ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Wiki
 
ocel
Zatím bez komentářů.
Ocel je slitina železa s uhlíkem. Detailní popis naleznete například na stránkách české Wikipedie: cs.wikipedia.org/wiki/Ocel. Další text tedy zohledňuje spíše nožířské využití: 

Uhlíkové oceli

Každá ocel obsahuje uhlík. Proto je označení úhlíková ocel spíše zjednodušením. Obsahuje zvýšené množství uhlíku a čepele z ní vyrobené se vyznačují výbornými vlastostmi co se týče řezivosti, opracovatelnosti, snadnosti broušení a také ceny. Jejich nevýhodou je snadnější oxidace, takže vyžaduje pečlivější údržbu.

Nerezové oceli

Podobně jako u oceli uhlíkové je toto označení zjednodušením, protože i nerezové oceli podléhají korozi, jen jsou proti ní odolnější než oceli uhlíkové. Vyžadují tedy také údržbu.
Nerezové oceli obsahují alespoň 13% chromu. Oproti uhlíkovým ocelím se v průměru snadněji otupí a hůře brousí, ale vývoj jde v posledních letech rychle dopředu a již existují vysoce kvalitní nerezové oceli.
Cizojazyčné ekvivalenty: stainless, rostfrei , inox.

Nelegované a legované oceli

Nelegované oceli obsahují jen železo a uhlík. Legované pak obsahujé další prvky, které jim dodávají určité vlastnosti. Přehled některých prvků a jejich možných kladných vlivu na ocel:

fosfor - odolnost, tvrdost
chrom - odolnost korozi, tvrdost, nárazuvzdornost, pružnost
kobalt - pevnost, tvrdost
křemík - pružnost, odolnost deformaci
mangan - tvrdost, odolnost proti opotřebení
měď - odolnost proti korozi a opotřebení
molybden - tvrdost, nárazuvzdornost, odolnost  korozi
nikl - tvrdost, pevnost, odolnost korozi
uhlík - tvrdost, pružnost, řezivost
vanad - tvrdost, pevnost, nárazuvzdornost
wolfram - tvrdost, nárazuvzdornost


Odkaz na článek o nožířských ocelích: www.noze-nuz.com/nozirske_oceli/ocele.php |  Zobrazit historii tématu  |

  Komentáře
Zatím bez komentářů.
    
Reklama
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris