ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Barvení kůže Možnosti
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 8/17/2008
Zdravím všechny, chtěl bych vás požádat o radu. Mám hotová pouzdra a schází mi je povrchově upravit (nemyslím barvení). Dočetl jsem se, že se používá obuvnická apretura a na hrany jsem našel, že se dává "barva na úpravu hran", ale pro mé množství se mi to zdá poněkud rozhazování penězi. Potřebuji zkrátka něco, co mi povrch vytvrdí a tím se mi i "zatáhnou" hrany kůže, které nebudou mít dále tendenci se odchlipovat. Četl jsem zde, že někdo používá po nabarvení řidší šelak. Nedávno jsem se dostal do Prahy a viděl v snad baumaxu nebo podobném podniku šelakový lak, byla to taková malá průhledná lahvička, ale měli více druhů a stálo to okolo 200,-. Tak bych chtěl požádat o radu, jestli tedy bych mohl použít tento lak, či máte někdo dobrou zkušenost s něčím jiným.

Všem za rady děkuju.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/4/2008
Lihovýho mořidla se nemusíš bát....za předpokladu že se jedná o přírodní třísločiněnnou useň(jsou z toho třeba lesácký a montážní brašny,atd..) Natírej dokud pije. Většinou stačí dvakrát. Po uschnutí je to takový mdlý a našedlý, protože líh vysouší useň a otevírá póry.Pokud chceš docílit dostatečně sytej odstín a hloubku barvy, je dobrý po barvení useň naolejovat( třeba elaskonem-drogerie...nebo jiným tekutým mazadlem) a potom dát finiš. Když nemáš origoš pajcy, stačí ten šelak. Ale kup si v drogerii šupinkovej( odstín LEMON-je nejsvětlejší) a rozpusť v lihu. Nanášet kruhovejma pohybama molitanovou houbičkou. Čim řidší lak, tim menší je finální vrstva. Většinou sde to blejská hned po prvním nátěru. Když bude lak hustej, udělá silnou hrstvu a při ohýbání kůže se v ohybu začnou dělat rthlinky.
To samý použij na zatažení hran. Malej kousek molitanu přehni, namoč do laku , trochu vyždímej a nanes na hranu. Za mokra přehlaď hranu hladítkem( z kosti, nebo se mi dobře osvědčila špička z parohu.) Po vyhlazení nech uschnout, a přelakuj hranu znova..
..na obrázku je sedlo mořený lihovým mořidlem a pajcovaný šelakem. Nemá to chybu.Applause ..a to u hajter to musí NĚCO snýstBeating Laugh
Jak vidíš, stojí to víc práce než peněz. Wink

MEli vložil tyto přílohy:
sept09_018.jpg.jpg

Posláno:

Začátečník
Připojený: 6/15/2010
Sedlo je fakt krásně namořený. Já sem se lihovým mořidlem/tmavý dub a hněď tmavá/ pokoušel namořit pouzdra, ale vyšla mi z toho něco jiného, než sem očekával. Zas to má takovou prapodivnou patinu. tak příště budu mořit do ztráty vědomíWink

Jíra vložil tyto přílohy:
1_jpg.jpg

Nikdo není dokonalý, i hovno má svý mouchy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Presne tie same moridla pouzivam aj ja. Konkretne tento je s tym dubom

a tento s tou hnedou, ale nebolo lestene

1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2002
Dlouho jsem se nezastavil, měl jsem dočasně nějak trochu jiný zájmy ...

K barvení kůže na černo - někdy vloni ne-li předloni jsem konečně vyzkoušel klasickej emerickej recepis:
Rp: ocet kvasný 8 %, železné špony (ocelovou vlnu, ...).
Železo odmasti, nalož do octa a nech být dokud z toho lezou bublinky (možno občas zamíchat). Pokud se rozpustí všechno, přidej železo a viz předchozí věta. Tak za 2-3 týdny je ocťák (můj soukromý překlad amerického termínu vinegaroon) použitelný. Nádobu kde se to dělá pevně neuzavírat - vyvíjí se vodík a přetlak by mohl vyrazit víko.

Kůži natři fest (případně ponoř), nech uschnout. Pokud je to světlé, opakuj. Když už to vypadá použitelně, ponoř do roztoku kyselého uhličitanu sodného (bikarbona, jedlá soda) - ca 2-3 čajové lžičky na litr vody (neutralizace toho octa). A pak nech viset v průvanu, dokud ten octový puch nevyvětrá ...

Dává to velice pěknou černou barvu trochu se štychem do modra.
Nevím proč, ale mně to tu správnou barvu chytilo až po vymáchání v tom roztoku sody.

A hlavní výhoda - je to naprosto stálé, neotírá se, nepouští ani vodou, ani lihem ..., když se to maže dost, tak to kůži probarví durch. To železo s tříslovinama z kůže dělá nějakej komplex, kterej je černej a chemicky vázanej. Prej lze, aby to bylo ještě lepší, kůži předem napustit silným odvarem černého čaje (dodá další třísloviny).

Lenost - matka pokroku
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 3/8/2010
recept zajímavý jen taková poznámka: neni onen vinegaroon u nás celkem běžný vinný ocet?
"Devět z deseti hlasů v mé hlavě říká že jsem normální..."
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2002
ocet (bez dalších přívlastků) je vinegar; slovo vinegaroon je evidentně nějakej novotvar z toho odvozenej, kterej ani on-line slovník na Seznamu, ba ani Concise Oxford Dictionary (6th ed. z r. 1976) neznají (víc nemám momentálně po ruce).
I když na druhou stranu jsem teďka cosi téhož jména vygooglil a vypadá to jako nějakej škorpion Surprised . Ovšem spolu s tím Google taky vyhodil i tenhle barvicí sajrajt.
Lenost - matka pokroku
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/11/2010
Josse napsal:
recept zajímavý jen taková poznámka: neni onen vinegaroon u nás celkem běžný vinný ocet?
Nechci si hrát na chytráka,ale zaslechl jsem ve spojení se slovem Vinegaroon toto: Na hranici s Mexikem a USA žije druh škorpiona,kterýžto disponuje jedem,který silně zapáchá po octu a tento pach vydává i živočich sám.Proto je takto nazýván.Nevím co to má společného s tématem které se zde probírá,jen jsem dal k dobru co vím.Jinak v Texasu je městečko Vinegaroon a bylo zmiňováno i ve filmu Život soudce Roye Beana v souvislosti s tím,že bylo pojmenováno právě po štírech co tam žijí..Happy
PROSÍM NEPOSÍLEJTE MI PM,PIŠTE PŘÍMO NA MAIL.DĚKUJI,B5:-)
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/13/2011
Ahojte. nevie mi niekdo poradit. vzdy ked zafarbim kozu zostane skvrnita, nepekna. kdo mi poradí technologiu farbenia? budem do smrti vdacnaHappy
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
sonicka napsal:
Ahojte. nevie mi niekdo poradit. vzdy ked zafarbim kozu zostane skvrnita, nepekna. kdo mi poradí technologiu farbenia? budem do smrti vdacnaHappy

skvrny vznikají dvěmi důvody:
-při malém nanášení jsou první tahy tmavší než poslední
-tvrdší povrch kůže saje méně než měkký

rovnoměrně barvit povrch jde s pár tipy:

-kůži před barvením navlhčit, saje tak rovnoměrněji
-nanášet větší houbičkou (třeba na nádobí)
-nejdřív barvit pohledovou plochu, pak zadní plochu a nakonec zlehka dotřít hrany..
Posláno:
Začátečník
Happy Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem velmi pekne
Posláno:
Štamgast
Připojený: 4/17/2006
Dnes jsem v drogerce narazil na tuto barvu-sprej na kůži, obarvil pouzdro a zdá se, že to není marný. Aplikace bez problémů, nedělají se fleky, neteče to. Kůži jsem předtím nijak zvlášť neošetřoval.

waitman vložil tyto přílohy:
sprej.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/7/2010
Použil jsem to samé v černé barvě, celkem to funguje, ale rozhodně budu spíš mořit, protože tohle se časem na nejnamáhanějších místech olupuje..doporučuji tedy spíš na menší pouzdra a je to docela lesklý...
Posláno:
Začátečník
ahojte. neviem co robim zle uz som pouzila liehove moridlo aj farbu na kozu ale nepaci sa mi to. co robim zle. uz som to stetcom natierala aj cele kupala v liehovej farbe vo vanicke ale nie je to ono. skvrny su stale. cim tom po namoreny utret? alebo co robim zle.poradte mi ako farbite kozu? kolko sa to natiera, aby bola koza leskla co pouzívate? som uz zufala Cry
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/11/2010
Aby nebyly fleky,musí být kůže bez mastnot.Ptal jsem se ve Snaze a dověděl jsem se,že kůže se před barvením odmašťuje Perchlorem.Hmm pěkný svinstvo,jinak já stírám kůži molitanem a stejně mi to flekatí,tak se to pak snažím retušovat voskem nebo balsámem na kůže..HappyJo a za mastnotu se u barvení považuje i otisk zpoceného palce..Laugh
PROSÍM NEPOSÍLEJTE MI PM,PIŠTE PŘÍMO NA MAIL.DĚKUJI,B5:-)
Posláno:

Štamgast
Připojený: 3/8/2008
sonicka napsal:
ahojte. neviem co robim zle uz som pouzila liehove moridlo aj farbu na kozu ale nepaci sa mi to. co robim zle. uz som to stetcom natierala aj cele kupala v liehovej farbe vo vanicke ale nie je to ono. skvrny su stale. cim tom po namoreny utret? alebo co robim zle.poradte mi ako farbite kozu? kolko sa to natiera, aby bola koza leskla co pouzívate? som uz zufala Cry

Pred farbením - morením kožu prebrúsim s brúsnym papierom P400. Ničím neodmastnujem a používam liehové moridlá. Je aj na to lepšia farba , ale momentálne mám ešte zásoby. Happy
" Najväčším vzrušením nie je zabíjať, ale nechať žiť. "
J. O.Curwood
Posláno:
Štamgast
Připojený: 1/4/2008
Ono taky je barvení a barvení. Je třeba si uvědomit, že useň(vyčiněná kůže) je přírodní materiál, a jako takový má svoje mouchy. V koželužnách se povrchový barvení stříká, lihovejma i anilinovejma barvama. Většinou dvakrát, a pak ještě fixujou . Maj to většinou vychytaný vzhledem ke svý produkci. Takhle dodatečně je hodně faktorů, který to barvení nějak ovlivňujou. ...co je to za useň, z kterýho místa zvířete, jakým tříslem je činěná, jaký procento mazání,.... Lihovka, když je použitá na velkou rovnou plochu, vždycky nechá nějakou neplechu. Záleží na povaze a velikosti výrobku . Na futrálu k noži se určitě leccos ztratí.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 3/23/2009
používám taky lihový mořidla a když to zaschne, tak to namastím sádlem, pak ty mapy nejsou skoro vidět, ale taky jsem z toho byl dlouho zoufalejHappy
Posláno:
Začátečník
Připojený: 1/16/2009
Jenom malou poznámku ke slovu Vinegaroon .Mě to nejvíc připomíná složeninu dvou slov vinegar + iroon .Ale hlavně díky za recept.
Posláno:
Začátečník
Otázočka. Ked farbim kožu a chcem aby sa leskla co mam použit? olej, masť alebo vceli vosk. co je najlepsie? Alebo aky mate postup pri farbený kože,niekdo hovori že namoci, druhy zas stetcom , niekdo hovoril uz namocit na niekolko hodin. mam stoho mys mas. neviem dosiahnut lesknost kože . skusam a skusam a kazim tu peknu kozu a kazim. Confused
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum