ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Kalení + kovařina Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/8/2008
Po několikáté jsem slyšel o "zázračném noži z telešopingu", že je kalený "v ledu a oleji".
Ptám se abych doplnil mezery ve znalostech. Existuje nějaká taková použitelná technologie a jak to funguje?
Jediné dvě věci mě napadají olej nalitý na ledovou tříšť a pixla oleje v kyblu s ledovatou vodou. To první je navíc pitomost.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/5/2005
Cogito napsal:
Po několikáté jsem slyšel o "zázračném noži z telešopingu", že je kalený "v ledu a oleji".
Ptám se abych doplnil mezery ve znalostech. Existuje nějaká taková použitelná technologie a jak to funguje?
Jediné dvě věci mě napadají olej nalitý na ledovou tříšť a pixla oleje v kyblu s ledovatou vodou. To první je navíc pitomost.

????????To mi taky nějak palice nebere.Ta piksla v ledové vodě možná,ale při velkosériové výrobě je tohle zbytečné mrhání časem-dá se to obejít několika způsoby z nihž jeden je použití oleje s velkou ochlazovací schopností případně použitím PAG kalících polymerů.Většina velkosérií se ale kalí tak že se vybroušené polotovary vyskládají do úchytů na pásu který následně projíždí pecí u jejíhož konce se pás vrací spodem do výchozího bodu mimo pec a v tom místě dojde k vypadnutí čepelí z přípravku do nádoby s kalícím médiem ve které je umístěn vyjímatelný rošt(koš -síto) kam to všechno klesne.Tebou popsané bych spíš přikládal nějakému echt překladateli co o tom nemá šajn a snažil se neumělým překladem přiblížit podmražení.Wink
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Štamgast
Připojený: 2/8/2008
Dost dlouho to hustěj do lidí z televize.
http://www.wsinternational.cz/vyrobek.php?kod=CON1001&typ=popis
http://www.wsinternational.cz/videoprehravac.php?film=CON&preh=2
Také jsem měl při představě co provede olej a led s ostřím osypky.

Takže se zdá, že nejlepší využití této technologie je: Ostří do oleje a led kovářovi do pití. Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/7/2007
Tak tuhle reklamu známLaugh ale o kvalitě oceli hodně pochybuju.
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/28/2008
Ahoj vespolek. Reklamu na nože kalené do oleje a ledu jsem neviděl. Nicméně technologie vymražování po kalení je standartní technologie při kalení slitinových , někdy i uhlíkových ocelí. Některé firmy se s tím chlubí, pro jiné je to samozřejmost. Kdysi Mikov vyráběl nože zvané Martfrost, v současnosti snad ještě nechává vymražovat svou KDS svou řadu Profesional. Jedná se o to, že při kalení vzniká tvrdá martenzitická struktura (to je ta co řeže). Především slitinové oceli mají kalící křivku martensit-finiš posunutou pod bod mrazu. Znamená to, že po zakalení se ocel vymrazí buď v CO2 na -40 , nebo v kapalném dusíku na -196. Martenzitická přeměna proběhne dokonaleji a odměnou je lepší držení ostří. Záleží na typu použitých ocelí. Ze zkušenosti vím, že tepelné zpracování je mnohdy důležitější než použitá ocel. Mnohdy špičkově zakalená a vymražená AK5 překoná řádově dražší nožové speciály. Vymražovat nechávám i uhlíkové nožíky a dláta pro řezbáře. Chirurgové, řezníci a řezbáři to dokážou ocenit. Jirka
Koki
Posláno:

Štamgast
No a jen tak pro zajímavost ten nůž za 2 litry kterej tam řežou pochází z dřívějších let taktéž z telešopingu a je to skutečné "bláto".Už jsem jich pár brousil a je to trest z největších.Řeže akorát když je tam jehla.Přebrousil jsem jich pár na konvex a ty vydrží kapku dýl.
Neposílejte mi prosím PM,ale mejly.Na PM nereaguji z důvodu rozstrkané korespondence.Díky L
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/14/2009
koukal jsem na tu reklamu.... asi to koupím místo pilky na železo... :o)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 9/17/2005
Jiří Kokštein: s CO2 dělám skoro denně, i ho plníme a když si pořádně nasněžíš do polystyrenový krabičky aby ti to vydrželo, nechá se dostat kolem - 65°C, ale spotřeba na potřebný množství je dost velká - tak cca 6kg hasičák. Lepší by byl suchej led, ale ten je snad už úplně nesehnatelnej. Před tejdnem jsem se spálil kapalným při plnění kyvety na vzduchovku a bylo to skoro horší, než vod autogenu. Lepší by byl tekutej dusík, ale to je taky obtížně sehnatelný, "bejci na motorce" už nejezdíLaugh
P.S. jinak tuhej CO2 má mínus 72°C
Edit: když jsem byl naposled v KDS pro nějakej materiál. říkali, že si posílají podmrazovat do Německa
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/22/2007
Cogito napsal:
Dost dlouho to hustěj do lidí z televize.
http://www.wsinternational.cz/vyrobek.php?kod=CON1001&typ=popis
http://www.wsinternational.cz/videoprehravac.php?film=CON&preh=2
Také jsem měl při představě co provede olej a led s ostřím osypky.

Takže se zdá, že nejlepší využití této technologie je: Ostří do oleje a led kovářovi do pití. Happy

by ma tak zaujimalo keby som zavolal ze ten hnusny "kontúr pro" nechcem ale tie ostatne zdarma mi mozu kludne poslat Laugh Laugh Laugh

edit: uz som to tu pisal pozrite sa na cepel kontúra po zverakovej scene je na nej vidiet zub ked ten profipodvodnik seka rajcinu dost sa cudujem ze noz nevymenili ale za strnacetdevadesat za 20 kusov to vychadza pod 75 kacek no nekup to Laugh Laugh Laugh
"There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics."
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 5/26/2009
Ahoj lidi,
říká se, když ptáčka chytají, hezky mu zpívají.
Já těchto zázraků nabrousím týdně několik desítek kusů.

Ládes napsal: je to bláto, já říkám: je to sračka, která má s bídou 50 HRC !

PS. Dobrý nůž nepotřebuje reklamu.
Posláno:

Štamgast
Dnes je na první pohled těžký poznat kvalitní nůž a laik v takové kategorii nemá šanci.Známej mi onehdá donesl k nabroušení sadu podle něj špičkových a pěkně mastných nožů.Na první pohled jsem s jeho tvrzením souhlasil-na čepeli vyleptáno Wusthof a ty bezesporu kvalitní jsou,ale už při pohmatovém zjišťování se mi tam cosi nepozdávalo-takový ten profláklý pocit z doteku jaký máte u sračkoidního materiálu.Při broušení hrůza a děs.A resumé?Stejný bahenný materiál jako u Telečoping produktů.Ale padělek opravdu zdařilý.Poradil jsem mu ať si příště koupí obyčejný KDSka,nebo sadu od POKa tam že vedle nešlápne a ušetří majlant.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Jiří Kokštein napsal:
. Vymražovat nechávám i uhlíkové nožíky a dláta pro řezbáře. Chirurgové, řezníci a řezbáři to dokážou ocenit. Jirka

Toto ma zaujima. Po zakaleni cepele hned do tek. dusika a potom popustit ? Do akeho cas. limitu je potrebne podchladit material? Pripadne sa blizsie rozpis ked trepem nezmysly. Dik.
1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/7/2007
To by mě taky zajímalo,hlavně u těch uhlíkovek konkrétně u 19 191 a 19 356 jde to u nich a vyplatí se to?
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 5/26/2009
Ahoj,
Ládes, nemohu jinak, než souhlasit.
Nedávno jsem brousil zaručenej orig. Japan Santoku pro velice dobrého kuchaře, který ho dostal za odměnu.
Již při broušení jsem věděl, že to není to pravé ořechové.
No a protože už jsem takovej,tak jsem ho hned odpích na HRC-- a světe div se: celých 53 HRC.
Jen těžko bych mu vysvětlil, že jsou i horší nože.
Reklama je reklama.
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 5/1/2009
Zdravím zde přítomné,
můžete mi prosím poradit s vyběrem dobré kalírny, která má dostatečnou praxi s kalením nožů? např.. vychytanou technologii proti kroucení čepelí apod.
A umějí kalit RWL 34. Chtěl bych z ní vytáhnout konečnou tvrdost cca. 62 HRC.

Vzhledem k ceně této oceli bych se chtěl jak jistě chápete vyvarovat nepříjených překvapení.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/11/2007
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 7/1/2004
Zdravim vas majtri mam taky problem vyrabal som si sadu mensich sekacov z hrubej vinutej pruziny z auta a ked som ich kalil farba na spicke bola oranzova a postupne od spicky dalej sa menila az na tmavocervenu, kalil som to do oleja pricom som to vytiahol z vyhne a hned som to pichol do oleja takze spicka urcite nestihla schladnut a ked som skusal tvrdost pilnikom na spicke sa mi to zdalo o dost maksie ako v mieste kde bol material nahriaty na cervenu farbu, a po naslednom popustani v trube na pol hodiny 200 stupnov bol rozdiel v tvrdosti este omnoho vacsii ako je to mozne?
dakujem
Posláno:
Štamgast
Připojený: 9/12/2007
Asi jsi to spálil . To znamená ohřál na moc vysokou teplotu a materiál se ti oduhličil. Musíš ohřívat rovnoměrně a na správnou teplotu. Skus to na magnet popis tady najdeš
Posláno:
Pozorovatel
Připojený: 2/28/2008
baca napsal:
Jiří Kokštein napsal:
. Vymražovat nechávám i uhlíkové nožíky a dláta pro řezbáře. Chirurgové, řezníci a řezbáři to dokážou ocenit. Jirka

Toto ma zaujima. Po zakaleni cepele hned do tek. dusika a potom popustit ? Do akeho cas. limitu je potrebne podchladit material? Pripadne sa blizsie rozpis ked trepem nezmysly. Dik.

Ahoj, delší dobu jsem se núčastnil, tak že se zpožděním : oceli 19 191 a 19 356 jsou nástrojové oceli s vyšším obsahem uhlíku. Znamená to, že martenzitická přeměna proběhne téměř dokonale i bez vymražení. U uhlíkovek to má smysl u ocelí s obsahem C do cca 0,7 . Třeba 14 260, 15 260 , 15 261, 19 452... Potom je výsledkem pružná čepel s výbornou řezivostí. Podchladit by se ocel měla ihned po zchlazení v kalícím médiu . No a co nejdříve po kalení by mělo následovat popouštění. Jirka
Koki
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Vencál zpracoval tabulku dostupných kalíren v ČR i v SR, tak aby to nezapadlo..

Příloha / Přílohy:
kalirny_CR_SR.pdf (38kb) staženo 488 time(s).

Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum