ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 1/4/2013
Zdravím všechny v novém roce. Jsem téměř úplnej nožířskej panic. Kdysi jsem si doma vybrousil kudlu (dnes už vím, že typu Bowie), ale před Vánocema mě něco osvítilo a začal se o nože, bushcraft, survival apod zajímat.
Narazil jsem na knife.cz - parádní web, gratuluju.

Hodně mě zaujaly nože z pilníku, tak jsem koukal tady i na youtube a snažím si to dát dohromady s tím, s čím můzu pracovat. Takže jsem si vymyslel postup, ale má pár zádrhelů a otázek, na který bych potřeboval odpovědi, jestli mi je dáte budu moc vděčnej. Měl by to být survivalový (bushcraft) fulltang. Síla 5mm, délka 27,5cm a čepel 14 x 3,2cm.
PŘEDESÍLÁM, ŽE NEMÁM PRACHY, ALE PŘÍSTUP K TECHNOLOGIÍM.

1) pilník flexou užíznu - cca 28-29cm, aby se mi vešel do muflovací pece, co je u nás v práci (v ní je to přesná, čistá práce)
2) dám do studený pece, kterou nastavím na 780°C, nechám ta tý teplotě cca 1/2 hodiny a zavřenou ji nechám vychladnout
3) jelikož konec ručky a vršek a spodek "záštity" přečuhují z pilníku, navařím ty části elektrikou
4) dám na frézku a nahrubo ofrézuju ppilovací plochy na cca tloušťku 5,1mm
5) jestli to vyjde, tak dám na NC frézku a kluci mi obrobí tvar, jestli ne, tak ručně obrobím flexou, kotoučovou bruskou, vrtačkou
6) se šmirglem v ruce doladím tvary, ostrří apod - ostří nechám dole silné 0,6mm
7) vrchní půlku čepele napatlám kanmářským tmelem (parciální kalení) a nechám do druhýho dne odpočinout
8) předehřeju muflovací pec na 780°C a vrazím do ní nůž na 15min
9) ohřátou kudlu vrazím do cca 40°C teplý mýdlový vody svisle dolů a hýbu s ní kvůli bublinkám (olej nemůžu, kvůli smradu by mi to v laborce nedovolili)
10) až vychladne dám ji do muflovací pece nastavený na 180°C na cca hodinu
11) až úplně vystydne, začnu tím, že s ní klepnu naplocho o něco železnýho a když nepraskne, zkusím pilníkovej test na tvrdost
12) když je to obojí OK, začnu s broušením na plocho na magnetce na 5mm, pak zbytek šmirglama a skončím leštěním a dotažením ostří brouskama
13) pak už jen záštita, tlouk (jen kosmetickej) a příložky
14) pouzdro a je to

Vize pěkná, ale co realita?
Pilník na survival nůž (nebo si mám rovnou objednat plocháč z 14 260)?
Dovařování elektrikou (u plocháče by odpadlo), čím vařit, hrozí prasknutí při kalení?
Kalení do mýdlový vody?
Potopit při kalení nůž celej nebo může konec koukat a nic se neděje?
Zabývat se parciálním kalením?
Popouštění stačí hodina nebo nechat vychladnout a znovu hodina?
Pokud budu kalit parciálně a nechci viditelný přechod, protože budu leštit, povede se mi to?

Nevím, jak vkládat obrázky, tak vkládám odkaz:
http://lubosova.galerie.cz/5971869-nuz#90744904

Tak a těď jsem zvědavej, co mi na to kdo odpovíte, protože, čím víc študuju, tím míň jsem chytrej.
Děkuju moc, Luboš.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/18/2009
Pokud máš přístup k peci, použil bych rovnou pružinovku. Odpadne ti jeden proces popouštění a hlavně proces navařování, což je dle mého názoru nesmysl Wink
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/2/2010
S pilníky to je jednoduchý. Kalit je můžeš i do "vyjetýho" friťáku. Já to dělám kvůli popouštění v kuch. troubě - žena by mě jinak hnala. A kalím částečným ponořením do oleje - na 3x. Ve finále to po leptu udělá 3 linie. No a test není na plocho!! Je to zkouška sekem - je-li ostří správně tvrdé. Neštípe se a nevyhýbá. Jestli máš dost dlouhý pilník, tak udělej rovnou "fultang" - plnou ručku. S perovinou je taky práce, hlavně ji musíš mít = koupě, vrakoviště aut - pera = rovnání.... Popouštím 60´ na 200.
Jinak postup máš jak z laborek..... Ve vlákně OCELI si najdi 19 220 - pilníkovina - teda dost starý pilníky.
Tak se snaž. Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Asi Ti poradí víc lidí, takže v tom budeš mít zase zmatekGrin
Jak píše maxwell, na to navařování se vyprdni. Nevim jestli sou tam ty výstupky tak důležitý, já bych je tam nedělal a trochu pozměnil tvar. Pokud je tam potřebuješ, zkus sehnat širší pilník.
Volba materiálu není špatná. Píšeš že nemůžeš kalit do oleje kvůli smradu, tak tu 14 260 nesháněj. Ta musí do oleje.
A k tomu tepelnýmu zpracování, žíhací teplotu dej 700 stupňů, vložit můžeš klidně do vyhřáté pece, nic to neudělá, ale do studené samozřejmě taky můžešHappy
Kalící teplotu bych zvolil o deset, možná dvacet stupňů nižší kvůli houževnatosti. Popouštěcí je docela nízká, tu bych zvýšil na 230 až 250 a popouštěl dvakrát po půlhodince.
S tím parciálním kalením sem to nepochopil. Chceš ho dělat kvůli vyšší odolnosti čepele?
Pokud jo, tak stačí zanořit čepel, rukojeť může při kalení zůstat nad hladinou.
Ale pokud nechceš viditelnej přechod, je lepší zakalit celej nůž(nebudeš se muset patlat s tmelem), pak normálně popustit v peci, opucovat na čistej kov a popustit hořákem od hřbetu a rukojeť na vyšší teplotu. Pozor ať teplota nenaleze na břit.
Teplota vody při kalení dobrá, mýdlo taky může být, ale neni nezbytně nutný.
A v galerii máš krásný fotky, ale nejvíc se mi líbí ta svatební tatrovkaGrin , to fakt někdo měl, nebo je to jen pro foto?
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
Aj podla mna je hlupost navarovat take male frcky- vycnelky (zastitu) Lepsie si kupit za 100-150 penez material 14260 lepsie 19191 kvoli kaleniu do vody a odpada ti zihanie ale hlavne to navaranie na pilnik neni uplne take jednoduche (iste ze to ide) aby to vydrzalo nejake mechanicke namahanie (zastita) a neodpadlo to.
Nech sa dari
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/4/2013
Díky za tak rychlou odpověď kluci, nečekal jsem to tak rychle Happy

Dovysvětlím, chtěl bych z levnýho matroše kudlu, do který by se případně dalo i bouchnout klackem, kdybych chtěl třeba štípat polínka, nebo s ním useknout nějakej ten klacek, proto to parciální kalení s kamnářským tmelem - aby něco vydržel.
A samozřejmě, aby se s ním dal potom ještě krájet salám a chleba apod. Happy

Kovat nemůžu a s tím kalením do oleje by to snad třeba šlo - kolik musím mít oleje, abych to v něm mohl kalit - 5litrů?

Raďasi - to popouštění hořákem - to by platilo i pro 14 260? Nebo tam by to bylo už zbytečný?
Jo a ta Tatrovka to byla náhoda, právě jeli kolem, když jsem byl na procházce. Jinak dík za pochvalu.

Motorkáři - ta 19 191 je lepší na hrubou práci než 14 260? a o kolik je dražší? A prodávají to i v plocháčích?

Co se týká tvaru, tak jsem vycházel z Bear Ultimate od Gerbera (už vidím ty úsměvy ny tváři), jen jsem ho udělal trošku tlustší, delší a vyšší ostří. Ručku jsem nechal stejnou.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/16/2008
Jo, v pěti litrech už jde zakalit čepel, ale čim víc, tím líp. Zkus sehnat deset.
A pokud už seženeš ten olej, použij klidně tu 14 260. Líp snáší rázový zatížení.
To parciální popouštění u ní samozřejmě jde a taky zvýší houževnatost čepele.
Ale ten pilník zas bude zadaraLaugh a taky to v 5 mm vydrží.
19 191 má při správným tepelným zpracování zase lepší výdrž na břitu, ale asi ji neseženeš v plocháči. Myslím že ten pilník je dobrá volba.
To co s tím zamýšlíš dělat, zvládnou všechny oceli. Výběr je na Tobě.
Ať se Ti daří
" a všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka "
Hlavně nenápadně, jakože nic!
Posláno:

Štamgast
[quote=bosek].

Motorkáři - ta 19 191 je lepší na hrubou práci než 14 260? a o kolik je dražší? A prodávají to i v plocháčích?

quote]
Na fakt "hrubou praci" je lepsia 14260 je to pruzinovka a da sa zohnat v plochaci bez vecsich problemov
Chcel si kalit do vody preto ma napadla 19191 ktoru ked popustis napr. na 58 HRC tak fakt znesie velmi vela a krasne sa kali na hamon akutar co viem sa v plechu nepredava, cize musij ju kupit prekovanu, co tiez ide zohnat na miestnych e-obchodoch.
A poslal som ti PM
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/13/2009
Ahoj, mám takový začátečnický dotaz:
Někdo tu kdysi psal, že lze zakalit pružinovku 14260 v ústředním kotli na uhlí.
Myslíte, že by to šlo i v kotli na dřevo, kdyby se udělalo hodně žhavého z dubu? Happy

Kouba vložil tyto přílohy:
P1010028.JPG.jpg

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/31/2009

Kouba: myslím, že menší čepel celkem v pohodě. Já už takhle párkrát kalil, ale jen malý čepelky.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 7/24/2010
Chtěl bych se zeptat. Udělal jsem čepel z 19191 a chtěl jsem pro změnu zkusit kalit na hamon s kamnářským tmelem. Čepel jsem odmastil. Tmel byl napatlán v tenké vrstvě na ostří (proti oduhličení) a v hrubší vrstvě na hřbet. Shodou okolností jsem nechal tmel vytvrdnout týden v pokojové teplotě. Při ohřevu tmel v tenké vrstvě na ostří vytvořil bubliny a následně popraskal, tzn. na čepeli byly zbytky okují.

Dotaz na místní mistry. Je to normální, nebo jsem něco udělal špatně? Díky.
I wish the grass will grow EMO, so it would cut itself...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 2/13/2009
No je to spíš sekáč 25 cm, ale stačí zakalit jen ostří...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 12/31/2009
však zkusit to můžeš vždycky.
Možná ale bude lepší i pohodlnější udělat jednoduchou výheň z kusu trubky, pár cihel a foutkat do toho fénem Happy ...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/20/2008
Dimitrij
Dle mých zkušeností:
1)19 191 kreslí hamon sama,díky nízké prokalitelnosti,kalící pasta netřeba - viz. mat. list
2)když už,tak na ostří nemusíš patlat nic,kalící teplota je kolem 800C,žádné oduhličení se nekoná,stačil by hřbet.Záleží na tom,jestli chceš parciální kalení kvůli funkčnosti nebo estetice.
3)na čepeli nejsou okuje,ale bordel po tom,cos tam napatlal.Okuje jsou po kutí - kování.To co tam máš je tmelem ovlivněnej opal.

Hodně elánu a štěstí do dalších pokusů

Roza
Siempre es 26.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Bošek napsal:
Zdravím všechny v novém roce. Jsem téměř úplnej nožířskej panic. Kdysi jsem si doma vybrousil kudlu (dnes už vím, že typu Bowie), ale před Vánocema mě něco osvítilo a začal se o nože, bushcraft, survival apod zajímat.
Narazil jsem na knife.cz - parádní web, gratuluju.

Hodně mě zaujaly nože z pilníku, tak jsem koukal tady i na youtube a snažím si to dát dohromady s tím, s čím můzu pracovat. Takže jsem si vymyslel postup, ale má pár zádrhelů a otázek, na který bych potřeboval odpovědi, jestli mi je dáte budu moc vděčnej. Měl by to být survivalový (bushcraft) fulltang. Síla 5mm, délka 27,5cm a čepel 14 x 3,2cm.
PŘEDESÍLÁM, ŽE NEMÁM PRACHY, ALE PŘÍSTUP K TECHNOLOGIÍM.

1) pilník flexou užíznu - cca 28-29cm, aby se mi vešel do muflovací pece, co je u nás v práci (v ní je to přesná, čistá práce)
2) dám do studený pece, kterou nastavím na 780°C, nechám ta tý teplotě cca 1/2 hodiny a zavřenou ji nechám vychladnout
3) jelikož konec ručky a vršek a spodek "záštity" přečuhují z pilníku, navařím ty části elektrikou
4) dám na frézku a nahrubo ofrézuju ppilovací plochy na cca tloušťku 5,1mm
5) jestli to vyjde, tak dám na NC frézku a kluci mi obrobí tvar, jestli ne, tak ručně obrobím flexou, kotoučovou bruskou, vrtačkou
6) se šmirglem v ruce doladím tvary, ostrří apod - ostří nechám dole silné 0,6mm
7) vrchní půlku čepele napatlám kanmářským tmelem (parciální kalení) a nechám do druhýho dne odpočinout
8) předehřeju muflovací pec na 780°C a vrazím do ní nůž na 15min
9) ohřátou kudlu vrazím do cca 40°C teplý mýdlový vody svisle dolů a hýbu s ní kvůli bublinkám (olej nemůžu, kvůli smradu by mi to v laborce nedovolili)
10) až vychladne dám ji do muflovací pece nastavený na 180°C na cca hodinu
11) až úplně vystydne, začnu tím, že s ní klepnu naplocho o něco železnýho a když nepraskne, zkusím pilníkovej test na tvrdost
12) když je to obojí OK, začnu s broušením na plocho na magnetce na 5mm, pak zbytek šmirglama a skončím leštěním a dotažením ostří brouskama
13) pak už jen záštita, tlouk (jen kosmetickej) a příložky
14) pouzdro a je to

Vize pěkná, ale co realita?
Pilník na survival nůž (nebo si mám rovnou objednat plocháč z 14 260)?
Dovařování elektrikou (u plocháče by odpadlo), čím vařit, hrozí prasknutí při kalení?
Kalení do mýdlový vody?
Potopit při kalení nůž celej nebo může konec koukat a nic se neděje?
Zabývat se parciálním kalením?
Popouštění stačí hodina nebo nechat vychladnout a znovu hodina?
Pokud budu kalit parciálně a nechci viditelný přechod, protože budu leštit, povede se mi to?

Nevím, jak vkládat obrázky, tak vkládám odkaz:
http://lubosova.galerie.cz/5971869-nuz#90744904

Tak a těď jsem zvědavej, co mi na to kdo odpovíte, protože, čím víc študuju, tím míň jsem chytrej.
Děkuju moc, Luboš.
Navařovat tam něco je nesmysl-vlivem teploty oblouku(přes 8000°) dostaneš v okolí sváru uhlík ze základního materiálu pryč což je taky podmínka svařitelnosti(ani tigem,laserem nebo plazmou na tom i při použití kusu pilníku jako přídavného materiálu nebudeš o moc líp).K tomu fézování pilníku-záleží na hloubce seku,frézovat tak aby bylu úplně odstraněn jinak ti tam zůstane vryp v materiálu- iniciátor lomu.I před kováním to obrušuju pryč abych to nezakovával.Taky 14 260 a pilník(19255,19422 nebo nejhorší,ale pro nožířinu naopak nejlepší 12 090) nemají mnoho společného.To už bych spíš použil cirkul kotouč,nebo objednal nějakou nástrojovku.K leštění a viditelnému přechodu.Vidět to bude určitě už jen kvůli procesu leštění kdy bude ta tvrdší část odebírána v daleko menší míře než řádově měkčí neprokalená část.Takže to tvrdý bude lesklý a měkčí s mléčným nádechem.Záleží taky na použití abraziva a směru leštění(má li kolmou,nebo podélnou orientaci).K tomu tvaru-není to nic co by nešlo při použití silnějšího materiálu předkovat a doobrobit.Z pilníku 8 nebo 10mm tlustého by to mělo jít. ta rukojeť se taky dá zahnout na kovadině nebo ve svěráku,opět však za tepla.Hodně zdaru přeji
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/9/2012
To Bošek.
Ja teda niesom nožiar ale z čisto užívateľského hľadiska k tomu tvaru noža.
Vrchná časť záštity ja dobrá na bojové nože ale pri nožoch do prírody je to dosť nepraktická vec. To isté platí aj pre falošné ostrie. A ak to chceš vyslovene na „survival prasenie“ tak bi bol vhodnejší aj iný výbrus lebo na obrázku máš duťák, a špičku viacej „ztupiť“ t.j. vybrúsiť pod väčším uhlom ako zbitok výbrusu.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/7/2013
Zdravim panove. Uz delsi dobu shanim nejake poradne kukri... Ale nechci zadnej dovoz... Mam strach o kvalitu... Takze jedine rozumne reseni me napadlo nechat so ho ukovat u nejakeho zkuseneho nozire... Poradili byste mi nekoho kdo ma s kovanim kukri zkusenosti? Nebo jeste lepsi by bylo kdyby se mi nekdo z vas sam nabidl... Je mi jasne ze to nebude zadarmo . Dekuji za odpoved. S pozdravem Michal.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 8/1/2006
to mi_chal:
zkus Želvu, ten už nejedno kukri ubouchal.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Imro, Emil, Huberto, Ládes.......
Posláno:

Štamgast
mi_chal napsal:
Zdravim panove. Uz delsi dobu shanim nejake poradne kukri... Ale nechci zadnej dovoz... Mam strach o kvalitu... Takze jedine rozumne reseni me napadlo nechat so ho ukovat u nejakeho zkuseneho nozire... Poradili byste mi nekoho kdo ma s kovanim kukri zkusenosti? Nebo jeste lepsi by bylo kdyby se mi nekdo z vas sam nabidl... Je mi jasne ze to nebude zadarmo . Dekuji za odpoved. S pozdravem Michal.

mi_chal>>>>>>>>uz si sa pytal v inom vlakne???
http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=11588&p=41
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum