ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 11/11/2001
....k tématu zajmavej pokus aneb co se stane s vysocelegovanou ocelí bez ochraného obalu Wink k té tvrdosti nečet sem to celý ale hádam že doba 15 minut na teplotě by chtěla min zdvojnásobit aby se dosáhlo kolem 60 HRc.....

http://www.britishblades.com/forums/showthread.php?78522-Mythbusting-RWL34-Heat-treating

Na životě miluju zejména jeho rozmanitost.....tak co se posere dneska? N.Bukowsky
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/2/2008
Zdravíčko,
měl bych dotaz. Chystám se zakalit čepelku z oceli AK5 a zajímá mě, jestli ji mám nechat postupně nabírat teplotu se zahříváním výhně, nebo ji vložit až při nějaké větší teplotě, popř. až při kalící? A ještě dotaz, jak dlouhou dobu necháváte ocel na kalící teplotě? Děkuji za reakce.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
Pokud chce kalit AK5 ve výhni, tak to radši ani nezkoušej. Možná to bude tvrdý (ale spíše ne), ale rozhodně to nebude mít optimální vlastnosti. Jinak pokud máš kalicí pícku, tak s AK5 není problém - kalicí teplota 1000 až 1050°C, výdrž na teplotě stačí 15 minut (u tenčí čepele možná jen 10). A jestli do rozehřátý nebo studený pece je u AK5 jedno, pokud máš pec s rychlým náběhem, tak můžeš i do studené, jinak až do rozehřáté.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/2/2008
slon napsal:
Pokud chce kalit AK5 ve výhni, tak to radši ani nezkoušej. Možná to bude tvrdý (ale spíše ne), ale rozhodně to nebude mít optimální vlastnosti. Jinak pokud máš kalicí pícku, tak s AK5 není problém - kalicí teplota 1000 až 1050°C, výdrž na teplotě stačí 15 minut (u tenčí čepele možná jen 10). A jestli do rozehřátý nebo studený pece je u AK5 jedno, pokud máš pec s rychlým náběhem, tak můžeš i do studené, jinak až do rozehřáté.

Děkuju moc. Ano, špatně jsem se vyjádřil, bude to přímo v kalící pícce.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 8/29/2009
kono68 napsal:
...MIESIŽELEZO,moc děkuju za ta videa...to druhé,to je naprostá bomba,takový videa sháním...ty natahováky na ráfy tady mám po svým strejcovi,taky jsem spoluvlastníkem ráfmašiny,ale vidět,jak to koulej zastudena ,jenom na kole,to jsem ještě neviděl...ještě jednou dík...
po polroku odpisujem ale hádam nevadí Laugh.....objavil som dalšie videá do tohto vlákna asi zrovna nepatria ale je to séria k tomu predošlému tak ich dávam sem aby boli pokope http://www.ulozto.cz/xVh8LxR/lidova-kultura-na-slovensku-vlna-a-koze-tvrip-avi http://www.ulozto.cz/xwzj1s4/lidova-kultura-na-slovensku-nejstarsi-remeslo-dokument-tvrip-avi podobne postihnutý ich iste ocenia
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/20/2009
...MIESIŽELEZO ,tak takovýhle odkazy,to já rád...děkuju...moc...
...kovařina je krásná proto,že z ničeho vznikne něco...
Posláno:

Štamgast
...ahoj páni nožíři,delší dobu jsem se tu neukazoval,ale přečetl jsem mnoho...chtěl bych přispět do tohoto vlákna s jedním návodem,teda jestli se tomu dá tak říkat...pokud někdo probíjíte díry ,např. do plocháčů,či seker,nebo kladiv,tak jistě potřebujete něco,co by vám zajistili pohodlné vyndání prosekávacího,či probíjecího nástroje...lze použít okuje,které jsou vždycky k dispozici,ale existuje jedna vychytávka...jak je známo,grafit je samomazný,prakticky nehořlavý (v našem rozpětí teplot)..
šlo by použít k lubrikaci nástrojů např. grafitovou vazelínu,ale kdo to má čuchat,ten smrad ze spáleného maziva...já radši nastrouhám jádrové mýdlo (kdysi se mu říkalo "S jelenem,nebo Helada),nechám rozpustit ve vodě a přidám něco práškového grafitu...získám vazkou pastu,do které ponořím sekáče a můžu pobíjet...apropó,na normální mýdlo zapomeňte,jako ekvivalent můžete použít "mazlák",kluci co byli na vojně,tak asi ví...jestli to tady už bylo,tak se omlouvám...
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 10/20/2008
U mistra pilníkáře - z knihy: Mé, tvé naše Trhové Sviny.

Aneb jak kalil pilníky na začátku 20. století mistr pilníkář Roman Steinbauer v Trhových Svinách.

A pak přišel bezmála alchymistický obřad kalení. Protože se používalo mnoho druhů materiálů, bylo třeba přesně určit, při jaké barvě, která se během zahřívání měnila, který pilník zakalit.
Proto se kalilo vždy jen v noci.
Otec žhaví ve výhni na dřevěném uhlí pilník, co chvíli jej vyjímá z ohně a zkoumavě sleduje jeho barvu. Teď právě je vhodná chvíle pro chemické zpevnění povrchu. Vytáhne do tmavočervena rozžhavený pilník a posypává obě jeho strany práškem, který si předem připravil. Prášek je z upražených volských paznehtů, moučky, soli, špetky jedovaté Blausäure, salmiku a na prášek roztlučeného skla. Prášek nasypaný na žhavý pilník, hned chytí a shoří. A znovu do ohně, znovu je třeba sledovat barvu oceli. Teď. Mistr rychlým pohybem vytahuje pilník z ohně a ponořuje jej do kádě s vodou. I na tom jak ponořil záleží. Tenhle musí přesně kolmo dolů, je pleskatý a kdyby se ponořil šikmo, snadno by se ohnul.
Ta voda také nebyla obyčejná. Při kalení se v ní rozpouštěly zbytky spáleného prášku a to bylo dobře. Použitou vodu mistr nikdy nevyléval, ale schoval na další kalení. Dbal, aby do ní nepřišlo nic mastného, protože pak by v ní pilníky změkly.
Zakalené pilníky se čistily kartáčem ve slabém roztoku kyseliny sírové. Další lázeň absolvovaly ve vápenné vodě, pak se osušily v plátěném hadříku, znovu mírně nahřály, aby ztratily poslední špetku vlhkosti, natřely dřevěným olejem a kremžskou bělobou, vyčistily a ještě nebylo hotovo. Bylo třeba změkčit jejich dolní špičaté konce, aby nebyly křehké. Dělalo se to tak, že se tyto konce ponořily do roztaveného olova.
Pak teprve to byl pilník se kterým se mohlo jít na trh.

Myslíte, že by se takto daly kalit i nože?

Zdraví Bölten

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Bolten..
Ahoj, hele, je to technologie na jinej nástroj a na vyšší HRCyHappy .

Ta krevní sůl, paznehty /taky třeba zbytky kůže/ atd. je "primitivní" cementační nasycení povrchu kaleného materiálu. Povrchu, do malý hloubky, protože se nepředpokládá, že by pilník někdo brousil. U nože by ses s největší pravděpodobností při finálním broušení dostal pod těch pár desetin zušlechtěný vrstvy do měkčího jádra.
Jinak ale dík za ten příspěvek, srdce i ostatní ochablé orgány strojařovy byly potěšeny, jestli máš další, per je semHappy Happy
Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Svobodu, spravedlnost nebo meč!!!
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 11/25/2011
Zdravim ve spolek chlapi.Dam sem nějaký pokusy.První dle nápadu ahaswera v Lipový,troch sem se toho chytil...a ten druhý lano,ne moc dobře poskládanýho,sem ho musel rozpléct,protože nešel mě vyndat ten provaz ve vnitř,tak sou tam nesvary,ale už mam další pakety,tak si zase můžu hrát,podle času....Grin

Kovací Jarda vložil tyto přílohy:
SAM_1131.JPG.jpg
SAM_1134.JPG.jpg
SAM_1135.JPG.jpg
P6170001.JPG.jpg
P6170003.JPG.jpg
P6170004.JPG.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Zdravim ve spolek chlapi,dam sem něco do kovařiny.Slovanský kopí,matroš péro z Forda,celková dýlka cca38cm.Je to pro Kuma,ježtě vychytam nějaký mouchy a je to hotovo,tak posuďte.

Kovací Jarda vložil tyto přílohy:
P1010034.JPG.jpg
P1010035.JPG.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/6/2010
zdravim vsechny, chtel bych se zeptat kdyz bych si udelal nuz tak kam bych ho mel poslat na kaleni? co jsem se docetl na foru u nekterych noziru tak to ze posilaji noze kalit, ale nikde jsem se uz nedocetl kam.
Posláno:
Pozorovatel
Čau Fosi,mrkni tady na stranu 77.tam sou nějaký odkazy.Já posílam kalit do Medinu a sem spokojenej.
Posláno:

Štamgast
...Kovací Jarda:minulý víkend jsem se zůčastnil toho našeho kovářského setkání,vzniklo tam pár krásných cajků...jak jsem viděl ten tvůj výrobek,tak jsem se zamyslel:kde je u tvého kopí styk materiálů na tuleji?...kalibroval jsi to na nějakém trnu?...a kovářsky svařil?...pokud se mi to podaří,tak tady je několik fotek našich výkovků...ty vidle jsem dělal já,s pomocí více lidí (ono vykovat materiál 80x8 do placky 150x 3),něco bouchání stojí...a tulej je na zadní straně pouze přeložená,zajištěné je to nahoře (moc to není vidět) pomocí podkováku...

kono68 vložil tyto přílohy:
PA070290.JPG.jpg
PA070291.JPG.jpg
PA070292.JPG.jpg
PA070294.JPG.jpg

Posláno:
Pozorovatel
Na tý tuleji to je trochu vidět na druhý fotce,mam to přeložený přez sebe a neni to v ose.Nechal sem tu sukni po kování a ujíždí to ke straně,kalibraci sem dělal na takovim nosu,nevim jak se to přesně menuje?Ohnutej čtyřhran do vinglu a vykovanej do kuželu,ten se potom strčí do tý čtyřhraný díry na kovadlině..
Posláno:
Pozorovatel
jj ty nástroje sou vydařený
Posláno:

Štamgast
...víš,mě to trochu zajímalo,jak jsi to dokázal zkalibrovat...jinak ten kus,na kterém jsi to kalibroval, se jmenuje ohnutý vlček...ale máš to krásně slícovaný,mě až napadlo,že je to dělaný z trubky...promiň...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/6/2010
dik jardo za odpoved.
Posláno:
Pozorovatel
Ty nástroje sou všechny zdařený,vidleOk A tu tulej svařovanou nemam,taky sem o tom přemejšlel,nakonec sem zakalil tak 2cm široký pruh rádiusu,aby se to nechlělo rozlejzat,asi to po tom kování není nutný,ale trochu pojistkaHappy
Posláno:
Pozorovatel
Tak se opakuju já myslel,žesem to neodeslal!!!
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum