ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/1/2006
abych aspoň jednou udělal něco užitečného, začal jsem dávat dokupy seznam kalíren v ČR a při pátrání na netu jsem narazil na TOTO , tak proč dělat už udělané?
Asi se da "zakalit" Laugh i jinde, ale jako první vlašťovka by to snad mohlo stačit. Ten seznam ještě dodělám, prolezu informace tady na najfu a kdybyste někdo věděl ještě o nějaké možnosti kde kalit, napiště mi do mejlu, dám to dokupy a pošlu to moderátorům, aby s tím naložili po svém.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/27/2009
Díky za informace. Nepotěšili. No mě se také nechce ničit moji práci. Takže zkusím tu AK5 a uvidím. Díky Ládes a díky Želva.
Mám tlačítko mail. Na pm-ka nebudu reagovat. Jdou automaticky do spamů.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/3/2008
Jo, zadám sůj kraj sudetskovarský a ...Litujeme, v tomto kraji není registrována žádní kalírna......přitom zkalenejch potkávám denně desítky.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/2/2008
manfred napsal:
Jo, zadám sůj kraj sudetskovarský a ...Litujeme, v tomto kraji není registrována žádní kalírna......přitom zkalenejch potkávám denně desítky.

Tak to prostě po tlf. dohodě pošli kamkoliv jinam v republice. Platíš dobírkou při převzetí.
Carpe diem quam minimum credula postero
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/20/2008
Jaké jsou nejpodstatnější rozdíly kalení v ochrané atmosféře a ve vákuu???
K oxidaci asi nedochází mohu tedy poslat do atmosféry téměř finální čepele, před leštěním a břitěm do 0,3mm?
Možná jsou to pitomé otázky ale, zvažuji kvůli dostupnosti, že bych zkusil Bodycote Prahu místo Liberce.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/3/2008
Jasně.I když to co dělám momentálně vykalím doma v paneláku. Kolikrát přemýšlím že vzhledem k tomu že v práci mužu k pecim který hřejí na 1500 a docela mají kontrolu teploty, kterou navíc mohu zkontrolovat přístroji, bych mohl to kalení zcivilizovat.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
Indi napsal:
Jaké jsou nejpodstatnější rozdíly kalení v ochrané atmosféře a ve vákuu???
K oxidaci asi nedochází mohu tedy poslat do atmosféry téměř finální čepele, před leštěním a břitěm do 0,3mm?
Možná jsou to pitomé otázky ale, zvažuji kvůli dostupnosti, že bych zkusil Bodycote Prahu místo Liberce.

edit: v Bodycote Praha nemaj vakuovou pec, rozdíl mezi ochranou nátěrem, folií (asi tak jsi to myslel, ochraná atmosféra je třeba vakuum) a vakuem, je že vakuum nabízí téměř stoprocentní ochranu materiálu, dojde ke snížení obsahu plynů vznikajících při poměrně vysokých teplotách D2,RWl apod.,(jakost materiálu i mřížka složení je pak jiná,rovnoměrněji seskupená (obsah plynu je ve většině materiálů v tisícinách procenta..) vpodstatě jde už jen o nuance a vysokou jakost tepelného zpracování...
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Když už se v tom tak rejpe...
Není ochrannou atmosférou myšlen nějaký inertní plyn - třeba dusík?
Vakuum je vakuum.Happy
Posláno:

Štamgast
třeba , nebo taky žádnej plyn-vakuum..Happy
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Tak to je možná tak zažité, ale atmosféru chápu jako např. plynný obal zeměkoule, ochranná atmosféra (Argon) při svařování... směs plynů, plyn.
Navíc konstrukčně, bych řekl, že je složitější udělat pec, aby udržela vakuum - musí být dokonale těsná.
Pokud do ní ale budu vhánět dusík a vyženu vzduch tak mi toto řešení umožní i malé netěsnosti/úniky - stačí udržovat mírný přetlak než je okolí.
Vakuum je vzduchoprázdno - žádný plyn.
Jen taková úvaha...Happy
Posláno:

Štamgast
jo to máš recht..pece se dělaj dokonale těsný, i s pomocí vháněného plynu..Poldi měla vakuové tavící pece kde bylo žádoucí udržet vakuum pro žádanou kvalitu oceli při dané technologii výroby, souviselo to úzce právě s (ne)přítomností plynů jako je dusík,vodík,kyslík..švédi zase rozprašujou ocel dusíkem..to samý je i s kalícími pecemi...záleží na tom co je potřeba.. jdu večeřet..pro Indiho: pokud budeš posílat do vakuovky,může být čepel zcela hotová..
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Ahoj Dušane.
O tom jsem také přemýšlel. Do kalící pece zezadu zavést trubičku. Touto trubičkou vhánět inertní plyn. Plyn by samozřejmě vytvářel slabý přetlak a vytěsnil kyslík z kalícího prostoru dvířky ven. Předehřev plynu by byl asi nutností, spirála a ohřev plamenem nebo... úvaha.
Posláno:

Štamgast
Laugh je ti líto těch pár stovek? i kdybys to zbastlil, jak dostaneš čepel do chladící lázně aniž by zakoliísala a spadla teplota? Narazit se dá u ocelí s výšší tolerancí kalící teploty, ale jak to chceš udělat u oceli která má toleranci 30 C? Do toho se nikdy netrefíš a zase z ní nevymáčkneš maximum..tahle domácí metodika mi přijde jako vyrábět tatarák z kližky..
- William Blake
Posláno:

Štamgast
A sakra. Želva je po véče a zase mi zkazil radost. Ne blbnu. O penězích to zas tak není. Jen co jme schopni udělat si samy. Vždyť jsme Češi !
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/7/2007
Když kalím hodím do pícky kousek dřevěnýho uhlí, sežere to kyslík, ale mluvím o kalení uhlíkovek.
Posláno:

Štamgast
Kiwi napsal:
A sakra. Želva je po véče a zase mi zkazil radost. Ne blbnu. O penězích to zas tak není. Jen co jme schopni udělat si samy. Vždyť jsme Češi !

Happy nemá cenu to vždycky lámat přes koleno
- William Blake
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Kiwi napsal:
Jestli ti to udělá radost mrknu do vakuové pece až bude některá mimo provoz a řeknu ti jak je to tam řešený-nejlíp ti seženu i výkresovou dokumentaci od Schmetzky nebo Rubinga.Ono to asi nebude pro ni za nic tak drahý a náročný na provoz.Neslibuju nic,ale pokusit se můžu.Ale domo robo bych tohle moc neriskoval už z důvodů co popisoval Jirka(želva)Když si představím ten blafanec horkýho plynu do ksichtu po otevření dvířek veselo mi věru není.(stačilo mi blafnutí benzinových par do obličeje.No vypadal jsem no škoda mluvit.Obočí v čudu,řasy stejně tak,čoudící zbytky vlasů já odhozenej v řece.Nějakej vtipálek mi nalil do kanystru na naftu určenou k pálení zelených větví po povodních benál do pily.)Teď už to je Laugh ale tenkrát jsem byl pěkně EvilAngry dotyčného jsem naháněl s motorovkou v ruce.....
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/8/2008
Vencál napsal:
při pátrání na netu jsem narazil na TOTO , tak proč dělat už udělané?

Na http://www.asociacetz.cz/vzdelavaci-cinnost-literatura.html Mají obsahy svých sborníků(česko/slovensko-anglické). Může posloužit jako insspirace k dohledání problému jinde.
Posláno:

Štamgast
Asi je opravdu blbost to dělat ale dík za objasnění problému.
Posláno:

Štamgast
Asi to za tu námahu nestojí navíc s nejistým výsledkem.
Technicky vzato by to šlo udělat, ale jak píše želva s těma teplotama a jejich hlídáním...
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum