ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 11/28/2009
Mám listový pero z bucharu a je trvale prohlé do oblouku, nevíte někdo co by to mohl být za materiál? A kalit do oleje nebo do vody? Na čepelkách bych chtěl aby mi vylezl hamon.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
. Katr není kotouč, ale pilový pás (cca120cm délky, 15cm šířky a tloušťky cca2mm) používaný na řezání kmenů stromů na prkna, případně fošny.
NEE - katr ( z něm. Gatter) je zařízení - rámová pila ( česky), v jejímž rámu jsou zavěšené a našponované pilové listy. Řezy jsou svislé. No a ty pilové listy se používají po porasknutí na výrobu nožíků.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2005
chano napsal:
Mám listový pero z bucharu a je trvale prohlé do oblouku, nevíte někdo co by to mohl být za materiál? A kalit do oleje nebo do vody? Na čepelkách bych chtěl aby mi vylezl hamon.

Co to je za materiál ti neřeknu, ale asi nějaká pérovina aka 14260 a na té pravděpodobně hamon nevyleze. Pokud chceš kudlu s hamonem, běž do nějaké 19cky. Za 1. budeš vědět z čeho máš kudlu a za 2 hé máš větší jistotu, že tam ten hamon bude Ok
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/17/2008
chano napsal:

Na pérovině ti hamon vyleze taky, kal do oleje. Vyzkoušej a uvidíš za to nic nedáš leda trochu práceHappy
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/3/2012
Zdravím kolegové,

potřeboval bych poradit. Mám velký problém. Z kalírny se mi vrátily tři čepele z N690 zakalené na 57-58HRC, ale bohužel všechny křivé. Jsou to fulltangy a křivé jen na rukojeji, takže teoreticky by se do čepele nemuselo šáhnout a stačilo by jen zpracovat rukojeť. Neznáte někdo způsob jakým by to šlo šetrně narovnat? Jsem zoufalý. Je to podruhé, co byly tyto čepele na kalení. V prvním případě se mi vrátily moc měkké. V podstatě se mi kromě těchto vrací i jiné čepele buď měkké nebo křivé a nakonec to všechno běhání okolo zabere víc času, než dělání nože. Nevíte někdo o nějaké schopné kalírně, kde bych alespoň minimalizoval uvedené obtíže?

Děkuji,

L.
pivo, ženský a knife'n'roll
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 11/19/2009
No tak třeba kalírna Meduna Černá za Bory u Pardubic? Mají tam i vakuovku, kvalita zaručena..M.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 7/19/2010
Ahoj!

Rád bych se přiučil nečo z kovařiny ohledně výroby nožů i obecně. Vyrábět nože pouze broušním je dost omezující.

Kdyby se našel někdo kdo by se podělil o znalosti a zkušenosti, byla by to paráda.

Já jsem ze Zlína, klidně si kousek popojedu, ale ne přes celou vlast :)

Za každé nasměrování na někoho vhodného, nebo přímo odezvu od kováře budu moc vděčný.
Dík
Qui ventum seminat, turbinem metet
Ježto vítr rozsívají, bouři budou klidit
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/21/2007
Posláno:
Začátečník
Připojený: 2/2/2012
Zdarec klepl sem čepel z poloosy na škodovku(prvotina) nevíte někdo co je to za matroš kvůli kalení Díky Z.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/20/2011
david 75 napsal:
http://stroje.bazos.cz/inzerat/14134933/Stare-kovani.php
Dávám plus, moc díky za odkaz. 150 kilo pokladů jsem tam našel, co se hodí pro mé středověké výrobky. Je tam pár věcí, co nepotřebuju, tak kdyby někdo měl zájem, daruji svářkové železo. Jsou tam starý ráfy atd.
"ALEA IACTA EST"
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2010
ahoj ! zhánam kulatinu na kovanie.može mi niekto poradit?vopred dakujem!
Co jsme udělali jen pro sebe,zemře s námi.co jsme udělali pro ostatní a pro svět,zůstane nesmrtelné.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/3/2012
imro napsal:
ahoj ! zhánam kulatinu na kovanie.može mi niekto poradit?vopred dakujem!

Taky jsem jeden čas sháněl kulatinu na kování a sehnal jsem 12 061 neboli c60 tady http://www.schmolz-bickenbach.cz/. Je to za hubičku. V US z ní dělají čepele s hamonem, tak si právě vyrábím menší tanto.
pivo, ženský a knife'n'roll
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2005
Ahoj,
Prosím odborníky o raduAdmire

Nakoupil jsem od několika různých dodavatelů materiál (konkrétně Elmax) v různé tloušťce a udělal jsem z toho 4 nože podobné velikosti. Jeden o tloušťce 5,2 mm, jeden o tloušťce 3,0 mm (zbroušeno z materiálu 3,8mm) a dva o tloušťce 2,0 mm (zbroušeno z materiálu 2,5mm).
A teď problém:
Všechny jsem je dal v jedné várce kalit do Bodycote (Brno). Všechny je prej kalili najednou (prej "na jednom háku").
Ten nejtlustší má po zakalení opravdu požadovaných 60 HRC, ten tenčí už má jen 57 a ty dva nejtenčí, 2mm, tak ty mají jen 52 HRC.

Jak je to možné? V kalírně to svádí na špatný materiál (resp. že je to jiný materiál s jiným tepelným zpracováním), ale to se mi vůbec nezdá, mám ho ze spolehlivého a ověřeného zdroje.
Mohla udělat nějakou botu kalírna?

Předem dík za rady, v pátek se tam mám jet hádat, tak ať jsem trošku nachytřenej Happy

Dík,
Petr
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2008
Ahoj osobně se mi zdá že Bodycote Liberec jde z kvalitou kalení dolů a hlavně manipulací před vsázkou do pece chodí mi zubaté čepele a před časem neuvěřitelně prohlé čepele se zářezy jako kdyby to někdo lámal ve svěráku.A kontrolor jakosti mi pořád do kola posílal že kalí jak mají a td na zuby neodpovídal a to že to po těch čepelích někdo nejmíň skákal ,stále dokola ta samá písnička mi kalíme jak máme.A to že z cca 8čepelí ve stejné tloušťce i materiálu jsou prohlé 2 a ještě na nich stopy nešetrného zacházení nic.KO
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/11/2010
bulis napsal:
Ahoj osobně se mi zdá že Bodycote Liberec jde z kvalitou kalení dolů a hlavně manipulací před vsázkou do pece chodí mi zubaté čepele a před časem neuvěřitelně prohlé čepele se zářezy jako kdyby to někdo lámal ve svěráku.A kontrolor jakosti mi pořád do kola posílal že kalí jak mají a td na zuby neodpovídal a to že to po těch čepelích někdo nejmíň skákal ,stále dokola ta samá písnička mi kalíme jak máme.A to že z cca 8čepelí ve stejné tloušťce i materiálu jsou prohlé 2 a ještě na nich stopy nešetrného zacházení nic.KO

Vláďo,to co popisuješ asi nešetrné zacházení není,to mi říká,jestli to není úmysl kazit práci,jako by závistivec nemohl unést že si nožíř přijde na pár kaček,i když je to ujetý-kazil by tím i pověst firmy...něco podobnýho mi popisoval kluk co chová stříbrné lišky-kožešiny mu chodily z koželužny potrhané v ploše a koželužna mu říkala,že má ty lišky špatně živené a mají prý nekvalitní škáru,až potom nějaký další člověk zjistil,že tam mají u bubnu parchanta,co měl strach o svý ručičky,tak to z bubnu vybíral vidlema...Shocked
PROSÍM NEPOSÍLEJTE MI PM,PIŠTE PŘÍMO NA MAIL.DĚKUJI,B5:-)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/20/2008
LittleNail: třeba drobná prodleva před dloubnutím do kalicího media a tenčí čepelky stihly stratit na teplotě?

Bulis:S Bodycute mam podobnou zkušenost.Posílal jsem do Liberce O1 a skoro půlka čepelí se mi vrátila jak banán.Dal jsem si požadavek na minimální deformaci:o))
Jako kompenzaci jsem bral to, že zapomněli přiložit fakturuLaugh
Posláno:

Štamgast
Indi napsal:
LittleNail: třeba drobná prodleva před dloubnutím do kalicího media a tenčí čepelky stihly stratit na teplotě?

No vždyť to kalili v jedné várce ve vakuovce, tak jaká prodleva? Pokud se nepletu, tak v takových případech je kalícím médiem dusík vháněný do pece.

Nejvíc mě ser.., že jsem zaplatil za materiál, dřel jsem se s výbrusem 2mm kuchyňáků jako vůl, v kalírně mi to zprasili a já za to ještě zaplatím. A možná zaplatím 2x, protože jsem po nich chtěl, ať to překalí znovu a z vyší teploty.
Petr
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/15/2009
spíš bych řekl že se jim to nechtělo popuštět zvlášť tak to vrzli k nějakým kusům co se jim hodilo, třeba stejná popuštěcí teplota ale když takové čepelky přidáš třeba k 200kg kusům co se popouštějí 5-6hodin tak tam už tvrdost padá i s časem. řekli ti z kolika to kalili, nech si ukázat graf z pece
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2008
Indi,jednou v životě sem cca před 3roky poslal kalit uhlíkovkuO1,po kalení byla struktůra v lomu protože nůž jsme na test Nožnění zlomili jako když to slepíš z písku to je hrubost struktůry zrna snad 1mm.Byl to pokus který už u Bodycite nikdy neudělámKO Takže o správném způsobu kalení si tyhle mistři můžou nechat jen zdátKO a když někdo říká ty kalíš O1ve výhňi tak vím proč a tkhle sprasit se mi jí za celé ty roky nepovedlo.Podotýkám že jinak má O1 po správném kalení skoro neznatelnou struktůru.
Posláno:

Štamgast
dopsler napsal:
...řekli ti z kolika to kalili, nech si ukázat graf z pece

Jedu se tam hádat až v pátek.
Dík, tohle je dobrej tip.
Petr
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum