Kameny se brousí na speciálních bruskách které mají buď vodorovnou, nebo svislou osu otáčení.
Vodorovné – používají se nejčastěji na broušení kamenných plastik.
Svislé – „hladiny“ –brousí se na nich rovné plochy, brusivo je volné, smíchané s vodou (např.diamant, nebo karborundum + příměsi +H2O) , na facetové výbrusy je kotouč se slinovaným diamantem. Leštící kotouč je měděný + volné diamantové brusivo + olej- na finální leštění se Cu zamění za filc.Při broušení je nezbytně nutné chladit !!! – jinak hrozí popraskání kamene. Fakticky to znamená, že se brousí pod stálým proudem vody – odplavuje odbroušený materiál a chladí kámen.
Kameny se upevňují tmelem do speciálních brusičských strojků na kterém jsou stupnice na úhly a sklony na jednotlivé facety
Facetový výbrus: na kameni se nejdříve vybrousí rovná plocha (u větších kamenů se brousí v ruce – položením na brusný kotouč).Po vybroušení a vyleštění plochy se kámen upevní tmelem do strojku. Poté se začínají brousit jednotlivé facety. Na každý druh kamene jsou matematicky spočítané úhly na jednotlivé facety tak, aby nejlépe vynikla barva,lesk a třpyt kamene. Kámen se musí před upevněním do tmelu odmastit acetonem, jinak bude ze strojku vypadávat. Kámen se do tmelu upevňuje za tepla (tmel se nad plamenem nahřeje )
Mugle („půlčočka“): opět se nejdříve vybrousí rovná plocha(u větších kamenů se může brousit v ruce – položením na brusný kotouč). Poté se brousí druhá strana kamene do hrubého tvaru – to už je kámen upevněn do brusičského strojku. Neustále se kontroluje rovnoměrnost a symetričnost křivice.Postupným zjemňováním brusiva se kámen dolešťuje. Finální leštění se provádí na filcovém kotouči s brusivem a olejem. Kámen se musí před upevněním do tmelu odmastit acetonem, jinak bude ze strojku vypadávat. Do tmelu se upevňuje za tepla (tmel se nad plamenem nahřeje )
Vliv žáru a kyselin na drahokamy
Obecně vzato, většina přírodních drahých kamenů je nějakým způsobem poškozena při vyšších teplotách (rozumí se nad 100°C). Bud´ ztrácejí barvu, nebo popraskají, diamant při 800°C hoří . Syntetické drahokamy snesou vyšší teploty bez poškození.
Koncentrované kyseliny a louhy porušují téměř všechny drahokamy. Ředěná kyselina sírová (zlatnické mořidlo) nepůsobí na diamant, korund, beryl, spinel, granát, zirkon, topaz, turmalín a krystalické křemeny.
Zasazení kamene
Kámen se zasazuje tak, aby vynikla jeho barva, lesk a hlavně, aby byl zasazen spolehlivě.
Používají se zlatnická rýtka, tlačítka, čakany a další speciální nářadí, které si zlatníci vytvářejí sami pro daný účel.
Zasazení do obruby:
Lůžko pro kámen upravíme tak, že rýtkem vyřízneme dovnitř obruby brázdu do níž hrana kamene (rundista) zapadne. Materiál odpichujeme tak, aby usazený kámen zapadl okrajem rundisty 0,25 – 0,5 mm pod okraj lůžka. Dobře usazený kámen se nesmí v lůžku kolébat. Přehnutím přečnívajících částí obruby kámen zafixujeme. Začíná se na dvou protilehlých stranách, po kontrole usazení kamene dotlačíme po celém obvodě. Pokud se kámen pohybuje, pokračujeme v natlačování obruby, ale ve větším úhlu. U hranatých obrub začínáme natlačovat nejprve v rozích, kde klade materiál největší odpor, potom dotlačujeme rovné části obrub. Na závěr opracujeme vnější tvar rýtkem, pilníčkem a vyleštíme – odstraňujeme soudkovitý tvar vzniklý při ohýbání obruby.
Skříńové zasazení:
Kámen spočívá na podložce, na kterou je obruba připájena – tento způsob je vhodný zejména pro neprůhledné kameny. Pokud je kámen průhledný, je vhodné ho podložit lesklou stříbrnou fólií. Kámen je možné podlepit dvousložkovým lepidlem pro větší pevnost.
Zasazení zaklepáním:
Otvor pro kámen s kulatým výbrusem se vyvrtá vhodným vrtákem s úhlem ostří stejným, jako je úhel zbroušení kamene. Kámen se připevní přihrnutím okrajů pomocí zlatnického
(ryteckého) sekáčku a cizelérského kladívka.
Napsal: Ondra Mikulecký