ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Broušení a zasazování drahých kamenů
10.1.2007, Milan

...Kámen se zasazuje tak, aby vynikla jeho barva, lesk a hlavně, aby byl zasazen spolehlivě.

Používají se zlatnická rýtka, tlačítka, čakany a další speciální nářadí, které si zlatníci vytvářejí sami pro daný účel...


Kameny se brousí na speciálních bruskách které mají buď vodorovnou, nebo svislou osu otáčení.

 

Vodorovné – používají se nejčastěji na broušení kamenných plastik.

Svislé – „hladiny“ –brousí se na nich rovné plochy, brusivo je volné, smíchané s vodou (např.diamant, nebo karborundum + příměsi +H2O) , na facetové výbrusy je kotouč se slinovaným diamantem. Leštící kotouč je měděný + volné diamantové brusivo + olej- na finální leštění se Cu zamění za filc.Při broušení je nezbytně nutné chladit !!! – jinak hrozí popraskání kamene. Fakticky to znamená, že se brousí pod stálým proudem vody – odplavuje odbroušený materiál a chladí kámen.

 

Kameny se upevňují tmelem do speciálních brusičských strojků na kterém jsou stupnice na úhly a sklony na jednotlivé facety

 

Facetový výbrus: na kameni se nejdříve vybrousí rovná plocha (u větších kamenů se brousí v ruce – položením na brusný kotouč).Po vybroušení a vyleštění plochy se kámen upevní tmelem do strojku.  Poté se začínají brousit jednotlivé facety. Na každý druh kamene jsou matematicky spočítané úhly na jednotlivé facety tak, aby nejlépe vynikla barva,lesk a třpyt kamene. Kámen se musí před upevněním do tmelu odmastit acetonem, jinak bude ze strojku vypadávat. Kámen se do tmelu upevňuje za tepla (tmel se nad plamenem nahřeje )

 

 

Mugle („půlčočka“): opět se nejdříve vybrousí rovná plocha(u větších kamenů se může brousit v ruce – položením na brusný kotouč). Poté se brousí druhá strana kamene do hrubého tvaru – to už je kámen upevněn do brusičského strojku. Neustále se kontroluje rovnoměrnost a symetričnost křivice.Postupným zjemňováním brusiva se kámen dolešťuje. Finální leštění se provádí na filcovém kotouči s brusivem a olejem. Kámen se musí před upevněním do tmelu odmastit acetonem, jinak bude ze strojku vypadávat.  Do tmelu se upevňuje za tepla (tmel se nad plamenem nahřeje )

 

Vliv žáru a kyselin na drahokamy

 

Obecně vzato, většina přírodních drahých kamenů je nějakým způsobem poškozena při vyšších teplotách (rozumí se nad 100°C). Bud´ ztrácejí barvu, nebo popraskají, diamant při 800°C hoří . Syntetické drahokamy snesou vyšší teploty bez poškození.

 

Koncentrované kyseliny a louhy porušují téměř všechny drahokamy. Ředěná kyselina sírová (zlatnické mořidlo) nepůsobí na diamant, korund, beryl, spinel, granát, zirkon, topaz, turmalín a krystalické křemeny.

  

Zasazení kamene

 

 Kámen se zasazuje tak, aby vynikla jeho barva, lesk a hlavně, aby byl zasazen spolehlivě.

Používají se zlatnická rýtka, tlačítka, čakany a další speciální nářadí, které si zlatníci vytvářejí sami pro daný účel.

 

1.jpg

 

Zasazení do obruby:

 

Lůžko pro kámen upravíme tak, že rýtkem vyřízneme dovnitř obruby brázdu do níž hrana kamene (rundista) zapadne. Materiál odpichujeme tak, aby usazený kámen zapadl okrajem rundisty 0,25 – 0,5 mm pod okraj lůžka. Dobře usazený kámen se nesmí v lůžku kolébat. Přehnutím přečnívajících částí obruby kámen zafixujeme. Začíná se na dvou protilehlých stranách, po kontrole usazení kamene dotlačíme po celém obvodě. Pokud se kámen pohybuje, pokračujeme v natlačování obruby, ale ve větším úhlu. U hranatých obrub začínáme natlačovat nejprve v rozích, kde klade materiál největší odpor, potom dotlačujeme rovné části obrub. Na závěr opracujeme vnější tvar rýtkem, pilníčkem a vyleštíme – odstraňujeme soudkovitý tvar vzniklý při ohýbání obruby.

 

2.jpg

 

Skříńové zasazení:

 

Kámen spočívá na podložce, na kterou je obruba připájena – tento způsob je vhodný zejména pro neprůhledné kameny. Pokud je kámen průhledný, je vhodné ho podložit lesklou stříbrnou fólií. Kámen je možné podlepit dvousložkovým lepidlem pro větší pevnost.

  

Zasazení zaklepáním:

 

Otvor pro kámen s kulatým výbrusem  se vyvrtá vhodným vrtákem s úhlem ostří stejným, jako je úhel zbroušení kamene. Kámen se připevní přihrnutím okrajů pomocí zlatnického

(ryteckého) sekáčku a cizelérského kladívka.

 

3.jpg

 

 

Napsal: Ondra Mikulecký


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris