Dark.Edge: výroba formovaného koženého pouzdra
|
Návod na výrobu formovaného koženého pouzdra a techniky zdobení kožokresbou
|
|
Pracovní postup výroby pouzdra EDEKNIVES
1) Připravíme si kus kůže a dáme ji navlhčit do teplé vody.
2) Kůže musí být tak vlhká, že když ji přeložíte, musí se pěkně spojit viz. foto. Mezi tím si obalíte nůž do fólie. Musí to být pořádně zabalené, aby se voda nedostala k materiálu, protože může zareagovat a zanechat nepříjemné skvrny.
3) Před lisováním vložíme nůž do kůže, nahrubo upravíme a zalisujeme.
Jednoduchý lis - dvě desky + dva molitany + závaží. Molitany musí být před zalisovaním pouzdra suché!
4) Asi po 4 hodinách vytáhnout pouzdro a nechat vyschnout, nejlíp na slunci nebo při pokojové teplotě. Při rychlejším sušení na radiátoru může vzniknout deformace vylisovaného pouzdra a o to víc práce. Po uschnutí pouzdra je kůže tvrdá a velmi dobře opracovatelná.
5a) Do výlisku vložíme nůž, naznačíme přibližný tvar budoucího pouzdra plus přídavek na sešití. Přídavek volit podle typu nože a typu, já volím šířku pásku 10÷12mm. Vyřežeme jednu stranu, potom druhou tak, aby co nejlíp pasovaly k sobě, stejně tak i budoucí tvar části rukojeti pouzdra.
5b) Vyrobíme si vložený pásek. Tloušťku zvolíme podle tloušťky čepele a tvar podle pouzdra. Vrchní část kůže seřežeme knejpem nebo hoblíkem.
5c) Dále.. lepidlem na kůži nalepíme pásek na potřebné místo, poklepeme obuvnickým kladivem, aby se obě části dobře spojily. Mezi tím si připravíme poutko na řemen. Tvar poutka volíme podle potřeby velikosti pouzdra, nože atd.
5d) Poutko po slepení obrousíme do požadovaného tvaru a buď snýtujeme, nebo našijeme na pouzdro (já to nýtuji, je to rychle a v případě poškození této části pouzdra je jednoduchá výměna). Slepíme obě části pouzdra a poklepeme kladivem. Slepené pouzdro obrousíme a vytvarujeme podle potřeby. Vybrušování v části pouzdra kde je rukojeť dělám na brusce a to tak, že kotouč na suchý zip je menší než šmirgl, čímž pěkně vybrousím obrys horní části pouzdra ve finále.
5e) Dál si vyřežeme drážkovačem drážku na šití z obou stran pouzdra, vysekneme díry na nýty a naznačíme si místa, kde budeme propichovat šídlem. Délka stehu je libovolná, já používám 5 a 6mm mezery mezi jednotlivými stehy. Kulatým šídlem si napíchám díry a to buď v obuvnickém svěráku, nebo pomocí stojanové vrtačky.
5f) Připravíme si nit (dratev), pokud není již voskovaná tak ji navoskujeme včelím voskem, navlékneme jehly (dratev si natočíme co nejvíc, aby se co nejmíň poškodila při šití) a šijeme. Potom snýtujeme a steh odmastíme lihem. Do pouzdra vložíme nůž a podle potřeby vyrobíme zapínání na pouzdro nebo okolo rukojeti (v mém případě přinýtuji zapínání i s poutkem k pouzdru). A máme pouzdro hotové.
5g) Posledním krokem před zdobením je vytvarování pouzdra. Pouzdro pořádně navlhčíme (jak se jedná o pouzdro finského typu, je dobré navlhčit i vnitřní část pouzdra). Pomocí nářadí vyrobeného např. z kosti nebo kartitu, dotvarujeme pouzdro, odstraníme nedostatky vzniklé při nýtování nebo tvarování a vyhladíme si plochu na ornamenty. Nůž vytáhneme z pouzdra a necháme vysušit.
6) Když máme hotové a vytvarované pouzdro, pořádně ho odmastíme. Vytvoříme si obrázek či ornament, který chceme dát na pouzdro. V mém případě v Autocadu vytvořím ornament (gotické písmo). Vytisknu a přenesu obrys tupým hrotem na pouzdro.
7) Po vytlačení ornamentu na pouzdro dáme papír bokem, jemně navlhčíme povrch kůže a pomocí hrušky (něco podobného jako hrot pera) obkreslíme ornament tak, aby byl dobře vidět (případně doladíme linie). Kůže je jen jemně navlhčená po celou dobu vytváření ornamentu, pak ji necháme pořádně vysušit.
8) Vytvořený ornament vybarvíme černou barvou (např. Černý lihový fix), aby po namoření a ošetření byl ornament více zvýrazněný.
9) Po vybarvení ornamentu, namoření lihovým mořidlem (zde odstín mahagon) a usušení naneseme Obuvnickou Apreturu (bezbarvou). První vrstva vytvoří matný povrch, druhá lesklý (před nanesením druhé vrstvy Apretury je třeba zabrousit okraj pouzdra). Po uschnutí je puzdro tvrdé, zachová si tak tvar a je odolné vůči vlhkosti...
10) Pár fotografií a detailů, co všechno se dá vytvořit podle tohoto návodu.....
Závěr: Co dodat na závěr? Nikdy přesně nekopírujte jakýkoliv pracovní postup, ale vyberte si z něj to hlavní a garantuji Vám, že budete víc než spokojený se svým výsledkem. Určitě při tom objevíte něco a to je to nejkrásnější při tradičním řemesle a zároveň i motivací...
Ja jsem např. objevil ty ornamenty a jak je bez minimálního poškození povrchu kůže vytvořit... této technologii říkám KOŽOKRESBA – což znamená kreslit na kůži... :-)
S pozdravom Pavol JARABICA alias DarkEdge
Emperor Of Darkness Edge
E.D.E KNIVES
|
|
|
|
|