ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Wiki
 
zavírací nože
Komentářů: 2

Hlavním znakem zavíracích nožů je jedna nebo více čepelí, které se po zavření skryjí do rukojeti. Zavírací nože lze dělit do nejrůznějších kategorií, například podle systému jištění čepele (viz pojistka) způsobu otevírání, typu čepele, počtu čepelí a také podle zaměření nože (pracovní, lovecký atd.).

Přednosti zavíracích nožů

Tyto nože lze nosit nenápadně, pohodlně a mohou být velmi skladné. Přitom po otevření a zajištění mohou při dobré konstrukci konkurovat nožům pevným. V případě vícečepelových verzí pak mohou nabízet další nástroje - otvíráky, šroubováky, vývrtky. Na trhu je velký výběr zavíracích nožů pro nejrůznější potřeby.

Nevýhody zavíracích nožů

Přes dlouhou historii i moderní poznatky se zavírací nůž ze své podstaty v některých situacích nemůže vyrovnat noži pevnému. (A naopak.) Především je třeba ho otevírat, takže není tak pohotově a jistě k dispozici. Dále je třeba jistit nůž v otevřené poloze, jinak hrozí zranění; každý systém jištění přitom skýtá své možné problémy. Poslední možnou nevýhodou zavíracích nožů je jejich menší velikost - čepel z principu nemůže být delší než rukojeť. (Existují ale částečně zavíratelné nože, kdy po zavření část dlouhé čepele není ukryta v rukojeti a je chráněna pouzdrem nebo jiným ochranným prvkem.)

Systémy otvírání

Klasický systém otevírání je pomocí obou rukou, kdy jedna ruka drží rukojeť a druhá ruka čepel. Na čepeli může být pro snadnější úchop proveden výřez, nehetník.
Jiným způsobem otevírání nožů je jednoruční. Existuje přitom velké množství takových systémů, od otvoru nebo kolíčku pro zachycení a otevření palcem až k automatickým nožům, které jsou otevírány pomocí pružiny na stisk tlačítka. Některé nože lze rychle otevřít pomocí flipperu, gravitační nože využívají k otevírání i zavírání gravitační síly, zajímavý způsob otevírání (a také jištění) je motýlek nebo tripple action.

Systémy jištění

Více informací naleznete u hesla pojistka.

Příslušenství

Stejně jako k jiným nožům, i k zavíracím patří pouzdro. Dalším častým příslušenstvím je klips. U některých nožů je součástí závěsný prvek, nejčastěji v podobě karabiny.


 |  Zobrazit historii tématu  |

  Komentáře
Cogito21. prosince 2008 03:03
Prodlužovací nuž
Zavírací nuž, jehož cepel v zavreném stavu vycnívá z rukojeti. Otevrením se cepel o skrytou cást prodlouží.
Reinhard07. února 2008 14:04
V odkazu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Folding_knive_6th_century.jpg
se prokliknete na obrázek zavíracího nože nalezeného archeology na nalezišti v Nemecku, Weingarten.
Jedná se o nález ze 6. století, germ. kmen Alamanu
    
Reklama
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris