ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
křesání Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 2/15/2014
Pokud se ti nedaří v lese najít troud, tak si místo firesteelu pořiď raději zapalovač a kousek duše z kola. Je to skladnější a vyjde to levněji Happy .
Your knife - your life.
Posláno:
Pokročilý
Připojený: 1/23/2016
JirkaUH - nejsem tramp ani fanatik do křesání. Když jsem někde na chatě, je papír a suché třísky, vytáhnu Zippo. Ale křesadlo vozím, především na motoakce, třeba do Rumunska, kde jsem byl mimochodem po ose 20x. Vím, že když selhává ostatní, křesadlo to dá, aspoň zatím nezklamalo. A občas ho použiju. I teď v září v Rumunsku, ale kvůli urychlení za pomoci benzínu. Kdybych šel něco hledat, asi si pomůžu, ale po celodenní jízdě, blíží se tma, je vlhko, padá rosa a teplota klesá k nule, dám přednost něčemu osvědčenému, co budu mít vedle křesadla. Proto se ptám na vaše zkušenosti...-:). Zatím tu nějaké tipy padly, díky.
Eom
Posláno:
Začátečník
Připojený: 5/13/2013
výborně funguje vata s obyčejnou lékařskou vazelínou, hoří to víc a déle a tuhý líh (esbit, yate) po naškrábání, rozdrolení mi vždycky chytnul...
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/17/2015
Nebo na tento účel podpalovače je fajn si pár odličovacích kulatých tamponů pokapat z obou stran voskem ze svíčky. Trochu kraje tamponu si nechat bez vosku. Potom před podpalem ten kraj trochu načechrám a od křesadla to hned chytne. Jak je tam ten vosk, tak to vydrží hořet docela dlouho. Bude to hořet podobně jako když se tampon natře vazelínou, ale výhoda je, že jak to zatuhne, tampon ztvrdne a dál se od toho nepatlají další věci a v případě potřeby je hned připraveno na podpal Happy
Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/28/2010
Niekde som videl ako zapaľujú antiseptický gel na čistenie rúk.Tým pádom máš dvojaké použitie Wink
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/21/2016
Tak jsem si taky pořídil Hyblera a za mě tedy musím říct, že je to lepší než Light my fire.
LMF sice škrtne i pomalejším tahem, ale nedává takový jiskry. Hyblera je potřeba vzít po hřbetě o trošku svižněji, ale ten proud zapaluje mnohem líp....

Že se dá samotná tyčka, kterou tam dává Hybler, údajně koupit u číňana za pár korun?
A co jako??

Za mě Ok
Sapere Aude.
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 2/18/2010
Quote:
Já jsem se v nějakém muzeu dozvěděl, že v minulosti používali jako troud troudnatec (tedy to, čemu my říkáme "choroš"). A musím říct, že to je úžasný materiál na zachycení jiskry, pak už stačí rozfoukat s něčím hořlavým (hoblinky dřeva, nehořlavý papír z letáků, ...)

Slon, najskôr ho musíš trochu upraviť pomocou drevného popola (drevného lúhu) potom sa to volá amadu. Spôsob výroby nájdeš na nete... a potom krásne chytá iskru...

Hidalgo, Antiseptický gél obsahuje lieh - preto dobre horí. Nosím ho v aute spolu s odlíčovacími tampónmi (pár kúskov) pre istotu - na zapálenie...
Posláno:
Začátečník
Připojený: 8/12/2017
Heh Happy kresani jsem zkousel uz mnohokrat a vzdycky nejak nevalne. Po nekolika zlomenych "armadnich" kresadlech a tycinek od armyshopu az po rakosky ( v Sape v praze se daj najit divy Laugh ) jsem na kresani zanevrel a odsunul ho do minuleho stoleti. Po jedny nemily zkusenosti kdy mi odesel zapalovac a zapalky odmitali spolupracovat Laugh mi doslo ze se to naucit proste musim. S firesteelem nebo magnezivou kostkou to jde snadno. Ale naveky taky neni tak jsem zvolil prirodni cestu. Ocilka a pazourek. Ocilka se da sehnat dnes uz pomerne snadno i pazourek neni problem...i kdyz je pravda ze za ty nekrestansky ceny na internetu by mozna vysla lip letenka do anglie...tam jsem byl par mesicu na toulacku a clovek by neveril kolik pazourku se tam da bez problemu sehnat...vali se na poli...delaji z pazourkovych oblazku cesty na vesnickach...a neni problem si ho nasbirat dost a dost ( ze ja blbec jsem si ho neprivez vic) dokonce jsem nekde cetl ze v jednom hrabstvi z pazourku postavily mensi kostelik Razz to by bylo...ale asi by mne farar zabil kdybych mu tam kladivkem olupoval andelicky...takze pazourek fajn...ale co cechy a zbytek sveta? Zkousel jsem ruzne typy kremenu a i pyrit ( ten jsem koupil ) a kdyz nekde jsem zkousim kdejaky sutr... Vsechno jakz
takz jde ale na "pazneht" to proste nema...nakonec jsem pri jedny toulce po lese u jednoho byvaleho lomu narazil na prazvlastni sutr...cerno bily asi jako mramor skloviteho povrchu...odstepky byly skoro pruhledny...a hazel jiskry jedna basen...je dost mozne ze to je nejaka odruda kremene vytvorena tlakem nekde v hloubce zeme...opravdu nevim a podle mineraloveho atlasu jsem ho ani nemohl poradne urcit...stve mne jenom jedna vec...ze mel asi pul tuny a na hrbu odnest nesel...tak jsem si nalamal co to slo...mam doma jeste nejakou zasobu...ale podobny jsem uz nikdy nenasel...zkusim vecer vlozit par fotek. Treba ho nekdo pozna. Kaminek byl...nejake obstojne nahrady taky. Ocilky jsem mel dve...jednu koupenou a druhou od znameho kovare z pilniku (ta z pilniku mi vydrzela mnohem dele a lip se mi s ni pracovalo ) a kamen urazu troud...zkousel jsem vse mozne...kuru...stare drevo...listy...chmyri...bavlnu...prepalene platno...to jsem si doma od manzelky vyslech co to susim za bordel na susaku mrGreen nakonec z duvodu ze v panelaku prepalovat bavlnu je nesmysl...strasne to smrdi jsem zvolil material stejny jako nasi predci...najit chorose tezky neni...ale to jsem netusil ze je z neho tak malo materialu co jde rozumne pouzit...po par nech bolavych rukou a ulomenych nehtu byla pekne hromadka...ususit...naklepat a hura ven...prvni poznatek ze choros chyta pomerne blbe...z firesteelu na prvni pokus...s ocilkou to uz bylo horsi...nakonec mi pomohl internet...pry v dobach minulych troud vyvarovaly ve smesi dreveneho uhli a popelu z buku...a v pozdejsich dobach dokonce v sanytru...a ted si vzpominam jak jsme jeste na zakladce povine cetli ruske autory kdy v jedne knizce byla zminka o donskych kozacich kteri si troud vyvareli v popelu ze slunecnic ( to jsrm zatim nezkousel ale chci to zkusit...otazka co mi reknou jzdaci az pujdu sekat na pole slunecnice Laugh Laugh ) no nakonec se vse povedlo...ocilka byla..."pazneht" taky a troud uz konecne fungoval skoro na prvni pokus...na prenaseni ohne z troudu do hromadky to zase potrebovalo cas a hromadu zkouseni...jedna ocilka rupla...kaminku jsem "zkurvil hromadu" mrGreen nakonec vyhralo lipove a habrové lýko Happy ted uz delam ohen tak nejak kdy potrebuju...ale hlavne kdyz mam cas...celou tuhle sestavu jsem zahrabal do stare ošmajdene plechovky od tabaku a voala praveky "zippo" je na světě. Nepovažuju se za profíka a ucim se furt...prece jenom ne vzdy mam po ruce zasobu vseho potrebneho...tak improvizuji...ono se naobedvat na ohynku ktery jsem si vydrel je uplne neco jineho...clovek je pak na sebe hrdej...jakpak se asi musel citit nas predek kdyz mu konecne stejne jako mne ted vyslehl prvi plaminek

No snad se libilo a nekdo si pocte...a kresani zdar Admire
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/5/2011
dotaz - prosba o pomoc:

firesteel mám vždy uložený v suchu.
po každém použití jej očistím (pokud se nějak zašpiní), utřu do sucha (pokud je mokrý).

I při uložení v suchu se na něm však po krátké době vytvoří šedý povlak (prášek), který jde setřít (oklepat), ale špiní...

- viz přiložené foto, srovnej špičku - ta je normálně černá, pak začíná šedý povlak, snad to je vidět...

ostatní firesteely to nědělají...

jak tvoření povlaku zabránit?

natřít firesteel bezbarvým lakem na nehty?
postříkat jej lakem na vlasy?

děkuji za tipy...

rak nožomil vložil tyto přílohy:
PC100009.JPG.jpg
PC100010.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/15/2014
Je to běžný jev - na vzduchu koroduje, zvlášť když ho máš delší dobu od data výroby. Jak poznali někteří kolegové, kterým se firesteel rozpadl po jednom použití na prášek v šuplíku, po dvou letech.
Takže buď jak navrhuješ přelakovat, nebo se s tím smířit a rychle ho opotřebovat Happy .

Your knife - your life.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
A zkoušel jsi máčet choroše v hypermanganu?
Posláno:

Štamgast
Připojený: 7/27/2001
No tak to zbývá na měRazz
Posláno:

Štamgast
Připojený: 6/30/2006
Tuto techniku som si chcel uz dlho vyskusat no furt som si na to nevedel najst cas. Az pred par dnami som sa do toho konecne zakusol. Pouzil som bezne dostupne veci: zensky tampon a trochu prachu... Happy

1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 .... teraz tu bola !!!
Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/23/2019
Velice dobrý je troud z topolu rozemnutý na prášek s naškrábanou březovou kůrou. Na jeden škrk krásně hoří Happy
Posláno:
Štamgast
Připojený: 3/13/2013
Zkoušel tu někdo křesat do filtru od cigarety ? Já to zkusil a na první pokus. Vajglú se všude válí dost
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/4/2016
Ahoj využijem že je toto vlákno:včera som si kúpil svoje prvé škrtadlo Mil tec asi to nebude top ale bolo najlacnejšieLaugh Teraz je už asi neskoro ale s akou značkou ste spokojný Vy?A ešte čím sa dá nahradiť ten pliešok nezdá sa mi dobrý a o nôž škrtat nebudem!NoNoNo Ďakujem za rady.Peter
Posláno:

Štamgast
Připojený: 8/15/2008
Medzi najlepsie patri Light my Fire, Fireflash, dost fajn je aj napr. primus.
MFH, Miltec a pod su dost nekvalitne- iskry zdaleka nie su take ako pri vyssie spominanych.

Ale nemusis davat 15 e za kresadlo, aby dobre skrtalo- na ebyai som kupil niekolko kusov kresadiel - typ ako na obrazku- za cca okolo 2e za kus a kresu lepsie ako Light my fire.
Tie velmi odporucam. A tiez maju dost pouzitelny ten pliesok- takze nemusis skrtat o noz.

fremen vložil tyto přílohy:
s_l500.png

Posláno:
Štamgast
Připojený: 3/13/2013
ja používám kousek od pilky na železo , hodí se to i na škrábání smolného dřívka
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/4/2016
Ďakujem páni za rady určite vyskúšam obidve .Bolo to také inpulzívne a zlakal ma priemer 9 mm hovorím si to musí byť super...
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/17/2013
Nemusí, ani nebýva.
Ako bolo spomenuté, Mil-Tec má minimum vecí aspoň ako tak na kvalitatívnej úrovni. Kresadlá k nim nepatria. No ak chce niekto zakresať 10x do roka a nahradí si ten nešťastný pliešok, čo je k tomu, stačí to.

Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť.
Je to ich omyl, nie moje zlyhanie. R. P. Feynman
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum