ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 10/17/2007
Toho se taky bojím. Máš pravdu, asi se na to vykašlu a počkám na nějakou příležitost na zakalení s něčím dalším.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/4/2007
Uz to tu niekde bolo ale musim sa spytat znova, neviete niekto o nejakej Kaliarni na Slovensku? Chcem kalit N690, v GAKO mi povedali ze maju pece len do 960 stupnov, v Bohleri by ma jedna cepel prisla dost draho pretoze maju stanovenu minimalnu vysku faktury. Neviete o niecom dalsom kde by som to mohol skusit?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/3/2008
V Košiciach si nechávame kaliť čepele na tunajšej technickej univerzite, ostatný nožiari ktorých poznám, si kalia poväčšine doma.
Skús prípadne osloviť niektorého zo slovenských nožiarov v svojom okolí.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/17/2008
Zdravim, mam neco vyrubane z 19 314 a chtel bych si to zkusit zakalit hezky doma. Jenze jsem v tomhle uplny amater, procital jsem zde co jsem mohl, tak pokud jsem to prehlid, omlouvam se. Pokud by jste mi Zkuseni mohli poradit: nenasel jsem presne teploty a dobu pro kaleni a popousteni (jen na 19 312, to bude asi podobné?). Jeste by me zajimalo, zda-li je mozne pouzit normalni cerne uhli, vim pouzit se da asi cokoli, jen ze ho zrovna mam k dispozici (nekdo psal ze to neni nejlepsi, ze se uvolnuje sira a to "neprospiva").Jako kalici "lazen" bych mel asi normalni rostlinac a pak bych to soupnul do trouby. Jenze, jak jsem uz psal, nejsem si vubec jist dobou a teplotou (i kdyz u toho kaleni to bude asi barva - typuju oranžová?). Jak rikam jsem v tom naprosty zacatecnik, ale chci si to cely vyzkouset. Predem dik uz za samotne precteni
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/11/2001
kazato napsal:
Zdravim, mam neco vyrubane z 19 314 a chtel bych si to zkusit zakalit hezky doma. Jenze jsem v tomhle uplny amater, procital jsem zde co jsem mohl, tak pokud jsem to prehlid, omlouvam se. Pokud by jste mi Zkuseni mohli poradit: nenasel jsem presne teploty a dobu pro kaleni a popousteni (jen na 19 312, to bude asi podobné?). Jeste by me zajimalo, zda-li je mozne pouzit normalni cerne uhli, vim pouzit se da asi cokoli, jen ze ho zrovna mam k dispozici (nekdo psal ze to neni nejlepsi, ze se uvolnuje sira a to "neprospiva").Jako kalici "lazen" bych mel asi normalni rostlinac a pak bych to soupnul do trouby. Jenze, jak jsem uz psal, nejsem si vubec jist dobou a teplotou (i kdyz u toho kaleni to bude asi barva - typuju oranžová?). Jak rikam jsem v tom naprosty zacatecnik, ale chci si to cely vyzkouset. Predem dik uz za samotne precteni

Ahoj,
tak já bych doporučoval http://www.bohler.cz/czech/files/downloads/K460.pdf tam máš základní rady . Co se týče ohřevu doporučuju dřevěný uhlí a teplota kolem 800°C odpovídá dle tabulky co mam světle třešňově červená barva Wink hodně štestí !
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost.....tak co se posere dneska? N.Bukowsky
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
kazato napsal:
U 314 si můžeš poměrně bezpečně pomoci magnetem(kalící rozmezí je780-820°C do oleje-čím větší tím vyšší) a hlavně prohřej to rovnoměrně abys předešel deformacím a prasklinám.K uhlí kup si na benzince pytlík dřevěného uhlí na grilování ten by na pár čepelí měl stačit.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Začátečník
Připojený: 12/1/2008
Pánové - (Ládes a Jeronimo) - moc dík za rady, které jste dali Kazatovi ohledně 19312/19314 - jsem na tom podobně jako on a takto se nemusím ptát na stejnou věc znovu. Jen ještě dvě drobnosti, nad kterými určitě budete obracet oči v sloup, že se někdo ptá na takové ptákoviny. Když mám čepel o rozměrech cca 100 x 30 x 2 mm, kolik toho oleje je tak potřeba, aby se to zakalilo (olej, na rozdíl od vody, není zadarmo)? A jak dlouho to nechat v troubě při popouštění? Četl jsem různé názory, tady i jinde, ale přece jen se ještě zeptám. Stačí odpověď typu "10 litrů/půl hodiny". Jistě, mohl bych čepel poslat do kalírny, ale chci to zkusit doma. Třeba by se podobné informace hodily i dalším začátečníkům. Předem děkuju.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/11/2001
jouza napsal:
Pánové - (Ládes a Jeronimo) - moc dík za rady, které jste dali Kazatovi ohledně 19312/19314 - jsem na tom podobně jako on a takto se nemusím ptát na stejnou věc znovu. Jen ještě dvě drobnosti, nad kterými určitě budete obracet oči v sloup, že se někdo ptá na takové ptákoviny. Když mám čepel o rozměrech cca 100 x 30 x 2 mm, kolik toho oleje je tak potřeba, aby se to zakalilo (olej, na rozdíl od vody, není zadarmo)? A jak dlouho to nechat v troubě při popouštění? Četl jsem různé názory, tady i jinde, ale přece jen se ještě zeptám. Stačí odpověď typu "10 litrů/půl hodiny". Jistě, mohl bych čepel poslat do kalírny, ale chci to zkusit doma. Třeba by se podobné informace hodily i dalším začátečníkům. Předem děkuju.

Tak podle mě ti bude stačit i jedna flaška (1,5l) ....... já používam olej z friťáku ...... ten je skoro "zadarmo" ...... a půl hodiny taky stačí ale od momentu kdy ta čepel má těch 200°C takže když jí tam dáš tak jí tak za 45min Wink
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost.....tak co se posere dneska? N.Bukowsky
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/17/2008
Moc všem díky za reakce. Zkusím a prostě uvidím.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/15/2007
[quote=kazato]Zdravim, mam neco vyrubane z 19 314 a chtel bych si to zkusit zakalit hezky doma. Jenze jsem v tomhle uplny amater, procital jsem zde co jsem mohl, tak pokud jsem to prehlid, omlouvam se. Pokud by jste mi Zkuseni mohli poradit: nenasel jsem presne teploty a dobu pro kaleni a popousteni (jen na 19 312, to bude asi podobné?)....../quote]

Příloha / Přílohy:
19314.pdf (84kb) staženo 278 time(s).
19314_D.pdf (86kb) staženo 149 time(s).

Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/26/2007
Mám dotaz, co je to kalit na hamon ?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
Tady toho najdeš... http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=2650&p=13
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/27/2009
To Dusan: ja som ties dost zvedavy na "hamon".
Neviem ci som dobre pochopil (na tom tvojom odkaze ) to je kalenie len ostria noza???Shocked
Nedal by sa nejaky podrobnejsi opis aspot trochaWink Wink Wink
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Emeritní moderátor
Připojený: 9/19/2005
Shocked ...... je toho tady taková spoustaSad ..... zadejte si do okýnka vpravo nahoře ("hledat") výraz hamon nebo hamoun ..... a máte čtení na týden................
Boj s lidskou blbostí se nedá vyhrát, ale člověk nesmí přestat bojovat, protože by jinak blbost zaplavila svět. (Jan Werich)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
Motorkar napsal:
To Dusan: ja som ties dost zvedavy na "hamon".
Neviem ci som dobre pochopil (na tom tvojom odkaze ) to je kalenie len ostria noza???Shocked
Nedal by sa nejaky podrobnejsi opis aspot trochaWink Wink Wink

Bylo to myšleno tak, že v tom vlákně je toho o hamonech dost napsáno a popsáno.Wink
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/17/2007
Ahoj chlapi, nenašel jsem vhodnější vláko a nechtěl jsem zakládat nové. Chci se zeptat jestli někdo nechystá kalení nožů v Brně (QIP atp) a mohl bych si k němu přidat pár svých kousků, 2x AK5 a jednou 19312, samozřejmě se přidám s placením. Díky.

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/2/2008
Zdravím,
Mám doma ocel 12060. Dá se to použít po zakalení u čepelí na nože? Na jakou teplotu bych to měl kalit a zvládnu to v domácích podmínkách? Popř na jakou teplotu potom popouštět...díky za odpovědi,budu rád za každou informaci
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/8/2008
[quote=Pietro]Zdravím,
Mám doma ocel 12060. Dá se to použít po zakalení u čepelí na nože? a zvládnu to v domácích podmínkách? /quote]

Jak jsem koukal dá. Jehlik ho z ni dělal.
Co jsou to "domácí podmínky"? Kalicí pec, výheň, autogen, sporák, ohniště? Rozepiš to.

Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/2/2008
Cogito napsal:
[quote=Pietro]Zdravím,
Mám doma ocel 12060. Dá se to použít po zakalení u čepelí na nože? a zvládnu to v domácích podmínkách? /quote]

Jak jsem koukal dá. Jehlik ho z ni dělal.
Co jsou to "domácí podmínky"? Kalicí pec, výheň, autogen, sporák, ohniště? Rozepiš to.

Myslím obyčejnou sestavenou malou výhen uvnitř jen šamotky,rošt a plechový rám,napojenou na vysavač...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/20/2005
[quote=Pietro]Zdravím,
Mám doma ocel 12060. Dá se to použít [/quote]

Tady máš materiálový list ...Wink

Příloha / Přílohy:
12060.pdf (61kb) staženo 625 time(s).

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum