ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Fallkniven F1, Cold Steel Pendleton a Kizlyar Jenot
28.9.2012, brom

Dobrý den

Rád bych vám přiblížil tři nože, které v poslední době často používám.

 

 


   Jako první Fallkniven F1, který mám cca 2 roky. Zakoupen byl v Příbrami současně s S1. Tyto dva nože jsou zde na fóru dostatečně známé. F1 používám na řezání klacků, k přípravě dřeva na oheň a v neposlední řadě k přípravě jídla a jelikož jsem kuchař tak můj pohled na nože je možná trochu odlišný.

 

 

   Krátce po zakoupení F1 se mi naskytla možnost rozbourání srny a vykostění. Přistupoval jsem k této práci trochu nejistě, ale F1 šla práce hezky od ruky. Do masa se zakusoval s radostí a sem tam jsem narazil na nějakou tu kost. Po skončení práce a umytí nože jsem zjistil, že se na ostří vytvořilo několik malých zoubků. Nůž jsem nechal přebrousit. Od té doby jsem s ním rozboural další zvěřinu a problém se zoubky se neopakoval. Štípal i dříví a i když na tuto práci není stavěný, šlo mu to dobře. Je to prostě pracant! Párkrát se mi také stalo, že jsem nůž po použití nemohl pořádně umýt a jen otřený jsem jej vložil do plastového pouzdra, které je z tohoto pohledu velmi praktické – nůž i s pouzdrem jsem umyl až doma.
 

 

 

 

Jako druhý Cold Steel Pendleton, který tak známý jako F1 není, což je škoda.
 

 

   Nůž mám též cca 2 roky a koupen byl společně s SRK a Master Hunter a se všemi jsem spokojen. Ale zpět k Pendletonovi. Je to nůž na hrubší práci. Někomu může vadit silnější čepel a pouzdro. Mně to naopak vyhovuje. Dělám s ním vše jako s F1 a nedokážu říct, který z těchto nožů je lepší. Stejně tak použitá ocel a zpracování se mi jeví nastejno. Nicméně Pendleton se mi drží o trochu lépe. Možná je to použitým materiálem na rukojeti. Na druhou stranu se hůře čistí. Pouzdro je variabilní, skladné a nůž v něm drží pevně. Oceňuji, že není potřeba rozepínat opasek, pokud chci nůž na něj zavěsit.
 

 

 

 

Jako třetí Kizlyar Jenot, který mám cca 1,5 roku.
 

 

   Měl jsem možnost držet v ruce i jeho brášku s rukojetí z kožených kroužků, ale mě zaujala právě ta plastová rukojeť. Hned jak jsem nůž s touto rukojetí vzal do ruky, věděl jsem, že to je ono. Nůž mi velmi připomíná Fallkniven H1. Materiál čepele je z francouzské oceli Z60 a stejně jako dva předchozí nože, trpěl i tento dětskou nemocí. Po prvním použití se objevily na ostří malé zoubky. Lékař v podobě místního brusiče závadu odstranil a od té doby je to dospělý nůž, stejně jako F1 a Pendleton. Stejně jako u předchozích nožů jsem Jenota použil na bourání, vykosťování a další přípravě jídla a když mám ruce od krve nebo mastné, tak Jenot se mi ze všech tří drží nejlépe.
 

 

 

   

 

  

   Pouzdro je zřejmě kožené, toulcové. Možná časem dostane jiné.


 

 

  

 

   Závěrem chci říct, že z mého uživatelského pohledu nevidím žádný rozdíl v použitých ocelích F1(VG10), Pendleton(VG1) a Jenot(Z60). Po prvotním přebroušení zoubků se nože dobře brousí a výborně řežou.

 

 

 

 

   Kdybych si měl vybrat jen jeden, byla by to těžká volba. Velikostně i váhově jsou si nože velmi podobné. Jenot a Pendleton jsou víc lovecké nože. F1 je víc univerzál. Nicméně ani jeden bych nezatracoval, zastanou výše uvedenou práci stejně dobře.

 


 

 

 

   S noži jsem zkoušel i sekat dřevo.


 

 

 

 

   Nejlépe to šlo Jenotovi a jako přirovnání mě napadá Fallkniven S1.
 

 

   Ač i přípravu dřeva zastanou, jejich určení je primárně jiné. Nožů si vážím a požívám je na krájení a řezání, protože tam je jejich místo. Na sekání používám sekeru.


Děkuji za pozornost
brom

 


Jméno  
Výrobce Fallkniven, Cold Steel, Kizlyar 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele  
Materiál rukojeti  
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč)  
Délka celková (mm)  
Délka čepele (mm)  
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris