ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
křesání Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/11/2009
Napřed škrt do jedle a pak do rákosu hned vedle jedle…:)

Koupím: FS commandos Sheffield
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 2/21/2012
Ahoj Docela by mě zajímalo a asi se ptám jako bl..... ale z jakého a jak upraveného materialu je ocílka. Já používám jen firesteel ale takovej odborník jako je Tomáš nejsem.A kde se u nás dá sehnat pazourek nebo lze použít i něco jiného? Díky Petr
Posláno:

Štamgast
Ocílky co mám jsou z pilníku, jinak se dá křesat i nožem z uhlíkovky.Ale dost se ničí.
Pazourek koupíš na netu nebo si ho přivezeš z norska nebo francie.
Ale jiskru ti vyloudí keramika,sklo,křemen,pískovec,i kus betonu.:)

Posláno:

Štamgast
zase borovice.

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2002
Pazourek se dá najít i u nás, hlavně na severním úpatí pohraničních hor, kam zasahoval v době ledové pevninský ledovec (Šluknovský výběžek, Frýdlantsko, Javornicko - pískovny, štěrkovny), popřípadě i dál na jih, kam ho rozplavily ledovcové řeky a jiné vodní toky. Ve sklepě mám asi půlkilovou hlízu, pokud by někdo zoufale potřeboval, můžu zkusit něco nasbírat a za poštovné nebo za drobný outdoorový předmět poslat. Bude to ale kvalita a velikost jen na to křesání, na štípání to nebude.

Sám mám na polici kus a když si chci udělat radost, křísnu si o něj ve tmě zlomenou pilkou na železo. Happy

fettgesicht vložil tyto přílohy:
DSC_0016.jpeg.jpg

Proč mi vždycky vyjde příspěvek na začátek nové stránky?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2012
No tak on na křesání není nutnej pazourek, že....stačí i jinej silicit. Jinak na pazourky je nejlepší zajet si do Kodaně a nebát se nějakej zvednout. Jsou tam z nich i sypaný valy v jachetních přístavech a podobně.
Festina Lente...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 11/19/2013
Tak dlouho Kraken (Admire ) s borovicí provokoval, až jsem na ten pařez taky šlápnul ...
Krásně to provoní byt, taková troška ...

timmy234 vložil tyto přílohy:
fatwood.jpg.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2010
Hoochie napsal:
No tak on na křesání není nutnej pazourek, že....stačí i jinej silicit. Jinak na pazourky je nejlepší zajet si do Kodaně a nebát se nějakej zvednout. Jsou tam z nich i sypaný valy v jachetních přístavech a podobně.

Silicit = šutrák tvořený převážně oxidem křemičitým. Pazourek je klasika, ale dobře škrtá i chalcedon, rohovec, dá se i obyčejný křemen, fungoval i křemenec z hřebenů Brd, něco dal i pískovec s dostatečně tvrdým tmelem. I stará dlaždice hodí jiskru. Jen to musí mít hranu.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/14/2012
I pískovec Shocked to musím zkusit. Silicit píšu záměrně, protože jestli je to křemenec, kvarcit, rohovec, buližník, chalcedon nebo opál zas asi úplně každej nepozná, ale že je to něco křemennýho nebo skelnýho už celkem od pohledu asi jo. Proto ta nepřesnost.
Festina Lente...
Posláno:

Pokročilý
Připojený: 11/2/2009
Pazourky se dají najít kolem Souše na Jizerkách a na Frýdlantsku.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/5/2012
já bych pořídil tady kdybych teda neměl
www.jaknapazourek.cz
když pan Zítka umí takový krásný věci, kus šutru určitě rád nechá
je to fakt machr a odborník Applause Applause Applause Applause Applause Applause
nedělej nic co by neudělal Mirek Dušín
Posláno:
Pokročilý
díky za info už jsem si je obědnal p. Zítka ochotně pomohl i poradil a věci dělá opravdu krásný.
Co si myslíte dal by se místo práchna použít třeba Troudnatec choroš zkoušel jste to někdo. Teprve
začínám tak proto tolik otázek. Petr
Posláno:

Štamgast
kožak napsal:
díky za info už jsem si je obědnal p. Zítka ochotně pomohl i poradil a věci dělá opravdu krásný.
Co si myslíte dal by se místo práchna použít třeba Troudnatec choroš zkoušel jste to někdo. Teprve
začínám tak proto tolik otázek. Petr

Napřed se nauč chytat jiskru do práchna…pak troudnatec je druhá liga- :)

Posláno:
Pokročilý
Ahoj Tome.Jen se ptám na možné varianty a jsem sam zvědavej jak mi to pujde nebot na tom videu je to strašně jednoduché. A jak jsi na tom ty s troudnatcem. Videl jsem to na netu s Raym Mearsem(?) on v něm udržoval ohen -troud.
Posláno:

Štamgast
quote=kožak] Ahoj Tome.Jen se ptám na možné varianty a jsem sam zvědavej jak mi to pujde nebot na tom videu je to strašně jednoduché. A jak jsi na tom ty s troudnatcem. Videl jsem to na netu s Raym Mearsem(?) on v něm udržoval ohen -troud.[/quote]

Troudnatec upravenej…rozklepanej a máčenej v popelu chytá snadno…surovej je umění…
už pár let si slibuju že si ho znovu opatřím…už jsem ho dodělal a nemůžu se dokopat k tomu. Alzhajmr hadr.

pročti si návody na výrobu na netu a uč se..to je nejlepší…číst, a zkoušet. Pak si to umění tak nabušíš že to budeš dělat automaticky.
Nepovažuju se za odborníka…ale takovej fajrstýl jakš takš ovládám…a křesadlo s práchnem také…ale to je vše…:) nic jiného neumím.luk a handdrill neovládám tak abych to mohl presentovat.
Nechci ukazovat jak si do lesa přinesu na topení usušené dřevo a pak vytřu oheň…nene přijít do mokrého lesa a tam na místě s tím co najdu to je umění…jinak je to stejné jako to děláš sirkama nebo zapalovačem.

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 7/24/2010
Ahoj, asi je to blbej dotaz a omlouvám se, jestli tady někde už je, ale skrz vyhledávač jsem to nenašel. Jaký materiál je nejlepší na křesací ocílku? Předpokládám, že nějaký vysokouhlíkový. Jsou žádoucí i nějaké legury?
Pak mě také zajímá, když si z daného materiálku udělám výkovek, jak ho kalím? na hranici tvrdosti podle mat. listu? Popouští se to vůbec? Jak obecně probíhá tepelné zpracování. Díky moc.
I wish the grass will grow EMO, so it would cut itself...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/13/2010
Michale , on si jí dělal u mě Ondra a stačil pilník a hází to jiskru v pohodě.Pokecáme pak u mě Laugh

tel. 608080723 :-D
Posláno:

Štamgast
Připojený: 10/24/2006
Dimitrij napsal:
Ahoj, asi je to blbej dotaz a omlouvám se, jestli tady někde už je, ale skrz vyhledávač jsem to nenašel. Jaký materiál je nejlepší na křesací ocílku? Předpokládám, že nějaký vysokouhlíkový. Jsou žádoucí i nějaké legury?
Pak mě také zajímá, když si z daného materiálku udělám výkovek, jak ho kalím? na hranici tvrdosti podle mat. listu? Popouští se to vůbec? Jak obecně probíhá tepelné zpracování. Díky moc.

.. ten dotaz vůbec není blbej.
Pokud si to chceš jen vyzkoušet, ulom si kus starýho pilníku a k tomu najdi šutr co ti vyhovuje, nejčastěji pazourek, křemen, opál. V pohodě s tím vystačíš. Důležitý je práchno, jde to i do vyschlýho shnilýho dřeva nebo do troudnatce, to dřevo je o dost obtížnější. Jinak křesadlo jsem si koval taky ze starého pilníku, hodně nahřál / téměř do prskavky/ , jen zakalil /olej/ a nepopouštěl, funguje.

..ještě zkusím najít fotku jednoho šikuly - vyrábí křesadla "netradičních" nebo ne tolik obvyklých tvarů, tak pro inspiraci...

Mr. Smith vložil tyto přílohy:
0001112_emberlit_strike_a_lights.jpeg.jpg

Veslař se může třeba udřít - je-li kormidelníkem blb, loď stejně popluje špatným směrem.
Svobodu, spravedlnost nebo meč!!!
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/13/2010
Ano přesně jak píše Smith .

tel. 608080723 :-D
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 7/24/2010
Mr. Smith: Děkuji za objasnění, až se k tomu dostanu, zkusím to s pilníkem, případně bude nějaká další uhlíkovka, tak snad. Ok Ani mi popravdě nejde tolik o to křesání samotný, jako spíš o vlastní výrobu a technologii :)

Ivan78: Jasný, všechno to proberem a vyzkoušíme. Budu mít nakonec víc materiálu, tak můžem dělat psí kusy :)
I wish the grass will grow EMO, so it would cut itself...
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum