ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 8/13/2006
to:CERNUN
Tak ti nevim jak si to zjistil, ale ocelí třídy 14 je celá řada, na ten katr by to mohla být 14260 (ale nevím, ta se používá jako perovka) na nůž by to stačilo. Pokud bys to chtěl cementovat tak ten nůž nebude stát za nic.Žlutou krevní solí se necementuje, ale je to způsob nitridace a ta jde do povrchu jen do určíté hloubky takže se odbrousí a máš to měkké.Jinak žlutá krevní sůl se nesmí používat takže ji seženeš jen u toho kdo má staré zásoby, jinak je karcinogenní a jedovatá má to být nějaký kianyd ale to nevím nejsem chemik. Pokud ten nůž máš už vybroušený z toho katru tak bych se nestaral o kalení pokud nemáš žádný zkušenosti,ten katr je už tepelně zpracován. Návod na kalení do krevní soli ti mohu napsat ale na nože je tento způsob nepoužitelný.Jinak na drobné věci je to dobrý.
Jinak přeji mnoho zdaru v nožotvorbě.

Ještě jedna rada,nic ve zlém,nebuď pohodlný a napřed si udělej jasno v materiálech,jinak budeš zbytečně laborovat a nebude to k ničemu, pozorně si prolistuj toto fórum je tady téměř vše co budeš potřebovat.
testiculum habes et bene pendes
LK
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/15/2009
Opeth napsal:
Zkus s tím rejpnout do skla, když to půjde tak to zakalený je,nebo do jinýho nože.

Tak jsem zkusil a nic, ale myslím, že to bude tím, že nemám udělaný ostří, to jsem do výhně nedělal. A hrot je taky trochu tupan.
Jediný řešení vidím, někomu to poslat Razz
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 8/13/2006
LukKuc: Jediný řešení vidím, někomu to poslat Razz [/quote]

Než něco někam pošleš tak zkus nabrousit kus ostří stačí jen na hrubo na brusce (nemusí holit) a sekni s tím do nějakého kusu železa (ne do kovadlyny) stačí nějakej plocháč a hned uvidíš, jestli je na ostří zásek tak je to měkké a když nebude tak to máš tvrdý.
testiculum habes et bene pendes
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 5/26/2009

Zdravím,

LukKuc,pro začátek stačí jemnej pilník,kterým zkusíš pilovat ostří nože.
Když nebude odebírat žádný materiál, nebo jen velmi málo,tak je čepel zakalena.
Je to ovšem jen orientační zkouška.
Když budeš chtít vědět přesný údaj,tak se můžem domluvit a já Ti to odpíchnu na tvrdoměru-HRC.

PS. Na kovadlině to nezkoušej, hlavně ne na dráze
, protože je zušlechtěná.
Posláno:
Pozorovatel

Ahoj cernun,
nech katr katrem a jdi do jiného materiálu. Opeth má pravdu.
Určitě bych tady něco měl.
Je to na Tobě.
LK
Posláno:

Štamgast
JaKo napsal:
LukKuc: Jediný řešení vidím, někomu to poslat Razz

JaKo napsal:
Než něco někam pošleš tak zkus nabrousit kus ostří stačí jen na hrubo na brusce (nemusí holit) a sekni s tím do nějakého kusu železa (ne do kovadlyny) stačí nějakej plocháč a hned uvidíš, jestli je na ostří zásek tak je to měkké a když nebude tak to máš tvrdý.

Díky, zkusím.
LK
Posláno:

Štamgast
messerkl napsal:

Zdravím,

LukKuc,pro začátek stačí jemnej pilník,kterým zkusíš pilovat ostří nože.
Když nebude odebírat žádný materiál, nebo jen velmi málo,tak je čepel zakalena.
Je to ovšem jen orientační zkouška.
Když budeš chtít vědět přesný údaj,tak se můžem domluvit a já Ti to odpíchnu na tvrdoměru-HRC.

PS. Na kovadlině to nezkoušej, hlavně ne na dráze
, protože je zušlechtěná.

Ahoj, děkuju, že se někdo nabídl. Než Tě budu otravovat, zkusím to s tím ostřím. Pokud by se nezdařilo, poslal bych ti to.
Díky vážení.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/1/2004
Ahojte Chcel by som sa spytat vykoval som si taku mensiu macetku z listoveho pera a idem ju samozrejme aj kalit ale napadlo ma ze by som ju zakalil tak aby ostrie bolo tvrdsie ako chrbat noza to by sa samozrejme dalo keby som zakalil iba ostrie, ale napadlo ma co keby som ju zakalil celu, v trube popustil pri nejakych 200 stupnoch a az potom by som autogenom nahrieval iba chrbat cepele na omnoho viac aj 450 stupnov aby som dosiahol pruzinove vlastnosti takto spracovane by to mohlo mat este lepsie vlastnosti ako pri normalnom selektivnom kaleni ale moja otazka znie:
Keby som nahrieval chrbat na zhruba 450 stupnov a ostrie by bolo studene popustene len pri 200 nevytvorili by sa tam prilis velke pnutia a nepopraskalo by to? Dakujem
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Osobně si myslím,že ti to nepopraská.Spíšě by mě zajímalo jak zabráníš ohřátí ostří.Nejjednodušší by asi bylo ponořit ostřím do pekáče s vodou tak, aby polovina šířky čepele trčela nad hladinu a třeba jen horkovzduškou ohřívat hřbet.Případné pokroucení pak vyřídit rovnacím kladívkem.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/1/2004
Dobre dakujem za odpoved dam na nazor profika a skusim to tymto sposobom spracovat a zabranit vyhriatiu ostria som hccel podobne ako si mi ty napisal uvidim co to spravi
a podla vas by ta maceta mohla byt odolnejsia a pevnejsia ako ked by som ju normalne selektivne zajalil?
Posláno:
Pozorovatel

Ahoj.
S tou mačetou, jak popisuješ, by to šlo. Musíš ale ten hřbet ohřívat v celé délce stejnoměrně a měkkým plamenem.
Celou ji z jedné strany lehce obruš,aby byla čistá a hlídej nabíhající barvu.
Musí se zastavit asi 20mm od břitu. Na hřbetu bude modrofialová a u břitu nažloutlá.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Proto si myslím že by mohla horkovzdušná pistole stačit-víc než 600 z ní stejně nevymáčkneš-u plamene může zasáhnout vyšší moc-někdo vejde apod.rozptýlit na chvilku pozornost a už to může být v Pr.....V principu to je ale podobné-nemířit teplem tvrdošijně do jednoho místa kolmo k čepeli,ale naklopit to šikmo k ose-(teplo se přenáší postupně dál a nevytváří místa s ostrým přechodem teploty ve směru namíření zdroje) a popotahovat tam a zpět.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/8/2008
Vzhledem k tomu, že mám s pérovou ocelí málo zkušeností se ptám. Skutečně by nohla mačeta do 70cm celkové délky, kalená celá, prasknout? Pokud se nevyštípne břit, tak bych perovku za tak křehkou nepokládal.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/22/2005
nikdy..když je dobře zakalená a pouštěná tak jí nepřerazíš na plocho ve střihu, kovadlina plus obouruč palice..viděl jsem pokus na mečíchWink
Už nebudu nic dokazovat ani srovnávat: mým úkolem je tvořit.....
- William Blake
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 11/12/2008
Dělal jsem to doma,14260,meč 45mmšířka,4.5mmsíla.Pak sek do profilu L 40x40.Nic se nestalo.Pak jsem ho dal kolmo na žlábek a zkusil nosem do ostří,vyštípl se asi 3mm kousek.Rána byly vedena kladivem o hmotnosti 2kg.
Posláno:

Začátečník
Připojený: 9/8/2008
Já na nůž mám jinej matroš ,a tenhle sem dělal jako prototyp nechci něco posrat u oceli D2. Tenhle nůž měl být stejně jen na zkoušku jak to bude vypadat ,jak udělat záštitu rukojeť atd. Tak vám mockrrát děkuji
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 10/6/2008
Ahojte.Mám dotaz,jaký je přepočet mezi tvrdostí v kilech a HRC?
Nebo jinak,kolik to má HRC,když to má 100kg?
Děkuji .
Kde je vůle,tam je i cesta.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 9/19/2007
ahoj dnes som skúšal zakaliť pero z trabanta na magnet a výsledok bol že sa celkom slušne zvlnilo,do vody som to dával na drôte takže na 99% kolmo a ani tvrdosť nebola nejaká oslnivá podla pilníka to je mäkšie ako civilný uton, kde som urobil chybu ?
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/8/2008
BBarret napsal:
Ahojte.Mám dotaz,jaký je přepočet mezi tvrdostí v kilech a HRC?
Nebo jinak,kolik to má HRC,když to má 100kg?
Děkuji .

http://www.converter.cz/jednotky/tvrdost-rockwell.htm

Stačí?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/16/2008
stonewall napsal:
ahoj dnes som skúšal zakaliť pero z trabanta na magnet a výsledok bol že sa celkom slušne zvlnilo,do vody som to dával na drôte takže na 99% kolmo a ani tvrdosť nebola nejaká oslnivá podla pilníka to je mäkšie ako civilný uton, kde som urobil chybu ?

Ja som sa to tu už tiež spitoval vtedy mi odpovedal Ládes.Pero z trabanta treba ohriať do setločervena( na magnet je málo) a kaliť do oleja.
ERRARE HUMANUM EST
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum