ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/27/2009
Zdravím všechny.
Mohl by mi někdo fundovaný poradit. Kalení D2 , AK5 , RWL 34 a jiné. Co je lepší na ochranu čepele při kalení v el. peci použít ? Condursal z 1100 nebo kalící folii. A jak s tou folií zacházet. Kalit i s folii že.
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/15/2007
Kiwi napsal:
Zdravím všechny.
Mohl by mi někdo fundovaný poradit. Kalení D2 , AK5 , RWL 34 a jiné. Co je lepší na ochranu čepele při kalení v el. peci použít ? Condursal z 1100 nebo kalící folii. A jak s tou folií zacházet. Kalit i s folii že.

Profi kalírna, minimálně na tu práškovku, napiš cca místo bydliště a někdo ti určitě poradí.
Gw
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/8/2008
Kiwi napsal:
Zdravím všechny.

kalící folie a Google našel. Condursal totéž.
Posláno:

Štamgast
Hele, já myslím že to fakt nestojí za to, minimálně ty nerezovky. Kalení ve vakuovce stojí cca 200 až 700 za kilo, někam se to dá poslat i poštou. Když vezmu cenu materiálu a co je na tom práce, myslím že jsou to dobře investované peníze .....
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/31/2006
nebo neporadi :) taky sem se uz ptal kde kalit vakuove v Praze a jaka je tak cca cena a nikdo nic :)

Gweck napsal:
Kiwi napsal:
Zdravím všechny.

Profi kalírna, minimálně na tu práškovku, napiš cca místo bydliště a někdo ti určitě poradí.
Gw

SHÁNÍM CHCÍPLÝ PLAZY KE ZPRACOVÁNÍ KŮŽE
... TOMASRUCKER.com ... KOVANYNUZ.cz ...
Posláno:

Štamgast
Narex Vršovice, jsou na webu...Wink
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/18/2007
No, v Praze B o d y c o t e, 452Kč za kilo. Jinak M i k o v je o dost levnější, ale umí jen některé materiály (RWL, AK5).
Posláno:

Štamgast
Bodycote v Praze nemají vakuovku
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 1/18/2007
Jasně, pardon, B o d y c o t e kalí v ochranné atmosféře.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2009
Jo dobře dobře.
A co když se mi do kalírny nechce a chci to zkusit sám. Alespoň zatím nechce.
Takže co je lepší ? Či vhodnější, Condursal versus plech.
A není ještě něco jiného ? Dostupného !
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
rwl zakalíš ale vlastnosti práškové metalurgie jsou fuč takže vznikne něco na úrovni doma kalené Ak5 (ta jediná se dá v domácích podmínkách celkem dobře zakalit) z ostatních co jsi zmínil nevymáčkneš ten potenciál, takže je to škoda doma kalit..při kalení D2, Rwl, Elmaxu a jinejch hodně legovanejch materiálů už stačí zakolísání teploty o desítku stupňů při vyndání z pece a už je to všechno jinde..tomu condursal nepomůže, i když vykazují naměřené odpovídající hodnoty při měření tvrdosti, struktura materiálu je úplně jiná než při využití profesionálních technologií..proto je lepší na tyto materiály využít firem které disponují kvalitním technickým zázemím jako jsou vakuové pece ,potažmo využití dusíku k podmražení během kalícího procesu..D2,Rwl a další nadupaný materiály jsou na toto zpracování přímo konstruovány, nepočítá se s laboratorní pecí..doma se celkem dobře kalí oceli které mají vyšší tolerance na kalících teplotách...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
Tohle mě zajímá...
Chápu dobře, že zmrazit v dusíku má vliv i na práškovky, konkrétně RWL34?
Já myslel, že je to dobré pro "horší" oceli jako je 17029 pro zjemnění zrna.
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
jistě že jo, Rwl to má přímo v materiálovém listě "Deep cooling gives increased hardness, especially in combination with a high hardening
temperature.
Deep cooling is - 80 C minus ( - 144 F). Time, 10 minutes." nebo tady..vsadil bych levou botu, že tato technologie byla vymyšlena u nás..Poldi Kladno vyrobila první nerez na světě a tak se zkušenostmi měla celkem náskok..od jednoho bývalého zaměstnance jsem se doslechl že tuto technologii zkoušeli už v druhý polovině osmdesátejch let..v historii výroby moderních ocelí se moc nevyznám ale tady bych zkusil vsadit tu pravou botu že švédi v tý době o tomhle neměli ani ánungHappy

edit: oprava Rwl zakalíš i bez vakuovky, ale opět lepší profi průběžná pec, kde jen nárůst teploty přesně podle diagramu na vteřinu pintlich..
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
Tak to jo.
O té Poldovce+nerezi jsem to právě takhle nějak taky četl, kde už nevím asi tady na fóru a pochopil to tak, že to bylo vhodné právě pro tu "horší" nerez a pro ty modernější, že je to už zbytečné.
Nechám zmrazit.Grin
Díky.
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/27/2008
želva napsal:
že tuto technologii zkoušeli už v druhý polovině osmdesátejch let.......

Ahoj !!!
Když jsem se v osmdesátým roce ženil, dostali jsme svatebním darem (m.j.) sadu kuchyňských nožů, které byly zhotoveny technologií "Martfrost" (nebo tak nějak). Měla to být tzv. mražená ocel, o které se tehdy dost mluvilo jako o velkém úspěchu českých ocelářů... Já bych to tedy posunul do druhé poloviny let sedmdesátých.....
To jen tak, pro informaci..
Agoj !!!
W.
Posláno:

Štamgast
no vida, tak je to ještě staršíHappy
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
u podmražování jde o využití potenciálu oceli-tedy maximální transformaci zbytkového austenitu-(aby ho tam bylo co nejmíň a nezpůsoboval pnutí ve struktuře) u některých typů ocelí(zejména kalitelných "nerezí") probíhá martenzitická přeměna od teploy Ms až pod bod mrazu.Klasická ocel je teplota Ms až pokojová teplota.Z logiky tedy vyplívá že čím vyšší koncentraci uhlíku v roztoku(austenitizace) je ocel schopna dát tím spíš je podmražení na místě a rozdíly proti klasickému kalení budou markantnější.Je to jak s hovězím.Telecí taky v pohodě uvaříte ve vodě a bude měkounké,ale se starým nadupaným bejkem už to je horší tam to chce páru.(ne že by se nedal po vaření jíst ale výsledek nic moc)Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
LK
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
Myslíte tedy, že na výhni v dílně nezakalím RWL ani D2?
Musím s tím někam do fabriky?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
LukKuc napsal:
Myslíte tedy, že na výhni v dílně nezakalím RWL ani D2?
Musím s tím někam do fabriky?
Shocked Ach jo.....Jak je to s tím hrachem na stěně?Sad
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
LK
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
Dobře, takže zakalím, ale né tak dobře.
Pochopil jsem? Grin
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum