ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Tramp Jardy Kotěry
11.10.2011, Rocko

TRAMP - za málo peněz hodně kvalitní muziky

 

 Nedávno jsem se stal šťastným majitelem nože Tramp z dílny Jardy Kotěry. Dřív jsem kupoval spíš nože z tovární produkce, ale postupem času jsem se propracoval i k nožům od nožířů. Nůž od nožíře v sobě totiž nese rukopis výrobce a v ruce z něj potom má člověk úplně jiný pocit. Většina ručně dělaných nožů se ale pohybuje cenově trochu výš. Je to samozřejmě opodstatněné a v pořádku a rád zaplatím nožíři za kvalitně odvedenou práci nemalou částku.
Nicméně nůž od nožíře za bratru 1100,- včetně pošty? To byla výzva, které se nedalo odolat. Od Jardy to byl můj první nůž a byl jsem opravdu zvědavý, co můžu za takovou cenu očekávat. Neváhal jsem tedy a po příjemné domluvě s Jardou jsem nůž koupil.

 


Když jsem Jardu prosil o svolení s napsáním krátkého povídání o Trampovi (a také o upřesnění technických informací a nějaké ty fotky), kladl mi na srdce, abych byl při psaní objektivní. Zároveň mě (z vrozené skromnosti) upozorňoval na fakt, že nůž není dotažený do konce a je potřeba si ho doladit dle vlastních nároků a požadavků. S tím si dovolím nesouhlasit, protože můžu směle prohlásit, že nůž je velice povedený, řemeslně i technologicky dobře zpracovaný a pro jeho nasazení do praxe na něm není potřeba nic měnit nebo dodělávat. Myslím to tak, že nůž už "v základní výbavě" s přehledem převyšuje svou pořizovací hodnotu.

 


                   
Tolik na úvod a pojďme se teď podívat na nůž samotný. Jedná se o kovaný nůž z vinuté pružiny s parciálně kalenou čepelí. Zajímavý materiál, který slibuje solidní houževnatost a výdrž i při tvrdším zacházení. Hmotnost nože je 290g, celková délka je 266mm, z toho příjemných 137mm připadá na čepel. Šířka čepele je 35mm, její tloušťka se pak pohybuje mezi 6-7mm.

 
Výbrus je konvexní s poměrně výraznou fazetou. Tato kombinace je z mého pohledu ideální, neboť nůž si zachovává výhody konvexu a přitom se velice snadno brousí i v terénu. Na posledních 4 cm je na hřbetu čepele naznačeno falešné ostří.

 
Měl jsem z toho trochu obavy, protože tento prvek je na obtíž při štípání dřeva tloukem, kde tlouk dostává nafrak a za chvíli máte z jednoho tlouku dva poloviční. V praxi se toto ale k mému překvapení nijak výrazně neprojevilo, takže tady je vše v pořádku. Hřbet čepele je potom opracován jen kováním. Podobně je vlastně upraven celý nůž kromě výbrusu a břitu. Je to příjemné do ruky a mně osobně se to líbí. Jedna nevýhoda tu ale je - příznivci firesteelu tady nenajdou jedinou hranu vhodnou ke škrtání.
              
Rukojeť je odlehčena šesti většími a dvěma menšími otvory. Menší otvory se hodí pro případné přidělání střenek nebo opletu, větší otvory pak zpříjemňují úchop a odlehčují část rukojeti. Nůž je díky tomu vyvážen zhruba na přechod mezi rikasem a začínajícím výbrusem. Pocitově však nůž více "padá na čumák", což je u tohoto typu nože výhoda. Sekání a práce se dřevem je totiž nasnadě.

 
V balíku s nožem byl ručně psaný pozdrav a poděkování od Jardy (což mě v dnešní době tištěných textů a mailů udělalo příjemně na duši). Nůž přišel solidně nabroušen, s víceméně souměrným výbrusem. Tramp byl zabalen v papíru a ještě stále trochu "černil". V tomto duchu se vlastně nese celé pojetí nože. Nikdo si tu na nic nehraje, nedějí se tady žádné kosmické technologie a hraní si se zbytečnými detaily. Na fotce nůž vypadá jako pořádný hrubián, ale po prvním sevření v ruce se tento dojem jaksi rozšíří o těžko popsatelný hřejivý pocit. Je to možná trochu nadnesené, ale Tramp v sobě prostě snoubí hrubou sílu, odolnost, skromnost a pokoru. Ostří jsem jen ze zvyku trochu obtáhnul na keramice a mohlo se jít na věc.
 
Práce se dřevem - nebojí se vlka nic.
První věc, kterou Tramp okusil (kromě pár listů A4), byl kmínek cca 6cm v průměru. Při úchopu na konci rukojeti má už kudla dostatek razance a přesekání byla hračka.

 
Byl jsem zvědavý na úchop a nůž jsem záměrně neopatřil žádným opletem, aby bylo vidět, jestli je nůž použitelný i bez něj. Tady jsem byl mile překvapen. Problém se ale dostavil v zápětí, kdy jsem se s tloukem pustil do většího špalku. Dřevo bylo relativně mokré a moc se nechtělo štípat, takže tady jsem to musel "přetrpět". Každý úder tlouku je v zápěstí ruky, držící nůž, pěkně znát. Nicméně se to dá přežít. Pokud by ale někdo chtěl takto připravovat otop na celý večer, tak je opravdu nutné rukojeť vhodným způsobem upravit (pokud není po ruce kůže nebo paracord, tak se dá vystačit např. s lýkem). Pominu-li pohodlí, tak nůž se s dřevem rve statečně a bez potíží. Konvex na tlusté čepeli hezky rozevírá dřevo a ostří se tak dostává do kontaktu se polenem jen minimálně. Třísky a menší polínka jsou už pak jen příjemnou záležitostí. Při výrobě podpalovače je potřeba trochu zvětšit úhel mezi čepelí a dřevem, což je dáno relativně silnou čepelí a zvoleným výbrusem. Nicméně to není nic neobvyklého a po pár tazích je podpalovač hotový. Kromě práce s tloukem jsem s nožem zkoušel i solidně páčit do boku, když jsem chtěl nedočtíplá polena rozlousknout. V tomto směru opravdu není čeho se bát a nůž by určitě vydržel i "stupačkový test". Tramp je prostě kus chlapa a nemusíte se bát , že ho běžným používáním jakkoliv poškodíte.

 
Po práci se dřevem si nůž pořád držel jedovaté ostří. Takže umýt, opět ze zvyku obtáhnout na keramice a hurá do kuchyně.
 
Obligátní cibule - jde to, ale dře to.
Tady se neudálo nic neočekávaného. Nůž je pěkný pořízek, takže cibuli má snahu rozlamovat. Pokud je ale ostří v dobré kondici, tak se krájení celkem daří a cibule se dá s trochou cviku nakrájet i hodně najemno. Doslova během pár minut se na čepeli objevily duhové skvrny a místy nůž okamžitě chytnul patinu. Nic drastického, ale ta rychlost, s jakou se patina vytvořila, mě trochu překvapila. Nicméně patina je v podstatě přirozená povrchová ochrana, takže je ku prospěchu věci. Čepel jsem tedy lehce opláchnul a šlo se na maso a rajčata. Rajčata jsou bez problémů, maso je hračka. Vyloženě jsem si nůž pochvaloval při porcování kuřete, tam se Tramp vyšvihnul (bohužel došly baterky ve foťáku, takže tato část je bez dokumentace). Kdybych měl Trampa svým potenciálem přirovnat k nějakému kuchyňskému noži, pak by to byl japonský nožo-sekáček Deba. Je ostrý, pádný, vydrží i tvrdší zacházení a je to univerzál se všemi pro i proti. Každopádně Tramp je v kuchyni (myšleno při přípravě jídla v přírodě) velice dobře použitelný, pokud se bavíme o použití na úrovni rozporcování kuřete, ryb a podobně.

 
Neplánovaně jsem do testu zahrnul i poměrně netradiční činnost - sekání mandlí. Dcera slavila narozeniny a manželka neměla na čem nastrouhat mandle do dortu. A protože štěstí přeje připraveným, tak jsem hned vyzkoušel možnosti nože i v tomto případě. Při sekání si Trampa pochvalovala už i má žena. Nožem se dá krásně kolíbat po desce. Stačí sevřít rukojeť dvěma prsty přes některou z odlehčovacích děr, druhou rukou přidržet hřbet nože a můžete kolíbat až do zblbnutí. Na sekání bylinek a podobně je to velmi dobře použitelný nůž a pro mě opět příjemné překvapení.

 
Petka - našla se jen jedna...
Nůž jsem zkoušel každou volnou chvíli během týdenní dovolené. Díky dětem byl ale program poněkud vytížený a tak už na víc věcí nezbyl čas. Každopádně jsem chtěl vyzkoušet i obligátní sekání PETek. Osobně si moc nejsem jistý o čem tento oblíbený test vypovídá víc. Jestli o schopnostech nože, jeho majitele nebo od každého trochu. Já sám jsem to zkoušel poprvé v životě a to právě s Trampem. Bohužel jsem našel jen jednu jedinou lahev, ale pro demonstraci to snad stačí. Každopádně by jich nůž zvládnul i víc (soudě podle toho s jakou lehkostí šla petka vejpůl). K fotce přidávám video i s manželčiným "startovacím povelem" a dceřiným odpočítáváním :-)
 

      
Video:      http://www.youtube.com/watch?v=c-mE7cgT6Uk
 
Po celou dobu používání mě mile překvapilo jak dobře nůž držel ostří a zároveň se snadno nechal vytáhnout do jedu pár tahy na keramice. S použitou ocelí jsem velmi spokojený - je pružná, řezivá a relativně snadná na údržbu. Fleky na čepeli připisuji agresivním šťávám a silicím z cibule, protože jinak jsem si nevšimnul žádného náznaku lišky nebo koroze. Při používání v přírodě pak stačí otřít nůž o kalhoty a vše bude v pořádku.
 
Nůž byl dodán bez pouzdra a tak také zůstává dodnes, protože kvůli stavbě domu a dvěma malým dětem nezbývá na nic jiného čas :-/ Kdybych to měl shrnout, tak za směšný peníz se mi do rukou dostal nůž, který praktickým využitím předčí i několikanásobně dražší nože a přitom sebou nese punc originality ručně vyrobeného nástroje. Tramp je svými proporcemi a vlastnostmi poměrně univerzální nástroj, se kterým se dá vystačit při většině běžných úkonů během pobytu v přírodě. Pro mě je to v poměru cena/výkon bez falešného přehánění jeden z nejlepších nožů, co doma mám. Musím přiznat, že pro mě bylo opravdu těžké být při psaní objektivní, protože se mi v hlavě pořád promítala ta pořizovací cena, kvůli které jsem měl tendenci nad některými detaily přivřít oko. Nicméně i to je vlastně součást objektivního hodnocení - porovnat užitnou a pořizovací hodnotu zboží. A tady Tramp vede na plné čáře...

 
Po těchto zkušenostech mám navíc v hledáčku další Jardův výtvor. Je to prodloužená verze Trampa (MAXITramp), která vznikla na přání Mirka "Vsety" Všetičky. Měl by to být pořádný sekáč a pokud bude mít všechny základní vlastnosti shodné s Trampem, tak u mě osobně není co řešit.
Děkuji tímto Jardovi za krásný nůž a poskytnuté informace pro toto povídání a Samovi za zveřejnění a "učísnutí" textu. Vám potom za to, že jste věnovali svůj čas mému prvnímu pokusu o jakési povídání o konkrétním noži.  
 
S přátelským pozdravem,
 

Rocko (Tomáš Nesvadba).

 


Jméno Tramp 
Výrobce Jarda Kotěra 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Nožíř 
Materiál čepele 14260 
Materiál rukojeti  
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 1100 
Délka celková (mm) 266 
Délka čepele (mm) 137 
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris