ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/27/2001
Máte někdo zkušenost s kalením do rostlinného oleje? Mě se totiž zbláznil vyjetý motorový olej do kterého jsem dlouho úspěšně kalil, ale poslední dobou z pružinovky nevytáhnu ani 55 HRC (ten samý kus, ze kterého jsem vydoloval i 61 HRC). Zkoušel jsem kontrolovat teplotu v peci, ta ukazuje správně a jinak jsem postup neměnil. Takže chci zkusit jiné chladicí médium a na mých pár čepelek za uherský rok nechci shánět kalicí oleje případně opět používat vyjetý olej.
LK
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
Kalil jsme do něj 19314 a dostal jsem z ní 65HRC, takže myslím dobrý a navíc to voní, jako bych dělal v kovárně řízky :)
Ale není nad kalící. Kdysi mi to vysvětlil Ládes.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
slon napsal:
Máte někdo zkušenost s kalením do rostlinného oleje? Mě se totiž zbláznil vyjetý motorový olej do kterého jsem dlouho úspěšně kalil, ale poslední dobou z pružinovky nevytáhnu ani 55 HRC (ten samý kus, ze kterého jsem vydoloval i 61 HRC). Zkoušel jsem kontrolovat teplotu v peci, ta ukazuje správně a jinak jsem postup neměnil. Takže chci zkusit jiné chladicí médium a na mých pár čepelek za uherský rok nechci shánět kalicí oleje případně opět používat vyjetý olej.
No celkem v pohodě jen se připrav že budeš mít pernamentní chuť na řízky,Výhoda je že to budeš mít dlouho bez bordelu typickýho pro vyjetej olej.Nevýhoda je ho potřeba poměrně velké množství-celkem špatně odvádí teplo a celkem ochotně vzplane.To je taky jeden z důvodů proč jsem přešel od různých vyjeťáků,hydraulických a rostliných olejů na kalící "univerzál TK 46.Pokud bys chtěl mám tam ještě desítku jako zálohu.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/7/2010
Já kalím vše do slunečnicovýho oleje a ještě se mi nevzňal, má teplotu vzplanutí doooost vysokou...Je pravda, už jsem toho nasbíral cca 8litrů, tak je to docela velká nádoba...Pérovina se mi podařila docela parádně zakalit...Ok
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
...ahoj,asi nejsem ten,kdo by mohl dávat rady ohledně kalení do rostlinného oleje,ale myslím si,kdybych hodil vykované kladivo o váze 1,5 kila do fritovacího oleje,tak na ty řízky bude mít chuť celá obec...používám TK 22 a postupně ho dolévám něčím,čím mě zásobuje kolega ,který dělá v nějakým výzkumáku,kde se tyto oleje,v rámci vzorků,zkoušejí...nádobu mám na 60 litrů a oleje je tam tak 50-55 litrů...a že mi už kolikrát chytil,o tom netřeba mluvit...jé,pardon,vždyť jste vlastně mluvili o čepelkách na nože...omlouvám se...ale jestli takhle kalíte ty čepele,tak je to určitě ekologičtější...apropó,vyjetý olej,nejlépe z dýzlu (Avie),používám na povrchovku kovaných věciček...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:

Štamgast
Bude asi rozdíl mezi rostliným olejem určeném pro studenou přípravu pokrmů a oleji na smažení či fritování.Nebude to jistě Pavlův případ,ale už jsem byl svědkem kalení v malé plechovce od fazolí.O tom jak krásně to vřelo a hořelo si jistě každý umí představit....mrGreen
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/25/2007
Naposledy jsem kalil do do fritovacího oleje na loňské lipové nebylo do čeho tak se skočilo do kuchyně Laugh ale je to tak jak píše Laďa chce to větší množství nízkoprokalitelné oceli chce dát trošku na vyžší teplotu aby se to prokalilo výše...
Na nožík se neváhejte optat nejlépe telefonicky 728 605 129 .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2008
A ten kdo bude dělat pro Raisera kudl na zakázku bude kalit do rumu mrGreen
vratislavindrastudio.cz
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
Tygerstyle napsal:
A ten kdo bude dělat pro Raisera kudl na zakázku bude kalit do rumu mrGreen
...už si dokážu představit,kolik bude vedle sebe mít kaličů...Razz ale ta vůně??..na druhou stranu,rum je lepší na "kalení",než na kalení...a nejlepší je do kafe...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
přesunutý dotaz:

kubahosi napsal:

ahoj pomohl by mi nekdo urcit pomoci sauverova diagramu pakove pravidlo o koncentraci 0.01 C dekuji
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/12/2009
Páni, mám jednu rýchlu kvízovú otázku... Mám pár čepelí z Elmaxu nachystaných do kaliarne, a je medzi nimi jedna z RWL-34, môže to ísť naraz, alebo tá RWL-ka potrebuje odlišné hodnoty? Díky.
kontakt: mototechna zavináč mototechna.net
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
mototechno - hledej : FORUM - typy ocelí - Elmax, RWL 34 - mat . listy a porovnej. To asi nikdo z hlavy neví, krom Surga a kluků Dohnalovic a jiných šikulů. Tak asi tak.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/31/2011
Zdravíčko,

dnes som kalil sendvič z obyč. plechu s jadrom z nebožieca. Po kalení som obhliadal nôž a aký som bol potešený, že tam, kde som sa vážne obával praskliny sa žiadna nevyskytla, a že ako dobre sa to teda zakalilo, i keď, priznávam, kovanie bolo trošku odfláknuté, teda nedotiahnuté do konca. No po nejakej dobe, kedy som nôž brúsil, ma napadlo pozrieť sa na chrbát a hľa:

No keďže prasklina bola na chrbáte noža, tak som neprepadol zúfalstvu a pokúsil sa to zavariť. Výsledok tu:

Dôvod, prečo toto všetko sem dávam, je taký, že by som sa rád spýtal na Vaše skúsenosti a znalosti ohľadom takto opraveného noža. Môžu sa vyskytnúť nejaké problémy pri práci? Povolí zvar, či sa prasklina prejaví niekde inde? Elektróda pri zváraní bola určená na kalené veci a veľmi ťažko sa brúsila, takže jej tvrdosť a pevnosť je dúfam postačujúca.

Ďakujem za odpovede.
"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/25/2007
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vRqLfiC7uCU
Na nožík se neváhejte optat nejlépe telefonicky 728 605 129 .
Posláno:

Štamgast
Nech si nůž pro sebe a uvidíš.Sendviče tohle občas dělají-stále je to heterogení kus oceli a vlivem rozdílných pnutí ve strukturách po kalení se to prostě škubne.Občas se dokonce stane drží li kovářský svár fest že měké pružné boky podélně roztrhnou tvrdé ale křehké jádro.Je potřeba vnést tam při zpracování co nejmenší napětí.
Ta elda to byla nějaká návarovka.Pozor návarovky nejsou určeny na konstrukční svařování-slouží k funkčním návarům-aby to bylo technologicky správně měla by být ta prasklina provařena až na místo kde je konstrukce kovářsky pevně svařená.Jenže to může být třeba v hloubce i víc jak centimetr a tam se svárový kov bez řádného vydrážkování nemá šanci dostat a i když se tam třeba díky vybroušení drážky svárový kov dostane svárem vnesené teplo stejně ovlivní tepelné zpracování čepele.Takhle se dá mluvit o přeplátování praskliny návarem.Jak to bude držet je otázkou složení a vlastností eldy a technologickou kázní při svařování.Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/31/2011
Ládes napsal:
Nech si nůž pro sebe a uvidíš.Sendviče tohle občas dělají-stále je to heterogení kus oceli a vlivem rozdílných pnutí ve strukturách po kalení se to prostě škubne.Občas se dokonce stane drží li kovářský svár fest že měké pružné boky podélně roztrhnou tvrdé ale křehké jádro.Je potřeba vnést tam při zpracování co nejmenší napětí.
Ta elda to byla nějaká návarovka.Pozor návarovky nejsou určeny na konstrukční svařování-slouží k funkčním návarům-aby to bylo technologicky správně měla by být ta prasklina provařena až na místo kde je konstrukce kovářsky pevně svařená.Jenže to může být třeba v hloubce i víc jak centimetr a tam se svárový kov bez řádného vydrážkování nemá šanci dostat a i když se tam třeba díky vybroušení drážky svárový kov dostane svárem vnesené teplo stejně ovlivní tepelné zpracování čepele.Takhle se dá mluvit o přeplátování praskliny návarem.Jak to bude držet je otázkou složení a vlastností eldy a technologickou kázní při svařování.Wink

S tou hĺbkou praskliny ma to tiež napadlo, že hlavne táto nedokonalosť bude v budúcnu robiť neplechu. No každopádne ďakujem za obsiahlu odpoveď, rád som sa poučil.
"Na ceste za obrodou remesla a prirodzenej hudby."
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/4/2010
Prosím místní kováře o radu.

Mám klasickou starší výheň - dvě páky - klapka na popel a táhlo pro regulaci přívodu vzduchu. No a právě to jde dost ztuha, regulace je skoková a navíc to fouká pouze "vzadu". Růžice je dost rezavá (asi to kdysi stálo nějakou dobu na dešti), možná je tam nějaký bordel, který není shora vidět. Potřeboval bych to rozebrat a vyčistit, ale nevím odkud. Myslel jsem, že růžice je na táhlu nějak na závit - dá se jí pootočit o necelou otáčku, ale pak s tím nehnu. Nevím jak je to sestavené - růžice - kužel - táhlo - a nerad bych tomu ublížil :)

Napřed jsem zkoušel něco najít na netu, pak souseda profi kováře, ale rada žádná. Zná někdo postup, jak to rozebrat? Předem díky.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/12/2008
Ahoj, snad Ti to pomůže.

georgius vložil tyto přílohy:
Oh_ové_vložky.gif.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 1/4/2010
Tak nějak jsem to viděl, teď jenom jak to spolu dohromady drží :)
Tzn. musím rozdělat mísu, nebo se dá růžice shora vyšroubovat?

Ty ceny dole vlevo jsou milé :)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/7/2007
Ahoj,nevím jakou máš,ale u mě stačí dole povolit tři šruby a je rozebráno.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum