ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Ocílka II. Možnosti
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/28/2019
Příspěvky: 809
Jestli smím podotknout - jsou pro tuto ocel bezpodmínečně nutné ocílky? Mám doma něco podobného s VG-10 a používám s úspěchem nejjemnější tyčku od jan03 ( odtud z fora) a bukovou lištu se zel. pastou ( pro lepší držení pasty jsem ji vzal 80kou šmirglem). Před každým použitím 2x z každé strany tyčkou ( keramika brousí, nevyhlazuje) a pak pasta. Ostří neubývá nijak závratně a práce je pak radost.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/27/2009
Příspěvky: 2,631
Nechapem trocha ..... "Ovšem nevím, zda je ocílka potřebná pro tyto účely a zda je vhodná pro japonské nože"......... Noze v odkaze su z "nic moc extra" ocele Daido 1K6 http://www.zknives.com/knives/steels/steelgraph.php?nm=1k6 cize urcite sa bude ostrie "ohybat" a ocielka si svoje urcite zastane a som presvedceny ze prospesna bude . A jednoznacne DICKORON Classic safír oválná 30 cm. A potom sa este naucit s tym robit co je min. 50% uspechu nieli viacWink Drzim palecOk
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 1/9/2017
Příspěvky: 5
... děkuji za reakce

vesměs je doporučována ocílka DICKORON classic se safírovým tahem 30cm jako univezrální pro většinu nožů

Mohl by mně prosím někco vysvětlit k čemu se používají tedy ostatní mnou uváděné ocílky
tj. DICK micro a DICK polish viz https://www.dick.de/en/tools-for-chefs-and-butchers/products/the-dickoron-family

Děkuji


Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 8/31/2012
Příspěvky: 754
Mám Dick titan a naprostá spokojenost od kuchyňských přes mé řeznické co si beru sebou na zabijačky až po některé mé "sbírkové" kusy.
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 5/16/2011
Příspěvky: 67
Polish se používá na opravdu ostrý nůž na vyhlazení ostří, je úplně hladká, dá se používat na tvrdou ocel japonských kuchyňáků, do kterých safír dělá zuby. No a micro je něco mezi, má jemnější drážky než klasický safír.
Přemýšlím, že vyměním safír právě za micro. Kdyby měl někdo zájem mám safír oválnou 12.
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 5/12/2014
Příspěvky: 2
Zvažuji nákup této ocílky (Dickoron titan). Jeden z prodejců na webu píše, že má hrubý tah. Ostatní prodejci jen uvádějí, že je extra tvrdá.
Je Dickoron titan hrubá, střední, jemná, nebo leštící?
Z obrázků to neumím odhadnout a přeci jen cena není malá, tak bych se nerad spálil. U výrobce jsem tento údaj též nenašel.

Kapol napsal:
Mám Dick titan a naprostá spokojenost od kuchyňských přes mé řeznické co si beru sebou na zabijačky až po některé mé "sbírkové" kusy.
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 10/6/2020
Příspěvky: 6
Spoustu z nás by určitě zajímalo, co se vlastně děje s ostřím při použití ocílky. Malý náhled na tuto problematiku můžeme zkusit s pomocí snímků z elektronového mikroskopu. Na webu https://scienceofsharp.com/ jsou velmi zajímavé příspěvky popisující jednotlivé kroky ostření. Jeho autor Todd Simpson se sice zaměřuje především na břitvy, ale většina kroků a principů při jejich ostření je shodných pro broušení nožů. Navíc v tomto případě použil autor čepel řezacího nože Olfa a nůž Buck z materiálu S30V.

Z jeho příspěvku "What Does Steeling Do? Part 1" https://scienceofsharp.com/2018/08/22/what-does-steeling-do-part-1/ vyplývá v podstatě to, že při použití ocílky není typickým jevem vyrovnání ohnutého ostří, ale to, že se vytváří nová mikrofazeta s větším vrcholovým úhlem. Podle Todda je ostří většinou tak zničené že se narovnat nedá a místo toho se prostě odlomí. Navíc častěji se ostří spíše vyláme či otupí nežli ohne.

Autor hovoří o tom že při obtahování ocílkou dochází k redistribuci materiálu ale taky to, že mikrofazeta vzniká odstraněním materiálu. Dochází k obrábění které nemá charakter třískového obrábění typického vznikem zakroucených špon, kdy tvrdé ostré abrazivo řeže do povrchu měkčího kovu, ale k obrábění které autor nazývá adhesive wear (adhezní či adhezivní otěr), při kterém má odstraněný materiál spíše formu mikrošupinek. K tomuto otěru dochází díky velkému tlaku na malé kontaktní ploše.

Díky tomu že zde dochází k lokálnímu tváření za studena, mění se lokální, povrchová mikrostruktura a vlastnosti materiálu. Výsledkem je vyšší pevnost, záleží ovšem na výchozím materiálu a jeho stavu.
Vysokopevnostní tvrdé materiály mají oblast, která umožňuje tváření za studena, podstatně menší, navíc vůbec chybí oblast plastické deformace, dochází k praskání.

Nejsou tedy vhodné pro tváření za studena. Záleží samozřejmě na tom jaký je to materiál, jaké má chemické složení, tepelné zpracování (kalení, popouštění), jaké má výchozí vlastnosti, jakým způsobem bylo ostří nabroušeno a taky jak moc bude materiál během obtahování ocílkou přetvářen. Tedy na tom jak budu s ocílkou pracovat - úhel, tlak.

Jde zřejmé že ocílka bude vhodnější pro tvářitelné materiály s nižším obsahem uhlíku a stupněm zakalení. Takže určitě tady existuje skupina materiálů, na kterých může ocílka vytvářet ostří odolnější než bylo předtím.
V zásadě je to v souladu s tím co čteme na různých vláknech tohoto fora : pro japonské nože s vysokým HRC je ocílka nevhodná a naopak uživatelé typických řeznických nožů si ocílku nemůžou vynachválit.

Taky je zřejmé že by nůž měl mít malý úhel ostří před obtahováním ocílkou. Pro vznik adhezního otěru musí být plocha kontaktu mikroskopicky malá. K tomu dochází pokud je úhel ocílky při obtahování větší než stávající úhel ostří.

V tomto testu byly použity tři různé ocílky - drážkovaná, hladká a keramická.
V prvním případě byla použita drážkovaná ocílka a čepel řezacího nože Olfa, na obr. 1 vidíme vyleštěné ostří s vrcholovým úhlem 28,6 ° a mikrokonvexem.
Ostří bylo záměrně ohnuto říznutím pod úhlem do skleněné baňky, obr. 2.
Poté byla čepel obtažena drážkovanou ocílkou, na obr. 3 a 4 vidíme nově vytvořenou mikrofazetu s vrcholovým úhlem cca 68°.


Stropping vložil tyto přílohy:
Obr_1__olfa_new.jpg.jpg
Obr._2__rolled_glass.jpg.jpg
Obr._3__rolled_glass_steel.jpg.jpg
Obr._4__vrcholovy_uhel_68___b.jpg.jpg

Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 10/6/2020
Příspěvky: 6
V druhém případě byla použita keramická ocílka, čepel Olfa byla tentokráte otupena řezáním do brusného kamene, obr. 5. Obtažení keramickou ocílkou vytvořilo opět mikrofazetu (obr. 6). Povrch keramické ocílky je celkem hladký (obr. 7), i tady je dominantní adhezivní otěr spíše než abrazivní obrušování.

Ve třetím případě byl použit nůž Buck, materiál čepele S30V. Nůž byl ručně nabroušen na vrcholový úhel cca 30° a byl v běžném denním rutiním používání až do otupení (obr. 8,9). Nůž byl obtažen na keramické ocílce pod stranovým úhlem cca 25°. Na obr. 10 vidíme že opět byla vytvořena mikrofazeta s vrcholovým úhlem cca 47°.

V posledním čtvrtém případě byla čepel Olfa opět zatupena řezáním do brusného kamene (obr. 11) a potom obtažena hladkou ocílkou Viktorinox. Na obr. 12 vidíme že byla opět vytvořena mikrofazeta odstraněním materiálu ostří.


Stropping vložil tyto přílohy:
Obr._5___olfa_dulled_02.jpg.jpg
Obr._6__olfa_dulled_ceramic_hone_x5_02.jpg.jpg
Obr._7__ceramic_hone_scalpel_swarf_02.jpg.jpg
Obr._8__s30v_dull_07.jpg.jpg
Obr._9__s30v_dull_02.jpg.jpg
Obr._10__s30v_ceramic_steeled_03.jpg.jpg
Obr._11__olfa_dull_04.jpg.jpg
Obr._12__olfa_dull_smooth_steel_08.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/10/2019
Příspěvky: 1,304
Ahoj, takhle vypadá dříve rezavá ocílka Mikov s vyžranýma jamkama, když ji vezme do ruky brusič nakulato. Mám radost🦔


Ježour vložil tyto přílohy:
20210419_172739.jpg.jpg


PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 10/28/2013
Příspěvky: 100
Jdu pro radu.
S ocílkou si rozumíme, no dobrým přátelstvím bych to nenazval, spíš známost od vidění. No k věci.
Zákazník má starou ocílku po dědovi. Dle všeho něco hódně podobného té, co má Ježour hned nade mnou. Jenže ocílka je vyrezlá, že nejde použít. Nejsou tam důlky, ale krátery. Dle všeho uhlíková/slitinová ocel, průměr cca 10 mm. Nemyslím si, že by nebyla prokalená skrz, takže úběru materiálu se až tak nebojím. Jde mi spíš o to, jak na drážky. Vyčetl jsem zde, že i drážkování je různé. Případně že není žádné. Zákazník je každopádně pro drážky. Vzít to prostě hrubším smirkem (jelikož je kalená, tak tam asi moc velké rýhy neudělám), nebo je nějaká lepší/osvědčená metoda?
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/10/2019
Příspěvky: 1,304
Na ocílce drážky nemusí být. Já ty krátery odstranil tak, že ji nástrojař vzal na brusku nakulato a výsledek je vidět.
Osobní zkušenost, nemusíš souhlasit.🦔
PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 10/28/2013
Příspěvky: 100
Zbroušení problém není, ale jelikož majitel drážkování povrchu nějaké chce (spíše asi ze zvyku, že na ocílce bývá), tak mě zajímá, zda se tím někdo zabýval. Případně jaká zrnitost se osvědčila.
Sám bych se klonil klidně i k hladké, konec konců by se mi vyráběla lépe. Jenže požadavek zněl jinak.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/10/2019
Příspěvky: 1,304
Nevím, neporadím. Viděl jsem moře ocílek řeznických veteránů a všechny byly hladké jako dětská prdýlka. Pokud ocílku používáš léta denně, ani jiná nemůže být.
PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 7/27/2001
Příspěvky: 2,585
Kdybych to měl dělat já, tak po vybroušení koroze do hladka bych to vzal "na výšku" klidně i pásem P80 nebo P60.
Posláno:
Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 12/28/2019
Příspěvky: 809
Teď jsem psal Ježourovi, co se starou ocílkou.... A odpověď je na světě!!!
Díky, Slone!!
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 10/20/2008
Příspěvky: 363
Ahoj,
dnešní nález F. Dick, hlavice kravská hlava, prosím o přibližné určení stáří. Dik.
roza


roza vložil tyto přílohy:
ocilka_dick.jpg.jpg


Siempre es 26.
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 1/10/2019
Příspěvky: 1,304
Přesně to neurčím, ale předválečná určitě. Po válce už se nedělala ornamentální výzdoba na užitných věcech tohoto typu. Mám podobnou, už jen s rybinovaným grifem. Taky byla sežraná, zatím jsem ji vyhruboval. Tvrdá je jako prase.


Ježour vložil tyto přílohy:
20210508_183448.jpg.jpg


PROSÍM POUZE O E-MAILOVOU KOMUNIKACI, DĚKUJU.
Posláno:

Pokročilý
Skupiny: Člen
Připojený: 10/20/2008
Příspěvky: 363
Ježour - díky moc za rychlou odpověď, udělals mi radost. Mám spoustu otázek ohledně restaurace - napíšu soukromou zprávu.
Siempre es 26.
Posláno:
Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 5/16/2011
Příspěvky: 67
Ještě k těm drážkám. Jsou hladké ocílky tzv. polish. Ty jsou totálně hladké lesklé, ale je to fakt k udržování velice ostrých nožů. Leštěné je to ovšem z výroby, není to tak, že by se to vyleštilo používáním. Pak jsou drážkované s různou hrubostí. Třeba zmiňovaný F. Dick dnes dělá řadu ocílek Dickoron, kde je hladká polish, jemně drážkovaná micro a klasická safír. Ta hrubá safír (ona je teda pořád o dost jemnější než většina konkurence) dokáže "probrat" i poměrně zničené ostří. Mikro je někde mezi, na lepší udržované nože bych doporučil spíš ji, případně v kombinaci s polish. Pak ještě nabízejí nějaké extrémně tvrdé ocílky z Titanu na tvrdé nože a s diamantem, případně hranaté ocílky, kde jsou dvě hrubosti, ale nejlepší je podle mě dostatečně dlouhá ocílka s čočkovým průřezem.
Posláno:
Začátečník
Skupiny: Člen
Připojený: 7/28/2021
Příspěvky: 7
Dotaz na téma Ocílky:
Aktuálně mám doma obyčejné kuchyňské nože a používám na ně klasickou ocelovou ocílku k oživení ostří. Na broušení mám kameny 400/1000/3000/8000.

Ale plánuji si koupit lepší japonský nůž a tak by mě zajímal názor zda používat ocílky (viděl jsem mezi řádky názor, že ocílky na japonce nee).

A pokud používat tak zda lze ocel klasiku nebo si pořídit Keramickou (např. Taidea, grit 1200 https://brousky-na-noze.heureka.cz/ocilka-keramicka-taidea-t0843c/#specifikace). Nebo případně jinou.

Někde byl i názor, že namísto ocílek na Japonce jemné kameny. Což ale časově není tak praktické jako ocílka...

Díky.

Lukáš
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum
Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete editovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete vytvořit anketu v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v průzkumech v tomto fóru.

RSS - hlavní fórum : RSS

  
Reklama
Terms Of Use | Privacy Statement | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris