ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 5/1/2009
Než se půjdeš hádat, chtělo by to mít nějaké argumenty...
dej si zakalit vzorky materiálu někde jinde, jinak to nemá cenu. Stačí obyčejná elektrická pec a 1050 °C. Ale jestli něco nakurvili v Bodycote, stejně se z toho vykecají. A dokazování opaku stojí dost peněz. (např. metalografické rozbory, které by mohli odhalit, jakou má ocel strukturu a tím i tepelný postup zpracování).
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2005
J.Jelínek napsal:
Než se půjdeš hádat, chtělo by to mít nějaké argumenty...

Bojím se, že máš pravdu.
Ano, referenční vzorky nechám zakalit i někde jinde, ale to je běh na dlouhou trať a do pátku to určitě nebude. Takže tuto várku holt zaplatím i s chlupama a příště budu moudřejší Happy

Dík,
Petr
Posláno:

Pokročilý
A co změnit "lokál"
např.
MEDIN a.s. (vakuovka)
- poskytuje snad "nejlevnější kalení v republice", vloni to bylo cca. 130 Kč/ 1 kg
- nechtěj žádný IČO, DIČO a podobný kokotiny. Prostě objednáš a zaplatiš. Posílají na dobírku poštou.
- dělali mi zatím jen 4 čepele, ale zatím jsem velmi spokojen . Např. konečná tvrdost RWL 34 = 62 HRC.( Vlastnoručně měřeno ). A zatím to došlo i rovný....
Posláno:

Štamgast
J.Jelínek napsal:
A co změnit "lokál"
např.
MEDIN a.s. (vakuovka)....

Díky za tip, Medin zkusím, už pár lidí psalo, že je s nima spokojeno.

V Bodycote (Brno) jsem byl zatím vždycky spokojený, tvrdost jak jsem chtěl a čepele rovný.
Tohle je zatím moje první negativní zkušenost s Bodycote.
Ale mám to jen po telefonu od technologa, čepelky jsem ještě neviděl.

Petr
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/22/2007
Vy, co jste lokál už změnili a v Medinu si necháváte kalit Elmax, RWL, K390, M390 a jiné high tech práškovky. Kalí Medin všechno plus mínus standardně, nebo je možné si stejně jako Bodycote naporoučet třeba ono popouštění na sekundární tvrdost probírané tady?...

http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=932&p=3

Vím, že v Medinu kalí spousta nožířů, které vídáme za stolkama na výstavách....namátkou mi napadá třeba Zdeněk Štor, co také přesedlal z Bodycote na Medin.

Pokud už investuji do práškovek, tak bych z nich chtěl vytřískat, co nejvíc (což pro mě je po informaci od Slona a Ládese právě popouštění materiálu na sekundární tvrdost) Jak si necháváte zakalit v Medinu ocel vy? Pouze zadáváte požadovanou tvrdost? Umí Medin to, co Bodycote (teď nemyslím zprasit čepele, ale jestli má Medin technologa, kterej ví, že něco jako popouštění na sekundární tvrdost vůbec existuje)

Mně přijde Bodycote v tomhle oboru na špici alespoň vědomostně. Má narozdíl od jiných kalíren, lidi, co rozumí tomu, jak by kalení toho a toho materiálu mělo vypadat. Že na to nejspíš kašlou, je věc jiná. Naproti tomu většina kalíren mi připadá, jako by jely setrvačností - jak trefně napsal Ládes experimentátoři - "prostě se to železo nějak zakalí - bude tvrdý - na co si lámat hlavu s nějakejma materiálovejma listama"

Takže za mě ještě jednou dvě otázky:

1) Když už narvete prachy do elmaxu, RWL34, K390 necháváte si je taky labužnicky zakalit a popustit na sekundární tvrdost, tak abyste z nich vytřískali maximum, nebo vaše zakázka zní "RWL34 - 62 HRC"?

2)Umí Medin popustit na sekundární tvrdost?
Posláno:

Pokročilý
ad1. Ne, napíšu požadovanou konečnou tvrdost po popuštění a tím to končí. Jak to kalí a popouští ví bůh....Po dodání si jen proměřím tvrdost. A ta zatím souhlasila poměrně přesně vůči objednávce. Na čepelích nebyly vpichy od měření, takže jedou na jisto. Z toho usuzuji že technologii mají dostatečně zvládnutou.
Ze začátku jsem se z nich pokoušel dostat nějaký protokol o měření, kalení apod. ale nějak to usnulo na mrtvém bodě, takže to už neřeším a prostě "věřím", že to dopadne dobře....

ad2. Proč by neuměli popustit na sekundární tvrdost? Otázka by měla být: zda to tak dělají ?
Protože jestli to nemají ve standardně ve svém výrobním programu, tak se s tím asi moc zabývat nebudou. Zaplatíš si celou vsázku? Ale přesto mám pocit že tu jisté možnosti jsou ?!

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Já ty kalírny chápu,ale nerozumím.Jde o ekonomičnost provozu.Sotva se bude vsázka přes 200kg řídit několika deky čepelí.Tohle třeba chápu.Nerozumím ale třeba odkývání mých požadavků které při teplotách které běžně dělají udělat prostě nemůžou.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/22/2007
Proč by neuměli popustit na sekundární tvrdost?

Třeba proto, že nemají technologa, který ví, že je něco takového vůbec možné?

Ve většině kalíren umí zakalit stabilku a když jim dáš K110, kalí jí stejně jako tu stabilku, protože tak mají přednastavený program na peci...taky se nabízí otázka proč? Proč, když oni jsou odborníci, co by mi měli poradit a když na ně vybalím pojmy jako S30V, K110, vidím jen oči, ve kterých se lesknou dva velký otazníky...

V Bodycote nejen, že vědí, že existuje více druhů oceli, ale technolog ti i poradí jak nechat zakalit konkrétní ocel, aby měla lepší vlastnosti dejme tomu pro povlakování, byla houževnatější.... prostě mají lidi, kteří tomu teoreticky rozumí.

Kde se dá dohledat standardní výrobní program Medinu? Co je to celá vsázka? Níže píšeš 130 Kč/kg ...znamená to teda, že 130 Kč za kilo platí jen v případě, že jim pošlu čepel a oni mi to přihodí k jejich standardnímu výrobnímu programu?

Klidně se rozepište, kdo víte víc. Já kalení, přiznám se, vůbec nerozumím a docela by mi zajímalo jak to funguje..

V Bodycote když jim pošleš železo z Marsu, napíšou ti, kolik tě bude stát zakalení kila materiálu. Pokud budeš chtít extras jako popouštění na sek tvrdost, připlatíš si. Ale klidně ti zakalí libovolnou ocel. Z toho jsem nabyl dojmu, že pokud jim pošlu čepel z CPM 3 V, nebude Bodycote čekat na další CPM 3 V zakázku, ale zakalí mojí ocel, aniž by čekali až se jim naplní pec CPM 3 V ocelí.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/17/2006
LittleNail - to zamrzí, držím pěsti, aby to dopadlo alespoň nějak(dobře). Každopádně nějaké informace o kalírnách, kvalitě a přístupu jsou přínosné. Člověk má chuť udělat kudlu z nějakého moderního a drahého matroše, všudepřítomná mantra o kvalitním tepelném zpracování a..pokašle se to právě "u profíků" kaličů(kde protokol tepelného zpracování vč. grafické přílohy by měl být samozřejmostí) Oh No
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/20/2011
Nebudu hodnotit kalírny. Je to vždy o lidech. Vlastní zkušenost. Pokud to posí´áte poštou, tak je to po ČR za jedny peníze, tedy je jedno, kde kalírna sídlí. Pokud chcete opravdu 100%, tak můžu doporučit bývalá Chirana Nové Město na Moravě, dnes Medin. Osobně tam nože posílám a vždy je to tak, jak má být. Když mi řeknou 61, tak to má 61.
Dělají chirurgické nástroje a je tam vidět přesnost a pečlivost. Není to jak kalírna na majzlíky.
"ALEA IACTA EST"
Posláno:

Štamgast
Takže další zkušenosti s Bodycote Brno:

Před cca 10-ti dny jsem dával do kalírny 22 čepelek.
4 ks Elmax, to jsme probírali dříve a ještě pořád je nemám v ruce, takže je zatím nechám bokem (ale až je budu mít, tak poreferuju).

Dnes jsem si byl vyzvednout zbývajících 18 ks - 10 ks 17 042 a 8 ks N690, oboje různých velikostí a tlouštěk.
A musím říct paráda!
Všechny čepelky krásně čisté, rovné, ostří nezvlněné (i když několik nožíků budou kuchyňáky a měl jsem je vytáhnuté téměř do jedu). Žádné průhyby nebo domlácení jsem na nich nenašel.
Tahle část zakázky dopadla na 1* Ok
Cena celé zakázky (všech 22 ks) by měla být 1270,- Kč vč. DPH (což je minimální cena zakázky)

Zatím spokojenost veliká a Bodycote Brno můžu vřele doporučit pro "obyčejné" nerezovky. Je samozřejmě otázkou, jestli se to vyplatí.

Petr
VLK
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/23/2005
Zdravim pánové , porádite ideální kalení a popouštění u damasteelu , vím že to má Štraub na stránkách , ale zajímají mě osobní zkušenosti . Pujde to určitě do normální peci . Dík
Posláno:

Štamgast
Narazil jsem na zajímavý obrázek, o který se prostě musím podělit Happy
Pokud to znáte, tak se omlouvám.

(Zdroj:http://i1169.photobucket.com/albums/r520/all4corbs/heattreatStackLabeled.jpg)
Petr
Posláno:

Štamgast
Pokračování "Bodycote-story" Happy
Včera jsem si vyzvednul poslední 4 kusy zakalených čepelek z Elmaxu.
První informace byla, že 2 z nich po zakalení a popuštění mají jen 52 HRC (viz pár příspěvků výše). Včera měli všechny čepelky 59 HRC. Na můj dotaz, jak to dokázali mi pán s klidem do očí odpověděl, že je ještě po kalení a popuštění nechali vymrazit a že se u těch dvou čepelí po tom mražení zvedla tvrdost z 52 na 59 HRC!
Což mě dost šoklo, protože pokud já vím, tak zmražování sice zjemní strukturu oceli, ale že by tak narostla tvrdost, to se mi nezdáSad
V každém případě mám všechny čepelky "napíchnuté" a mám k nim měřící protokol, že mají 59 HRC.
Doma jsem dělal orientační vrypovou zkoušku a tvrdost (řádově) odpovídá.

Akorát jsou ty čepelky (tenké kuchyňáky) strašně prohnuté, vůbec nevím, co s tím budu dělat Sad
Nevíte někdo, jak to narovnat?

Dík,
Petr
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Nazdar Petře.
Zrovna předevčírem sem to psal u sebe na vlákně. Snad to aspoň Tobě pomůže.
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Raďas napsal:
Zrovna předevčírem sem to psal u sebe na vlákně...

Díky, přesně tohle jsem potřeboval!Applause
Vůbec nechápu, jak jsem to mohl přehlídnout. Čtu nové příspěvky několikrát denně a taky jsem použil funkci "Hledat", ale tohle jsem fakt zasklil Sad

Takže ještě jednou díky a po víkendu podám hlášení Happy

A asi bych se přimlouval, aby z Tvého hodnotného příspěvku o rovnání kalených čepelí vznikl článek, zasloužil by si to.

Dík,
Petr
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2011
Ja len toto: 14 260 spraví hamon?
Posláno:

Začátečník
Připojený: 11/21/2008
Zdravím
mám vykovanou čepel ze 14 260 dlouhou cca 75 cm posílal jsem to do Medinu na zakalení, ale tam mi to poslali zpět, že je to moc velký. Poradíte někdo nějakou kalírnu, kde by se dala zakalit?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/14/2005
Ondra1995 napsal:
Zdravím
mám vykovanou čepel ze 14 260 dlouhou cca 75 cm posílal jsem to do Medinu na zakalení, ale tam mi to poslali zpět, že je to moc velký. Poradíte někdo nějakou kalírnu, kde by se dala zakalit?

No když jsem kdysi dělal čepel na šavli, tak jsem si to dal kalit do Kuřimi... Co vím, tak tam kalili i mečový čepele. Tak to zkus tam....
Code:
http://www.qip.cz/

Koukám, že se přesunuli do Brna....
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/1/2010
Zdravím vespolek
Prosím o radu. Udělal jsem kamarádovi nůž, materiál je listové pero ze suzuki. Délka čepele 17cm, síla ve hřbetu je 5,2mm. ručka oplet paracord. Z kalírny přišel zakalený na 61 hrc. Vzhledem k tomu, že kámoše znám vím, že nůž dostane zabrat a že mu to nedá a že s ním občas hodí. Navíc lítá suprově. Potřebuji poradit zda nůž popustit na nižší tvrdost a jak dlouho a při jaké teplotě. Cílem by bylo tak 58-59 hrc. Mám obavu aby mu neuvalil špici. Děkuji Michal

michalsvajda vložil tyto přílohy:
DSC00004.JPG.jpg

Nejbližší pomocnou ruku najdeš na konci svého ramene
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum