ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Nová prášková ocel MagnaCut
23.8.2022, slon
V roce 2021 byla na trh uvedena nová nožířská ocel. Oficiální název zní CRUCIBLE CPM® MagnaCut. V tomto článku si o ní povíme něco více a hlavně si ukážeme její mikrostrukturu. 

MagnaCut

V roce 2021 byla na trh uvedena nová nožířská ocel. Oficiální název zní CRUCIBLE CPM® MagnaCut. 

Tuto ocel vyvinul Larrin Thomas [https://knifesteelnerds.com] (syn slavného nožíře Devina Thomase [https://www.devinthomas.com]). Je to ocel vyvinutá primárně pro nožířské použití. Její vývoj byl zajímavý, více o tom si můžete přečíst na https://knifesteelnerds.com/2021/03/25/cpm-magnacut/ . Mě se líbí, že ocel nebyla vyvinuta klasickými empirickými postupy (tedy metodou pokus/omyl), ale její složení bylo namodelováno v software Thermo-Calc a poté přímo vyrobena (a první pokus byl úspěšný).

Chemické složení CRUCIBLE CPM® MagnaCut
uhlík 1,15% 
chrom 10,7% 
vanad  4,0%
molybden  2,0%
niob  2,0%
dusík  0,2%

Zvláštností této korozivzdorné oceli je poměrně nízký obsah chromu, velmi blízký teoretickému minimálnímu obsahu, který je potřeba pro to, aby ocel byla opravdu korozivzdorná. Korozivzdorná ocel totiž musí obsahovat 10,5% volného chromu, tedy nevázaného v žádných sloučeninách či intermetalických fázích. A toho je u této oceli dosaženo tím, je jsou v ní legovací prvky, které se k uhlíku (či dusíku, toho tam je na ocel opravdu hodně) vážou silněji než chrom. A ten pak zůstává „volný“ ve struktuře a působí jako základní protikorozní prvek. 

Vzhledem k unikátnímu složení má tato ocel i další zvláštnost – obsahuje značné množství velmi jemných karbidů. Karbidy jsou mnohem menší než u jiných, srovnatelných, ocelí. Díky tomu má ocel i vynikající odolnost proti opotřebení – to pro nožíře (a uživatele nožů) znamená, že ostří má dlouhou trvanlivost. A protože jsou karbidy velmi jemné, tak se ocel i relativně snadno ostří. No a konečně (také díky jemným karbidům) má ocel vynikající houževnatost (ostří nemá tendenci se vyštipovat a čepel se dá použít i na sekání).

Nyní na ukázku několik mikrostruktur této oceli. Jsou použity dva vzorky s různým tepelným zpracováním. Obě oceli mají cca 61 HRC. Jedna je kalena v profesionální vakuové kalírně (byla to pro kalírnu pro tuto ocel premiéra). Druhý vzorek byl kalen v odporové peci s regulací teploty z 1080°C s nátěrem proti oduhličení. Jako srovnání jsem použil ocel RWL34 – má podobné složení a je také vyrobena práškovou metalurgií (a navíc jsem měl vzorek na stole). Vzorky byly odebrány přímo z nožů, nebyly kaleny samostatně.

Čepel kalená v obyčejné odporové peci s regulací teploty, povrch chráněn nátěrem Tinderex. Takto vypadá mikrostruktura v elektronovém mikroskopu při zvětšení 1000x. Na kalící teplotě byla čepel cca 30 minut, což je asi o 5 minut více, než by mělo být. Takže karbidy jsou trochu větší a je jich více.  Při kalení ve vakuové peci se správnou výdrží se karbidů vyloučilo méně, resp. jsou mnohem jemnější. Zvětšení 2500x.

 Pro porovnání 2500x zvětšení z obrázku 1. Je vidět více větších karbidů. 
(Mikro)analýza ukazuje, že jsou přítomny karbidy, které téměř neobsahují chrom. Chrom je spíše z pozadí, než ze samotných karbidů. Na absolutní hodnotu uhlíku moc nekoukejte, EDX analýza uhlík dělá hodně nepřesně (má význam spíše poměr v jednotlivých místech). 


 

Takto vypadají ty jemňoučké karbidy z obrázku 2 při zvětšení 6500x.
 

Při kalení bez vakua dochází k výraznějšímu oduhličení povrchu. Navíc se oduhličování s teplotou (a časem na teplotě) výrazně urychluje. Tady je vidět, že i při použití Tinderexu došlo k oduhličení do hloubky necelé 0,2 mm. Ty je potřeba při dokončování čepele odbrousit. 

I když je povrch oduhličený (je vidět, že je základní matrice feritická, neobsahuje martenzit), přesto obsahuje stále hodně karbidů. Takže by šlo čepel slušně nabrousit a něco málo by uřízla, i když by se docela rychle otupila.
 

Pozor, k jisté degradaci povrchu dochází i při vakuovém kalení. Tady (vakuové kalení) je potřeba z povrchu odebrat 0,05 mm – to stačí odleštit. 

Porovnání velikosti karbidů u MagnaCut kalené v odporové peci (ty větší viz. obr. 3) a RWL34 kalené za obdobných (správně nastavených) podmínek. Je evidentní, že MagnaCut obsahuje mnohem menší karbidy. Takže se bude MagnaCut lépe brousit při srovnatelné tvrdosti a asi bude mít o kousek vyšší trvanlivost ostří.


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris