ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Wiki
 
nůž
Zatím bez komentářů.

Historie


Nástroj a zbraň, od pravěku používaná člověkem. Základní užití je řezné a bodné, nožem lze tedy různě zpracovávat a oddělovat materiály. Funkce nástroje výrazně převládá před funkcí zbraně.

Za první nože lze pravděpodobně považovat kamenné nástroje z pazourku (kámen vhodný ke štípání). Nástroj podobný noži lze ale také vyrobit z jiných přírodních materiálů, například ze dřeva nebo kosti. To jsou materiály, které měl pravěký člověk k dospozici. Nicméně jejich trvanlivost z hlediska nálezů ve vykopávkách je nižší.

Jakmile získal člověk dovednost zpracovávat kovy, ujal se tento materiál na čepele nožů. Pouze výjimečně se používají keramické, plastové a jiné. Kovy se také užívají pro konstrukci dalších částí nože, na se pak kromě kovů užívá široká škála dalších přírodních a umělých materiálů.

Současnost


Dnes se většina nožů vyrábí továrně za použití moderních strojů. Alternativou jsou pak ručně vyráběné nože, které nabízí individuální vzhled, často exkluzivní materiály a bývají vyhledánány sběrateli.

V současnosti se nože (pomineme-li nože jako součásti strojů) používají především jako pracovní nástroje, v kuchyni, dále při táboření, lovu, rybaření a dalších činnostech. Nůž se také stal předmětem zájmu sběratelů a milovníků nožů, jak dokazuje existence serveru Knife.cz.

Součásti nože

Nůž se skládá z: čepele, rukojeti a pouzdra (pochvy). Tyto součásti se pak dále dělí na další díly, detaily naleznete pokd jednotlivými hesly.

Typy nožů

nejzákladnější členění nožů je na nože otevřené (neboli pevné a zavírací (často je naleznete pod anglickým označením folder).

Další členění nožů

Neexistuje žádná norma, podle které se člení nože. Často se však mluví například o nožích: loveckých, tradiční nože, taktických, nářaďových, bojových (resp. vojenských), uměleckých.

Zavírací nože se také člení dle způsobu otevírání, a to například na motýlky, automatické (například vyskakovací nože), nože otevírané jednou rukou, gravitační nože.

Otevřené (neboli pevné) nože


 |  Zobrazit historii tématu  |

  Komentáře
Zatím bez komentářů.
    
Reklama
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris