ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Nože ESEE (a další) z RAT Cutlery Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 4/1/2014
Robbles napsal:
@wrafan: jsem si říkal jestli není blbý koupit si druhou čtyřku, není Grin Super sbírka

DíkyHappy Ok , není to blbý, já taky uvažuju, že ještě jednu přikoupim, Čtyřek není nikdy dost, můj nejuniverzálnější a nejoblíbenější nůž.

wrafan vložil tyto přílohy:
13_11_2021_vls_004.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
Mám dotaz na majitele Avispy - právě mi dorazila, vybral jsem si jí mimo jiné kvůli tomu, že má přehoditelný klip pro leváka. Jenže ouha, pokud klip hodím na stranu střenky, tak ho nedotáhnu, protože šroubky jsou krátký a nedosáhnout do "plechu".
Máte to tak u vašich kusů taky?
Dají se tyhle šroubky někde sehnat?
Sapere Aude.
Posláno:

Štamgast
ChurpOk , děkuju JéžíškuApplause .

IMG_20211225_105545_01.jpeg.jpg
IMG_20211225_105433_01.jpeg.jpg
IMG_20211225_105604_01.jpeg.jpg
IMG_20211225_110207_01.jpeg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Tiež mám, už asi mesiac.
Ako prvý "Esse" zatvárací vlastne.
Ale iba v mikarte.
Aké sú dojmy?
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
Je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feynman
Posláno:

Štamgast
Delewar napsal:
Tiež mám, už asi mesiac.
Ako prvý "Esse" zatvárací vlastne.
Ale iba v mikarte.
Aké sú dojmy?

Já jsem spokojen, nožík splnil mé očekávání, zpracování víc než dobré, tovární nabroušení super, cena přijatelná. Není to žádný velikán, spíš takovej záložáček do kapsy. Esee, prostě jsem ho musel mítOk Happy .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
To je mi jasné,prečo bol doplnený do zbierkového stavu.
Ani ja som nič iné neočakával, ako bolo ním poskytnuté. Cena asi prijateľná, len to,že je robený v Číne,práve nôž tejto značky, mi tam nesedí.
Niežeby mi to inak vadilo, pri drvivej väčšine nožov vôbec..
Tá mikarta mohla byť spracovaná aj lepšie,ale to je práve tým čínskym poňatím zrejme- s tým oni nevedia veľmi pracovať.
V tomto karbóne je to dos iný vzhľad,istotne aj spracovanie.Ok
Rozmerovo,aj konštrukčne už bolo vopred jasné,aké bude mať určenie,prípadne limity...

Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
Je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feynman
Posláno:

Štamgast
Esee si zavíráky nechá v Číně vyrábět všechny, ale ani to mi nijak nevadí. A tu carbonovou střenku mají alespoň v mém případě zpracovanou dobřeOk Happy .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/30/2017
Odkedy som ho kúpil, iný nôž som do lesa nezobral. 👍
Jedna foto z dneška...

Mico1300 vložil tyto přílohy:
20220108_115229.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2007
Je to krasavec.Mam v téhle úpravě čtyřku.Je parádní,jen je ta macatější G10 ručka trochu těžší než micartová a to malinko mění vyvážení nože.
Posláno:

Štamgast
Junglas-II
Slušnej pracant,není to tlustý a těžký kopyto.Naopak váha a vyvážení mě příjemně překvapili.

Gero vložil tyto přílohy:
20220122_114537.jpg.jpg
20220122_114821.jpg.jpg
20220122_115457.jpg.jpg
20220122_120213.jpg.jpg
20220122_121200.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/9/2009
Gero napsal:
Junglas-II
Slušnej pracant,není to tlustý a těžký kopyto.Naopak váha a vyvážení mě příjemně překvapili.

Co říkáš na výdrž ostří?
Posláno:

Štamgast
Výdrž ostříHappy .První ESEEčko jsem pořídil někdy v roce 2010,Ontaria a KaBary ještě o pár let dřív,už tenkrát ten matroš nebyl žádnej " technologickej zázrak".
Já s 1095 nikdy problém neměl,úplně v pohodě splňuje kritéria kvůli kterým ho zmiňované firmy stále používají.Naopak mě vyhovuje když dorasovaný ostří můžu celkem snadno a rychle vrátit do původního stavu i ta houževnatost.
A že některý nože dostali za uši....Mě ten matroš docela bavíHappy .
Popravdě,některý čepele byli občas tak dorasovaný,že si nedovedu moc dobře představit jak to přebrušuju do původního stavu,být třeba z nějaký slušný práškovky.A že bych ji taky dokázal pocuchatmrGreen .Nemám na to trpělivost.Tyhle lepší matroše,za mě spíš na menší nože.
Konkrétně dnes Junglas,mimo jiné,suchá zmrzlá borovice,dolování smolnýho dřeva,kořeny plný suchýho bahna a písku,celkem asi hoďka práce.Na ostří žádný stopy devastace,do původního stavu stačilo pár tahů na keramice.
Tak jako tak postupně fasety u všech nožů přebrušuju na čočku,líp to řeže a víc vydržíHappy .
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/30/2011
Gero napsal:
Junglas-II

Ty už jsi tu řadu začal doplňovat bráško? Tohle je na Tebe nějak moc nový, nablýskaný kus.
Na zdar správné věci ! A nech zhynů všeci zkurvysyni !
Posláno:

Štamgast
Jj,jsou nový.Ale dočkaj se😁.Menší už maká,větší jede na vejlet k Praporovi,pro futro🙂

Gero vložil tyto přílohy:
20220121_104135.jpg.jpg
20220123_121745.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2011
Dotaz pro majitele nože ESEE 6 s novou rukojetí (zakulacená oblá soudkovitá rukojeť):

Jak se Vám s tímto nožem pracuje?
Předpokládám že u nové rukojeti je úchop pohodlnější, jistější a pevnější než u klasiky.

ESEE 6 mám, uvažuji o koupi ještě jednoho s tou nově tvarovanou rukojetí.

rak nožomil vložil tyto přílohy:
7c56c7944411c936f501509e40612caa__mmf400x400.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 4/27/2020
Tak jsem byl asi letos hodný a Ježíšek mi nadělil vysněnou ESEE 3 v S35VN. Chvíli už ji používám a tak bych sem rád plácnul svoje první myšlenkové pochody. Třeba někomu pomohou při rozhodování.

Takže asi takto... hergot, jak já tu kudlu zbožňuju! Je mi naprosto jasné, že kritéria pro ideální EDC nůž jsou tak subjektivní, jako máloco a sotva lze někomu vnucovat svůj pohled na věc. Ale čistě za sebe musím říct, že si jen těžko dovedu představit lepšího každodenního kámoše, než je tenhle nožík.

Předně k velikosti a tvaru. Zavíráky mám sice rád (třeba na Vinoxy nedám dopustit), ale nejsou úplně mou krevní skupinou, takže pokud to jen trochu jde, rád mám u sebe nůž s pevnou čepelí (ať už ve městě, na cestách nebo venku v přírodě). Jako EDCček jsem jich tak vystřídal už... no, řekněme, že pár Laugh a postupně jsem si ujasňoval, co by pro mě byl ten zlatý ideál. Za všechny bych jmenoval (a doporučil) třeba Mikov List, který považuji za parádní, roztomilý kudlík a zároveň důvod, proč jsem nikdy netoužil po Izule (ukamenujte mě, ale List je prostě krásnější red face ). Jenže délka čepele třeba na pohodlné ukrojení krajíce chleba nestačí a pohodlnost při delším silovém držení se z logiky jeho konstrukce také vytrácí. ESEE 4 je zase opačný extrém. Tenhle kapesní tank je, jak jsem zjistil, docela blízko horní hranici velikosti a hlavně hmotnosti, kterou jsem ochoten EDCčkovat. Nicméně jde o fantastický univerzál, který můžu vzít kamkoli a prostě vím, že neudělám chybu. Táborák s kamarády, rybářská výprava, procházka po lese, posedávání v kanclu... ten nůž prostě nikdy moc nezavazí a přitom se ničeho nelekne. Jenže do města, kde (bohužel) trávím 90% svého času, je to trochu jako jít na bažanty s těžkým kulometem. Ne, že by to nešlo, ale tak nějak cítíte, že je to trochu moc. A tak jsem si pořídil ESEE 3 (1095) a zamiloval se. Mám menší ruce, takže úchop je pro mě (stejně jako u identické rukojeti na čtyřce) naprosto ideální a velikost čepele je pro moje účely trefená naprosto parádně. Dřevo, jídlo, obaly, špagáty, kartony... to všechno pohodlně, komfortně, lehce a s pocitem naprostého vnitřního klidu Admire . A jak je ten nůž tenoučký, řezivý a lehký, to jsem teprve koukal! Jediné, co mě při tom každodenním používání trošku trápilo, byla ta nutná údržba. Nechápejte mě špatně, o svoje nože se starám dobře a rád, ale občas je prostě výhoda, nemuset přemýšlet, v čem všem jste za den ten nůž měli a jestli je potřeba ho i dnes máznout (a je fakt, že v těch vylaserovaných písmenkách se rez dělá ochotně a dost blbě se čistí).

Proto jsem pořád očkem pokukoval po něčem podobně úžasném, ale v nerezu. Chvíli jsem se díval i na F1 od Fallknivenu, ale tu jsem nakonec zavrhl kvůli nevyhovujícímu pouzdru a výbrusu (konvex je určitě super, ale nejsem si jist, jestli bych ho uměl udržovat, takže bych si to rád zkusil nejdřív na něčem levnějším). Při tom pátrání mi padla do oka ocel S35VN. Něco málo jsem si o ní načetl a jevila se mi jako perfektně vybalancovaný materiál pro EDCčko malé až střední velikosti. Nerezovka, která pěkně drží ostří, ale přitom se příjemně brousí. Prostě taková D2 s všeobecně o něco lepšími vlastnostmi. "To by byl parádní matroš", říkal jsem si. Ale žádný nůž z tohohle materiálu mi bohužel nepadl do oka.

No a pak přišli chlapci z ESEE a řekli "hele, co jsme ukuchtili" a hodili na stůl ESEE 3 v oceli S35VN. Tehdy mi spadla brada. Já samozřejmě chápu, že spousta lidí řekne, že 1095 je mnohem houževnatější a že ta nezničitelnost, kterou se ESEE chlubí je v tomto případě mnohem menší, ale vždycky jde předně o to, k jakému účelu hodlám nůž používat. A do města a na lehčí věci v přírodě ocením víc nerezovku a fakt, že ostří bude držet mnohem déle, než to, že nůž vydrží těžký batoning. A tak jsem koukal a slintal, až konečně po roce a půl jednomu z těchhle nerezových krasavců říkám "můj majetek".

A řeknu vám, je to fantastická kudla. Konturované střenky mi padnou do ruky, jako kdyby byly dělané přímo na mě, ta textura je mi opravdu příjemná, a i když jsem fanda do micarty, musím uznat, že na každodenní používání (zvlášť ve městě mezi lidmi) je G10 prostě lepší volba. U micarty stačí párkrát chytnout nůž mastnou rukou a vypadá jak vytažený z chlíva. G10 opláchnu pod vodou a je jako nová. Třeba dneska. K obědu jsem si ukrojil pár plátků tlačenky. S uhlíkovkou a micartovými střenkami bych řešil, jestli mám vůbec svůj nůž použít. Mastnota na micartu a sůl na uhlíkovou čepel, no to je bombastická kombinace. Ale s novou trojkou stačí pár sekund pod teplou vodou a je to. A jak krásně hryže do dřeva. Pižlat s ní hobliny je čistá radost, přičemž po měsíci běžného používání pořád holí.

Znovu opakuji, že moje rozplývání se nad tímhle nožem je čistě subjektivní. Přesto, pokud by se mě někdo zeptal, jaká je ESEE 3 ve variantě z S35VN, tak řeknu, že je fantastická (a potichu bych dodal "pokud víš, co od ní chceš").

Nějak jsem se rozepsal, takže se všem nečtenářům omlouvám, že zabírám půl stránky na fóru. Přeju všem to nejlepší do nově započatého roku a fůru zážitků s noži od ESEE! Happy

Michal_CZ vložil tyto přílohy:
ESEE_3.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Hezky napsánoOk . Jen bych doplnil, pro případné puntičkáře, S35VN je dobrej matroš, kdo ho máchá hodně ve vodě, občas je dobrý mrknout pod střenky, voda i na tomhle železe nechává rezavé mapy, jen povrchové, ale někomu by to mohlo vadit 😉.
Jinak teď Esee pouští do světa AGK v oceli S35VN.

Screenshot_2022_01_26_13_27_02_553_com.instagram.android_2.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Díky. Na tyhle krasavce jsem se taky koukal (tvar čepele je bomba) a musím říct, že hlavně Xancudo mě nenechává chladným! Na druhou stranu, co se týče velikosti, řekl bych, že trojka je prostě akorát. Kdybych šel místo ní právě třeba do Xancuda, tak vím, že bych pak litoval, že jsem se nechal zlákat. Za ty roky co jsem nosil čtyřku a trojku v 1095 jsem si zvyknul na určitý standard a ukrojit ten krajíc chleba je pro mě prostě nutnost Laugh .
Posláno:

Štamgast
No ten krajíc chleba je pro mě taky jedno ze základních kritérií nože, ale to se dá, i když blbě, i s Candiru při troše snahy. Já rád všechny EseeOk .
Posláno:
Začátečník
Candiru zbožňuju, ale piplat se s ním u krájení z bochníku chleba bych asi opakovaně nechtěl Laugh. Jinak musím říct, že žádný nůž od ESEE co mám, mě nezklamal. Pokud člověk trochu chápe a sdílí tu filozofii se kterou jsou ty nože dělané, tak není o čem. Ještě bych se zeptal, jestli tu někdo nemáte konturované 3D střenky na ESEE 6. Případně jak by se daly v ČR cestou nejmenšího odporu sehnat? Ty na trojce mě fakt nadchly a chtěl bych si poladit i svou věrnou šestku.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum