic novýho už se v podstatě vydumat nedá.
Původně jsem myslel na tvar čepele obrysově. Co se ale týče průřezu čepelí, tak tady bych byl s tou praktičností rezervovanější. Šavlový výbrus umožnuje při úhlu X a řezivosti Y menší sílu čepele. Oproti tomu plochý výbrus až nahoru, při stejném úhlu X a stejné řezivosti Y , dovolí větší sílu čepele a tedy i houževnatost. Jediný problém bych viděl při krájení křehkých surovin. Já ovšem na vandru moc mrkev nekrájím, zato ale občas potřebuju rozštípnout polínko s pomocí bucharu. Na tyhle věci používám nůž s čepelí od Ládese, síla baj voko tak 4,5 - 5mm, výbrus až skoro k hřbetu. Záleží taky na technice řezání, jestli chceš něco jakoby přemáčknout ostřím, nebo řežeš tlakem.
Dál mě napadá ještě jedna věc. Tvůj nůž se mi zdá bez fasety, čili budeš brousit celou plochu výbrusu, je to tak? Myslím, že doma v dílně na velkým vodním kameni to bude bomba, stejnej úhel, šmrdly šmrdly a holíme. Ovšem venku, s břidlicovou destičkou 5X10cm to bude porod.

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.
P.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/11/2005
Příspěvky: 5,774
Ten zářez "pro kotlík" na původním ručně kresleném návrhu nože mi připomíná romantické snění o táboření (třeba nad knihami E.T. SetonaWink ). Já tedy nevím, ven občas jezdím, na ohni vařím, ale tohle by mě asi fakt nenapadlo. Jinak je vidět, že teorii a nožířské trendy máš virtuálně prostudované opravdu do hloubky.Happy Výsledná kudla je ovšem pěkná (stejně jako desítky jiných nožů, které se mi líbí) a samozřejmě - kdo si hraje, nezlobí! Happy
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/22/2005
Příspěvky: 7,510
frog napsal:
ostřím, nebo řežeš tlakem.
Dál mě napadá ještě jedna věc. Tvůj nůž se mi zdá bez fasety, čili budeš brousit celou plochu výbrusu, je to tak? Myslím, že doma v dílně na velkým vodním kameni to bude bomba, stejnej úhel, šmrdly šmrdly a holíme. Ovšem venku, s břidlicovou destičkou 5X10cm to bude porod.


z čeho usuzuješ? může to bejt strženo do konvexu nebo jen mikrofazeta..s rwlkou rozebereš čtyři divočáky než potřebuje nabrousit..i tak stačí jen potáhnout na řemenu..časem se fazeta jistě vytvoří což na škodu není, nebo se dá znova opravit brus..mám teď rozdělaný EDC kudly ze 2mm RWL, tak až se pozdravim vyfotim..
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,863
Co se ostření týče - tak plochý brousek (před časem jsem pořídil na cestování Fallkniven DC3 - sice dost malé, ale funguje to) - a jak se znám, tak tam ta fazeta pak vznikne ...

P.S. "Kotlík" byl dokonce i na dalších mezi návrzích, ale nakonec do "výroby" nešel. To je výhoda, když je na to čas a člověk ty věci nechá taky odstát Happy


dmz vložil tyto přílohy:
bushcraft_golem.jpg.jpg
buschcraft_dmz_golem.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 10/22/2005
Příspěvky: 7,510
na kotlík by stejně takovej důlek nestačil..potřebovalo by to mnohem větší radius, hloubku , to celý pod úhlem alespoň 45...prostě hák..zvednout na zápěstí pět litrů vařící vody a ještě z ohně je dost krkolomný a nepohodlný..lepší je pohyb "tahem" shora..
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
dmz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/30/2006
Příspěvky: 1,863
želva napsal:
na kotlík by stejně takovej důlek nestačil..potřebovalo by to mnohem větší radius, hloubku , to celý pod úhlem alespoň 45...prostě hák..zvednout na zápěstí pět litrů vařící vody a ještě z ohně je dost krkolomný a nepohodlný..lepší je pohyb "tahem" shora..


On to byl důvod, proč nakonec zmizel - opařená ruka, zbytečná páka, jídlo v ....
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/20/2006
Příspěvky: 307
...z čeho usuzuješ? může to bejt strženo do konvexu nebo jen mikrofazeta..s rwlkou rozebereš čtyři divočáky než potřebuje nabrousit..i tak stačí jen potáhnout na řemenu..časem se fazeta jistě vytvoří což na škodu není, nebo se dá znova opravit brus..mám teď rozdělaný EDC kudly ze 2mm RWL, tak až se pozdravim vyfotim..

Máš recht, jenom teoretizuju, RWL neznám a víc než jednoho pašíka jsem taky neboural.
Nakonec zhodnocení prax bude jen na tvůrci/majiteli/uživateli.
If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 6/2/2008
Příspěvky: 4,641
Na kotlík atd. je nejlepší zahnutá lžíce.WinkHappy
Carpe diem quam minimum credula postero
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Vaše připomínky pište na support@knife.cz Powered by Progris
pendik escort
ankara escort
antalya escort bayan
antalya escort
gaziantep escort gaziantep escort
beylikduzu escort lara escort istanbul eskort bayan maltepe escort pendik escort
erzurum escort
sikis
porno
sincan escort
istanbul escort maltepe escort
replica watches