Ocel je slitina železa s uhlíkem. Detailní popis naleznete například na stránkách české Wikipedie: cs.wikipedia.org/wiki/Ocel. Další text tedy zohledňuje spíše nožířské využití:
Uhlíkové oceli
Každá ocel obsahuje uhlík. Proto je označení úhlíková ocel spíše zjednodušením. Obsahuje zvýšené množství uhlíku a čepele z ní vyrobené se vyznačují výbornými vlastostmi co se týče řezivosti, opracovatelnosti, snadnosti broušení a také ceny. Jejich nevýhodou je snadnější oxidace, takže vyžaduje pečlivější údržbu.
Nerezové oceli
Podobně jako u oceli uhlíkové je toto označení zjednodušením, protože i nerezové oceli podléhají korozi, jen jsou proti ní odolnější než oceli uhlíkové. Vyžadují tedy také údržbu.
Nerezové oceli obsahují alespoň 13% chromu. Oproti uhlíkovým ocelím se v průměru snadněji otupí a hůře brousí, ale vývoj jde v posledních letech rychle dopředu a již existují vysoce kvalitní nerezové oceli.
Cizojazyčné ekvivalenty: stainless, rostfrei , inox.
Nelegované a legované oceli
Nelegované oceli obsahují jen železo a uhlík. Legované pak obsahujé další prvky, které jim dodávají určité vlastnosti. Přehled některých prvků a jejich možných kladných vlivu na ocel:
fosfor - odolnost, tvrdost
chrom - odolnost korozi, tvrdost, nárazuvzdornost, pružnost
kobalt - pevnost, tvrdost
křemík - pružnost, odolnost deformaci
mangan - tvrdost, odolnost proti opotřebení
měď - odolnost proti korozi a opotřebení
molybden - tvrdost, nárazuvzdornost, odolnost korozi
nikl - tvrdost, pevnost, odolnost korozi
uhlík - tvrdost, pružnost, řezivost
vanad - tvrdost, pevnost, nárazuvzdornost
wolfram - tvrdost, nárazuvzdornost
Odkaz na článek o nožířských ocelích: www.noze-nuz.com/nozirske_oceli/ocele.php
|
Zobrazit historii tématu
|