ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Materiál na čepel II. Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 6/9/2009
car1os napsal:
No to jsem rád že zase někdo další velebí pilníkovej matroš (Radeko),nedám na pilníky dopustit,když se dobře znovu zakalí řeže to jako ďábel,vím jsou materiály lepší ale ty stojí dost peněz a pilníků tech je dost ,tak proč je nechat ladem ,že?

Moje řeč já taky nedám na pilníky dopustit a celkem rychle jdou nabrousit do solidní jedovatosti.Asi budu muset nějaký zase spáchat už dlouho jsem žádný neudělal , jen co mi přijde ta nová flexa hned ji otestuju.
Cokoli děláš, s rozumem čiň a na konec mysli.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 12/15/2010
Materiál pilníkov NEMOZE byt blato, ved ako by potom pilník mohol opracovat inú ocel? A po mojich osobnych pokusoch s meraním tvrdosti je 100% isté, že pilník je PORIADNE tvrdý materiál.. Nameral som tvrdosti od 64 do 67 HRC.. Tých 67 je takmer strop možností pre kalenie ocelí...
Písal som do firmy Alax práve pre informáciu, aký je materiál pilníkov z ich výroby... Došla mi dnes táto odpoved:

Dobrý den, původní materiál pro výrobu dílenských pilníků byl 19 255. V posledních cca. pěti letech je používán materiál 12 090 + cca 0,3 % Cr (Obohaceno chrómem). Jakost mat. 19 191 není v naší společnosti používána pro výrobu pilníků.
Zistil som údaje o tej oceli 12090 zo stránky http://4weld.sk/: tabulku prikladám.Ak je ešte obohatená chromom, potom je to pružinová oceľ s chrómom a mangánom.

Chcem sa spýtať, aké je to "parciálne kalenie" ? A tiež ako sa to robí, myslím v praxi.. keď sa nahrieva, alebo keď sa kalí... ?? Nerozumiem ako to spraviť a prečo sa to vlastne robí? Iba pre vhľad, alebo pre tvrdú fazetku ostria a maksie telo noža?

mobi2010 vložil tyto přílohy:
STN_12090.gif.jpg

I like really sharp things.. ;-)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/21/2010
O pilnících nic moc nevím.....Mám za to,že oceli tř 12...jsou tzv. ušlechtilé konstrukční oceli,ne pružinové,ale jistý si nejsemred face ....A o parciálním kalení získáš nejvíc info na vlákně kalení,kovařina....Myslím,že se to dělá kvůli tvrdému ostří a pružnému,houřevnatému tělu/hřbetu čepele,ale fundovaně ti jistě poradí někdo,ze zdejších mistrů na výše zmíněném vlákněWink
S kým se nedá vyjít,s tím se dá ještě vyběhnout.....
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 7/30/2008
Mám pocit že většina těch nových pilníku je bláto a povrch je nacementovanej.
Stejně tak u ložisek ,hlavně těch velkých a podobně.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/12/2010
EE Vseto 12090 je ocel na pružiny ,dobře kalitelná (stroj.tabulky),a s tím Ajaxem ,no ted jsem zrovna jednoho ajaxe kalil tak jsem z vědavej co z toho vyleze,ale jisté je že není pilník jako pilník,já mam dobrou zkušenost s pilníkem kde je značka tetřeva,ale nevím co je to za výrobce,jen vím že to řeže jako lasermrGreen
Sedím sám pod měsícem
Posláno:

Štamgast
red face tak jsem zas chytřejšíred face kuju...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/7/2010
Zkoušel jste někdo 19574 (D4) ?

Díky

D.
Prosím o emaily na kovarna.drak (zavináč) gmail (tečka) com. Ne na ten tlačítkový.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/13/2008
Pilník který jsem použil je staršího data výroby nejspíš 19255.Není kalený v celém průřezu ,pokud vybrousíš čepel ,dostaneš se do měkčího jádra.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/2/2009
Ahoj nemáte někdo tušení s čeho se dělají tankové pásy.Dneska mi vyprávěl kamarád že u nich obrábějí odlitky na pásy a že to téměř nejde obrábět.
Posláno:

Štamgast
Nevím,z čeho jsou pásy,ale neřešil tady někde někdo kovanou čepel z čepu tank. pásu? Edit: je možné,že jsem to už dříve četl v některém střeleckém časopisu,vím ale jistě,že se jednalo o ČEP z pásu...
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/22/2010
Neodvozovala bych vhodnost ocelí na nůž z vlastnosti problematická obrobitelnost.Neutral
Takhle sem nalítla s břitem z radlice emerickýho stroje-CAT.Brousilo se to krajně blbě, kovář to švihnul do kopřiv, nakonec kalič hledal materiál až sem se zeptala ve fabrice a vylezl z toho nůž maximálně na vokurky, ale jenom zralýGrin
JD
Posláno:

Začátečník
Připojený: 10/13/2010
Koupil jsem stary pilnik za 9,- s tim, ze to nejspis bude stary ajax. Po odklepnuti rukojeti ale ctu "ST. EGIDY FISCHER AUSTRIA. Poradite jak popustit?
Jaké si to uděláš, takové to máš.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
pásy do tanku je nějaká ocelo litina...zkoušel jsem to a rozpadá se..čepy do pásů je ocel řekl bych odpovídající tenaxu ale s výrazně nižším obsahem uhlíku..nedrží to kloudně ostří zato je to hodně houževnatý, na vrhací kudly třeba by to nebylo špatný...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Ony ta čepy do pásů - tanků, dozerů - jsou víceméně o houževnatosti proti oděru a odolnosti ve střihu. Ale majzlíky to pak jsou excelentní. Ifina
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 4/7/2010
Většina pilníků se po výrobním kalení ani nepopouští,tak si vyber Happy ... já bych to každopádně popustil na zlatou
Prosím o emaily na kovarna.drak (zavináč) gmail (tečka) com. Ne na ten tlačítkový.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Starý /ožužlaný/ pilníky jsem začal používat jako dláta/správně snad struhy Confused k soustruhu na dřevo - špic upravit na požadovaný tvar, zbrousit do úhlu.... Tak jen jestli máte pochybnosti ale rádi byste ještě smysluplně využili. Happy
Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Svobodu, spravedlnost nebo meč!!!
Posláno:
Pokročilý
Já teď bojuju s jiným problémem.Ocel AK 9 -placka 450x8x45mm.Brousím z toho čepelku-takový větší nožík.Placka se prohejbá na stranu, kde víc uberu materiál, jako živá-až o cca 5mm.Sakra co s tim? Vyžíhat? Když tak jak vyžíhat bez výhně a podobnejch vymožeností? Voheň z dřevěnýho uhlí ve vykopanym žlábku v zemi a nějaký dmýchání? Tož babo raď......Grin
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/26/2003
Prostě moc tlačíš. Je to normální. Po dodělání výbrusu musím rovnat všechny své čepele. Před samotným broušenním výbrusu musíš zkontrolovat, jestli materiál nedělá "vrtuli". Pokud dělá jen "luk", srovnáš poklepem kladiva. Někdy je vhodné takové to "kování za studena". Prostě budoucí čepel naklepeš místo vedle místa jak řízek. Pokud však máš boky už vyleštěné nahotovo, kladivo by to poškodilo. Tam se to rovná velmi podobě, jako japonský meč. Např. kus prkna se zářezem, a svěrák. Já však na to mám kus plocháče s dvěma kolíky.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
(Theodore Roosevelt)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
dvě prkýnka do každýho zářez pilou nasadit čepel a pohybem prkýnek od sebe rovnat...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:
Pokročilý
Dobře.tak teda netlačit a rovnat.Zejtra zkusim(až budu zase slyšet a nebude mi cvakat sklenice vo zuby jak se mi klepou packyGrin sakra proč mám utlumený jen 125 flexyOh No a ne tudle 230kuShocked
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum