ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/26/2005
Ahoj Honzo, zrovna tady na těch fotkách je to dobře vidět.
Je to povrchovou úpravou. Ondra měl před leštěním zakalenou část po naleptání stejně tmavou jako Twobo.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/5/2007
Ahoj, díky za odpověď Happy Právě v tom následném zpracování dost tápu. Pochopil jsem, že pro zvýraznění hamonu je třeba leptat, bývá uváděno, že kyselinou dusičnou nejlépe v koncentraci 30%. A co pak dál? Leptat jen jednou, nebo víckrát, aby byl hamon takhle krásně kontrastní? Znovu pak leštit? Emil psal, že přejede pastou silichrom a hotovo. Je jasný, že použitý materiál bude asi hrát zásadní roli, ale přece...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/26/2005
Nejsem zrovna ten co by mohl radit Happy , ale kontrasní hamon docílíš opakovaným leptáním a leštěním při kterém postupně snižuješ grit brusiva.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/31/2006
a nebo to prostě před leptem pořádně vypucovat, pak vyleptat a pak na hadrák a je to tam
SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 1/18/2012
tak čepielka je už vybrúsená čaká ju len zrovanie šmirglom a ide sa kaliť ak som teda pochopil z pár tehál spravím akože vyhničku s dákym fúkaním vzduchu rozpálim uhlie a čepeľ pomali nahrievam a skúšam magnetom na správnej teplote prestava magnet priťahovať vtedy ju za trň na drôte richlo ponorím kolmo špicom dole do oleja na dáke 3 sekundy vyberiem odmastím a v trúbe na pečenie 2 hodinky opekám na 250°C potom ju vyleštím vyleptám ornament znovu vyleštím a našróbujem rúčku
len ešte dáke detaily mi chýbajú
na tom uhlí ju mám nahrievať položenu na alebo prihrnutú uhlím??
má biť naležáka alebo postavená a ak postavená tak ostrím alebo chrbtom nadol??
ako to najríchlejšie a najistejšie odmastiť??
myslím že tŕň nechám pri kalení trčat von a nezakalím ho ale ak je lepšie zakaliť celú tak ma opravte

Vďaka všetkým za rady
Matej

jasommato vložil tyto přílohy:
Snímka003.jpg.jpg

Posláno:
Pozorovatel
skoro som zabudol dáke detajli

dlžka 16cm
šírka 23mm
hrúbka na chrbte 5mm
na strane ostria 0,5-0,7mm
plochí klin. výbrus po celej šírke
materiál starí pilník
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Maťo, já sice nejsem kalicí odborník, ale nedávno jsem taky vstřebával rady:
- Dmýchání do uhlí dej ze strany, ne zespoda ani z čela.
- Čepelku nahřívej nastojato od hřbetu, až bude mít barvu, tak ji otoč a prohřej ostří. Čepel musí být v uhlí, na povrchu uhlí chladne. O trn se moc starat nemusíš.
- Když se magnet nechytá, chce to ještě trochu víc. Pilník snad cca 800 stupňů (jestli kecám, tak mě někdo opravte). Kal za tmy, ať vidíš barvu a porovnej ji podle tabulky - je někde tady nebo na webu amaterskykovar.
- Čepel nech v oleji vychladnout, jestli budeš olej předehřívat, dochlaď na vzduchu. 3 vteřiny jsou málo.
- Studený to otři a umej jarem jako nádobí. Pak do trouby. Můžeš i vybrousit nějakou plošku třeba na trnu, abys viděl popouštěcí barvu - těch 250 by měla být měděně hnědá.
Posláno:
Pozorovatel
presne takyto tip rady som potreboval detajlina ktore bi ma nenapadlo sa spitat
vdaka
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/1/2006
Ahojte,len otazocka,ci niekto nemate skusenosti s touto kaliacou pecou... narazil som na tu stranku a cena sa mi zda celkom v pohode http://www.dobrepece.cz/produkty/laboratorni_pece/ ...ide o tu druhu alebo tretiu zhora.Dalej by som poprosil radu na co sa informovat ohladom pece,lebo nemam s materialmi,pripadne suciastkami ake sa pouzivaju pri stavbe pece skusenosti,cize mi mozu nakvakat hoci co .Confused ...Za pripadne odpovede dakujem.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 6/28/2010
Ahoj, včera jsem zkoušel poprvé kalit na grilu čepel vybroušenou z ložiska. Neměl jsem žádný fukar ani fén tak jsem do toho aspon foukal hubou Laugh , no ohříval jsem to dlouho, asi 3 hodiny a ani za nic jsem se nedostal na správnou teplotu. Sice to zčervenalo, ale málo magnet se na to pořád chytal. Nakonec jsem to stejně šoupnul do oleje, ale podle očekávání to je měkké ohnul jsem špičku jak máslo. Jde mi o to jestli jsem to tím dlouhým ohřevem nějak neoduhličil , jestli to půjde ještě znovu zakalit. A otázka pro mistry grilu, když si udělám nějaké foukání jak dlouho se to zhruba ohřívá na kalící teplotu ? díky Kuba
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
kuba:Na tvou otázku ti odpovím taky otázkou:"Za jak dlouho se dostanu z Olomouce do Hořovic?A včil mudrujWink
Čas ohřevu je závislý na několika faktorech:jaké má kalený předmět rozměry,kolik tam efektivně a rovnoměrně přivedeš vzduchu,do jaké míry jsi schpen zabránit úniku tepla a jakým způsobem budeš ohřívat.Obecně se dá mluvit o desítkách vteřin až minutách.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Pokročilý
ládes: děkuji, asi jsem se blbě zeptal, šlo mi o to jestli i když tam dostanu vzduch to nebudu ohřívat třeba hodinu. Poradíš mi i s tím jestli jsem ten nůž nezkurvil úplně tím dlouhým ohřevem? Jestli se s tím dá ještě něco dělat?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/13/2006
Nenapsal jsi jak velká ta kudla je. Ale jelikož jsem si jenom tak ohříval v grilu pohrabáč a šlo to docela samo bez pomoci, tak by s foukáním kudla měla jít rychle.
Posláno:

Pokročilý
Je to velikost RAT 3 max 10 cm čepel. Malá kudla, právě že mě to docela překvapilo, čekal jsem že se ohřeje i bez vzduchu sice pomalu ale po 3 hodinách nic. Uhlí jsem měl normální dřevěný na grilování.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
Jestli máš kulatý kotlík, vem kousek lešenové trubky, fén a do "dvířek" u popelniku to strč. Uhlí ale rozbi na malé kousky - jako kovařinu. Mezi velkými není moc tepla. No a pilníky tak dělám bez problému.
Posláno:

Pokročilý
ok dík za rady zkusím Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
kuba88 napsal:
ládes: děkuji, asi jsem se blbě zeptal, šlo mi o to jestli i když tam dostanu vzduch to nebudu ohřívat třeba hodinu. Poradíš mi i s tím jestli jsem ten nůž nezkurvil úplně tím dlouhým ohřevem? Jestli se s tím dá ještě něco dělat?

Takže čistě hypoteticky kdybych ti řekl že je to zku.vený šlahl bys s tím do šrotu aniž bys to vyzkoušel udělat znovu a lépe?Nedosáhl li jsi ani nemagnetičnosti oceli překročením Curieovy teploty(769°C) nic markantního jsi oceli neprovedl ani tímto sáhodlouhým ohřevem.Ocel se začíná rapidněji oduhličovat až nad touto teplotou a daleko víc až nad 900Wink Takže buď rád že to nejni přehřátý a prubni to znovu,ale jdi kousek výš než je nemagnetičnost.(tak kolem 800)
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Pokročilý
Ládes: no kdyby jsi mi to řekl ty nebo jiný zkušený kovář (kalič) tak bych s tím švihnul do šrotu radši než abych došudlal a ostřenkoval kus železa k ničemu. Počítal jsem s tím, že první čepel zmrvím, jistě by bylo jednodušší nechat si tu čepel zakalit profíkem, ale takhle z něj budu mít větší radost když se to povede, koupím ještě nějaký matroš a budu zkoušet dál docela mě to bavilo Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/1/2010
Zdravim páni , potreboval by som pomoc od majstrov v metalurgii, vratil sa mi nôž ktory som robil , vraj po jednom hode do stromu sa zlomil.Cry Potrebujem vedieť či sa da podla fotiek v prílohe určiť či bola čepel dobre tepelne spracovaná, dík za pomoc Admire
Na prípadné doplnujúce otázky samozrejme rád odpoviem

Příloha / Přílohy:
nož_2.xls (1,144kb) staženo 272 time(s).

Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/16/2007
tak to je pruser , no som zvedavy ako ti to dopadne .. dobre vidim ? ten lom je presne vo vypilnikovanej dražke ?
nerobím: výkovky , polotovary a samotné čepele , tepelne nespracovávam a ani neosádzam vami dodané čepele, nešijem púzdra na cudzie nože
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum