ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Cold Steel Gurkha Kukri SK5 - od Luckylaky
14.7.2011, Samurai

O nožích kukri zde již bylo napsáno mnoho, ať už o tom, odkud nůž pochází, až po jeho přednosti a hlavní použití.

Když jsem se před několika lety dočetl zde na knifu o těchto nožích, začal jsem se o ně zajímat a věděl jsem, že si musím tento nůž pořídit.
První kukri se mi dostal do ruky před třemi roky, koupil jsem ho v místním obchodě s tabákem pod označením Nepal Army kukri. Jednalo se o kukri, které je dnes dostupné ve všech internetových obchodech, ale kde kvalita a zpracování velice pokulhává.

 


S nožem se mi moc dobře nepracovalo, proto jsem se poohlížel po dalším a volba padla na kukri od firmy Ka-Bar. Toto kukri jsem používal a byl jsem s ním spokojen. Je to velký pracant za výbornou cenu. Po delší době jsem ho však prodal kvůli jinému noži.

 

 
 
Poslední nůž typu kukri jsem si pořídil nedávno a to sice Cold Steel Kukri a o tomto noži bych Vám chtěl i něco blíže napsat.
 
Určitě každý viděl reklamy firmy Cold Steel, které jsou dosti netradiční, ale z hlediska praktického toho moc neřeknou. Kdo z nás bude běžně půlit prase, nebo nůž srovnávat z hlediska poškození na tkáni s revolverem.
Jednoduché představení ode mne na youtube : http://www.youtube.com/watch?v=oD4h_jlzjSg
 
 Nůž samotný váží 590 gramů, celková délka je 43 centimetrů a šířka ve hřbetu je 7 milimetrů a ve spojení těchto parametrů nůž působí dosti mohutně a při jeho držení vítě, že máte v ruce opravdu velký a masivní nůž. Rukojeť nože je z kratonu, který se sice dobře drží, ale při delším používání už v ruce tak příjemný není a dělá celkem pěkné puchýře. Materiál čepele je uhlíková ocel SK5, která se vyznačuje velkou houževnatostí, dobrou řezivostí a velice slušným držením ostří. Díky těmto vlastnostem je tato ocel také používána na nářadí jako jsou vrtáky a dláta.
 
 
Nůž jsem si pořizoval hlavně jako sekáč na dřevo a činosti v lese, ať už odvětvování, štípání, ale také na klestění cesty. Díky jeho velikosti to není žádný univerzální tábornický nůž, ale spolu s menším nožem je to velice dobrá kombinace, avšak s trochou šikovnosti se dá využít i na drobnější práce i když to není ideální. Co se týče nošení, kukri nosím pomocí popruhu přes rameno a na pouzdro jsem si přidělal kapsičku, něco jako KPZka na drobnosti.
 
 

 
Použití v lese, práce se dřevem :
 
Jak jsem již psal, na tuto činost jsem si nůž pořizoval a na testování nože jsem se velice těšil.
První dřevo, které jsem zkoušel zpracovávat byla zlomená bříza o průměru cca 20 centimetrů.
Nůž šel do dřeva velice ochotně a přeseknutí bylo opravdu otázkou chvíle.
Nůž držel v ruce velice dobře a díky pojistné šňuře se v ruce ani nehnul.
 
 

 

 
Dalším dřevem byla borovice, kterou jsem chtěl zpracovat kompletně celou od odvětvení až po přípravu třísek na oheň.
Odvětvování šlo velice dobře, díky tvaru nože šlo vše na jeden sek a odvětvení bylo dílem okamžiku.
 

 
 
 Při sekání dřeva se nůž zakusuje opravdu hluboko do dřeva.
 
 

 
 
 Při sekání jsem se nemusel tolik namáhat a i při méně razantním seku fungoval nůž velice dobře.
Avšak díky výbrusu a chybějícímu žlábku nůž často zůstal zaseknutý hluboko ve dřevě a musel jsem jej páčit ven. I přes tyto potíže byla práce rychlá a plynulá.
 
 
 
   Při štípání jsem používal i tlouk, díky své šířce ve hřbetu nůž neměl naprosto žádný problém a do dřeva pronikal velice razantně.
 

 
 
Po pěti minutách bylo dřevo připraveno na oheň. Nůž se díky výbrusu sice zakusuje opravdu hluboko, ale na úkor toho, že občas zůstane ve dřevě zaklíněný. Jak už jsem psal, jediné co mi při delší práci vadilo, bylo to, že kraton po delší práci tlačí a ruka začne bolet.
 

 

 

 Další zkouška byla velká borová větev, kterou jsem nejdřivě odvětvil a po sléze zpracoval na menší polínka. U takto velkého nože opravdu přijde vhod pojistná šňůra, která nůž pevně fixuje v ruce a nedovolí mu vyjet.
 

 
 
 Po borovici jsem odvětvoval smrček, vše šlo velice rychle.
 

 
 
 
 
 
 Závěr :
Kukri jsem se snažil popsat tak jak jsem to cítil a jak se mi s nožem pracovalo a doufám, že na fotkách bylo vše dobře vidět.
Práci s nožem kukri si pokaždé velice užívám. I když váha nože je menší než u klasickým kukri nožů z Nepálu, na práci se dřevem to bohatě stačí. Pokud bych porovnával s kukri od f. Ka-Bar, tak pro Kabara mluví jednoznačně rukojeť, která je výborná a velice příjemná do ruky. Nadruhou stranu, mě osobně se lépe pracuje s kukri od Cold Steel i když cena je výrazně vyšší a to sice 4500 korun. Jsem velice zvědavý, jak si po delším používání povede kratonová rukojeť a jestli nezačne u začátku rukojeti odstávat. Co opravdu doporučuji je pojistná šňůra, stačí při klestění nebo odvětvování promáchnout a pak by nemuselo být zastavení nože tak jednoduché, což jsem poznal hned.
Co se týče pouzdra, je zpracované na jedničku a praktické, ale už uvažuji o koženém pouzdru, které mi k noži sedí daleko více.
Co se týče kuchyňského použití a použití na potraviny, nůž zde funguje, ale není to ono. Kvůli tomu jsem si na pouzdro přidal kapsu, kde mám zavírací nůž s pilkou, škrtadlo, obvaz, dezinfekci, nějakou tu medikaci...prostě takovou KPZku.
S nožem jsem zatím spokojený, tak uvidíme, jak dlouho to tak bude a jestli ho nevystřídá další kukri třeba od nožíře.
 
Autor: Luckylaky
 

 


Jméno Gurkha Kukri SK5 
Výrobce Cold Steel 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele SK5 
Materiál rukojeti kraton 
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 4800 
Délka celková (mm) 430 
Délka čepele (mm)  
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris